Рішення № 87587285, 06.02.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2020
Номер справи
440/3770/19
Номер документу
87587285
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3770/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання – Солтис О.О.,

представника позивача – Ворони О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Київського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

04 жовтня 2019 року Київське дочірнє підприємство "НМУ "Електропівденмонтаж" (надалі - позивач, КДП "НМУ "ЕПМ") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - ГУ ДФС у Полтавській області), з урахуванням уточненої позовної заяви /том 1 а.с. 53-61/, про:

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000017408 від 14.06.2019, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість з товарів, увезених на територію України суб`єктами підприємницької діяльності на 434438,10 грн., з яких 86887,62 грн. - за штрафними санкціями, прийнятого Головним управлінням ДФС у Полтавській області, в повному обсязі;

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000181408 від 14.06.2019, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем мито на товари, що ввозяться суб`єктами підприємницької діяльності на 2172190,51 грн., з яких 434438,10 грн. - за штрафними санкціями, прийнятого Головним управлінням ДФС у Полтавській області, в повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що підставою для винесення оскаржуваних рішень є акт від 30.05.2019 №719/16-31-14-08-08/25656015 про результати документальної невиїзної перевірки Київського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж" дотримання вимог законодавства України з питань дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування під час митного оформлення товару "Складова комплектного об`єкта. Силовий трансформатор. (серійний №113506)", ввезеного на митну територію України за митними деклараціями типу ІМ40 ДЕ від 28.01.2019 №UA500090/2019/001107; від 28.01.2019 №UA500090/2019/001111; від 28.01.2019 №UA500090/2019/001112; ІМ40 АА від 30.01.2019 №UA500090/2019/001060. Позивач вважає, що висновки акту перевірки від 30.05.2019 №719/16-31-14-08-08/25656015 є помилковими, а оскаржувані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, посилаючись на те, що вимога контролюючого органу на обов`язковість надання сертифіката на перевезення товару EUR.1 як єдиного підтвердження походження шляхом заповнення сертифікату на комплексний об`єкт в цілому, за умови відсутності єдиної установленої форми зазначеного документа, а також порядку і вимог для його заповнення, є незаконними. Пояснює, що під час митного оформлення товару позивачем були надані митному органу оригінали чотирьох сертифікатів на перевезення складових комплексного об`єкту EUR.1, форма якого встановлена положеннями Додатку ІІІа Доповнення І до Регіональної конвенції. Вважає, що під час митного оформлення товару як складових частин комплексного об`єкту на підставі поданих документів КДП "НМУ "ЕПМ" було законно та правомірно застосовано преференцію, оскільки митне оформлення здійснювалось виключно з відома та за погодженням митного органу на підставі документів, належність, достатність та правильність яких на момент виконання митних процедур не були поставлені під сумнів з боку контролюючого органу. Вважає, що прийняття органом митного контролю рішення про випуск товару у вільний обіг свідчить про належне митне декларування товару.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/3770/19, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 09:30 07 листопада 2019 року, витребувано від відповідача докази.

25 жовтня 2019 року до суду надійшов відзив Головного управління ДФС у Полтавській області на позовну заяву /том 1 а.с. 124-130/, у якому представник ГУ ДФС у Полтавської області просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на висновки документальної невиїзної перевірки Київського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж" дотримання вимог законодавства України з питань дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування під час митного оформлення товару "Складова комплектного об`єкта, оформленої актом перевірки від 30.05.2019 №719/16-31-14-08-08/25656015, у якому зафіксовано порушення позивачем: пункту 1 статті 281, пункту 2 статті 292 Митного кодексу України, статті 25 Доповнення І до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті мита на товари, що ввозяться в Україну суб`єктами господарювання на суму 1737752,41 грн.; пункту 190.1 статті Податкового кодексу України в частині визначення бази оподаткування податком на додану вартість для товарів, які ввозяться на митну територію України (20%), що призвело до заниження податкового зобов`язання по сплаті податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання, на суму 347550,48 грн. Пояснює, що для підтвердження походження складових комплектного об`єкту використовується оригінал єдиного підтвердження походження комплектного об`єкту (сертифікат з перевезення товару або декларація походження), який подається митниці ДФС при оформленні першої складової комплектного об`єкту. Зазначає, до переміщення через митний кордон України одного комплектного об`єкта здійснено позивачем частинами у розібраному вигляді та оформлено чотирма митними деклараціями, проте, оригінал єдиного підтвердження походження комплектного об`єкту (сертифікат з перевезення товару або декларація походження) до митного оформлення позивачем не надавався.

06 листопада 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив /том 1 а.с. 194-195/, у якій позивачем зазначено, що прийняте органом митного контролю рішення про випуск товару у вільний обіг свідчить про належне митне декларування товару, а роз`яснення не є нормативно-правовим актом, а тому таке роз`яснення не підлягає врахуванню.

Ухвалами суду від 07 листопада 2019 року витребувано докази та на підставі пункту 4 частини 6 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено перерву у підготовчому засіданні до 10:00 26 листопада 2019 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 14:00 08 січня 2020 року.

Протокольною ухвалою суду від 08 січня 2020 року розгляд справи відкладено до 11:30 23 січня 2020 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 січня 2020 року допущено заміну відповідача Головного управління ДФС у Полтавській області його правонаступником Головним управлінням ДПС у Полтавській області (ідентифікаційний код 43142831, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014).

Протокольною ухвалою суду від 23 січня 2020 року оголошено перерву у судовому засіданні до 10:00 06 лютого 2020 року.

Представник позивача у судовому засіданні 06 лютого 2020 року позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Повноважний представник відповідача у судове засідання 06 лютого 2020 року не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, про причини неявки повноваженого представника відповідача не повідомив, доказів на підтвердження поважності причин неявки представника відповідача у судове засідання відповідач не надав.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Зважаючи на наведені вище норми, суд вирішив розглядати справу за відсутності представника відповідача

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Київське дочірнє підприємство "НМУ "Електропівденмонтаж" (ідентифікаційний код 25656015) зареєстроване як юридична особа 25.06.1998, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /том 1 а.с. 40-47/.

Наказом ГУ ДФС у Полтавській області від 22.04.2019 № 1176 "Про проведення документальної невиїзної перевірки Київського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж" (п.н. 25656015)" з метою перевірки дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи в частині обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування товарів, щодо яких проведено митне оформлення на підставі частини 8 статті 346, пункту 1 частини 2 статті 351 Митного кодексу України, наказано провести документальну невиїзну перевірку иївського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж" з питань дотримання вимог законодавства України з питань дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування товарів, щодо яких проведено митне оформлення по наступним митних деклараціях: від 28.01.2019 №UA500090/2019/001107; від 28.01.2019 №UA500090/2019/001111; від 28.01.2019 №UA500090/2019/001112; ІМ40 АА від 30.01.2019 №UA500090/2019/001060, оформленої у митному режимі ІМ "40" ДЕ (пункт 1). Документальну невиїзну перевірку Київського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж" провести з 24.04.2019 протягом 20 робочих днів, з урахуванням строків, встановлених частиною 6 статті 351 Митного кодексу України (пункт 2) /том 1 а.с. 137/.

22.04.2019 ГУ ДФС у Полтавській області направлено на адресу КДП "НМУ "ЕПМ" письмове повідомлення від 22.04.2019 №395 про проведення документальної невиїзної перевірки та копію наказу ГУ ДФС у Полтавській області від 22.04.2019 № 1176 рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою зареєстрованого місцезнаходження позивача, проте, вказані документи повернуті до контролюючого органу з відміткою поштової організації 24.05.2019 "за закінченням терміну зберігання" /том 1 а.с. 136, зворот а.с. 136, а.с. 137, зворот а.с. 137, а.с. 207, зворот а.с. 207/.

У термін з 24.04.2019 по 24.05.2019 посадовою особою Головного управління ДФС у Полтавській області проведено документальну невиїзну перевірку Київського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж" дотримання вимог законодавства України з питань дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування під час митного оформлення товару "Складова комплектного об`єкта", за результатами якої складено акт від 30.05.2019 №719/16-31-14-08-08/25656015 /том 1 а.с. 139-148/.

В акті перевірки від 30.05.2019 №719/16-31-14-08-08/25656015 зафіксовано порушення КДП "НМУ "ЕПМ":

- пункту 1 статті 281, пункту 2 статті 292 Митного кодексу України, статті 25 Доповнення І до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті мита на товари, що ввозяться в Україну суб`єктами господарювання на суму 1737752,41 грн.;

- пункту 190.1 статті Податкового кодексу України в частині визначення бази оподаткування податком на додану вартість для товарів, які ввозяться на митну територію України (20%), що призвело до заниження податкового зобов`язання по сплаті податку на додану вартість з товарів, ввезених на територію України суб`єктами господарювання на суму 347550,48 грн.

