
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2020 р. справа № 480/58/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Сумській області звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 104668,35 грн; з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 162,76 грн; з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 13,62 грн; з земельного податку з фізичних осіб у сумі 45,06 грн.; з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 1114,74 грн; з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну в сумі 26730 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач всупереч вимог пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України порушив строки сплати податків, у зв`язку з чим за ним утворилася заборгованість на загальну суму 132738,55 грн.
Ухвалою суду від 03.01.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
Відповідач ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 08.01.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, проте у встановлений строк до суду відзив на позов не надав, про причини неподання суду відзиву не повідомив, а тому, враховуючи положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Шосткинському управлінні Головного управління ДПС у Сумській області (здійснення підприємницької діяльності з 03.12.2015 по 26.04.2018, стан платника 11 - припинено, але не знято з обліку (КОР не пусті)) відповідно до вимог статті 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) є платником податків.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.
Відповідач є платником податків і зборів, передбачених ПК України.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі по тексту -ПК України), сума узгодженого грошового зобов`язання не сплаченого платником податку на встановлений строк набуває статусу податкового боргу.
За приписами пп.16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Відповідно до пп. 65.10.8 п. 65.10 ст. 65 Податкового кодексу України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має заборгованість зі сплати штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 104668,35 грн.
Так, головним управлінням ДФС у Сумській області була проведена фактична перевірка щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, за результатами якої складений акт перевірки №0026/18/24/РРО/2337008164 від 22.01.2018.
На підставі вказаного акту контролюючим органом було сформовано податкове повідомлення-рішення від 05.02.2018 №0000491406, яким відповідачу нараховано штрафні (фінансові) санкції за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 104 668,35 грн. (а.с.15)
Податкове повідомлення-рішення не було оскаржене ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
Також судом встановлено, що відповідач має заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 162,76 грн.
Відповідно до пп. 177.5.3 п.177.5 ст. 177 Податкового кодексу України остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати.
Пунктом 179.1 статті 179 Податкового кодексу України визначено, що платник податку на доходи фізичних осіб зобов`язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Фізична особа зобов`язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п.179.7 ПК України).
Згідно з п.п.1.2, 1.3, 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу (163.1.1 загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід). Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. 1.6. Платники збору зобов`язані забезпечувати виконання податкових зобов`язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем була подана податкова декларація про майновий стан і доходи № 4384 від 11.02.2019, якою самостійно визначено грошове зобов`язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1630,40 грн. (а.с.6-8)
Враховуючи часткову сплату податку на доходи фізичних осіб, сума грошового зобов`язання становить 162,76 грн.
Також відповідач у декларації про майновий стан і доходи № 4384 від 11.02.2019, самостійно визначив грошове зобов`язання зі сплати військового збору у розмірі 13,62 грн., яка залишається несплаченою.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені Податковим кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що відповідач також має заборгованість зі сплати земельного податку з фізичних осіб у сумі 45,06 грн.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст. 285 ПК України).
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу (п.286.5 ст. 286 ПК України).
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (п. 287.2 ст. 287 ПК України).
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 ПК України).
Головним управлінням ДФС у Сумській області було визначено суму податкового зобов`язання по земельному податку з фізичних осіб згідно податкових повідомлень-рішень:
- №5774474-0000 від 30.10.2017, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб в сумі 19,69 грн. (а.с. 12);
- №26515-0000-1817 від 27.06.2018, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб в сумі 19,69 грн.
Зазначені вище податкові повідомлення-рішення платником не оскаржувались ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
За приписами пп. 129.1.1 п. 129.1 ст.129 ПК України при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно з пп.129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Враховуючи вказані положення, контролюючим органом була нарахована відповідачу пеня зі сплати земельного податку з фізичних осіб у розмірі 5,68 грн.
Також, відповідач має заборгованість зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 1114,74 грн.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 ПК України).
Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості (пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України).
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПК України).
Податкове зобов`язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу (пп. 266.10.3. п. 266.10. ст. 266 ПК України).
Податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пп. 266.10.1. п. 266.10 ст. 266 ПК України).
У відповідності до вищезазначених норм, контролюючим органом були направлені відповідачу податкові повідомлення-рішення:
- від 21.07.2017, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 335,54 грн (а.с.18);
- №0536000-1307-1824 від 09.08.2018, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 779,2 грн. (а.с.11)
Зазначені податкові повідомлення-рішення платником не оскаржувались ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
З матеріалів справи також вбачається, що Головним управлінням ДФС у Сумській області була проведена фактична перевірка щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, за результатами якої складено акт №0026/18/24/РРО/2337008164 від 22.01.2018.
На підставі акту перевірки, контролюючим органом було сформовано податкове повідомлення-рішення від 05.02.2018 №0000481406, яким відповідачу нараховано штрафні (фінансові) санкції за платежем адміністративні штрафи та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну в сумі 27000 грн. (а.с.14)
Враховуючи часткову сплату вказаного грошового зобов`язання, сума несплаченого грошового зобов`язання складає 26700,00 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржено.
Враховуючи положення пп. 129.1.1, 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, відповідачу була нарахована пеня зі сплати земельного податку і фізичних осіб у розмірі 4,02 грн.
Вказані вище суми податкового зобов`язання не були сплачені у строк та згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України суми податкового зобов`язання, визначені контролюючим органом, набули статусу податкового боргу.
Відповідно до ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган фіскальної служби надсилає йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання податкового повідомлення-рішення.
У зв`язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов`язання позивачем сформована податкова вимога № 133-10 від 12.09.2019 та №129-10 від 12.09.2019 (а.с.16-17).
Податкова заборгованість з часу направлення податкових вимог не погашалася.
Враховуючи, що узгоджене податкове зобов`язання не було сплачене відповідачем у встановлені строки, таке зобов`язання визнається податковим боргом, який підлягає стягненню.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку-фізичної особи.
Виходячи з положень п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачем податковий борг у розмірі 132738,55 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг в сумі 132738,55 грн, в тому числі:
- зі сплати штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (код платежу 21080900) в сумі 104668,35грн. на р/р UА818999980000031115104018007, одержувач Глухівське УК/м.Глухів/21080900, код одержувача 37437431, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11010500) в сумі 162,76 грн. на р/р UА298999980000033114341018007, одержувач Глухівське УК/м. Глухів/11010500, код одержувача 37437431, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11011000) в сумі 13,62грн. на р/р UА948999980000031115063018007, одержувач Глухівське УК/м. Глухів/11011000, код одержувача 37437431, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- з земельного податку з фізичних осіб (код платежу 18010700) у сумі 45,06 грн. на р/р UА978999980000033211813018007, одержувач Глухівське УК/м.Глухів/18010700, код одержувача 37437431, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (код платежу 18010300) в сумі 1114,74 грн. на р/р UА668999980000031110063018002, одержувач УК Путивльськ.р/м.Путивль/18010300, код одержувача 37235451, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну (код платежу 21081500) в сумі 26730,00грн. на р/р UА028999980000031413561018007, одержувач Глухівське УК/м.Глухів/21080900, код одержувача 37437431, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар