
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2020 р. Справа №480/3422/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,
представника позивача -Тур С.М.,
представника відповідача - Сумцової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3422/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОРПОСТАЧ" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОРПОСТАЧ" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача від 16.07.2019 р. № 118-р «Про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним» в частині встановлення в ліцензіях на право роздрібної торгівлі пальним № 18220314201900154 (АЗС м. Шостка вул. Шевченка, 45), № 18220314201900153 (АЗС м. Шостка вул. Некрасова, 6), № 18220314201900152 (АЗС м. Шостка вул. Слобідська), № 18140314201900151 (АЗС м. Середина-Буда пров. Ювілейний, 4-А) строку початку дії ліцензій з 16.07.2019 р.;
- зобов`язати Головне управління ДФС у Сумської області змінити в ліцензіях на право роздрібної торгівлі пальним № 18220314201900154 (АЗС м. Шостка вул. Шевченка, 45), № 18220314201900153 (АЗС м. Шостка вул. Некрасова, 6), № 18220314201900152 (АЗС м. Шостка вул. Слобідська), № 18140314201900151 (АЗС м. Середина-Буда пров. Ювілейний, 4-А) термін початку дії ліцензій з 16.07.2019 р. на 01.07.2019 р. та змінити в Єдиному державному реєстрі суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним термін початку дії ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним № 18220314201900154 (АЗС м. Шостка вул. Шевченка, 45), № 18220314201900153 (АЗС м. Шостка вул. Некрасова, 6), № 18220314201900152 (АЗС м. Шостка вул. Слобідська), № 18140314201900151 (АЗС м. Середина-Буда пров. Ювілейний, 4-А) з 16.07.2019 р. на 01.07.2019 р.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до вимог Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (зі змінами, внесеними Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів"), позивач повинен був отримати ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС терміном дії з 01.07.2019 р., проте отримав їх з терміном дії з 16.07.2019р. Позивач зазначає, що Закон України № 481/95-ВР не містить жодної вказівки (вимоги), яка б визначала термін подання заяви на видачу ліцензії, цей Закон лише визначає строки видачі ліцензії або рішення про відмову в її видачі (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів.
В листі від 30.05.2019 року № 17014/7/99-99-12-01-01-17 Державна фіскальна служба України надала роз`яснення, що суб`єкти господарювання можуть подати документи на розгляд до органів ліцензування для отримання відповідних ліцензій (на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем розташування місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним), починаючи з 12.06.2019 року. При цьому Головні управління ДФС у областях та м. Києві мають видавати зазначені ліцензії суб`єктам господарювання, починаючи з 01.07.2019 року. У листі також вказано, що заява про видачу ліцензії і визначені Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або направляються рекомендованим листом.
Таким чином, виходячи зі змісту даного роз`яснення, вбачається, що для платників податків, які звернулися із заявами на видачу ліцензій з 12.06.2019р. до 01.07.2019 р., термін дії ліцензії повинен починатися з 01.07.2019 року.
Отже, позивач, сплативши завчасно річну плату за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним та подавши заяви на отримання ліцензій до 01.07.2019 року, виконав всі вимоги Закону № 481/95-ВР, необхідні для своєчасного отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Крім того, з аналізу Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, вбачається видача підприємствам в інших регіонах ліцензії на роздрібну торгівлю пальним терміном з 01.07.2019р., при цьому реєстрації цих ліцензій відбувалася пізніше.
Враховуючи викладене, позивач вважає, що оскаржуване розпорядження є протиправним та підлягає скасуванню в частині строку початку дії ліцензії з 16.07.2019р., а також, на його думку, слід зобов`язати відповідача змінити в ліцензіях на право роздрібної торгівлі пальним термін початку дії ліцензії з 16.07.2019р. на 01.07.2019р. та змінити такий термін у відповідному Єдиному державному реєстрі суб`єктів господарювання.
Ухвалою від 06.09.2019р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
20.09.2019р. від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.34-37), в якому, заперечуючи проти задоволення позову, посилається на те, що ТОВ «Дорпостач» для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС, що йому належать і знаходяться в м.Шостка, вул. Шевченка,45, вул. Некрасова,6, вул. Слобідська, та в м. Середина-Буда провулок Ювілейний 4А направило до ГУ ДФС у Сумській області 26.06.2019р. поштою заяви на видачу ліцензій, до яких додано: платіжні доручення на сплату коштів за ліцензію, державний акт на право власності на землю, свідоцтво на право власності на АЗС, копії договорів оренди. При цьому, замість дозволу на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, необхідність наявності якого передбачена ч.37 ст. 15 Закону України 19 грудня 1995 року № 481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", надано лише заяви на одержання такого дозволу, які були подані 26.06.2019р. Управлінню Держпраці у Чернігівській області.
12.07.2019р. листом від 11.07.2019р. №59 ТОВ «Дорпостач» надано ГУ ДФС у Сумській області копії дозволу №139.19.74 від 09.09.2019 на виконання робіт у вибухопожежонебезпечних зонах (АЗС) та дозволу №154.19.74 від 11.07.2019р. на експлуатацію обладнання, призначеного для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі (АЗС).
Згідно з ч. 44 ст. 15 Закону №481 ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів.
Враховуючи, що усі визначені даним Законом документи були надані позивачем лише 12.07.2019р., то відповідно 16.07.2019р. - на 3 робочий (5 календарний) день ГУ ДФС у Сумській області були видані ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на вищевказаних АЗС.
Щодо вимог позивача змінити в Єдиному державному реєстрі суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, строк дії ліцензії представник відповідача у відзиві зазначає, що відповідно до ч.42 ст.15 Закону №481 після видачі ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі відповідної ліцензії. Отже, лише з дня видачі ліцензії (або не пізніше наступного робочого дня) і лише ДПС України вносить відповідні відомості про ліцензію до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального. Оскільки ліцензія видана 16.07.2019р., то і термін її дії визначений з 16.07.2019р.
Враховуючи викладене, відповідач вважає, що доводи, викладені в позовній заяві, не спростовують фактів, з урахуванням яких 16.07.2019р. видано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «Дорпостач», а тому підстави для її задоволення відсутні.
15.10.2019р. від представника позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.51-52), відповідно до якої на об`єкти, на які оформлялися ліцензії (АЗС м. Шостка, вул. Шевченка,45, вул. Слобідська (колишня Халтуріна), вул. Некрасова,6, та м. С-Буда, пров.Ювілейний,4-А), діяв дозвіл №240.14.74 терміном дії з 02.09.2014 року до 01.09.2019 року, що належав Орендодавцю, і це не заборонено ч.40 ст.15 Закону № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Отже, дозвіл був дійсним на момент видачі ліцензій, та, якщо відповідачу було б невідомо про існування дозволу № 240.14.74 терміном дії з 02.09.2014 року до 01.09.2019 року, то в цьому випадку заяви позивача повинні бути залишені без розгляду, оскільки документи були подані не в повному обсязі, та згідно з ч.44 ст.15 Закону № 481 відповідачем повинно бути прийняте рішення про відмову у видачі ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним з підстав відсутності дозволу на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Проте заява позивача не була залишена без розгляду внаслідок відсутності всіх необхідних документів та у видачі ліцензій не відмовлено.
Ухвалою від 15.01.2020р. підготовче провадження закрито та справа призначена до розгляду у судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позовних вимог просив відмовити з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 26.06.2019р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення-цінного листа 4110005107282, до ГУ ДФС у Сумській області від ТОВ «Дорпостач» надійшли заяви від 26.06.2019р. вих. № 53,вих. № 54,вих. №55,вих. № 56 щодо видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним з додатками, з зазначенням дати початку терміну дії ліцензії, а саме з 01.07.2019 року (а.с.10, 13,16).
Оплата за ліцензії в сумі 8000,00 грн.(2000,00 грн. за кожен об`єкт) здійснена 19.06.2019 р. платіжними дорученнями № № 26,27,28 та 29 від 19.06.2019р.(а.с.14-15).
До заяв про видачу ліцензій було додано: платіжні доручення на сплату коштів за ліцензію, копії державного акту на право власності на землю, копії свідоцтва на право власності на АЗС, копії договорів оренди, копії заяв на одержання дозволу на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
12.07.2019р. листом від 11.07.2019р. №59 ТОВ «Дорпостач» надано ГУ ДФС у Сумській області копії дозволу №139.19.74 від 09.09.2019 на виконання робіт у вибухопожежонебезпечних зонах (АЗС) та дозволу №154.19.74 від 11.07.2019р. на експлуатацію обладнання, призначеного для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі (АЗС) (а.с.40-43).
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 18220314201900154 (АЗС м. Шостка вул. Шевченка, 45), №18220314201900153 (АЗС м. Шостка вул. Некрасова, 6), № 18220314201900152 (АЗС м. Шостка вул. Слобідська), № 18140314201900151 (АЗС м. Середина-Буда пров. Ювілейний, 4-А) відповідач видав ТОВ «Дорпостач» терміном дії з 16.07.19р.(а.с.17-24).
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема пальним, забезпечення його високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України визначено Законом України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у редакції станом на 01.07.2019 (далі - Закон № 481/95-ВР).
Статтею 1 Закону № 481/95-ВР визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки; місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;
Єдиний державний реєстр суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.
Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та розміщується у вільному доступі.
Порядок роздрібної торгівлі пальним встановлено ст.15 Закону № 481/95-ВР.
Так, роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років.
Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (роздрібна торгівля пальним).
Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю пальним суб`єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.
Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним були видані контролюючим органом терміном дії з 16.07.2019р., оскільки до заяв про видачу ліцензій не було додано дозволу на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
При цьому, суд наголошує, що у позивача станом на день подання заяв про видачу ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним був наявний дозвіл на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах; технічне обслуговування устаткування, пов`язаного з використанням, зберіганням та транспортуванням небезпечних речовин, за адресами виробництва, вказаними у заявах на видачу ліцензій, терміном дії до 01.09.2019р. (а.с.53).
