
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2020 року ЛуцькСправа № 140/3578/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шопік М.М.,
за участю представника позивача Мартинник О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ" до Державної екологічної інспекції України у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ" (далі - ТОВ "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ") звернулося з позовом до Державної екологічної інспекції України у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу №4 від 21.10.2019, №5 від 25.10.2019, №6 від 30.10.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувану постанову винесено за результатами проведеної відповідачем перевірки характеристик продукції за адресою: 1) АЗС Хмельницька область, Хмельницький р-н, Розсошанська сільська об`єднана територіальна громада, а/д Житомир-Чернівці, 192 км+60м АЗС з магазином; 2) АЗС Хмельницька область, Хмельницький р-н, вул. Вінницька, 2/2; 3)АЗС Хмельницька область, Хмельницький р-н, Чорноострівська селищна об`єднана територіальна громада (с/р Грузевиця), комплекс будівель і споруд №2, де здійснює господарську діяльність ТОВ "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ". Під час перевірок встановлено розповсюдження позивачем дизельного палива та бензину за відсутності товарного знаку підприємства-виробника.
Позивач звертає увагу на те, що всі паспорти якості, видані випробувальною лабораторією, на кожну партію товару містять всю інформацію про товар, у тому числі товарний знак заводу-виробника. Крім того, звертає увагу на те, що паспорт якості видається виключно уповноваженими на то особами (лабораторіями) та містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів. Таким чином, основним призначенням паспорта якості на нафтопродукти є його інформативний характер, а саме доведення до відома споживача нафтопродуктів про те, що дана продукція, яку він споживає відповідає певніш показникам якості нафтопродукту та вимогам нормативних документів. Відсутність на паспорті якості нафтопродуктів товарного знаку підприємства-виробника не свідчить про його недійсність та не свідчить про не відповідність такого нафтопродукту певним показникам якості та вимогам нормативних документів.
Також, зазначає, що Державним підприємством «Орган сертифікації нафтопродуктів та систем якості «МАСМА-СЕПРО», яке призначене Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01.10.2018 р. № 1388 як орган з оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту, у листі від 03.09.2019 №0438/ОС зазначено, що пунктом 9 Технічного регламенту передбачено, що документ про якість (паспорт якості) повинен містити товарний знак, однак обов`язковість нанесення товарного знаку Технічним регламентом не зазначена. Відсутність товарного знаку заводу-виробника на паспорті якості не є порушенням вимог пункту 9 Технічного регламенту щодо викладення та оформлення документу якості.
У зв`язку з наведеним, просить визнати протиправними та скасувати постанови про накладення штрафу №4 від 21.10.2019, №5 від 25.10.2019, №6 від 30.10.2019.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.
23.12.2019 позивачем подано до суду заяву про зміну предмету позову, згідно якої просить суд визнати протиправними та скасувати постанови Державної екологічної інспекції України у Хмельницькій області про накладення штрафу №4 від 21.10.2019 про накладення штрафу в розмірі 25 500 грн., №5 від 25.10.2019 про накладення штрафу в розмірі 25 500 грн., №6 від 30.10.2019 про накладення штрафу в розмірі 20 400 грн., №8 від 11.12.2019 про накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
У відзиві на позовну заяву від 27.12.2019 представник відповідача заперечує позовні вимоги з тих підстав, що відповідно до п.5 ч.1 ст.15 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право складати акти перевірок та застосовувати в установленому законом порядку штрафні санкції до суб`єктів господарювання за порушення вимог цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" та встановлених вимог. Таким чином, відповідач мав повноваження щодо притягнення позивача до відповідальності на підставі п.2 ч.4 ст.44 Закону №2735-VI, оскільки останній не виконав рішення посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд і контроль продукції. Крім того, абз.2 п.21 Технічного регламенту №927 передбачено, що у разі коли виробник не є резидентом України та не має уповноваженого представника в Україні, такі зобов`язання покладаються на особу яка ввела паливо в обіг на ринку України.
На підставі наведеного просив у задоволенні позову відмовити повністю.
У додаткових поясненнях від 27.01.2020 №87 представник позивача зауважує, що відсутність в паспорті якості товарного знаку виробника або будь-якого іншого реквізиту може теоретично та виключно розцінюватися контролюючим органом як порушення вимог, які предявляються до обігу продукції, а не порушення вимог що предявляються до самої продукції. При цьому, зі змісту статтей 28-30 Закону №2735-VI вбачається, що обмежувальні заходи можуть бути застосовані виключно щодо продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, у тому числі в разі формальної невідповідності та відповідно свідчить про те, що контролюючим органом не може бути застосовано таких заходів за відсутність в паспорті якості товарного знаку виробника.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги, з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 23.12.2019, підтримала та просила їх задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, проте подав до суду клопотання від 29.01.2020 за вих. №386/11 про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивача, з`ясувавши обставини справи, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлені наступні обставини.
04.09.2019 Державною екологічної інспекцією у Хмельницькій області, в особі завідувача сектору державного ринкового нагляду - державним інспектором з охорони навколишнього природнього середовища Хмельницької області Присяжнюком С.Ю., на підставі наказу на проведення перевірки від 30.08.2019 №692 та направлення на проведення перевірки №3-8/19 від 02.09.2019, проведено перевірку характеристик продукції за адресою: АЗС Хмельницька область, Хмельницький р-н, Розсошанська сільська об`єднана територіальна громада, а/д Житомир-Чернівці, 192 км + 60м АЗС з магазином, де здійснює господарську діяльність ТОВ "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ", за результатами якої складено акт перевірки №3-8/19 від 04.09.2019, яким встановлено порушення п.9 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №927 від 01.08.2013, а саме: в паспорті №582 від 28.08.2019 бензин автомобільний Mustang А-92-Евро5-Е5 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №560 від 19.08.2019 бензин автомобільний марки А-95-Евро5-Е5 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №564 від 21.08.2019 бензин автомобільний Mustang А-95-Евро5-Е5 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №587 від 29.08.2019 паливо дизельне Mustang ДП-Л-Евро5-В0 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №493 від 06.08.2019 паливо дизельне Mustang+ДП-Л-Евро5-В0 відсутній товарний знак підприємства-виробника.
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №3/1 від 05.09.2019, №3/2 від 05.09.2019, №3/3 від 05.09.2019, №3/4 від 05.09.2019, №3/5 від 05.09.2019.
ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» на виконання вищевказаних рішень про вжиття обмежувальних, коригувальних заходів було направлено на адресу відповідача лист про виконання (рішень) приписів від 03.10.2019 №03/10, однак даний лист не був врахований відповідачем та на адресу ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» супровідним листом від 21.10.2019 №4978/08 було направлено акт №7-8/19 від 18.10.2019, протокол №4 від 18.10.2019 та постанова №4 від 21.10.2019, якою до ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» застосовано штраф у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 5100 грн. за кожне правопорушення (невиконання суб`єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів), всього в сумі 25 500 грн.
09.09.2019 Державною екологічної інспекцією у Хмельницькій області, в особі завідувача сектору державного ринкового нагляду - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природнього середовища Хмельницької області Данилевського В.В., головного спеціаліста сектору державного ринкового нагляду - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Присяжнюка С.Ю., на підставі наказу №714 від 02.09.2019 та направлення №4-8/19 від 05.09.2019, проведено перевірку характеристик продукції за адресою: АЗС Хмельницька область, Хмельницький р-н, вул. Вінницька, 2/2, де здійснює господарську діяльність ТОВ "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ", за результатами якої складено акт перевірки №4-8/19 від 09.09.2019, яким встановлено позивачем порушення п.9 Технічного регламенту, а саме: в паспорті №612 від 05.09.2019 бензин автомобільний MustangA-92-Євpo5-E5 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №613 від 05.09.2019 бензин автомобільний марки А-95-Евро5-Е5 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №595 від 02.09.2019 бензин автомобільний марки А-95-Євро5-Е5 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №610 від 05.09.2019 паливо дизельне Mustang ДП-Л-Евро5-В0 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №611 від 05.09.2019 паливо дизельне Mustang-ДП-Л-Євpo5-B0 відсутній товарний знак підприємства-виробника.
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №4/1 від 10.09.2019; №4/2 від 10.09.2019; №4/3 від 10.09.2019; №4/4 від 10.09.2019; №4/5 від 10.09.2019.
ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» на виконання вищевказаних рішень про вжиття обмежувальних, коригувальних заходів було направлено на адресу відповідача повідомлення про виконання (рішень) приписів від 09.10.2019.
Відповідачем на адресу ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» супровідним листом від року 25.10.2019 №5046/08 надіслано акт №8-8/19 від 24.10.2019, протокол №5 від 24.10.2019 та постанова №5 від 25.10.2019, якою до позивача застосовано штраф у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 5100 грн. за кожне правопорушення (невиконання суб`єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів), всього в сумі 25 500 грн.
13.09.2019 Державною екологічної інспекцією у Хмельницькій області, в особі завідувача сектору державного ринкового нагляду - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природнього середовища Хмельницької області Данилевського В.В., головного спеціаліста сектору державного ринкового нагляду - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області Присяжнюка С.Ю., на підставі наказу на перевірку №728 від 09.09.2019 та направлення №5-8/19 від 11.09.2019, проведено перевірку характеристик продукції за адресою: АЗС Хмельницька область, Хмельницький р-н, Чорноострівська селищна об`єднана територіальна громада (с/р Грузевиця), комплекс будівель і споруд №2, де здійснює господарську діяльність ТОВ "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ", за результатами якої складено акт перевірки характеристик продукції №5-8/19 від 13.09.2019, у якому відповідачем встановлено порушення позивачем п.9 Технічного регламенту, а саме: в паспорті №612 від 05.09.2019 бензин автомобільний MustangA-92-Євpo5-E5 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №383 від 21.08.2019 бензин автомобільний марки А-95-Євро5-Е5 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №394 від 22.08.2019 паливо дизельне Mustang ДП-Л-Євро5-В0 відсутній товарний знак підприємства-виробника; в паспорті №611 від 05.09.2019 паливо дизельне Mustang+ДП-JI-Євpo5-B0 відсутній товарний знак підприємства-виробника.
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №5/1 від 16.09.2019; №5/2 від 16.09.2019; №5/3 від 16.09.2019; №5/4 від 16.09.2019.
ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» на виконання вищевказаних рішень про вжиття обмежувальних, коригувальних заходів було направлено на адресу відповідача письмові пояснення на рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з наданням копій документів.
Актом перевірки стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29.10.2019 №9-8/19 зазначено, що виконання рішень №№5/1, 5/2, 5/3, 5/4 не може бути визнане результативним, порушення чинного законодавства не усунуті, у зв`язку з чим відповідачем складено протокол №6 від 29.10.2019.
30.10.2019 відповідачем прийнято постанову №6 про накладення штрафних санкцій у розмірі 20 400, 00 грн. (300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 5100 грн. за кожне правопорушення (невиконання суб`єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що 30.10.2019 відповідачем прийнято рішення №9/1 про внесення змін до рішення про вжиття заходів обмежувальних заходів №5/4 від 16.09.2019 в частині продовження терміну його виконання до 29.11.2019.
Актом перевірки стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №17-8/19 від 10.12.2019 зазначено, що виконання рішення №9/1 від 30.10.2019 не може бути визнане результативним, порушення чинного законодавства не усунуті, у зв`язку з чим відповідачем складено протокол №8 від 10.12.2019 та прийнято постанову №8 від 11.12.2019 про накладення штрафних санкцій в розмірі 17 000 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" від 02.12.2010 №2735-VI державний контроль продукції - діяльність органів доходів і зборів із забезпечення відповідності продукції, що ввозиться на митну територію України для вільного обігу, встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз від такої продукції суспільним інтересам (далі - контроль продукції).
Орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону.
У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює визначені цим Законом та Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" повноваження також через свої територіальні органи, термін "орган ринкового нагляду" позначає також його територіальні органи.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №2735-VI ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1069 затверджено "Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд", зокрема Держекоінспекція відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №927 "Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив" здійснює державний ринковий нагляд за автомобільними бензинами, дизельним, судновим та котельним паливом.
Пунктами 5, 7 Технічного регламенту №927 передбачено, що дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палива, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
Згідно п.8 Технічного регламенту №927 кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива.
Документ про якість (паспорт якості) палива - документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів.
Пунктом 9 Технічного регламенту №927 визначено, що документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку палива; товарний знак підприємства-виробника, його назву та адресу; назву та адресу постачальника (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області під час проведення перевірки встановлено, що позивач здійснював розповсюдження автомобільних бензинів та дизельного палива за відсутності товарного знаку підприємства-виробника на паспортах якості, на що суд зазначає наступне.
Судом встановлено, шо 27.06.2019 між продавцем ТОВ "ВОГ ТРЕЙД РЕСУРС" та покупцем ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» укладено договір купівлі-продажу №107, згідно якого Продавець зобов`язується передати у власність Покупця нафтопродукти в асортименті, а Покупець відповідно прийняти даний товар та оплатити його вартість на умовах згідно договору.
Пунктом 2.1 договору визначено, що якість товару, що постачається за умовами договору, повинна відповідати ГОСТУ, технічним умовам заводів-виробників, що підтверджується відповідними документами.
В свою чергу, пунктом 6.5.1 Інструкції з контролювання якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої Наказом Мінпаливенерго України, Держспоживстандарту України 04.06.2007 №271/121 (далі - Інструкція №271/121) визначено, що приймання нафтопродуктів, що надійшли на АЗС здійснюється лише у разі наявності супровідних документів (товарно-транспортної накладної, рахунку-фактури, прибутково-витратної накладної, паспорта якості тощо).
Аналогічні вимоги встановлено п.10.2.1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої Наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв`язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України 20.05.2008 №281/171/578/155.
Розділом 1 Інструкції №271/121 встановлено єдиний порядок організації та проведення робіт, пов`язаних з контролюванням якості товарної нафти та нафтопродуктів під час їх приймання, зберігання, транспортування та відпуску.
Згідно п.п.5.2., 5.6. Інструкції №271/121 визначено, що підприємства, які не мають власних випробувальних лабораторій з випробування нафти та нафтопродуктів, укладають відповідні договори про виконання робіт з випробувань нафтопродуктів зі сторонніми акредитованими або тестованими, у встановленому порядку, лабораторіями. Згідно з результатами випробувань проб нафти та/або нафтопродуктів випробувальна лабораторія оформлює паспорт якості за формою №11-НК.
Пунктом 5.6 Інструкції №271/121 визначено, що паспорт, який видається випробувальною лабораторією на нафту або нафтопродукт, який відпускається, заповнюється в повному обсязі показників, обумовлених нормативним документом на нафтопродукт. Значення показників, що не визначались випробувальною лабораторією, переносяться з даних паспорта, виданого вантажовідправником чи іншою випробувальною лабораторією, до якої проба надсилалась на випробування, про що робиться відповідна примітка. У паспорті якості робиться висновок про відповідність (невідповідність) нафти або нафтопродукту вимогам нормативного документа або ставиться штамп "Стандартний" чи "Нестандартний".
У відповідності до ст.1 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» випробувальна лабораторія - орган з оцінки відповідності, який проводить випробування. Випробування - це визначення однієї чи кількох характеристик об`єкта оцінки відповідності згідно з процедурою. Інструкцією №271/121 передбачено, що випробувальна лабораторія - лабораторія, яка проводить технічні операції, що полягають у визначенні однієї чи декількох характеристик нафти і нафтопродуктів згідно з установленою процедурою.
Підставою для заповнення паспорта якості є акт відбирання проби, записи і висновки про якість нафти та/або нафтопродуктів, які занесено до журналів реєстрації результатів випробувань. Оформлення паспортів якості на підставі робочих зошитів лаборантів не допускається. Номер паспорта якості надається згідно з порядковим номером проби в журналі реєстрації проб (згідно п. 5.6. Інструкції №271/121).
Таким чином, документом про якість палива є паспорт якості. Паспорт якості є одним з обов`язкових товаросупровідних документів. Паспорт якості засвідчує відповідність нафтопродукту всім вимогам нормативних документів. Допускається внесення випробувальною лабораторією в паспорт якості показників, визначених як за результатами безпосередніх випробувань, так і шляхом перенесення з даних іншого паспорта, зокрема, з паспорту заводу-виробника.
З матеріалів справи вбачається, що на кожну партію пального ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ», разом із товаросупровідними документами (товаротранспортними накладними), отримувало від свого постачальника ТОВ «ВОГ ТРЕЙД РЕСУРС» паспорти якості пального, видані випробувальними лабораторіями ТОВ «ГЛОБУС- ПЕТРОЛЕУМ», МПП «ВК Імпекс» за формою №11-НК, передбаченою Інструкцією №271/121 та паспорти якості, видані безпосередньо заводом-виробником.
