
Провадження № 2/537/46/2020
Справа № 537/2413/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.02.2020 року Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі: головуючої судді Зоріної Д.О., при секретарі Маслій М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області, за участю третьої особи – акціонерного товариства «Атек», про відшкодування шкоди, спричиненої здоров`ю, та страхових виплат в результаті нещасного випадку на виробництві, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області, за участю третьої особи – АТ «Атек», про відшкодування шкоди, спричиненої здоров`ю, та страхових виплат в результаті нещасного випадку на виробництві
В судовому засіданні представник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області – Ковтун Н.І. заявила клопотання про закриття провадження у справі з тих підстав, що даний позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки відповідач є суб`єктом владних повноважень, який наділений владними управлінськими функціями, а відтак спір має ознаки публічно – правових відносин та повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала проти заявленого клопотання, та вважала, що даний спір повинен розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Суд, вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Згідно частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суб`єкт владних повноважень – це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом частиною 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено тлумачення поняття публічно-правового спору та тлумачення поняття суб`єкта владних повноважень, а саме: публічно – правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
За положеннями пункту 2 частини 4 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, в порядку адміністративного судочинства розглядаються справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №1105-ХІV від 23 вересня 1999 року, фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Відповідно до пунктів 6, 7 статті 6 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №1105-ХІV від 23 вересня 1999 року, рішення правління Фонду, прийняте в межах його компетенції, є обов`язковим для виконання, у тому числі всіма страхувальниками та застрахованими особами, яких воно стосується. Рішення правління Фонду оформляється постановою. Постанови правління Фонду підлягають обов`язковому оприлюдненню на офіційному веб-сайті Фонду протягом 20 робочих днів після їх прийняття; рішення правління Фонду, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Згідно положень статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №1105-ХІV від 23 вересня 1999 року, серед основних завдань Фонду та його робочих органів є, зокрема, реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування, надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону, профілактика нещасних випадків.
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду у зв`язку із відмовою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області у наданні допомоги з тимчасової непрацездатності, яка відноситься до виплат по загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, а відтак, фактично позивач не погодилась із рішенням суб`єкта владних повноважень щодо здійснення виплат, які призначаються державою.
Аналізуючи зазначені вище положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що відповідач - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області, є суб`єктом владних повноважень, який наділений владними управлінськими функціями, зокрема щодо здійснення виплат державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та, відповідно, за предметним та суб`єктним складом даний спір носить публічно – правовий характер, який підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Пунктом 1 частини 1 статті 255 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги обставини справи, оскільки спірні правовідносини носять публічно-правовий характер, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області, за участю третьої особи – АТ «Атек», про відшкодування шкоди, спричиненої здоров`ю, та страхових виплат в результаті нещасного випадку на виробництві.
Одночасно суд роз`яснює позивачу його право звернення із позовом до суду в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 255, 256, 260 Цивільного процесуального кодексу України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника відповідача, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області – Ковтун Наталії Іванівни, про закриття провадження у справі – задовольнити.
Провадження у справі №537/2413/19 за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Полтавській області, за участю третьої особи – акціонерного товариства «Атек», про відшкодування шкоди, спричиненої здоров`ю, та страхових виплат в результаті нещасного випадку на виробництві, - закрити.
Роз`яснити позивачу її право звернення із даним позовом до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту.
Повний текст ухвали суду виготовлено 14 лютого 2020 року.
Суддя: Д.О. Зоріна