Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2а-5120/09/0670
категорія 2.11.17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кузьменко Л.В.,
при секретарі - Шиндарівській В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства "Лана" <Текст >
до Державної податкової інспекції у Житомирському районі <Текст >
про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,-
встановив:
В позові до суду позивач просить визнати недійсним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Житомирському районі від 15.06.2009 року за №0001732301/0 як таке, що суперечить закону. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем було проведено планову перевірку ПП "Лана" за період з 01.10.2006 р. по 31.12.2008 р., за результатами якої прийнято акт від 03.06.2009 року за №973/23-0/25306680/0110. На підставі вказаного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.06.2009 року за №0001732301/0, яким позивачу донараховано 279728 грн. податку на прибуток та 124317 грн. штрафних (фінансових) санкцій за порушення підприємством п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, п.п. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Позивач вважає, що податковий орган дійшов помилкового висновку щодо того, що підприємством до складу валових витрат віднесено витрати на придбання паливо-мастильних матеріалів і що такі витрати не повязані з веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг), оскільки не підтверджені додатковими документами. Зазначає, що перевіркою на підставі матеріальних звітів, первинних документів (хоча і за відсутності товарно-транспортних накладних, на обовязковість яких є посилання в акті перевірки) не встановлено завищення або заниження задекларованих субєктом господарювання показників у рядку 04.2 Декларації "Убуток балансової вартості запасів".
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав письмові заперечення. Зазначив, що перевіркою встановлено порушення позивачем пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме підприємством віднесено до складу валових витрат витрати не підтверджені відповідними документами товарно-транспортними накладними форми №1-ТН та актами приймання нафтопродуктів з кількістю (форма №5-НП). Крім того, Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпустку та обігу нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики, Міністерства економіки, Міністерства транспорту та зв'язку, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008р. №281/171/578/155 встановлений єдиний порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів, проведення обліково-розрахункових операцій. Вказаний порядок підприємством не було дотримано, на день перевірки валові витрати не було підтверджено товаро-транспортними накладними.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ДПІ у Житомирському районі проведено виїзну планову перевірку приватного підприємства "Лана" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 р. по 31.12.2008 р. за результатами якої складено акт 03.06.2009 року за №973/23-0/25306680/0110.
Зі змісту акта слідує, що ПП "Лана" в перевіряємому періоді віднесено до складу валових витрат витрати не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обовязковість ведення яких передбачена правилами ведення податкового обліку на суму 1118913 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Згідно із пп. 5.3.9 п. 5.3 зазначеної статті, не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Як слідує з матеріалів справи, 09.01.2006р. між позивачем (покупцем) та ПП ОСОБА_1 (продавцем) був укладений договір №2006/07 про поставку паливно-мастильних матеріалів.
Перевіркою встановлено, що товарно-транспортні накладні (форма №1-ТТН), які підтверджують транспортування з відмітками про приймання-передачу товарно-матеріальних цінностей від ПП ОСОБА_1 та акти приймання нафти або нафтопродуктів (форма №5-НП) відсутні.
В засіданні суду представник позивача зазначив, що під час перевірки підприємство надало перевіряючим видаткові накладні, якими підтверджується отримання придбаних нафтопродуктів, банківські виписки, що свідчать про оплату товару, та податкові накладні.
Проте, відповідно до Інструкції про порядок приймання транспортування, зберігання. відпуску та обігу нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України, затвердженої Наказом Держнафтогазпрому, Міністерства економіки, Міністерства транспорту, Держстандарту, Держкомстату України від 02.04.19998 року №81/38/101/235/122 (далі інструкція №81), яка діяла в Україні на момент виникнення спірних правовідносин і якою було встановлено єдиний порядок транспортування, зберігання, відпуску нафти і нафтопродуктів, проведення обліково-розрахункових операцій для усіх підприємств та організацій України усіх форм власності, чітко виписано порядок відпуску, транспортування, приймання та вивіз автотранспортом нафтопродуктів. Крім того, пунктом 7.5.6 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008, № 281/171/578/155 (далі інструкція №281) передбачено, що відпуск нафти і нафтопродуктів до мір повної місткості та нафтопродуктів, розфасованих до тари, оформлюється ТТН у чотирьох примірниках, з яких:
перший - залишається у товарного оператора вантажовідправника і є первинним документом складського обліку з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства;
другий - використовується водієм як перепустка під час виїзду з підприємства, а після виїзду - залишається в охорони підприємства з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства;
третій та четвертий - засвідчені підписом представника вантажоодержувача та відміткою про час виїзду з підприємства - передаються перевізнику. При цьому третій примірник є супровідним документом вантажу і після його здавання передається вантажоодержувачу. Четвертий примірник передається експедитору (водію) і є підставою для обліку транспортної роботи.
Відповідно до казаних інструкцій бланки ТТН на підприємстві є документами суворої звітності.
Суд вважає, що тільки при наявності повного пакету документів, обов'язковість ведення та зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку, до яких належить товарно-транспортна накладна за формою №1-ТТН, може бути підставою для зменшення податкового прибутку підприємства. Тому посилання позивача на наявність у останнього права на включення 118913 грн. до складу валових витрат є необгрунтованим та суперечить змісту п.п.5.3.9. п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997 р. №283/97-ВР, ст.ст. 86, 158-162 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні позову Приватного підприємства "Лана" до Державної податкової інспекції в Житомирському районі про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 16 червня 2009 року за №0001732301/0 відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя:Л.В. Кузьменко
Повний текст постанови виготовлено: 02 грудня 2009 р.
присуджено до стягнення <сума >грн.
матеріальну шкоду <сума >грн.
моральну шкоду <сума >грн.