Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-6944/09/0670
категорія 2.11.8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кузьменко Л.В.,
при секретарі - Малинівському А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Підприємства райспоживспілки "Меркурій" <Текст >
до Державної податкової інспекції у Баранівському районі <Текст >
про визнання недійсним податкового рішення,-
встановив:
В позові до суду позивач просить визнати недійсним рішення Державної податкової інспекції у Баранівському районі про застосування штрафних (фінансових) санкції від 25.09.2009 року за №0000502302, яким до позивача застосовано штрафні санкції за порушення п.1, 2, 13, ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Позивач не погоджується з вказаним рішенням податкового органу з тих підстав, що останнє прийнято всупереч вимогам Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року №502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010 року", якою припинено проведення планових перевірок суб"єктів господарювання, крім перевірок по обов"язкових платежах. Зазначає, що позивачем усунуто всі вказані в акті перевірки недоліки у двотижневий термін, тому у відповідача відсутні підстави для застосування штрафних санкцій. Крім того позивач не погоджується і з розміром застосованої до його штрафної санкції.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, подала письмові заперечення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 10.07.2009 року відповідно до направлень за №1703, №1704 працівниками ДПА в Житомирській області було проведено планову перевірку магазину по вул.Леніна,3 в м.Баранівка Житомирської області щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового обігу суб"єктами підприємницької діяльності.
В ході проведення перевірки встановлено порушення п.1,2 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: в магазині підприємства райспоживспілки "Меркурій" видавалися фіскальні чеки реєстратора розрахункових операцій, які не містять обов"язкогового реквізиту - назви господарської одиниці, тобто видавались розрахункові документи не встановленої форми.
За результатами перевірки складено акт №0760/06/30/23/32476832 від 10.09.2009 року, на підставі якого відповідачем прийнято рішення від 23.09.2009 року за №0000502302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 11332 грн. 10 коп.
Позивач просить скасувати рішення з тих підстав, що на момент проведення перевірки діяла постанова Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року №502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010 року", якою припинено проведення планових перевірок суб"єктів господарювання, крім перевірок по обов"язкових платежах. Вважає, що податковий орган мав винести припис про виправлення позивачем впродовж 30 днів виявлених порушень. Крім того вважає, що штрафна санкції до позивача могла бути застосована (за відсутності вказаної постанови) виходячи із суми контрольної закупки - 471 грн. 59 коп.
Суд не погоджується з позицією позивача виходячи з такого.
Відповідно до положень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за застосуванням РРО здійснюється податковими органами у вигляді планових і позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в України" позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Згідно ст. 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до ст. 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в України" посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Як вбачається із матеріалів справи, при проведенні позапланової перевірки ДПА у Житомирській області направлення на перевірку позивачу надавалися.
Таким чином, позапланова перевірка була здійснена співробітниками ДПА на законних підставах.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення відповідачем вимог постанови КМУ від 21.05.2009 р. N 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року" (надалі за текстом - постанова КМУ) з огляду на таке.
Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 1 постанови КМУ органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 р. установлено обмеження щодо проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок, що проводяться за зверненням фізичних і юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства або поданням суб'єктом господарювання до відповідного органу письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням.
Правові підстави і порядок проведення позапланових перевірок, повноваження податкових органів на проведення таких перевірок, визначаються Законами України "Про державну податкову службу в України" та "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Незважаючи на встановлене постановою КМУ обмеження у проведенні позапланових перевірок, будь-які зміни Верховною Радою України у вищезазначені Закони, внесені не були. Тому, оскільки Закон України має вищу юридичну силу ніж постанова КМУ, тому закон має пріоритет у правозастосуванні.
Як зазначалося вище, під час перевірки податковою інспекцією встановлено, зокрема, порушення позивачем вимог п.1,2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: в магазині підприємства райспоживспілки "Меркурій" видавалися фіскальні чеки реєстратора розрахункових операцій, які не містять обов"язкогового реквізиту - назви господарської одиниці, тобто видавались розрахункові документи не встановленої форми.
Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг", із змінами та доповненнями, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Форму та зміст розрахункових документів затверджено наказом ДПА України від 01.12.2000 р. N 614, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за N105/5296.
Відповідно до ст. 2 Закону України від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", із змінами та доповненнями, розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Відповідно до п. 3.1 та 3.2 ст. 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. N 614, фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).
Касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити:
назву господарської одиниці;
адресу господарської одиниці;
для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН";
для СПД, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД";
якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги);
вартість одиниці виміру товару (послуги).
Оскільки позивачем допущено порушення щодо форми розрахункового документа (відсутня повна назва господарської одиниці), тому дії працівників податкового органу є правомірними. Розмір штрафних санкцій податковим органом визначено відповідно до п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" : у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки. Посилання представника позивача на невідповідність розміру застосованих штрафних санкцій вартості проданих товарів суд до уваги не приймає, оскільки відповідач правомірно виходив з вартості проданих товарів протягом дня, коли здійснювалась перевірка, сума виручки визначалась за Х звітом РРО.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позов є не обгрунтованим і відмовляє в його задоволенні.
Керуючись Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.ст. 86, 158-162 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні позову підприємства райспоживспілки "Меркурій" до Державної податкової інспекції у Баранівському районі про визнання недійсним податкового рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" від 25.09.2009 року №0000502302 відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Л.В. Кузьменко
Повний текст постанови виготовлено: 18 грудня 2009 р.
присуджено до стягнення <сума >грн.
матеріальну шкоду <сума >грн.
моральну шкоду <сума >грн.