Рішення № 87587647, 14.02.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2020
Номер справи
460/139/20
Номер документу
87587647
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 лютого 2020 року м. Рівне №460/139/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі іменується – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (складових грошового забезпечення), як складових призначеної з 31.12.2005 пенсії, та в подальшому – їх ненарахування та невиплату; зобов`язати донарахувати та виплатити за період з 01.01.2012 до дати звернення до суду складові грошового забезпечення – щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавку за ОУС – 35%, щомісячну надбавку в/сл. СБУ 100%, надбавку за таємність – 20%, надбавку за класність – 7%, надбавку за шифрацію – 20%, надбавку за БВС – 90%, премію – 33%.

Заяви по суті справи.

Позивач у позовній заяві вказує, що з 2005 року позивач перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України. Станом на 01.09.2012 розмір його пенсії становив 89% грошового забезпечення, до складу якого входили: оклад, надбавка за ОУС, пенсійна надбавка, щомісячна надбавка в/сл. СБУ, надбавка за таємність, класність, шифрацію, БВС та премія. Позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку його пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, які були ще при призначенні пенсії. Однак, відповідач відмовив йому. Позивач вказує, що відповідач протиправно не нараховує і не виплачує позивачу пенсію з урахуванням зазначених вище додаткових видів грошового забезпечення. У зв`язку із чим, позивач отримує пенсію у меншому розмірі, ніж передбачено нормами чинного законодавства. Тому, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що у 2012 році позивачу здійснено підвищення пенсії на підставі довідки управління СБУ в Рівненській області від 29.05.2012 №17/312, перерахунок пенсії не здійснювався, оскільки не було правових підстав для цього. Щодо вимоги позивача про включення додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, то відповідач вказав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування виключно на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Відповідач вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки Головним управлінням ПФУ в Рівненській області перерахунок пенсії позивачу здійснено в межах чинного законодавства на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №103 та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої управлінням Служби безпеки України від 10.04.2018 №17/400. Оскільки постановами Кабінету Міністрів України №103 та №45 при перерахунку пенсії не передбачалося включення інших видів грошового забезпечення, тому і такі види забезпечення не були включені до довідки. На момент формування довідки постанова КМУ №103 була чинною, тому відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 15.01.2019 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 31.12.2005 призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області.

06 листопада 2019 року позивач подав до відповідача заяву, в якій просив здійснити донарахування складових грошового забезпечення, які були на момент призначення пенсії. Однак, відповідач листом від 04.12.2019 №І-3816/07.1-59 відмовив позивачу, обгрунтовуючи це тим, що постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 передбачає перерахунок пенсій на підставі грошового забезпечення, в яке включаються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням. Тому, підстав для іншого перерахунку пенсії в органу Пенсійного фонду України немає (а.с.13-15).

Не погоджуюсь з правомірністю такої відмови, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2012 з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, то суд вказує наступне.

ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, що діяла на момент призначення із врахуванням 33 років вислуги, що становило 89% від сум грошового забезпечення.

Сума грошового забезпечення для призначення пенсії становила 3393,06 грн. до якої входили: посадовий оклад - 210,00 грн. оклад за військове звання -130,00 грн. проц. надбавка за вислугу років (40%) - 136,00 грн. надбавка зо ОУС (35%) - 119,00 грн. пенсійна надбавка (50%) - 170,00 грн. щомісячна надбавка в/сл. СБУ (100) - 476,00 грн. надбавка за таємність (20%) - 42,00 грн. надбавка за класність (7%) - 14,70, грн.. надбавка за шифпрацю (20%) - 42,00 грн. надбавка за БВС - (90%) 1205,73 грн. премія (33,3%) - 847,63 грн.

Після призначення пенсії її розмір становив 3019,82 грн. (3393,06 х 89%).

Починаючи з 01.01.2007 року ОСОБА_1 перебуває на облік в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Саме Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»(в редакції, що діяла на момент проведення підвищення пенсії з 01.04.2012 року) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Кабінетом Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі Постанова №355).

Даною постановою установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків розміру пенсій.

Абзацом другим пункту 1 постанови КМУ № 355 визначено, що розмір пенсії, обчислений з урахуванням підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницької о складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Аналіз положень постанови КМУ № 355 свідчить, що максимальний розмір підвищення до пенсії, обчисленої відповідно до Закону №2262, не може перевищувати різницю між розміром пенсії, що виплачується особі, та розміром пенсії, обчисленої з грошового забезпечення за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року

З метою реалізації постанови КМУ № 355, яка прийнята для збільшення розмірів пенсій вказаних категорій, призначених відповідно до Закону № 2262 до набрання чинності вказаною постановою, п.2 цієї постанови передбачено обов`язок відповідних установ забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 станом на 1 квітня 2012 року.

Таким чином, базою для розрахунку максимального розміру пенсії та суми її можливого підвищення є довідка управління Служби безпеки України в Рівненській області №17/312 від 29.05.2012 року про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 станом на 1 квітня 2012 року.

Головним управління Пенсійного фонду України в Рівненській області підвищення пенсії ОСОБА_1 було проведено з 01.07.2012 року.

Тому, підстав для будь-якого іншого перерахунку пенсії з 01.01.2012 у відповідача не було, а відтак позовні вимоги в цій частині є необгрунтованими та безпідставними.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про включення додаткових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, то суд зазначає наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 01.01.2017 року) всі призначені за нормами цього Закону пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Суд звертає увагу на те, що саме в такій редакції частину четверту статті 63 Закону №2262-ХІІ викладено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2017 року.

Аналіз частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції від 01.01.2017 року) дозволяє суду зробити висновок про те, що право на перерахунок пенсії мають особи, пенсії яким призначені за цим Законом, у разі підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій працюючих військовослужбовців.

В той же час повноваження визначати умови, порядок перерахунку пенсій, а також розміри пенсій делеговані Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набирає чинності з 1 березня 2018 року, про що вказано у самій постанові (далі - Постанова КМУ №704).

Постановою КМУ №704 підвищено грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, посадових осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби, головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби та деяких інших категорій військовослужбовців.

Отже, у зв`язку з набранням чинності Постановою КМУ №704 у позивача виникло право на перерахунок його пенсії, оскільки зазначеною постановою Уряду підвищено грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 24.02.2018 (далі - Постанова КМУ №103).

В тексті постанови КМУ №103 вказано, що вона прийнята відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Пунктом 2 Постанови КМУ №103 постановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Отже, Постановою КМУ №103 визначено порядок, умови і розміри, відповідно до яких проводиться перерахунок пенсій військовослужбовців, а також визначено дату, з якої відбуватиметься перерахунок пенсій, а також коло осіб, до яких застосовуються ці норми.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (далі - Постанова КМУ №393).

Загальні положення та особливості порядку проведення перерахунку пенсій згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає Порядок проведення перерахунку пенсій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Відповідно до пункту 1 Порядку №45 (в редакції Постанови КМУ № 103, від 24.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку №45 (зі змінами, внесеними Постановою КМУ № 103, від 24.02.2018) Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (абзац 2 пункту 2 Порядку №45).

Відповідно до пункту 3 Порядку №45 (в редакції Постанови КМУ № 103, від 24.02.2018) на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абзац 2 пункту 3 Порядку №45).

Пункт 5 Порядку №45 (в редакції Постанови КМУ № 103, від 24.02.2018) визначає, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Згідно з пунктом 7 Постанови КМУ №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою необхідно забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Аналіз наведених вище положень частини четвертої Закону №2262-ХІІ у взаємозв`язку з приписами Постанови КМУ №704, Постанови КМУ №103, Постанови КМУ №393 та Порядку №45 свідчить про те, що з набранням чинності Постановою №704 (01.03.2018), якою серед інших підвищено грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України, у позивача виникло право на перерахунок його пенсії. В той же час, перерахунок пенсії позивача повинен проводитися на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Постановою КМУ №103 та Порядком №45.

Суд зазначає, що сама по собі Постанова КМУ №704 зумовлює лише право на перерахунок пенсії, відтак набрання чинності даною постановою КМУ визначає момент виникнення права на перерахунок пенсії. При цьому Постанова КМУ №704 не встановлює ані умов, ані порядку, ані розмірів для перерахунку пенсії, тому сама по собі не дає можливості проводити перерахунок пенсії.

Пунктом 1 Постанови КМУ №103 чітко визначено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться з урахуванням таких видів грошового забезпечення:

- розміру окладу за посадою,

- військовим (спеціальним) званням,

- відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.

Аналогічні положення закріплені у пункті 5 Порядку №45, який визначає, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Отже, в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, Служба безпеки України повинна була зазначити тільки ти види грошового забезпечення позивача, які визначені пунктом 1 Постанови КМУ №103 та пунктом 5 Порядку №45, а саме посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років.

При цьому суд зауважує, що пункт 3 Порядку №45 (в редакції Постанови КМУ № 103, від 24.02.2018) зобов`язує уповноважений орган підготувати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Передбачена Додатком №2 до Порядку №45 форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, передбачає такі види грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області 10 квітня 2018 року було складено та надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідну довідку №17/400 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 №103 (а.с.11).

Судом встановлено, що у поданій довідці зазначені види грошового забезпечення, передбачені пунктом 1 Постанови КМУ №103 та пунктом 5 Порядку №45, а саме посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років.

На час виготовлення вказаної довідки та перерахунку пенсії позивача, положення Постанови №103, Постанови №704 та Порядку №45 були чинні, у зв`язку з чим суд вважає, що вказана довідка оформлена відповідно до вимог нормативних актів, чинних на момент її видачі та на підставі списків, поданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Суд звертає увагу на те, що на час видачі довідки від 10.04.2018 редакція Додатку №2 Порядку №45 не включала додаткових видів грошового забезпечення та премій.

Таким чином, суд вважає правомірними дії відповідача щодо проведеного перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог Постанови КМУ №103.

Щодо доводів позивача про те, що відповідач не здійснив перерахунок пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, суд зазначає таке.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 - без змін.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку №2 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019.

У той же час на момент складання Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області довідки від 10.04.2018 №17/400 для перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2018 норми пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103, та пункт 5 і додаток №2 до Порядку №45 були чинними та належали до застосування.

Будь-якої іншої довідки відповідач не отримував, а тому в Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не було правових підстав для здійснення будь-якого перерахунку у зв`язку з визнанням нечинними положень пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103.

Суд звертає увагу, що визнання нечинними з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103 не змінює спірних правовідносин по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови КМУ №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою КМУ №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.

При цьому, суд зазначає, що суд не дає оцінку наявності підстав для оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, оскільки дані правовідносини не входять в межі заявлених позовних вимог та предмету спору.

Враховуючи встановлені обставини та їх правове регулювання, суд дійшов висновку про те, що у спірних правовідносинах дії відповідача щодо нарахування, перерахування пенсії є правомірними.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій, визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити дії.

При цьому, суд звертає увагу, що дія - це активна поведінка суб`єкта владних повноважень (органу чи посадової особи). Об`єктом оскарження може бути як одноразова, так і триваюча дія, яка порушує права чи інтереси позивача.

Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно - правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Згідно з статтею125 Конституції України адміністративні суди діють з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин.

Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права, в зв`язку із прийняттям рішення суб`єктом владних повноважень, особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав. При цьому, порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване в законах право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Відсутність порушеного права та неправильний спосіб захисту встановлюються при розгляді справи по суті і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини для того, щоби мати можливість звернутися за захистом до суду особа має довести, що вона є жертвою порушення прав. Щоби претендувати на статус жертви такого порушення, оспорюваний захід має безпосередньо зашкодити особі (рішення «Аксу проти Туреччини» пункт 50; «Тенасе проти Молдови»).

Відсутність порушеного права є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не підлягають до задоволення, оскільки вони є передчасними, з підстав ненадання до відповідача іншої довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням усіх складових грошового забезпечення.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що не підлягають до задоволення.

За правилами статті 139 КАС України судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій – залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 14 лютого 2020 року.

Суддя Недашківська К.М.