30.05.2019 контролюючий орган надіслав відповідачу акт перевірки від 30.05.2019 №719/16-31-14-08-08/25656015, який отримано позивачем 31.05.2019 /том 1 а.с. 138, зворот а.с. 138/.

Не погодившись з висновками акту перевірки, позивач подав до контролюючого органу заперечення на акт від 30.05.2019 №719/16-31-14-08-08/25656015 /том 1 а.с. 157-159/, на які ГУ ДФС у Полтавській області надано відповідь листом від 14.06.2019 №26935/10/16-31-14-08-150 /том 1 а.с. 160-164/, за змістом якого заперечення залишено без задоволення, а висновки акту перевірки залишено без змін.

14.06.2019 Головним управлінням ДФС у Полтавській області на підставі акту від 30.05.2019 №719/16-31-14-08-08/25656015 винесено:

- податкове повідомлення-рішення №000017408, яким Київському дочірньому підприємству "НМУ "Електропівденмонтаж" збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "податок на додану вартість з товарів, увезених на територію України суб`єктами підприємницької діяльності" на 434438,10 грн., у тому числі: за податковими зобов`язаннями на суму 347550,48 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 86887,62 грн. /том 1 а.с. 16, 153/;

- податкове повідомлення-рішення №0000181408, яким Київському дочірньому підприємству "НМУ "Електропівденмонтаж" збільшено суму грошового зобов`язання за платежем "мито на товари, що ввозяться суб`єктами підприємницької діяльності" на загальну суму 2172190,51 грн., у тому числі: за податковими зобов`язаннями на суму 1737752,41 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 434438,10 грн. /том 1 а.с. 15, зворот а.с. 153/.

Позивач не погодився з податковими повідомленнями-рішеннями від 14.06.2019 №000017408 та від 14.06.2019 №0000181408, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 14.06.2019 №000017408 та від 14.06.2019 №0000181408, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 9 частини 1 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються, зокрема, засади зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної діяльності, митної справи.

За приписами частини 1 Митного кодексу України законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Частиною 1 статті 3 Митного кодексу України передбачено, що при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.

Згідно з частинами 2, 7, 9 статті 36 Митного кодексу України країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом.

Повністю вироблені або піддані достатній переробці товари преференційного походження визначаються на основі законів України, а також міжнародних договорів України, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України

Особливості визначення країни походження товару, що ввозиться з територій спеціальних (вільних) економічних зон, розташованих на території України, встановлюються законом.

Частинами 1-3 статті 43 Митного кодексу України встановлено, що документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару. Країна походження товару заявляється (декларується) органу доходів і зборів шляхом подання оригіналів документів про походження товару. Сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом даної країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару.

Згідно з частиною 1 статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу ІІІ Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів. При визначенні бази оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, перерахунок іноземної валюти у валюту України здійснюється за курсом валюти, визначеним відповідно до статті 39-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 281 Митного кодексу України допускається встановлення тарифних пільг (тарифних преференцій) щодо ставок Митного тарифу України у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом, зниження ставок ввізного мита або встановлення тарифних квот відповідно до законодавства України та для ввезення товарів, що походять з держав, з якими укладено відповідні міжнародні договори.

Пунктом 2 частини 1 статті 292 Митного кодексу України визначено, що митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв`язку з якими його надано.

Законом України від 16 вересня 2014 року № 1678-Vll "Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони" ратифіковано Угоду про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (надалі - Угода).

Відповідно до пункту 1 статті 29 Угоди кожна Сторона зменшує або скасовує ввізне мито на товари, що походять з іншої Сторони, відповідно до Графіків, встановлених у Додатку I-A до цієї Угоди.

Пунктами 1, 2 статті 26 Угоди передбачено, що положення цієї Глави застосовуються до торгівлі товарами-2, що походять з територій Сторін. Для цілей цієї Глави "походження" означає, що товар підпадає під правила походження, викладені в Протоколі I до цієї Угоди ("Щодо визначення концепції "походження товарів" і методів адміністративного співробітництва").

Протокол 1 врегульовує питання щодо визначення концепції "Походження товарів" і методів адміністративного співробітництва.

Статтею 16 "Загальні вимоги" Протоколу 1 "Щодо визначення концепції "походження товарів" і методів адміністративного співробітництва" Угоди (надалі - Протокол 1) передбачено, що товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу відповідно підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів: сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III до цього Протоколу; або у випадках, вказаних у статті 22(1) цього Протоколу, – декларація, що надалі іменуватиметься "декларацією інвойс", надана експортером до інвойса, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати; текст декларації інвойс наведений у Додатку IV до цього Протоколу.

Статтею 22 статті 16 Розділу V Протоколу 1 встановлені умови складання декларації інвойс, зокрема, декларація інвойс, зазначена в статті 16(1)(b) цього Протоколу, може бути складена:

(a) затвердженим експортером у розумінні статті 23 цього Протоколу, або

(b) експортером будь-якої партії товару, що складається з одного чи декількох місць товарів, що походять з певної країни, сукупна вартість яких не перевищує 6000 євро.

Декларація інвойс може бути складена, якщо розглядувані товари можуть бути визнані такими, що походять з Європейського Союзу або України і відповідають іншим вимогам цього Протоколу.

Тарифна преференція за кодом "410" (товари, що ввозяться в Україну та походять із країн ЄС) діє на підставі Закону України від 16 вересня 2014 року № 1678-Vll "Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони".

Підстава для надання пільги - абзац перший частини 1 статті 29 додатка 1-А "Тарифний графік України" до глави І розділу IV "Торгівля та питання, пов`язані з торгівлею" (скасування мит) Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2015 №1156 "Про затвердження Змін до деяких відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій".

Статтею 16 Протоколу І передбачено, що товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу відповідно підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів:

(a) сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III до цього Протоколу; або UA/EU/P1/ua 14

(b) у випадках, вказаних у статті 22(1) цього Протоколу, – декларація, що надалі іменуватиметься «декларацією інвойс», надана експортером до інвойса, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати; текст декларації інвойс наведений у Додатку IV до цього Протоколу.

Статтею 17 Протоколу І визначена процедура видачі сертифіката з перевезення товару EUR.1.

Сертифікат з перевезення товару EUR.1 має бути виданий митними органами країни експорту на письмову заяву експортера або, під відповідальність експортера, його уповноваженим представником.

Для цього експортер або його уповноважений представник має заповнити сертифікат з перевезення товару EUR.1, а також бланк заяви, зразок якої наведений у Додатку III. Ці бланки мають бути заповнені однією з мов, якими складено цю Угоду, і згідно з нормами законодавства країни експорту. Якщо їх заповнюють від руки, це має бути зроблено чорнилом і друкованими літерами. Опис товарів потрібно викласти у виділеній для цього комірці, не залишаючи вільних рядків. Якщо комірка заповнена не повністю, під останнім рядком опису потрібно накреслити горизонтальну лінію й перекреслити вільний залишок комірки.

Експортер, який подає заяву про видачу сертифіката з перевезення товару EUR.1, повинен бути готовим у будь-який час на вимогу митних органів країни експорту, у якій видається сертифікат з перевезення товару EUR.1, надати всі належні документи на підтвердження статусу походження розглядуваних товарів, а також виконання інших умов цього Протоколу.

Сертифікат з перевезення товару EUR.1 має бут виданий митними органами країни-члена Європейського Союзу або України, якщо розглядувані товари можуть бути визнаними такими, що походять з Європейського Союзу або України, і задовольняють іншим умовам цього Протоколу.

Митні органи, які видають сертифікати з перевезення товару EUR.1, повинні вжити всіх необхідних заходів для перевірки статусу походження товарів, а також виконання інших умов цього Протоколу. Для виконання цього завдання вони мають право вимагати будь-яких доказів і здійснювати будьяку перевірку рахунків експортера та інші перевірки, які вважатимуть належними. Ці органи також мають забезпечити правильне заповнення

бланків, зазначених у пункті 2 цієї статті. Вони зокрема повинні перевірити, чи заповнена комірка, призначена для опису товарів, таким чином, щоб запобігти зловмисному дописуванню.

Дата видачі сертифіката з перевезення товару EUR.1 повинна бути вказана в Комірці 11 цього сертифіката.

Сертифікат з перевезення товару EUR.1 має бути виданий митними органами й переданий експортерові одразу ж після здійснення чи забезпечення фактичного експортування товару.