Отже, у товариства станом на день звернення із заявами на видачу ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним був документ, що підтверджує право на виконання робіт підвищеної небезпеки та на початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до законодавства, необхідний для наявності права роздрібної торгівлі пальним згідно зі статтею 15 Закону № 481/95-ВР.
Крім того, під час винесення судового рішення суд звертає увагу, що з аналізу Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, вбачається видача підприємствам в інших регіонах ліцензії на роздрібну торгівлю пальним терміном з 01.07.2019р., при цьому реєстрації цих ліцензій відбувалася пізніше (а.с.7).
За приписами статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При цьому, перевіряючи правомірність спірного рішення, суд відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України повинен перевірити, чи прийняте воно: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд приходить до висновку, що у даному випадку не було забезпечено однакового підходу до всіх платників податків, оскільки державою не створено рівних умов для суб`єктів господарювання різних організаційно-правових форм, що здійснюють роздрібну торгівлю пальним.
Суд зазначає, що в даному випадку порушується конституційний принцип рівності всіх суб`єктів права власності та господарювання, що проявляється у позбавленні права на отримання відповідних ліцензій з 01.07.2019р., як і прохав у своїх заявах позивач.
Також відповідно до роз`яснень, що містяться у листі ДФС України від 30.05.2019р. №17014/7/99-99-12-01-01-17, наданих Головним управлінням ДФС у областях та у м. Києві (а.с.90), суб`єкти господарювання можуть подати документи на розгляд до органу ліцензування для отримання відповідних ліцензій (на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем розташування місць зберігання та роздрібної торгівлі), починаючи з 12.06.2019р. При цьому Головні управління ДФС у областях та м. Києві мають видавати зазначені ліцензії суб`єктам господарювання, починаючи з 01.07.2019р.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що розпорядження від 16.07.2019 р. № 118-р «Про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним» в частині встановлення в ліцензіях на право роздрібної торгівлі пальним № 18220314201900154 (АЗС м. Шостка вул. Шевченка, 45), № 18220314201900153 (АЗС м. Шостка вул. Некрасова, 6), № 18220314201900152 (АЗС м. Шостка вул. Слобідська), № 18140314201900151 (АЗС м. Середина-Буда пров. Ювілейний, 4-А) строку початку дії ліцензій з 16.07.2019 р. має бути скасовано.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача змінити в ліцензіях на право роздрібної торгівлі пальним № 18220314201900154 (АЗС м. Шостка вул. Шевченка, 45), № 18220314201900153 (АЗС м. Шостка вул. Некрасова, 6), № 18220314201900152 (АЗС м. Шостка вул. Слобідська), № 18140314201900151 (АЗС м. Середина-Буда пров. Ювілейний, 4-А) термін початку дії ліцензій з 16.07.2019 р. на 01.07.2019 р. та змінити в Єдиному державному реєстрі суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, термін початку дії ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним № 18220314201900154 (АЗС м. Шостка вул. Шевченка, 45), № 18220314201900153 (АЗС м. Шостка вул. Некрасова, 6), № 18220314201900152 (АЗС м. Шостка вул. Слобідська), № 18140314201900151 (АЗС м. Середина-Буда пров. Ювілейний, 4-А) з 16.07.2019 р. на 01.07.2019 р. суд вважає, що вона не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ч.42 ст.15 Закону №481 після видачі ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі відповідної ліцензії.
Отже, можливість виправлення терміну дії вже виданих ліцензії та його зміни у відповідному Єдиному державному реєстрі суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, законодавством не передбачено.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Платіжним дорученням №123 від 29.08.2019р. підтверджується, що позивачем при зверненні до суду з даною позовною заявою були понесені судові витрати у розмірі 1921грн. (а.с.4).
Оскільки судом позовні вимоги задоволені частково, то суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені судові витрати у розмірі 960грн.50коп. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОРПОСТАЧ" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження від 16.07.2019 р. № 118-р «Про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним» в частині встановлення в ліцензіях на право роздрібної торгівлі пальним № 18220314201900154 (АЗС м. Шостка вул. Шевченка, 45), № 18220314201900153 (АЗС м. Шостка вул. Некрасова, 6), № 18220314201900152 (АЗС м. Шостка вул. Слобідська), № 18140314201900151 (АЗС м. Середина-Буда пров. Ювілейний, 4-А) строку початку дії ліцензій з 16.07.2019 р.
В іншій частині позоних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, буд.13, код ЄДРПОУ 43144399) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОРПОСТАЧ" (16062, Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Горбове, вул. Шевченка, 29, код ЄДРПОУ 38584699) судовий збір в сумі 960грн.50коп. (дев`ятсот шістдесят грн. п`ятдесят коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повнимй текст рішення складено 30 січня 2020 року
Суддя О.О. Осіпова