
Справа № 727/163/20
Провадження № 2/727/470/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2020 року м.Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Чебан В.М.
за участю секретаря Гладкій Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Чернівці цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у виді житлової субсидії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення надміру виплачених коштів у виді житлової субсидії до відповідача ОСОБА_1 .
Позивач зазначає, що 17 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення (далі-Управління) із заявою про призначення житлової субсидії та заповненою декларацією.
Згідно з рішенням Управління відповідачу призначено субсидію на період з травня 2016 року по вересень 2016 року. Відповідно до поданої заяви у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зокрема зміни складу осіб, які зареєстровані та проживають в житлі), заявник зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. В розрахунок субсидії включено осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач вказує, що на підставі висновків перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, згідно інформації КЖРЕП №14 від 01.08.2017 року, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були зняті з реєстрації з 11.10.2016 року, про що заявник ОСОБА_1 зобов`язаний був повідомити.
Актом Департаменту від 30.10.2018 року виявлено переплату призначеної субсидії відповідачу за період з 01.11.2016 року по 28.02.2017 року, яка відповідно до перерахунку субсидії, становить 1133,84 грн.
Вказують, що позивачем направлялися сім`ї відповідача письмові повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів в сумі 1133,84 грн., однак відповідач жодних дій по їх поверненню не вчинив.
На основі викладеного, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради надмірно виплачені кошти у виді житлової субсидії в сумі 1133,84 грн. та стягнути з відповідача судові витрати.
Представник позивача Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради у судове засідання не з`явився, подавши заяву, у якій просить розглядати справу у його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином за останнім відомим місцем проживання в порядку, передбаченому положеннями ст.ст.129-131 ЦПК України, про що у справі є належні докази, про причини відсутності не повідомив, відзиву до суду не надав.
Відповідно до ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Тому, враховуючи вищевказане, а також наявність згоди позивача на проведення заочного розгляду даної справи, суд вважає за можливе на підставі ст.280 ЦПК України розглянути вказану справу у відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись Законом, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 17 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про призначення житлової субсидії, в якій зазначив осіб, які зареєстровані в житловому приміщенні за адресою по АДРЕСА_1 та всі види доходів фактично проживаючих у житловому приміщенні. (а.с.6-7).
Згідно поданої до заяви декларації, ОСОБА_1 зобов`язується у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, зокрема зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), протягом одного місяця повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення та заповнити декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Відповідно до витягу з електронної бази даних, наданої ЧКП «Муніципальний інфоцентр» від 17.05.2016 року склад зареєстрованих осіб за адресою АДРЕСА_1 станом на 01.05.2016 року: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (а.с.9).
Згідно з рішенням Управління ОСОБА_1 здійснено розрахунок субсидії на період з травня 2016 року по квітень 2017 року (а.с.10-13).
Згідно інформації КЖРЕП №14 від 01.08.2017 року, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були зняті з реєстрації з 11.10.2016 року (а.с.21).
Актом проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 30.10.2017 року №74/10 виявлено переплату призначеної субсидії за період з 01.11.2016 року по 28.02.2017 року (а.с.22), яка відповідно до перерахунку субсидії, становить 1133,84 грн. (а.с.23).
Позивачем направлялися ОСОБА_1 письмові повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів (а.с. 24-29).
Відповідно до пункту 7 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення), у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія.
Згідно п.14 Положення у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Пункт 20 Положення у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачає, що сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
Так, відповідачу було безпідставно перерахована субсидія у зв`язку із наданням ним недостовірної інформації щодо майнового стану, а саме: неповідомлення про зміну кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, що згідно пункту 7 Положення, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, впливає на розмір призначеної субсидії.
На підставі ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
Відповідно до роз`яснень, викладених в п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №6 від 27.02.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.
Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідач не повідомив про обставини, що зумовлюють перерахунок вказаної допомоги, відмовляється від повернення коштів, з нього необхідно стягнути зайво виплачені бюджетні кошти в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно вимог ст.141 ЦПК України також на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.11, 15-16, 1166, 1212 ЦК України, ст.ст.4-6, 76-81, 83, 141, 258-259, 268, 273, 280-284, 354-356 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ :
Винести заочне рішення.
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у виді житлової субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), який проживає в АДРЕСА_2 , на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради – 1133,84 (одну тисячу сто тридцять три) гривні (вісімдесят чотири) копійки надміру виплачених коштів у виді житлової субсидії на рахунок: UA968201720343190004000042365 ДКСУ м.Київ, ЄДРПОУ 26075395.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), який проживає в АДРЕСА_2 , на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради – 1921,00 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) гривню понесених позивачем судових витрат на рахунок: UA618201720344260001000042365 Департамент праці та соціального захисту населення міської ради в ГУДКСУ у м.Чернівцях Чернівецької області, ЄДРПОУ 26075395.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Чернівці протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Дане заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
СУДДЯ: