Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2010 р. Справа № 2а-466/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.
за участю секретаря судового засідання-Дикач О.О.,
представника позивача - Парахненко І.А.
представника відповідача - Луніка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом закритого акціонерного товариства "Сумський овочевий комбінат" до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання нечинним рішення про застосування фінансових санкцій ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, закрите акціонерне товариство «Сумський овочевий комбінат» (далі – ЗАТ «Сумський овочевий комбінат»), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Суми (далі – ДПІ в м. Суми) в якому просить визнати нечинним рішення про застосування фінансових санкцій від 04.11.2009 № 0000652305/0/74739 ДПІ в м. Суми за порушення п. 1, 3 ст. Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» (далі – Закону) від 06.07.1995 № 265/95-ВР на суму 418847,50 грн.
Позов обґрунтовується тим, що на підставі акту № 7364/235/31930183/64 від 26.10.2009 про результати планової виїзної перевірки ЗАТ «Сумський овочевий комбінат», з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 04.11.2009 № 0000652305/0/74739 за порушення Закону. Позивач вважає зазначене рішення нечинним з наступних підстав. Перевіркою було встановлено, що ЗАТ «Сумський овочевий комбінат» було продано продукцію не власного виробництва за готівкові кошти без застосування зареєстрованого, опломбованого та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій передбаченого Законом, який знаходився на обліку в ДПІ в м. Суми. Вищезазначене є порушенням п. 1, 3 ст. 3 Закону. Сплата штрафних санкцій не відноситься до категорії податкових зобов’язань передбачених Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 № 1251-ХІІ, а ці санкції за своєю природою є адміністративно-господарськими. Згідно ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків передбачених законом. Порушення ЗАТ «Сумський овочевий комбінат» п. 1, 3 Закону відбулось 24-29 квітня 2008 рок, а штрафні санкції були застосовані 04 листопада 2009 року. Таким чином, застосування до позивача відповідачем штрафних санкцій після закінчення одного року є неправомірними.
У судовому засіданні, представник позивача позов підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував мотивуючи тим, що рішення про застосування фінансових санкцій від 04.11.2009 № 0000652305/074739 прийнято на підставі акту планової виїзної перевірки ЗАТ «Сумський овочевий комбінат» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства. Відповідач зазначив, що рішення було прийнято правомірно, оскільки позивачем були реалізовані за готівкові кошти огірки без застосування реєстратора розрахункових операцій, а відтак позивачем були порушені норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». ДПІ в м. Суми вважає, що до винної особи можуть застосовуватися санкції передбачені ст. 17 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» у строк передбачений ст. 15 ЗУ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - протягом 1095 днів.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26.10.2009 ДПІ в м. Суми на підставі направлення № 3793 від 08 жовтня 2009 року (а.с. 73) проводилась перевірка ЗАТ «Сумський овочевий завод». За результатами перевірки був складений Акт № 7364/235/31930183/64 від 26.10.2009 про результати планової виїзної перевірки ЗАТ «Сумський овочевий завод» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007 по 30.06.2009, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 30.06.2009 (а.с. 7-31).
В акті перевірки було встановлено порушення п. 1, 3 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, ЗАТ «Сумський овочевий комбінат» (далі – Закону) було продано продукцію не власного виробництва за готівкові кошти без застосування зареєстрованого, опломбованого та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій, передбаченого Законом, який знаходився на обліку в ДПІ в м. Суми.
04 листопада 2009 року ДПІ в м. Суми було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0000652305/0/74739, яким згідно п. 1 ст. 17 Закону, застосувало до ЗАТ «Сумський овочевий комбінат» суму штрафних санкцій в розмірі 418847,50 грн. (а.с. 6).
Відповідно до матеріалів справи, ЗАТ «Сумський овочевий завод» було реалізовано за готівкові кошти огірки, які були придбані у ПП «Пектораль» без застосування реєстратора розрахункових операцій, наступним суб’єктам підприємницької діяльності:
- ПП Нагорний згідно накладної від 29.04.2008 № 159 (а.с. 69) огірки в кількості 406,5 кг на загальну суму 6097,50 грн. в тому числі ПДВ 1016,25 грн., грошові кошти були оприбутковані прибутковим касовим ордером № 107 від 29.04.2008 (а.с. 70) в касу підприємства;
- ПП Горобець згідно накладної від 29.04.2008 № 154 (а.с. 71) огірки в кількості 1295,5 кг на загальну суму 18137,00 грн. в тому числі ПДВ 3022,83 грн., грошові кошти були оприбутковані прибутковим касовим ордером № 110 від 29.04.2008 (а.с. 72) в касу підприємства;
- ПП Кучма згідно накладної від 29.04.2008 № 155 (а.с. 66) огірки в кількості 4252.5 кг на загальну суму 59535,00 грн. в тому числі ПДВ 9922,50 грн., грошові кошти оприбутковані прибутковим касовим ордером № 104 від 24.04.2008 (а.с. 67) в касу підприємства.
Відповідно до п. 1, 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі – Закону), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Факт здійснення порушення ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг», позивачем не заперечувався.
Фінансові санкції, передбачені ст. 17 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» є заходами майнового характеру, які спрямовані на припинення правопорушення суб’єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, що застосовуються органами державної податкової служби за порушення норм у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, тобто за своєю природою є адміністративно-господарськими.
Відповідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються ГК України, зокрема ст. 239, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Однак, суд зазначає, що ст. 250 ГК України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Таким чином, порушення позивачем мало місце 24-29 квітня 2008 року, а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000652305/0/74739 за це порушення було прийнято ДПІ в м. Суми 04 листопада 2009 року, тобто з пропуском річного строку.
Крім того, суд не погоджується із твердженням відповідача стосовно розповсюдження на застосування санкцій передбачених ст. 17 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» строку передбаченого ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», так як штрафні санкції за порушення ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не можуть бути податковим зобов’язанням у розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а тому відсутні підстави для застосування до них строку у 1095 днів.
За наведених обставин та правових норм, вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов закритого акціонерного товариства "Сумський овочевий комбінат" до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання нечинним рішення про застосування фінансових санкцій від 04.11.2009 № 0000652305/0/74739 на суму 418847,50 грн. – задовольнити.
Визнати нечинним рішення про застосування фінансових санкцій від 04.11.2009 № 0000652305/0/74739 Державної податкової інспекції в м. Суми на суму 418847,50 грн. (чотириста вісімнадцять тисяч вісімсот сорок сім грн. 50 коп.)
Стягнути з Державного бюджету України на користь закритого акціонерного товариства "Сумський овочевий комбінат" сплачений судовий збір в сумі 3,40 грн. (три грн. 40 коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 01 березня 2010 року.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек