
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/929/20
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
14 лютого 2020 року Суддя Львівського окружного адміністративного суду Братичак Уляна Володимирівна, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України у Львівській області про визнання виконавчого документа (вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 09.11.2018 таким, що не підлягає виконанню, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління ДФС України у Львівській області, в якій просить:
-визнати виконавчий документ (вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.11.2018 на суму 15 819,54 грн таким, що не підлягає виконанню.
У зв`язку з тим, що позовну заяву подано без додержання вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалою судді від 03.02.2020 року позовну заяву залишено без руху, а позивачеві надано строк для усунення виявлених недоліків (десять днів з дня вручення цієї ухвали). Зокрема, вказано позивачеві подати в канцелярію Львівського окружного адміністративного суду в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали - заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням причин пропуску та доказів, що підтверджуються причини пропуску.
11.02.2020 року від позивача надійшла заява про поновлення пропущеного строку на звернення до суду, в якій зазначає, що 14.02.2019 Головним управлінням ДФС у Львівській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) на суму 2 457,18 грн. Зазначає, що на підставі цього, позивач мав всі підстави вважати, що податкова вимога від 09.11.2018 на суму 15 819,54 грн вважається відкликаною. У зв`язку з наведеним просив поновити строк на звернення до суду.
Вирішуючи подану заяву, суд враховує таке.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини 3 статті 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з абзацами 4, 5, 6 частини четвертої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон України №2464-VI) платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (абзац 8 частини 4 статті 25 Закону України №2464-VI).
Відповідно до абзацу 9 частини четвертої статті 25 Закону України № 2464-VI у разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
Отже, вказаними положеннями визначений порядок дій платника в частині непогодження із отриманою вимогою, яким є адміністративний чи судовий вид оскарження.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року у справі №802/983/18-а та від 08 серпня 2019 року у справі №480/106/19.
Відповідно до ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач просить визнати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.11.2018 такою, що не підлягає виконанню.
З адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду 29.01.2020 року, тобто з пропуском десятиденного строку на звернення до суду.
В заяві про поновлення строку на звернення до суду позивач зазначає, що 02.10.2019 року ГУ ДФС у Львівській області надіслало до Державної виконавчої служби виконавчий документ (податкову вимогу від 09.11.2018 на суму 15 819,54 грн), а тому він вважає, що саме 02.10.2019 його право було порушено.
Тобто, з наведеного слідує, що позивачу 02.10.2019 було відомо про оскаржувану вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 09.11.2018, проте до суду він звернувся лише 29.01.2020 року.
Відтак, десятиденний строк на звернення до суду позивачем пропущено. Доказів, які б підтвердили причини пропуску строку на звернення до суду ОСОБА_1 не надав, натомість посилається на те, що не просить скасувати оскаржувану податкову вимогу, а тому обраний спосіб захисту є самостійним та таким, що не передбачає спеціальних строків позовної давності.
Проте, суд звертає увагу на те, що відповідно до п.5 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними). Тому, з наведеного слідує, що суд при відкритті провадження у справі, перевіряє строк на звернення до суду незалежно від способу захисту, обраного позивачем.
Таким чином, позивач вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху не виконав, недоліки позовної заяви не усунув.
Відповідно до п.4 ч.4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо: позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Згідно ч.8 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи приписи п.1 ч.4 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України та те, що недоліки позовної заяви у встановлений строк усунені не були, позовна заява підлягає поверненню позивачеві.
Керуючись ст.ст.169, 171, 243, 248, 250, 256, 293-295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
п о с т а н о в и л а :
позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України у Львівській області про визнання виконавчого документа (вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 09.11.2018 таким, що не підлягає виконанню - повернути позивачеві.
Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз`яснити, що повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна