Рішення № 87611346, 14.02.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2020
Номер справи
140/3089/19
Номер документу
87611346
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2020 року ЛуцькСправа № 140/3089/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до начальника Управління Укртрансбезпеки у Волинській області Конончука Віталія Антоновича про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до начальника Управління Укртрансбезпеки у Волинській області Конончука Віталія Антоновича про визнання протиправною та скасування постанови.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.09.2019 начальник Управління Укртрансбезпеки у Волинській області Конончук В.А. виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 136895, відповідно до якої до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн. на підставі абзацу третього частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ).

Позивач вважає вказану постанову незаконною, з огляду на таке.

Оскаржувана постанова винесена на підставі того, що перевізником ОСОБА_1 19.07.2019 на 610 км + 200 м а/д «Київ - Чоп» не були оформлені документи, перелік яких визначений статтею 48 Закону № 2344-ІІІ (а саме відсутня індивідуально-контрольна книжка водія, відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу), відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ.

Проте, обов`язок ведення реєстраційних листків режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарт, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, не пред`явлення яких до перевірки тягне застосування адміністративно-господарської відповідальності, покладений на водіїв, які здійснюють міжнародні автомобільні перевезення.

Враховуючи здійснення водієм транспортного засобу марки Сканія, д.р.н НОМЕР_1 , що належить позивачу, внутрішнього автомобільного перевезення, а не міжнародного, обов`язок ведення та пред`явлення до перевірки протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу був відсутній.

Крім того, позивач не був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, з огляду на шо не приймав участі в проведенні розгляду матеріалів про порушення та не мав змоги викласти власну позицію щодо виявлених порушень, а оскаржувану постанову отримав звичайним листом 15.10.2019.

Позивач, з урахуванням нової редакції позовної заяви (а. с. 24-29), просить визнати протиправною та скасувати постанову начальника Управління Укртрансбезпеки у Волинській області Конончука В.А. про застосування адміністративно-господарського штрафу від 01.09.2019 № 136895.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 1).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 12.11.2019 № 4547/21/23-19 (а. с. 36-43) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваної постанови, яка фактично прийнята 16.09.2019. При цьому, підставою застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу стало надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону № 2344-ІІІ, а саме без оформленого протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу. Крім того, направлення запрошення на розгляд справи простою кореспонденцією не може бути єдиною та самостійною підставою для скасування оскаржуваного рішення, оскільки факт порушення законодавства про автомобільний транспорт встановлений та нічим не спростований.

19.11.2019 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач не погодився із доводами відзиву, додатково вказавши про відсутність обов`язку водія надавати для перевірки оформлений протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, оскільки даного обов`язку при виконанні внутрішніх перевезень не передбачено (а. с. 49-52).

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 19.07.2019 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області на 610 км + 200 м а/д «Київ - Чоп» була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки Scania G380, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 (транспортний засіб належить ОСОБА_1 ), при здійсненні внутрішніх вантажних перевезень, про що складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 169060 (а. с. 44).

Як вбачається із акту перевірки від 19.07.2019 № 169060, під час перевірки виявлені порушення, відповідальність за які передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону № 2344-ІІІ, а саме відсутній протокол повірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.

23.08.2019 за вих. № 43158/21/24-19 Управління Укртрансбезпеки у Волинській області простою кореспонденцією скерувало перевізнику ОСОБА_1 повідомлення про розгляд справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт на 16.09.2019 (з 09 по 13 годину) в приміщенні управління (а. с. 45).

16.09.2019 начальник Управління Укртрансбезпеки у Волинській області Конончук В.А. виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 136895, з якої вбачається, що перевізником ОСОБА_1 , 19.07.2019 на 610 км + 200 м а/д «Київ - Чоп» допущено порушення (не оформлені документи, перелік яких визначений статтею 48 Закону № 2344-ІІІ), відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ, та постановлено стягнути з перевізника ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн. (а. с. 46).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до абзацу третього частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За приписами частин першої, другої статті 48 Закону № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Отже, частиною другою статті 48 Закону № 2344-ІІІ визначений перелік документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, який не є вичерпним, а іншими нормативно-правовими актами можуть бути передбачені додаткові документи, необхідні для здійснення вантажних перевезень.

Згідно із пунктами 1.2, 1.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 № 385, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 за № 946/18214 (далі - Інструкція № 385), ця Інструкція визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів. Ця Інструкція поширюється на суб`єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Пунктом 3.3 Інструкції № 385 передбачено, серед іншого, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

Відповідно до пунктів 3.5, 3.6 Інструкції № 385 перевізники: зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії. Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.

Додатком 1 до Інструкції № 385 затверджена форма бланку протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, які відповідно до пункту 2.7 Інструкції № 385 оформлюються пунктом сервісу тахографів.

Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що для здійснення вантажних перевезень (в т. ч. внутрішніх) водіям транспортних засобів, обладнаних тахографом, необхідно мати при собі протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу.

Як вбачається із матеріалів справи, при здійсненні рейдової перевірки 19.07.2019 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області на 610 км + 200 м а/д «Київ - Чоп» у водія належного позивачу транспортного засобу (марки Scania G380, номерний знак НОМЕР_2 ) ОСОБА_2 був відсутній протокол повірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, при цьому, позивач не заперечує, що транспортний засіб був обладнаний тахографом та ним здійснювалося внутрішнє перевезення вантажу відповідно до договору від 02.01.2019 перевезення вантажу (а. с. 15-16), товарно-транспортної накладної при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) від 19.07.2019 (а. с. 17).

При цьому, суд звертає увагу, що акт перевірки від 19.07.2019 № 169060 був підписаний водієм ОСОБА_2 , факт відсутності протоколу повірки та адаптації тахографа до транспортного засобу під час перевірки ним не заперечувався (а. с. 44).

Крім того, суд наголошує, що позивач, який в розумінні Закону № 2344-ІІІ є перевізником, протокол повірки та адаптації тахографа до транспортного засобу до суду не подав, тобто не спростував виявлене під час рейдової перевірки зазначене вище порушення.

Суд відхиляє доводи позивача про незаконність оскаржуваної постанови з огляду на те, що при здійсненні внутрішнього перевезення вантажів у водія відсутній обов`язок допускати до перевірки тахографів посадових осіб Укртрансбезпеки, виходячи з такого.

Частиною десятою статті 6 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що на території України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, у сфері міжнародних автомобільних перевезень здійснює: контроль наявності, видачу дозвільних документів на виконання перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично виконується; контроль за виконанням автомобільними перевізниками вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень; контроль технічного, санітарного та екологічного стану транспортних засобів, що впливає на безпеку руху та екологічну ситуацію; контроль за дотриманням перевізниками вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення; контроль та нагляд за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки на автомобільному транспорті та правил перевезення небезпечних вантажів; контроль внесення перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами України; перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів; нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до пункту 7.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.06.2010 № 340, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 за № 811/18106 (далі - Положення № 340), перевірка додержання режиму праці та відпочинку водія здійснюється Державною службою України з безпеки на транспорті з дотриманням вимог Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567. Пунктом 1.3 Положення № 340 визначено, що вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).

Згідно із пунктом 1 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567), цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Відповідно до пунктів 12 - 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка. Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин. Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту. Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи.

Отже, аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що посадові особи Укртрансбезпеки мають повноваження при здійсненні рейдової перевірки перевіряти наявність визначених статтею 48 Закону № 2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, в т. ч. наявність протоколу повірки та адаптації тахографа до транспортного засобу при здійсненні внутрішнього вантажного перевезення.

Згідно із частиною восьмою статті 53 Закону № 2344-ІІІ водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов`язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.

Суд звертає увагу, що у даному випадку проводилася рейдова перевірка, під час якої перевірялася наявність визначених статтею 48 Закону № 2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснювалося внутрішнє перевезення вантажу, а не перевірка тахографу при здійсненні міжнародних перевезень. Крім того, за імперативними приписами частини першої статті 48 Закону № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, до яких належить протокол повірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.

Відтак, суд не бере до уваги покликання позивача на частину восьму статті 53 Закону № 2344-ІІІ, оскільки вказана норма поширюється на перевірки тахографів при здійсненні міжнародних перевезень, а вказаними вище нормативно-правовими актами передбачені повноваження посадових осіб Укртрансбезпеки при здійсненні рейдової перевірки перевіряти наявність протоколу повірки та адаптації тахографа до транспортного засобу при здійсненні внутрішнього перевезення вантажів.

За приписами пунктів 25 - 27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. У разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Суд погоджується із доводами позивача про те, що відповідач порушив приписи пункту 26 Порядку № 1567, оскільки про час і місце розгляду справи про порушення повідомив позивача шляхом направлення письмового повідомлення простою кореспонденцією, а не під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням, як того вимагає пункт 26 вказаного Порядку.

Разом з тим, на думку суду, порушення вимог пункту 26 Порядку № 1567 не може бути самостійною підставою для скасування оскаржуваної постанови, позаяк під час судового розгляду справи виявлене рейдовою перевіркою порушення не спростоване.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що зафіксоване в акті рейдової перевірки від 19.07.2019 № 169060 порушення, відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ (надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону № 2344-ІІІ, а саме відсутній протокол повірки та адаптації тахографа до транспортного засобу), знайшло своє підтвердження під час судового розгляду справи та позивачем не спростоване. На думку суду, оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 16.09.2019 №136895 є правомірною та такою, що прийнята відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України (за винятком порушення права особи на участь у процесі прийняття рішення, що не може бути самостійною підставою для скасування постанови), у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною та скасування вказаної постанови належить відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх