ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" січня 2010 р. Справа № 2а-3009/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Басай О.В.
при секретарі П'ятковській М.В.
за участю:
представника позивача Юхменко Д.М.;
представника відповідача - Посацька Х.М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до відповідача: ТзОВ "555-Торгова мережа"
про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 87421,67 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в суд із адміністративним позовом до ТзОВ "555-Торгова мережа" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів в сумі 87421,67 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченні на адмінстративний позов. Просить провадження у справі закрити. В обгрунтування вказує на те, що даний позов належить розглядати в порядку ГПК України.Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення представника позивача та заперечення відповідча, дослідивши письмові докази, судом встановлено, що Івано-Франківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів здійснено перевірку ТзОВ "555-Торгова мережа" на предмет виконання роботодавцями статтей 19 і 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
За результатами перевірки складено акт №225 від 08.10.2009 року, яким встановлено, що у 2008 році на підприємстві середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила 438 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства України встановлена інвалідність - 6 осіб обраховується у відповідності до Інструкції щодо заповнення форми № 10ПІ (річна) „Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" затвердженої наказом Мінпраці та соціальної політки України від 10.02.2007 року № 42 та зареєстрованої в Мінюсті України 13.02.07р. за № 117/13384 (далі Інструкція).
Середньоблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 N 286 та зареєстрованої
-2-
Міністерством юстиції України 30.11.2005 за N 1442/11722 (Інструкція зі статистики).
Пунктом 3.2.5. Інструкції зі статистики встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року, у тому числі за рік, обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 12.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на підприємтсві у 2008 році 5 місяців, ОСОБА_2 -1 місяць, ОСОБА_3 -1 місяць, ОСОБА_4 - 3 місяці, ОСОБА_5 - 2 місяці, ОСОБА_6 - 12 місяці, ОСОБА_7 -12 місяці, ОСОБА_8 - 12 місяців, ОСОБА_9 - 12 місяців, ОСОБА_10 - 12 місяців.
Таким чином, разом працівники інваліди відпрацювали 77 місяців. Відповідно середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства України встановлена інвалідність - 6-ть осіб, (77:12=6) що і відображені в акті перевірки.
Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (осіб) визначається шляхом множення показника рядка 01 (звіту чи акту перевірки) на 4 %. (438.x 4% =18)
Частиною 1 ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб (далі - роботодавці), які використовують найману працю, встановлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Закону роботодавці, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, а також самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів, як це вимагає ч.3 ст. 19 Закону.
Виходячи з вищевикладеного, випливає, що від 18 (норматив по працевлаштуванню інвалідів) необхідно відняти 6 (середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства України встановлена інвалідність) і отримуємо 12 (за яких підприємство зобов'язане сплатити адміністративно-господарські санкції).
Таким чином, відповідач не виконав норматив по працевлаштуванню12 інвалідів.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та п.11 "Порядку сплати підприємствами (об"єднаннями), установами, організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду України соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не
-3-
зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Таким чином, за 12 робочих місць , призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 16.04.2009 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі 82356,12 грн.
Дана сума заборгованості по адміністративно господарських санкціях підтверджується актом перевірки №225 від 08.1-0.2009 (а.с.6) та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій (а.с.7).
Крім того, у відповідності до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Розмір пені у сумі 5065,55 грн., застосованої до відповідача, підтверджується розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій (а.с.7).
На підставі викладеного, сума заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування 12 інвалідів становить 87421,67 грн., що підтверджуються матеріалами справи, а саме: актом перевірки №225 від 08.10.2009 (а.с.6) та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій (а.с.7).
Крім того, згідно листа Калуського міськрайонного центру зайнятості №4611/01-12/03 від 29.10.2009 року встановлено, що ТОВ „555-Торгова мережа" подавало протягом 2008-2009 років звіти про наявність вакансій (форма №3-ПН), де вказано 183 вакансій, в тому числі 8 вакансій для інвалідів (а.с.23); згідно листа Чортківського районного центру зайнятості №03/2416 від 05.11.2009 року встановлено, що протягом 2008 -2009 років ТОВ „555-Торгова мережа" не подавало звітність форми 3-ПН про створені робочі місця для працевлаштування інвалідів (а.с.27); згідно листа Долинського районного центру зайнятості №РЦЗ 2570/01-12/01 від 27.10.2009 р. встановлено, що ТОВ „555-Торгова мережа" протягом 2008-2009 років звіти форми 3-ПН не подавало (а.с.28); згідно листа Рожнятівського районного центру зайнятості №РЦ 1256/01-12/05 від 03.11.2009 року встановлено, що ТОВ „555-Торгова мережа" в Рожнятівському районному центрі зайнятості не зареєстроване, тому звіти і не подавало (а.с.29); згідно листа Івано-Франківського міського центру зайнятості №МПЦ-5027/01-12/05 від 03.11.2009 року встановлено, що ТОВ „555-Торгова мережа" в Івано-Франківському центрі зайнятості платником внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не зареєстроване (а.с.30).
Оскільки норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбачений ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” відповідачем не дотриманий, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ТзОВ "555-Торгова мережа", вул.Б.Хмельницького, 73, м.Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 35170272 на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул.Гуцульська, 9, м.Івано-Франківськ,
-4-
76007 - адміністративно-господарські санкції в сумі 87421,67 грн.
Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя:Басай О.В.
Постанова складена в повному обсязі 01.02.2010 р.