
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2020 року Справа № 160/281/20 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кучма К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У січні 2020 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з вищезазначеною позовною заявою, в якій просить:
- визнати дії відповідача щодо винесеного висновку недоцільності в перерахунку та виплаті йому пенсії за листом від 04.12.2019 року № 1131/03.22-12, за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року по справі №160/8968/19 року у відповідність до ч.1 ст.57, ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" враховуючи норми ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з обмеженням у сумі 168 грн., пенсійних виплат - неправомірними;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок, за наданим зразком, та виплачувати йому пенсію за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року по справі № 160/8968/19 року у відповідність до ч.1 ст.57, ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" враховуючи норми ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" без обмежень 168 грн. починаючи з 15.07.2019 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та приймав участь у роботах в складі військової частини № 18586. Має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - другої категорії, що дає йому право на низку пільг та компенсацій відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-12. Відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 22.10.2019 року по справі № 160/8968/18 Головне управління ПФУ в Дніпропетровської області зобов`язане здійснити розрахунок основної пенсії на підставі - ч.1 ст.57; згідно з розрахунком середньомісячного заробітку та збільшення пенсії ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із суми заробітної плати за працю у зоні відчуження липня-серпня місяців 1987 року позивачу за довідкою виданою Павлоградським архівним відділом 08.06.2018 року за № К-376 про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження починаючи з 15.07.2019 року. Проте відповідач своїм листом №1131/03.21-12 від 04.12.2019 року повідомив, що пенсійні виплати будуть зменшені при виконанні рішення суду від 22.10.2019 року по справі №160/8968/19, бо пенсійні виплати обмежуються 168 грн. Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, а тому він вимушений був звернутися до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою суду від 13.01.2020 року було відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, після усунення позивачем недоліків своєї позовної заяви.
До суду 31.01.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що статтею 19 Закону №1788 було передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених Списком №1, - чотирьох мінімальних пенсій за віком. Постановою КМУ від 15.04.2003 p. №544 було встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком з 01.07.2003 р. становить 50 грн. Таким чином, з урахуванням цільової грошової допомоги, передбаченою постановою КМУ від 11.03.2004 р. №312 максимальний розмір пенсії по першій складовій не може перевищувати 168 грн. (50 x 3 x 1,12), а для осіб, зайнятих на роботах, передбачених Списком №1 - 224 грн. (50 x 4 x 1,12).
Так, при виконанні рішення суду від 22.10.2019 року по справі №160/8968/19 розмір пенсії позивача веде до зменшення, тому проводити перерахунок пенсії, на підставі ч.1 ст.57 відповідно до розрахунку середньомісячного заробітку та збільшення пенсії ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із суми заробітної плати за працю у зоні відчуження липня-серпня 1987 року за довідкою, виданої Павлоградським архівним відділом 08.06.2018 року за № К-376 про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження, починаючи з 15.07.2019 року не доцільно. Враховуючи викладене, пенсія позивачу перерахована та виплачується відповідно до вимог діючого пенсійного законодавства, а тому у задоволенні позову відповідач просив суд відмовити у повному обсязі.
До суду 05.02.2020 року від позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначено, що дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області при розрахунку пенсії з обмеженням у 168 грн. не відповідають діючому законодавству. Встановивши в Законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об`єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Норма статті 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», не стосується розрахунку пенсії чорнобильцям і входить в протиріччя із статтею 15 цього Закону та ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Окрім того, положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років згідно з Законом № 3108-IV від 17.11.2005 р., а не для встановлення пільг та обмежень. За таких обставин, позивач просив суд позов задовольнити повністю з викладених у ньому підстав.
Керуючись приписами ст.263 КАС України, суд ухвалив розглянути адміністративну справу без повідомлення учасників справи, у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві та у відповіді на відзив, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 18 травня по 18 липня 1987 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині № 18576, відповідно до довідки №51/1791 від 10.05.1995 року, виданої Центральним архівом Міністерства оборони України.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровської області з 19.12.2005 року і отримував пенсію за віком, згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV), враховуючи ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).
Судом також встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.02.2019 року по справі №160/9631/18 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено частково, а саме:
- визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо надання ОСОБА_1 відмови у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч.2 ст.56, додатку до пенсії ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідкою, виданою Павлоградським архівним відділом 08.06.2018 року за №К-376, про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження - протиправними;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати і виплачувати: основну пенсію, та додаток до пенсії ОСОБА_1 на підставі ч.2 ст.56; ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - за довідкою, виданою Павлоградським архівним відділом 08.06.2018 року за № К-376, про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження - починаючи з 01.09.2018 року;
- в задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати і виплачувати: основну пенсію, та додаток до пенсії, ОСОБА_1 на підставі ч.2 ст.57; ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - за довідкою, виданою Павлоградським архівним відділом 08.06.2018 року за № К-376, про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження починаючи з 01.06.2018 року - відмовлено.
На підставі даного рішення суду було здійснено перерахунок пенсії позивача згідно з ч.2 ст.56, ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до витягу з програмного комплексу ІКІС ПФУ від 22.05.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено з 01.09.2018 р. за довідкою, виданою Павлоградським архівним відділом № К-376 від 08.06.2018 р. про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження.
02.07.2019 року, не погоджуючись з розміром своєї пенсії, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.57 Закону №796-ХIІ, за довідкою №К-376 від 08.06.2018 року, виданою Павлоградським архівним відділом про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження, з додаванням відомості про розрахунок заробітної плати виданою Павлоградським архівним відділом.
Відповідачем листом від 09.07.2019 року вих. №169/03.22-19 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії відповідно до Закону №796-ХІ. Позивача було повідомлено про те, що проводити перерахунок пенсії згідно з ч.1 та ч.2 ст.57 Закону України №796-ХІ з урахуванням копії довідки про заробітну плату № К-544 від 14.08.2018 року за липень та серпень 1987 року в сумі 1 013,66 кар. немає законних підстав. Оскільки, за даними копії військового квитка та копії довідки за № 51/1791 від 10.05.1995 року наданої Центральним архівом Міністерства оборони України, позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині № 18576, в період з 18 травня по 18 липня 1987 року. З цих підстав заробітна плата застосовується за травень та липень місяці.
Позивач оскаржив до суду дії відповідача щодо перерахунку його пенсії, викладені в листі від 09.07.2019 року.
Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 року по справі №160/8968/19 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено, а саме:
- визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, щодо розрахунку основної пенсії на підставі ч.1 ст.57 та збільшення пенсії ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із суми заробітної плати за працю у зоні відчуження травня - липня місяців 1987 року ОСОБА_1 , за довідкою виданою Павлоградським архівним відділом 08.06.2018 року за № К-376 про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження, - противоправними;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області здійснити розрахунок основної пенсії на підставі ч.1 ст.57 відповідно розрахунку середньомісячного заробітку та збільшення пенсії ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із суми заробітної плати за працю у зоні відчуження липня-серпня місяців 1987 року ОСОБА_1 за довідкою виданою Павлоградським архівним відділом 08.06.2018 року за № К-376 про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження, починаючи з 15.07.2019 року.
Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області позивачу роз`яснено листом «Про надання інформації» від 04.12.2019 року вих. №1131/03.21-12, що порядком розрахунку пенсії у відповідність до ч.1 ст.57, ч.2 ст.56, враховуючи норми ч.2 ст.27 Закону України 1058-4 та повідомлено, що пенсійні виплати будуть зменшені при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 року по справі № 160/8968/19, бо пенсійні виплати обмежуються 168 грн.
Позивач пов`язує порушення своїх прав з протиправним діями відповідача та просить здійснити перерахунок та виплату пенсії за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2019 року по справі № 160/8968/19 у відповідності до ч.1 ст.57, ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із врахуванням ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" без обмеження у сумі 168 грн. починаючи з 15.07.2019 року.
Аналізуючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд приходить до наступного.
Закон України № 1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Законом № 796-XII, визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Як видно з матеріалів справи, рішенням суду від 22.10.2019 року по справі №160/8968/19 було зобов`язано відповідача здійснити розрахунок основної пенсії на підставі ч.1 ст.57 відповідно розрахунку середньомісячного заробітку та збільшення пенсії ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із суми заробітної плати за працю у зоні відчуження липня-серпня місяців 1987 року ОСОБА_1 за довідкою виданою Павлоградським архівним відділом 08.06.2018 року за № К-376 про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження, починаючи з 15.07.2019 року. Вказане судове рішення набрало законної сили 22.11.2019 року.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як було встановлено рішенням суду від 22.10.2019 року по справі №160/8968/19, що пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи незалежно від періоду проведення розрахунку. Враховуючи те, що розрахунок з позивачем за термін праці у зоні небезпеки було також проведено і у серпні 1987 року, суд погоджується з доводами позивача про наявність підстав для врахування у розрахунку заробітної плати для обчислення розміру пенсії, заробітну плату виплачену у серпні 1987 року за працю в зоні небезпеки. За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відповідач не вправі позбавити позивача права на перерахунок пенсії на підставі ч.2 ст.56, ч.1 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №К-376 від 08.06.2018 року, виданою Павлоградським архівним відділом, з розрахунку заробітної плати виплаченої у серпні місяці за працю в зоні небезпеки, тому дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії є протиправними, а пенсія ОСОБА_1 підлягає перерахунку.
Так, згідно з листом від 04.12.2019 року №1131/03.22-12 відповідачем не заперечується, що ним не виконано рішення суду, оскільки його виконання, на погляд останнього, призведе до зменшення розміру пенсії позивача, тому проводити перерахунок пенсії на підставі ч.1 ст.57 відповідно розрахунку середньомісячного заробітку та збільшення пенсії ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із суми заробітної плати за працю у зоні відчуження липня-серпня 1987 року за довідкою, виданої Павлоградським архівним відділом 08.06.2018 року за № К-376 про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження, починаючи з 15.07.2019 року не доцільно.
Натомість, право на пенсійне забезпечення, загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, Законами України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Для окремих категорій громадян пенсійне забезпечення встановлюється іншими нормативно-правовими актами з урахуванням особливостей умов праці, характеру виконуваної роботи, її складності і значущості, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод. Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я.
Зазначеними законами розмір пенсії відповідним категоріям громадян визначався у відсотках до заробітної плати і не фіксувався максимальний граничний розмір пенсії у грошовому еквіваленті.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов`язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція (254к/96-ВР) та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України (254к/96-ВР) не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 (v008p710-99), від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 (v005p710-02), від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004 (v007p710-04), від 1 грудня 2004 року №20-рп/2004 (v020p710-04).
Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» регулює питання щодо права громадян отримання пенсійних виплат і соціальних послуг не може змінювати умови і порядок виплат пенсій за спеціальними законами, до яких належить і Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Так, рішенням суду від 22.10.2019 року по справі №160/8968/19, яке набрало законної сили, зобов`язано відповідача здійснити розрахунок основної пенсії на підставі ч.1 ст.57 відповідно розрахунку середньомісячного заробітку та збільшення пенсії ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Право на пенсію ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - «у повному розмірі» мають громадяни віднесені до 1, 2, 3, 4, категорії за умови роботи не менше як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам які відпрацювали за списком № 1 чоловіки 10 років, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85% заробітку.
Таким чином, при застосуванні даної норми, інших обмежень не існує.
Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення», а не для встановлення пільг та обмежень.
Відповідно до статті 57 Закону 796-XII обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону 1058-IV.
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Частина 2 статті 27 Закону 1058-IV передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (перша складова), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до Закону 1058-IV (друга складова).
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
При посиланні на ч.2 ст.27 Закону № 1058-IV слід враховувати, що відповідній категорії, тобто учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, пенсії не обмежені жодним законом.
Суд звертає увагу, що листом відповідача від 04.12.2019 року №1131/03.22-12 фактично було відмовлено позивачу в перерахунку пенсії на підставі ч.1 ст.57 відповідно розрахунку середньомісячного заробітку та збільшення пенсії ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із суми заробітної плати за працю у зоні відчуження липня-серпня 1987 року за довідкою, виданої Павлоградським архівним відділом 08.06.2018 року за № К-376 про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану за роботу (службу) в зоні відчуження, починаючи з 15.07.2019 року.
Згідно з п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що дана позовна заява підлягає задоволенню з викладених вище підстав.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 263 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо висновку недоцільності в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії, викладеному в листі від 04.12.2019 року №1131/03.22-12 - протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсію за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року по справі №160/8968/19 року відповідно до ч.1 ст.57, ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" враховуючи норми ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" без обмежень 168 грн., починаючи з 15.07.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційної-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Кучма