Ухвала суду № 87589026, 14.02.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2020
Номер справи
560/820/20
Номер документу
87589026
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/820/20

УХВАЛА

14 лютого 2020 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Матущак В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Генерального прокурора України Рябошапки Руслана Георгійовича про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Генерального прокурора України Рябошапки Руслана Георгійовича, в якому просить:

- визнати бездіяльність у формі відмови у розгляді клопотання ОСОБА_1 Генеральним прокурором України Рябошапкою Русланом Георгійовичем протиправною;

- зобов`язати Генерального прокурора України Рябошапку Руслана Георгійовича розглянути звернення ОСОБА_1 від 13.08.2019.

Підставою звернення до суду позивач вказує на порушення відповідачем вимог Закону України "Про звернення громадян".

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 8 частини 5 статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Згідно частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Суддя встановив, що позивач оскаржує бездіяльність щодо нерозгляду Генеральним прокурором України Рябошапкою Русланом Георгійовичем клопотання ОСОБА_1 від 13.08.2019 та просить суд зобов`язати Генерального прокурора України Рябошапку Руслана Георгійовича розглянути звернення ОСОБА_1 від 13.08.2019.

Як встановлено оглядом позовної заяви та доданими до неї матеріалами, позивач у позовній заяві посилається на клопотання від 13.08.2019 та на письмове звернення від 13.08.2019.

В поданій позовній заяві позивач зазначає додатки, які він додає до позову, серед яких вказує на копію клопотання від 13.03.2019.

При цьому, як встановив суддя, в матеріалах справи міститься клопотання про закриття кримінального провадження від 08.10.2019, проте відсутні зазначені позивачем докази - клопотання від 13.08.2019 та на письмове звернення від 13.08.2019. Інформації щодо неможливості подання даного доказу разом із позовною заявою позивач не надав, зазначення відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви суддя не встановив.

Крім того згідно частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Згідно статті 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено з 01.01.2020 прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102 грн.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Оглядом позовної заяви судом встановлено, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, що містить вимогу немайнового характеру, за яку повинен був сплатити судовий збір в розмірі 840,80 грн.

При цьому, позивач не надав документ про сплату судового збору, а у позовній заяві позивач просить відстрочити йому сплату судового збору, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Дослідивши подане клопотання, суддя дійшов висновку про відмову у його задоволенні, враховуючи наступне.

Відповідно до частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно частин статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Встановлено, що позивач підставою відстрочення сплати судового збору вказав на пункт 3 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір, тобто умову, коли предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суддя зазначає, що положеннями частини 1 статті 133 КАС України, які кореспондуються з приписами частин 1 та 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір", встановлено, що єдиною підставою для зменшення розміру належних для оплати судових витрат чи звільнення від їх оплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.

Таким чином, враховуючи вищезазначені приписи, можна дійти висновку, що відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.

Водночас, статтею 5 Закону України "Про судовий збір" визначений перелік осіб, звільнених від сплати судового збору, але позивач не відноситься до осіб, які звільнені від сплати судового збору та повинен сплачувати судовий збір при зверненні із даним адміністративним позовом.

Крім того, згідно частини 1 статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи

Оглядом позовної заяви та доданих до неї документів, суддя встановив відсутність копії доданих до позовної заяви документів.

Відповідно до статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, адміністративний позов належить залишити без руху. Недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду:

- належним чином завірену копію клопотання від 13.08.2019 та копію письмового звернення ОСОБА_1 від 13.08.2019 або інформацію щодо неможливості подання даних доказів;

- відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

- засвідчені належним чином копії письмових доказів відповідно до кількості учасників справи;

- доказу сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. за платіжними реквізитами Хмельницького окружного адміністративного суду або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 7 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддяВ.В. Матущак