ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" лютого 2010 р. Справа № 2а-2618/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Басай О.В.
при секретарі Короташ О.Б. <Довідник >
за участю:
позивача - не з'явився;
відповідача - Калуської оДПІ Івано-Франківської області - не з'явився;
відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області- не з'явився;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Калуська міська рада - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Дочірнього підприємства "Інмакс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушек", вул. Наукова, 59-61,м. Львів,79071
до відповідачів: Калуської оДПІ в Івано-Франківській області, вул. Стуса, 2,м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область,77300
Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області, вул. Дністровська,14, м.Івано-Франківськ, 76000
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів- Калуська міська рада, вул. І.Франка, 1, м.Калуш, 77300
про стягнення надмірно сплаченої вартості торгових патентів в сумі 22050,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство "Інмакс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушек" звернулось до суду з позовом до Калуської оДПІ в Івано-Франківській області, Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Калуська міська рада про стягнення надмірно сплаченої вартості торгових патентів в сумі 22050,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, направив заяву про розгляд справи без його участі. Ваказує, що позовні вимоги підтримує з підстав, викладених у позовній заяві. В обґрунтування заявлених вимог послався на те, що Дочірнє підприємство "Інмакс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушек" припинило свою діяльність в сфері грального бізнесу про що було повідомлено та направлено на адресу Калуської оДПІ в Івано-Франківській області заяву про припинення діяльності, що підлягає патентуванню та аналювання патентів на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу, на території Калуського району Івано-Франківської області, які були придбані ним на здійснення діяльності за адресою: вул. Підвальна, 4а, м.Калуш, Івано-Франівська обл. в кількості 21 штука, а саме: №№ 447401, 447402, 447403, 447404, 447405, 447406, 447407, 930202, 930203, 930204, 930205, 930206, 930207, 930208, 930209, 930210, 930211, 930212, 930213, 930214, 930215. 15.06.2009 року. Позивачем було здійснено повернення отриманих у Калуської оДПІ в Івано-Франківській області патентів та надіслано відповідачу заяву №145 про повернення надміру сплаченої вартості торгових патентів на суму 22050,00 грн. Однак, на момент подання позовної заяви відповідачем, всупереч нормам закону про патентування не повернуто Дочірньому підприємству "Інмакс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушек" зайво сплачену вартість торгових патентів. А тому, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача - Калуської оДПІ в Івано-Франківській області в судове засідання не з"явився. На адресу суду направив заперечення на адмінстративний позов. В запереченні на позов зазначено, що Калуською оДПІ 24 липня 2009 року було сформовано висновок №128 та Реєстр висновків №183 за платежами, належними місцевим бюджетам, які передано для погодження міському фінансовому управлінню Калуської міської ради. Також Калуською оДПІ повторно 20 серпня 2009 року було сформовано висновок №177 та Реєстр висновків №210 за платежами, належним місцевим бюджетам, які передано для погодження міському фінансовому управлінню Калуської міської ради. Однак, висновки повернуті без погодження через суттєве недовиконання бюджету міста по загальному фонду. Таким чином, із урахуванням того, що Калуською оДПІ виконано всі дії з метою повернення позивачу повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов"язкових платежів), позивачем безпідставно визначено статус відповідача стосовно Калуської оДПІ в Івано-Франківській області.
Представник відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області в судове засідання не з"явився. На адресу суду направив заперечення на адміністративний позов. В обгрунтування вказує на те, що позовна вимога щодо стягнення з Головного управління відповідної суми є безпідставною та необгрунтованою, так як Головне управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області, як окрема юридична особа, що здійснює свою діяльність в межах бюджетного законодавства та Положення про Головне управління на момент подання позову жодних прав та інтересів позивача не порушувало. Оскільки, сплачені позивачем кошти за торговий патент на право здійснення послуг у сфері грального бізнесу не є помилково або зайво зараховані до бюджету, про що свідчить відсутність письмового підтвердження податкового органу. А органи Державного казначейства не уповноважені самостійно приймати рішення щодо необхідності повернення того чи іншого платежу, який зарахований до бюджету.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Калуської міської ради в судове засідання не з"явився, хоча про місце, дату і час розгляду справи був належним чином повідомлений. Причини неявки суду невідомі.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, судом встановлено, що Дочірнє підприємство "Інмакс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушек" здійснювало господарську діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу на підставі придбаних патентів на право здійснення відповідної діяльності за адресою вул.Підвальна, 4а, м.Калуш, Івано-Франківська область №№ 447401, 447402, 447403, 447404, 447405, 447406, 447407, 930202, 930203, 930204, 930205, 930206, 930207, 930208, 930209, 930210, 930211, 930212, 930213, 930214, 930215.