Долучені позивачем до матеріалів справи, паспорти якості пального, видані випробувальними лабораторіями ТОВ «ГЛОБУС- ПЕТРОЛЕУМ» та МПП «ВК Імпекс» містять всю інформацію про товар та про завод - виробника нафтопродуктів, при цьому паспорти якості заводу-виробника нафтопродуктів, які, зокрема, і містять товарний знак заводу виробника, є невід`ємною частиною паспортів якості, виданих випробувальними лабораторіями.
Водночас, суд звертає увагу на те, що Інструкцією №271/121 затверджено форму паспорта якості, у якій зазначається завод-виробник, оскільки у затвердженій формі паспорта якості графи для зазначення товарного знаку підприємства - виробника не визначено.
У зв`язку із чим, у паспортах, виданих випробувальними лабораторіями, зазначено інформацію про завод - виробника нафтопродуктів.
Також, суд звертає увагу на те, що чинне законодавство визначає товарний знак як будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами (ст.492 ЦК України).
Товарний знак є об`єктом права інтелектуальної власності. Набуття права інтелектуальної власності на торговельну марку (товарний знак, або знак для товарів і послуг) засвідчується свідоцтвом. Використання торгівельної марки здійснюється виключно в межах правових підстав (на підставі дозволу (ліцензії)). Нанесення випробувальними лабораторія в паспорт якості товарного знаку заводу-виробника вимагає наявності у них відповідного дозволу (ліцензії) від заводу-виробника, який є правовласником такого товарного знаку. Однак, в силу того, що коло суб`єктів, які можуть звернутися до випробувальних лабораторій за виданою паспортів якості є численним та необмеженим, лабораторії не зобов`язані отримувати від виробників відповідні дозволи на використання торгівельних марок.
Щодо обов`язковості нанесення товарного знаку на паспорти якості продукції для підтвердження її відповідності вимогам Технічного регламенту, Державним підприємством «Орган сертифікації нафтопродуктів та систем якості «МАСМА- СЕПРО», яке призначене Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01.10.2018 №1388, як орган з оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту, у листі від 03.09.2019 №0438/ОС роз`яснено, що відсутність товарного знаку заводу-виробника на паспорті якості не є порушенням вимог пункту 9 Технічного регламенту щодо викладення та оформлення документу якості. Відсутність н документі якості товарного знаку обов`язково має бути замінена викладенням інформації щодо підприємства-виробника, його назви та адреси.
Підтвердженням того, що відсутність на документі якості товарного знаку, не є порушенням вимог щодо викладення та оформлення таких документів, є також вимоги спільного наказу Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 04.06.2007 №271/121.
Тобто відсутність товарного знаку підприємства-виробника на паспорті якості не є критичною підставою щодо сумнівності викладеної інформації стосовно якості наведеного у цьому документі продукту(нафтопродукту), якщо в ньому зазначено про виробника такої продукції.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить висновку, що ТОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» при реалізації нафтопродуктів з паспортами якості пального, виданих випробувальними лабораторіями, що не містять товарного знаку виробника, не допущено порушення п.9 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив" здійснює державний ринковий нагляд за автомобільними бензинами, дизельним, судновим та котельним паливом.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд вважає, що Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, як суб`єкт владних повноважень, не довела правомірності винесення оскаржуваних в даній справі постанов про накладення штрафу, а відтак позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч.1, 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції України у Хмельницькій області слід стягнути витрати по сплаті судового збору в розмірі 7 684 гривень 00 копійок.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати постанови Державної екологічної інспекції України у Хмельницькій області про накладення штрафу:
№4 від 21.10.2019 про накладення штрафу в розмірі 25 500 грн.;
№5 від 25.10.2019 про накладення штрафу в розмірі 25 500 грн.;
№6 від 30.10.2019 про накладення штрафу в розмірі 20 400 грн.;
№8 від 11.12.2019 про накладення штрафу в розмірі 17 000 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ" за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції України у Хмельницькій області судовий збір у сумі 7 684 гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ", Код ЄДРПОУ: 42663493, адреса: 43010, м. Луцьк, вул. Кременчуцька, 38..
Відповідач: Державна екологічна інспекція України у Хмельницькій області, Код ЄДРПОУ:38045514, адреса: 29000, м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 2/2.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 17.02.2020.