Постанова № 8761286, 02.04.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2010
Номер справи
2а-705/10/2370
Номер документу
8761286
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ                                                                                            № 2а-705/10/2370 02.04.2010 р.                                                                       м. Черкаси

11 год. 20 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кульчицького С.О.,

при секретарі –Руденко Ю.В.,

за участю:

представника позивача –Брітана Ю.Д. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Монастирищенському районі Черкаської області до приватного підприємства «Агротек –КВ»про стягнення пені за несвоєчасну сплату зобов’язань з податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція в Монастирищенському районі Черкаської області звернулась до суду з адміністративним позовом до ПП «Агротек-КВ» про стягнення пені за порушення розрахунків по сплаті податку на додану вартість в сумі 5410 грн. 40 коп.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, в порушення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, невчасно та не в повному обсязі сплачує податки та збори, внаслідок чого виник податковий борг, за несвоєчасну сплату якого позивачем було нараховано пеню.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги згідно заяви від 25.03.2010 року підтримав, позов просив задовольнити повністю, стягнути з ПП «Агротек-КВ»на користь державного бюджету пені за несвоєчасну сплату зобов’язань з податку на додану вартість в сумі 5410 грн. 40 коп.

Відповідач до зали судового засідання не з’явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, не повідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Приватне підприємство «Агротек-КВ»зареєстроване як юридична особа 09.03.2004 року, ідентифікаційний код 32860751.

Позивач в обґрунтування своєї позиції посилається на ст. 11 Закону України "Про систему оподаткування", відповідно до якої відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

Крім того, представник позивача в судовому засіданні пояснив, що на момент розгляду адміністративної справи у відповідача існує податковий борг перед бюджетом по пені з податку на додану вартість, нарахованої на основну суму недоїмки за кожен день прострочення її сплати згідно ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за період з 09.07.2009 року по 15.10.2009 року в сумі 4091 грн. 90 коп., з 09.07.2009 року по 15.10.2009 року –862 грн. 70 коп., з 09.07.2009 року по 15.10.2009 року –208 грн. 69 коп., з 09.07.2009 року по 15.10.2009 року –43 грн. 14 коп., з 01.09.2009 року по 15.10.2009 року –140 грн. 29 коп., з 18.08.2009 року по 15.10.2009 року –44 грн. 67 коп., з 18.08.2009 року по 15.10.2009 року –19 грн. 01 коп., усього на загальну суму 5410 грн. 40 коп.

Відповідач є платником податку на додану вартість (ПДВ) на підставі пункту 1 статті 3 ЗУ «Про податок на додану вартість»№168/97-ВР від 3 квітня 1997 року, тобто особою, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

Податковий борг по пені з податку на додану вартість виник у зв’язку з нарахуванням пені за кожен день прострочення сплати основної суми узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного уточнюючими розрахунками податкових зобов’язань з податку на додану вартість за березень та травень 2008 року, податковими повідомленнями –рішеннями форми «Ш»№ 0000601501/0 та № 0000611501/0 від 27 липня 2009 року та податковою декларацією з податку на додану вартість за липень 2009 року 15.10.2009 року.

Згідно розрахунків податкових зобов’язань з податку на додану вартість за березень та травень 2008 року відповідач станом на 08.07.2009 року мав зобов’язання по сплаті податку на додану вартість в сумі 147948 грн., рішенням № 0000601501/0 від 27.07.2009 року визначено суму штрафу в розмірі 2246 грн. 95 коп., рішенням № 0000611501/0 від 27.07.2009 року –956 грн. 20 коп. Крім того, декларацією з податку на додану вартість за липень 2009 року відповідач задекларував штраф у зв’язку з виправленням помилки в сумі 9251 грн.

Суми зобов’язань були погашеними лише 15.10.2009 року, тобто через 56, 58 та 99 календарних днів після їх узгодження.

Таким чином за період з 09.07.2009 року по 15.10.2009 року позивачем було нараховано пеню в сумі 4091 грн. 90 коп., з 09.07.2009 року по 15.10.2009 року –862 грн. 70 коп., з 09.07.2009 року по 15.10.2009 року –208 грн. 69 коп., з 09.07.2009 року по 15.10.2009 року –43 грн. 14 коп., з 01.09.2009 року по 15.10.2009 року –140 грн. 29 коп., з 18.08.2009 року по 15.10.2009 року –44 грн. 67 коп., з 18.08.2009 року по 15.10.2009 року –19 грн. 01 коп., усього на загальну суму 5410 грн. 40 коп.

Таким чином, загальна сума податкового боргу відповідача з пені по податку на додану вартість, узгоджена, проте не сплачена та складає 5410 грн. 40 коп.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України (п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Підпунктом 4.1.14 п. 4.1 ст.4 цього Закону визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Періодичність подання декларацій з податку на додану вартість визначена п. п. 7.8.1 п. 7.8 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»,згідно якого встановлено, що податковим періодом є один календарний місяць.

Статтею 5 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

Відповідно до п. 5.2 ст. 5 вказаного вище Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, а саме у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.

Статтею 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

У разі погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів або відчуження інших активів боржника у порядку, передбаченому цим Законом, нарахування пені зупиняється у день такого стягнення або відчуження активів з права власності (повного господарського відання) боржника в рахунок погашення, незалежно від строків оплати вартості таких активів їх покупцем.

При частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.          

Оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.

В свою чергу, п. 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ передбачено право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами, за рахунок їх майна.

Згідно даних ДПІ у Монастирищенському районі податковий борг у сумі 5410 грн. 40 коп. відповідачем на момент розгляду справи в суді не сплачено, а отже, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення його з відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.

Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Інших доказів сторони суду не надали.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, ч.2 ст.128, ст.ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватного підприємства «Агротек –КВ» (19114, Черкаська область, Монастирищенський район, смт. Цибулів, вул. Котовського, 2, ідентифікаційний код 32860751) до бюджету через державну податкову інспекцію у Монастирищенському районі Черкаської області (19100, Черкаська область, Монастирищенський район, м. Монастирище, вул. Леніна, 103, ідентифікаційний код 34275465) пеню за несвоєчасну сплату зобов’язань з податку на додану вартість в сумі 5410 (п’ять тисяч чотириста десять) грн. 40 коп.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                    С.О.Кульчицький