ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2010 р. Справа № 2-а-331/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чернюк Алли Юріївни,
при секретарі судового засідання: Котюжанській Тетяні Олександрівні
за участю представників сторін:
прокурора: Олексюк В.І.
позивача: Пугачов Д.О. - представник за дорученням
відповідача: не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Жмеринського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у Жмеринському районі Вінницької області
до: товариства з обмеженою відповідальністю "Красоцвіт"
про: стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ :
Жмеринським міжрайпрокурором Вінницької області заявлено позов в інтересах держави – Пенсійного фонду України, як органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах в особі управління Пенсійного фонду України у Жмеринському районі про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Красоцвіт» 5146 грн. 50 коп. недоїмки (в тому рахунку: 3022 грн. 41 коп. пеня, 2124 грн. 09 коп. - штрафна санкція).
Позов мотивований, зокрема, тим, що за неподання розрахунку сум страхових внесків у строки, визначені законодавством, у відповідності до п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхувальнику було виставлено штрафні санкції в сумі 5146 грн. 50 коп., що підтверджується рішенням № 0144 від 13.10.2009 року, № 0170 від 30.11.2009 року та № 0216 від 29.12.2009 року. Таким чином, за відповідачем рахується заборгованість в сумі 5146 грн. 50 коп., яку і просив стягнути прокурор.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2010 року за вказаним позовом відкрито провадження у справі та призначено її розгляд на 17 лютого 2010 року.
В зв’язку із неявкою в судове засідання представника відповідача розгляд справи відкладався до 03 березня 2010 року.
Представник прокуратури та позивача в судовому засіданні 03 березня 2010 року позовні вимоги підтримали в повному обсязі просили їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, уповноваженого представника не направив, причини неявки суду невідомі. Про день, час і місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, що підтверджується реєстрами рекомендованих листів поштових відправлень від 09.02.2010 року та від 18.02.2010 року (а.с.18, 24).
Відповідно до ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Натомість, суд вважає, що вжив достатні заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю або участю повноважного представника відповідача, для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Відповідно до ч.1 ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим кодексом, тому неявка відповідача у судове засідання без повідомлення причин свідчить про умисне затягування розгляду справи, що може потягнути за собою порушення строків провадження у справі. За таких обставин суд вирішив за можливе розглянути справу без участі відповідача або його повноважного представника.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню. До такого висновку суд прийшов з огляду на таке:
Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі – Закон № 1058-ІV), який набрав чинності з 01.01.2004 року.
Згідно положень ч.2 ст.5 Закону №1058-IV, виключно цим законом визначаються принципи та структура системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.
Статтею 15 вищевказаного Закону №1058-IV передбачено, що платники внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування-фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.
Як вбачається з матеріалів справи Товариство з обмеженою відповідальністю «Красоцвіт» зареєстроване Жмеринською районною державною адміністрацією 17.12.2004 року за № 11511020000000014 (а.с. 6) та є платником страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування в управлінні Пенсійного фонду України у Жмеринському районі з 29.11.2004 року, про що свідчить відповідна заява в матеріалах адміністративної справи (а.с.5).
Пунктом 6 ч. 2 ст.17, п.6 ст.20 Закону №1058-IV та п. 5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.004 року № 64/8663 передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати ( доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів, виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах.
Страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону №1058-IV.
Згідно п. 2, п. 3 ст. 106 Закону №1058-IV, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 Закону №1058-IV, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч. 3 ст. 20 Закону №1058-IV, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
На підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058-IV за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду України, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Керуючись даними положеннями Закону №1058-IV відповідачеві за неподання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у строки, встановлені законодавством, нараховано пеню та застосовані штрафні санкції, що підтверджується рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за № 0144 від 13.10.2009 року, № 0170 від 30.11.2009 року та № 0216 від 29.12.2009 року (а.с.9-11).
Вказані рішення у встановленому порядку відповідачем оскаржено не було. Добровільно суму штрафу та нараховану пеню відповідачем не сплачено.
Відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону України №1058-IV строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Заборгованість відповідача підтверджується наявними матеріалами справи, зокрема: рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (а.с.9-11), розрахунком ціни позову (а.с.8) та обопільно підписаним Управлінням Пенсійного фонду України у Жмеринському районі та відповідачем акту звірення розрахунків станом на 01.03.2010 року (а.с. 25).
Крім того, оцінюючи підписання відповідачем акту звірення розрахунків, відповідач фактично визнав суму боргу в розмірі 5146 грн. 50 коп.
В силу ч. 3 ст. 18 Закону №1058-IV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч. 3 ст. 106 Закону №1058-IV, орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
З приписів ч. 2 ст. 124 Конституції України вбачається те, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Положення ст.60 КАС України передбачають, що у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.
На підставі викладеного та з урахуванням того, що вимоги прокурора та позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд приходить до висновку про доцільність задоволення позову.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, відповідно до якої у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, а також зважаючи на те, що прокурор, відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов Жмеринського міжрайонного прокурора в інтересах держави Пенсійного фонду України, як органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах в особі управління Пенсійного фонду України у Жмеринському районі Вінницької області задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Красоцвіт" ( 23127, Вінницька обл., Жмеринський р-н, с.Олександрівка, вул. Шевченка р/р 0205030937 ФВАТ "Перший інвестиційний банк" МФО 302678 код ЄДРПОУ 33094629) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 5146 грн. 50 коп. (п'ять тисяч сто сорок шість грн. п'ятдесят коп.) на користь управління Пенсійного фонду України у Жмеринському районі м. Жмеринка, вул.Асмолова,1 р/р 25603323510103, 25609323511203, 25606323511303, 25600323510203 в ОПЕРУ Ощадбанк м. Вінниця, МФО 302076, код 24899318)
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 04.03.10
Суддя Чернюк Алла Юріївна