Рішення № 87614165, 10.02.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2020
Номер справи
380/320/20
Номер документу
87614165
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №380/320/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сасевича О.М.,

за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,

представника позивача Луньо Б.М.,

представника відповідача Тереха І.М.,

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про зобов`язання до вчинення дій,-

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, із вимогами - зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України у Львівській області видати ОСОБА_1 нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши розмір його грошового забезпечення із посади «начальник відділення поліції» та скерувати її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи із 01.01.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ йому була призначена пенсія.

На виконання п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 Ліквідаційною комісією ГУ УМВС України у Львівській області було виготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Львівській області довідку №91-02420 від 20.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Однак, позивач вважає, що при виготовленні даної довідки відповідач протиправно, без належного обґрунтування неправильно визначив посаду, з якої було визначено розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року для перерахунку останньому основного розміру пенсії, оскільки вона не відповідає кваліфікаційним характеристикам посади, з якої його звільнено із органів внутрішніх справ, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу в структурі органу.

Ухвалою судді від 15.01.2020 року було відкрито спрощене позовне провадження у справі із повідомлення (викликом у судове засідання) сторін.

10.02.2019 року від представника відповідача надійшов до суду засобами поштового зв`язку відзив на позовну заяву. У відзиві представник вказав, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 є дійсною та виготовлена Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області відповідно до вимог чинного законодавства.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві, просив суд позов задоволити.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Окрім того, представник відповідача наголосив, що при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідачем, у відповідності до п.9 Розділу VIII Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», правомірно було прирівняно посаду, з якої звільнено позивача з органів внутрішніх справ до посади поліцейського в структурних підрозділах.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши доводи позову та відзив на позовну заяву, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов таких висновків.

14.06.2012 року Головним управлінням МВС України у Львівській області (Управалінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку) позивачу було видано довідку №91-02420 про грошове забезпечення для призначення та перерахунку пенсії, згідно з якою розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою - «начальник Лінійного відділення на ст.Львів-Головний Львівського відділу на ст.Львів» за нормами, чинними на 01.04.2012 року становив 5162,96 грн. та складалось із: посадового окладу 1100,00 грн.; підвищеного посадового окладу 1100,00 грн.; окладу за звання майор 125,00 грн.; надбавки за вислугу років 30 % 367,50 грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% - 796,25 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% 165,00 грн.; премії 71,2% - 2147,21 грн.; надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 42% 462,00 грн.

Згідно з довідкою №91-02420 від 20.03.2018 року Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області про розмір грошового забезпечення, що враховується до перерахунку пенсій для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), що видана ОСОБА_1 за нормами, чинними на січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського - «начальник відділення, що не входить до складу відділу» до посади на день звільнення зі служби - «начальник Лінійного відділення на ст.Львів-Головний Львівського відділу на ст.Львів Управління МВС України на Львівській залізниці», розмір грошового забезпечення позивача становить 7147,80 грн., в тому числі: посадовий оклад 2950,00 грн.; підвищення посадового окладу 0% 00,00 грн.; оклад за спеціальним званням майор 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби 35 % 1732,50 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% 442,50грн.; премія 0,32% - 22,80 грн.

У подальшому, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі вказаної довідки було здійснено перерахунок пенсії позивачу.

Позивач, отримавши на свій запит із Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області копію довідки від 20.03.2018 року №91-02420 про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії, звернувся 28.08.2019 року із заявою до голови Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області щодо відкликання довідки №91-02420 від 20.03.2018 року Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області, виготовлення і направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року, виходячи із посади, прирівняної до посади поліцейського «начальник відділення».

У відповідь на звернення позивача Сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» листом від 11.10.2019 року №33/34-1095 повідомив про відсутність законних підстав для виготовлення іншої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позаяк при виготовленні спірної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Львівській області діяла в межах повноважень з дотриманням вимог законодавства.

Позивач, не погоджуючись із позицією відповідача при оформлені останнім довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що призвело до заниження розміру його посадового окладу, який є складовою грошового забезпечення для перерахунку пенсії і, як наслідок, до зменшення розміру перерахованої пенсії загалом, при цьому, вважаючи за необхідне відновити своє право на належне пенсійне забезпечення, звернувся до суду із цим позовом.

Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1-4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в подальшому - Закон №2262-XII) (в редакції Закону від 07.11.2015 року), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015 року, статтю 63 Закону №2262-XII, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських» (вказані зміни до ст.63 Закону №2262-XII набрали чинності з 29.12.2015 року).

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (в подальшому - постанова КМУ №988 від 11.11.2015 року) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 року та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07.11.2015 року.

Таким чином, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 року набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст.63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 (далі по тексту - Порядок №45).

Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п.п.3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, якою внесено зміни до Порядку №45, постановлено, перерахувати з 01.01.2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Згідно із п.п.5, 6 Порядку №45, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року (п.5). Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п.6).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 року №138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських (далі - Перелік).

Судовим розглядом встановлено, що позивач звільнений з органів внутрішніх справ, з посади - «начальник Лінійного відділення на ст.Львів-Головний Львівського відділу на ст.Львів» на підставі наказу УМВСУ на Львівській залізниці №90о/с від 29.09.2011 року.

При цьому, згідно спірної довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 20.03.2018 року №91-02420, посада, з якої звільнено ОСОБА_1 із органів внутрішніх справ прирівняна до посади поліцейського «начальник відділення, що не входить до складу відділу».

Як стверджує представник відповідача таке прирівнювання посад відбулося на підставі п.9 «Апарати міських управлінь; міські, районні відділи, лінійні відділи (відділення, пункти), відділи (відділення) спеціальної міліції, відділи (відділення) міліції; підрозділи та установи, що підпорядковані головним управлінням, управлінням МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, місті Севастополі, на транспорті, міськрайлінорганам (відділи, відділення Державтоінспекції з обслуговування адміністративних територій міст, районів, районів у містах, інші підрозділи Державтоінспекції)» Розділу VIII Переліку, згідно якого посада міліції «начальник: відділення міліції, відділення спеціальної міліції, лінійного відділення» прирівнюється до посади в поліції «начальник відділення, що не входить до складу відділу».

Суд такі твердження представника відповідача оцінює критично та зазначає, що фактично посада, з якої позивача було звільнено із органів внутрішніх справ повинна бути прирівняна до посади поліцейського «начальник відділення» на підставі п.13 Переліку, оскільки ОСОБА_1 перебував на посаді начальника відділення у складі відділу («начальник відділення у складі відділу міського управління, старший слідчий з особливо важливих справ, старший слідчий в особливо важливих справах»).

Згідно Додатку №7 «Схема посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції» до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», посадовий оклад за посадою - «начальник відділення» складає 3100,00 грн.

За таких обставин, суд позитивно оцінює доводи представника позивача та відзначає, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача необхідно проводити з посадового окладу в розмірі 3100,00 грн. за посадою «начальник відділення» апарату Національної поліції, згідно з Додатком №7 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, яка відповідає посаді «начальник: відділу, відділення поліції».

Тож, у даному випадку, суд приходить до переконання, що при складанні довідки про розмір грошового забезпечення відповідач діяв не в межах та не у спосіб, встановлений діючим законодавством України, оскільки помилково вказав посаду, з якої визначено розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 року для перерахунку основного розміру пенсії.

Разом з тим, у рішенні Конституційного суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний суд зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

Також слід зазначити, що згідно зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», практика ЄСПЛ застосовується українськими судами як джерело права.

В рішенні від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 3) також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб Його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п.75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьев проти України» від 5 квітня 2005 року (заява №38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правового захисту» у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Для відновлення та належного захисту прав позивача на належну пенсію суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши розмір його грошового забезпечення із посади «начальник відділення поліції» та скерувати її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії і виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи із 01.01.2016 року

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем не надано доказів в підтвердження правомірності видачі довідки для перерахунку пенсії за посадами, які не є прирівняними до посади позивача.

Більше того, суд вважає, що ненадіслання відповідачем до ГУ ПФУ у Львівській області нової довідки із визначенням позивачу посадового окладу, згідно з посадовими окладами для працівників апарату Національної поліції є протиправним та обмежує право позивача на гідне пенсійне забезпечення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Беручи до уваги те, що позивачем, при поданні позову сплачено судовий збір і суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, відтак, судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про зобов`язання до вчинення дій задоволити повністю.

Зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України у Львівській області видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши розмір його грошового забезпечення із посади «начальник відділення поліції» та скерувати її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) перерахунку пенсії і виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи із 01.01.2016 року.

Стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (код ЄДРПОУ 08592247; 79007, м.Львів, пл.Генерала Григоренка, 3) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя Сасевич О.М.

Повний текст рішення складено та підписано 14 лютого 2020 року.