При придбанні перечислених патентів позивачем було оплачено вартість останнього кварталу користування патентами (закладний платіж), про що свідчить платіжне доручення №211 від 05.03.2009 року згідно якого на користь відповідача перераховано 22050,00 грн. (а.с.8).
У відповідності із пунктом 2 частини 3 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 травня 2009 року №494-р, Кабінет Міністрів України доручив Міністерству України зупинити строком на один місяць дію ліцензій, виданих суб"єктам господарювання, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу (крім лотарей), для забезпечення їх перевірки МНС, Держгірпромнаглядом, іншими контролюючими та наглядовими органами з питань забезпечення їх безперечного використання.
На виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України Міністерство фінансів України своїм наказом від 08 травня 2009 року № 650 «Про зупинення дії ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор», зупинило до 07.06.2009 року дію всіх ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з провадження азартних ігор, виданих суб'єктам у період з 12 квітня 2006 року по 07 червня 2009 року.
Прийняття зазначених нормативних актів унеможливило здійснення Дочірнім підприємством "Інмакс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушек" обраного виду підприємницької діяльності, тому ними було ухвалено рішення про припинення такої діяльності та повернення придбаних патентів.
12.06.2009 року Дочірнім підприємством "Інмакс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушек" було направлено на адресу Калуської оДПІ в Івано-Франківській області заяву про припинення діяльності що підлягає патентуванню та анулювання відповідних патентів.
Даний факт не заперечується представниками сторін, тому в силу ч.3 ст.72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
15.06.2009 року позивачем було здійснено повернення отриманих у відповідача патентів та надіслано відповідачу заяву №145 про повернення надміру сплаченої вартості торгових патентів (а.с.9).
За результатами розгляду заяви №145 від 15.06.2009 року Калуською оДПІ в Івано-Франківській області 24 липня 2009 року було сформовано висновок №128 та Реєстр висновків №183 за платежами, належним місцевим бюджетам, які передано для погодження міському фінансовому управлінню Калуської міської ради (а.с.55,56).
Також Калуською оДПІ повторно 20 серпня 2009 року було сформовано висновок №177 та Реєстр висновків №210 за платежами, належним місцевим бюджетам, які передано для погодження міському фінансовому управлінню Калуської міської ради (а.с.59,60).
Як зазначено в листі виконавчого комітету Калуської міської ради №331/2-20/21 від 28.07.2009 року в умовах суттєвого недовиконання бюджету міста по загальному фонду в даний час немає можливості погодити повернення коштів з міського бюджету СПД відповідно до висновків, поданих Калуської оДПІ в Івано-Франківській області (а.с.57).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовна заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно статті 2 Бюджетного кодексу України податкові, митні та інші органи державної влади, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів та інших надходжень є органами стягнення.
Пунктом 5 ст. 78 цього кодексу передбачено, що податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету зараховуються безпосередньо на рахунок відповідного бюджету, відкритого в територіальному органі Державного казначейства України, і не можуть акумулюватися на рахунках органів стягнення. Податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи визнаються зарахованими в доход місцевого бюджету з моменту зарахування на рахунок відповідного бюджету, відкритого в територіальному органі Державного казначейства України.
Органи стягнення забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до місцевих бюджетів податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства.
Відповідно до п.18 ч.1 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності належить до загальнодержавних податків і зборів ( загальнодержавних платежів).
Плата за торговий патент на здійснення деяких видів підприємницької діяльності належить до доходів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування та враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів (п.5 ч.1 ст.64 Бюджетного кодексу України).
Торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. (ч.1 ст.2 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності").
Відповідно до ст.5 вказаного вище Закону патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами.
Вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу для використання грального автомата з грошовим або майновим виграшем встановлюється у фіксованому розмірі (за рік) - 4200 гривень.
Оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу.
Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.
Згідно з ч. 1. ст. 6 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" кошти, одержані від продажу торгових патентів, зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування (місцевих бюджетів) за місцем оплати торгового патенту.
Суб'єкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, яка відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що видав його, а суб'єкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту (абз.2 п.3 ст.2 Закону про патентування).
Відповідно до ч.2 ст. 78 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України веде облік всіх надходжень, що належить місцевим бюджетам та за поданням органів стягнення, погодженим з відповідними фінансовими органами, здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Згідно з Порядком повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 р. №226, зареєстрованого Міністерством юстиції України 25 грудня 2002 р. за №1000/7288 (надалі - Порядок 226) повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України з питань повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (П. І. Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або ідентифікаційного номера за ДРФО (за наявності), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Порядком взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 лютого 2005р. N58/78/22, зареєстрованого Міністерством юстиції України 18 лютого 2005 р. за №247/10527 (надалі - Порядок 58/78/22) чітко визначено процедуру і строки повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів).
Повернення платнику податку помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню. Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або місцевих бюджетів, але згідно з законодавством не передбачений серед джерел формування бюджетів у поточному бюджетному році, то повернення здійснюється за рахунок надходжень з інших податків або інших неподаткових надходжень відповідного бюджету.
Орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки, встановленого зразка три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам. Згідно з зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний районний (міський) фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів).
За платежами, належними місцевим бюджетам, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для погодження відповідному районному (міському) фінансовому органу.
Районний (міський) фінансовий орган у термін не пізніше ніж два робочих дні здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника районного (міського) фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України.
Орган державної податкової служби України не пізніше ніж наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого районним (міським) фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків територіальному органу Державного казначейства України.
Висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) реєструються органами Державного казначейства України в Журналі обліку висновків .
На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснюють повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків відповідно до Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року N 226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року 3aN 1000/7288.
Отже, дотримуючись вимог Бюджетного кодексу України, Законів України "Про систему оподаткування", "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року N 226 і Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 лютого 2005р. N58/78/22, Дочірнє підприємство "Інмакс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушек" в установленому порядку і в установлені терміни 12.06.2009 року звернулось до Калуської оДПІ в Івано-Франківської області із заявою про анулювання торгових патентів на право здійснення діяльності в сфері грального бізнесув кількості 21 штука, а саме: №№ 447401, 447402, 447403, 447404, 447405, 447406, 447407, 930202, 930203, 930204, 930205, 930206, 930207, 930208, 930209, 930210, 930211, 930212, 930213, 930214, 930215 та повернення коштів, сплачених за торгові патенти на право здійснення діяльності в сфері грального бізнесу за останній квартал дії торгових патентів, як надмірно сплачених, в розмірі 22050,00 і своєчасно здало бланки торгових патентів, які є документами суворої звітності, зберігаються і обліковуються в органах державної податкової служби у порядку, встановленому для типових форм первинного обліку бланків суворої звітності.
Калуська оДПІ в Івано-Франківській області на цій підставі сформувала висновок №128 та Реєстр висновків №183 за платежами, належним місцевим бюджетам, які передала для погодження міському фінансовому управлінню Калуської міської ради. Крім того, Калуською оДПІ повторно 20 серпня 2009 року було сформовано висновок №177 та Реєстр висновків №210 за платежами, належним місцевим бюджетам, які були передані для погодження міському фінансовому управлінню Калуської міської ради.
Проте, вищевказані висновки повернуті міським фінансовим управлінням Калуської міської ради без погодження через суттєве недовиконання бюджету міста по загальному фонду.
Виходячи з викладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочиннства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з місцевого бюджету м.Калуш на користь Дочірнього підприємства "Інмакс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушек", вул. Наукова, 59-61,м. Львів,79071, р/р 26001335132001, ЗГРУ КБ Приватбанк, МФО 325321, код ЄДРПОУ 31442781 - надмірно сплаченої вартості торгових патентів в сумі 22050,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства "Інмакс" Товариства з обмеженою відповідальністю "Пушек", вул. Наукова, 59-61,м. Львів,79071, р/р 26001335132001, ЗГРУ КБ Приватбанк, МФО 325321, код ЄДРПОУ 31442781 - 220,50 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: /підпис/ Басай О.В.
Постанова складена в повному обсязі 15.02.2010 року.