
-копія-
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
14 лютого 2020 року Чернігів Справа № 743/1604/19
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Лобан Д.В. розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 743/1604/19 за її адміністративним позовом до Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа № 743/1604/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 по справі № 743/1604/19, яке набрало законної сили, адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення 25 сесії сьомго скликання Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області б/н від 21.06.2019 в частині щодо розгляду заяви ОСОБА_1 та не надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 гектари на території Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області (за межами населеного пункту, зобов`язано Новояриловицьку сільську раду Ріпкинського району Чернігівської області повторно розглянути питання щодо надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 гектари на території Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області (за межами населеного пункту), викладеного у формі законного та обґрунтованого розпорядчого індивідуального правового акту (рішення), у задоволенні іншої частини повних вимог відмовити.
17.01.2020 позивачу направлено виконавчі листи про зобов`язання вчини певні дії та стягнення з Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн 20 коп.
05.02.2020 через канцелярію суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області надати звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 по справі № 743/1604/19 та притягнення за наслідками звіту Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області про виконання рішення суду від 27.11.2019 по справі № 743/1604/19, в разі його невиконання, до накладення штрафу на голову Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області – ОСОБА_2 , відповідального за виконання рішення, штраф у сумі 81080,00 грн (сорок розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Заява мотивована тим, що рішення суду від 27.11.2019 набрало законної сили 27.12.2019, проте рішенням 27 сесії сьомго скликання Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 24.12.2019 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, без зазначення будь-яких законодавчих підстав, з рекомендаціями про повторне звернення ОСОБА_1 до Добрянської селищної ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, комунальної форми власності, орієнтовною площею 2,0 гектари.
Розглянувши подані документи і матеріали, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, судом встановлено наступне.
У відповідності до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до частин першої та другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України чітко визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах покладено саме на суд, який, в разі неподання такого звіту, ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф.
Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі “Скордіно проти Італії” (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі “Сіка проти Словаччини” (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006, пп. 18 рішення “Ліпісвіцька проти України” №11944/05 від 12.05.2011).
Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах “Бурдов проти Росії” від 07.05.2002, “Ромашов проти України” від 27.07.2004, “Шаренок проти України” від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов`язальне рішення залишалося без дієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі “Сокур проти України” (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005, та у справі “Крищук проти України” (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009).
Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення.
Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Згідно статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
За приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”. Судовий контроль у формі зобов`язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Як вбачається з матеріалів справи (а.с. 97), рішенням 27 сесії сьомго скликання Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області від 24.12.2019 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га із земель, що розташована в адміністративних межах Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, за межами населеного пункту та рекомендовано повторно звернутись до Добрянської селищної ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, після оформлення земельного масиву за рахунок якого заплановано відведення у власність земельної ділянки та держаної реєстрації в Державному земельному кадастрі, та передачу визначеної земельної ділянки із земель державної власності в комунальну власність територіальної громади Добрянської селищної ради в порядку, встановленому ст. 117 Земельного кодексу України.
Враховуючи дату набрання законної сили судового рішення – 27.12.2019 та дату рішення відповідача – 24.12.2019, та відсутність будь-яких посилань у останньому на те, що рішення прийнято в тому числі на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 у справі № 743/1604/19 вбачається, що Новояриловицькою сільською радою Ріпкинського району Чернігівської області, всупереч вимог статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 у справі № 743/1604/19 залишається не виконаним.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 12.02.2020, відомості щодо перебування юридичної особи - Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області у процесі припинення – відсутні (а.с. 99-100).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви ОСОБА_1 та наявність правових підстав для зобов`язання Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області подати звіт про виконання судового рішення.
Щодо вимоги заявника про притягнення за наслідками розгляду звіту Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області голову Новояриловицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області Ткаченка ОСОБА_3 Миколайовича, відповідального за виконання рішення, шляхом накладення штрафу у сумі 81080,00 грн (сорок розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), то суд зазначає, що вона є передчасною, оскільки питання про його накладення вирішується у відповідності до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками подання або неподання звіту про виконання рішення суду.
Враховуючи викладене заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 743/1604/19 підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 27.11.2019 по справі № 743/1604/19 задовольнити частково.
Зобов`язати Новояриловицькоу сільську раду Ріпкинського району Чернігівської області подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 по справі № 743/1604/19.
У задоволенні іншої частини вимог заяви – відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 14 лютого 2020 року.
Суддя Д.В. Лобан