Рішенням № 1/2018 Підкомітету Україна - ЄС з питань митного співробітництва від 21/11/2018 року про заміну Протоколу I «Щодо визначення концепції «походження товарів» і методів адміністративного співробітництва» до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони вирішено, що Протокол I «Щодо визначення концепції «походження товарів» і методів адміністративного співробітництва» до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, замінюється текстом, викладеним у Додатку до цього Рішення.

Відповідно до пункту 1 Протоколу I щодо визначення концепції «походження товарів» і методів адміністративного співробітництва з метою імплементації цієї Угоди застосовуються Доповнення I і відповідні положення Доповнення II до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (далі - Конвенція).

З 1 січня 2019 року згідно з Рішенням Підкомітету Україна - ЄС з питань митного співробітництва від 21.11.2018 № 1/2018 в рамках Угоди, умови документального підтвердження походження комплектного об`єкту визначено Протоколом І Доповненням І до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (надалі - Доповнення І до Конвенції).

Рішенням № 1/2018 Підкомітету Україна - ЄС з питань митного співробітництва від 21/11/2018 року про заміну Протоколу I «Щодо визначення концепції «походження товарів» і методів адміністративного співробітництва» до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони визначено, що Регіональна конвенція про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (далі - Конвенція) має на меті замінити протоколи про правила походження, що діють на цей час у країнах пан-євро-середземноморського регіону, єдиним законодавчим актом.

Статтею 15 (1) Доповнення І до Конвенції визначено, що Товари, що походять з однієї з Договірних Сторін, і ввозяться в інші Договірні Сторони, підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів, що підтверджують походження: (a) сертифікат з перевезення товару ЕUR. 1, зразок якого наведений у Додатку III а; (b) сертифікат з перевезення товару ЕUR-МЕD, зразок якого наведений у Додатку III Ь; (c) у випадках, вказаних у Статті 21(1), декларація (надалі іменуватиметься “декларацією походження” або “декларацією походження ЕUR-МЕD”), надана експортером до інвойса. повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати. Текст декларації походження наведений у Додатку IV а і Ь.

Відповідно до пункту 1 статті 23 Доповнення І до Конвенції підтвердження про походження є дійсним протягом чотирьох місяців з дати видачі в Договірній стороні-експортері та у зазначений період має бути подане до митних органів країни імпорту. Підтвердження про походження, що подаються до митних органів Договірної сторони імпортера пізніше кінцевої дати подання, вказаної в пункті 1 цієї Статті, можуть бути прийняті з метою застосування преференційного режиму, якщо вони не були подані до встановленої кінцевої дати через виняткові обставини.

Згідно статті 24 Доповнення І до Конвенції підтвердження походження повинні подаватися до митних органів Договірної сторони імпортера згідно з чинним порядком цієї країни.

Статтею 25 "Імпортування частинами" Доповнення І до Конвенції визначено, якщо на запит імпортера при виконанні умов, встановлених митними органами Договірної сторони-імпортера, розібрані чи незібрані товари в розумінні Загального правила 2(а) Гармонізованої системи, що підпадають під дію Розділів XVI і XVII або товарних позицій 7308 та 9406 Гармонізованої системи, імпортуються частинами, після ввезення першої частини імпортер повинен подати митним органам країни імпорту єдине підтвердження походження цих товарів.

При цьому, зразки сертифікатів з перевезення товару ЕUR. 1 та заявка на отримання сертифікату з перевезення товару ЕUR.1 визначені Додатком ІІІа до Доповнення І до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження.

Порядок виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення комплексних об`єктів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №630 "Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення комплексних об`єктів", що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 червня 2012 року №1025/21337.

Розділом 1 вказаного Порядку визначено, що: комплектний об`єкт (далі - КО) - товар, який згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД) класифікується за одним товарним кодом, але за виробничими чи транспортними умовами переміщується через митний кордон України у розібраному чи незібраному вигляді декількома транспортними засобами; контрольний список (далі - КС) - перелік складових КО, що використовується митним органом для обліку цих складових при переміщенні їх через митний кордон України; рішення про визначення коду товару (далі - Рішення) - документ за формою, установленою Міністерством фінансів України, для попереднього рішення про класифікацію товарів згідно з УКТ ЗЕД; складові КО - частини КО, внесені до КС.

Дія цього Порядку поширюється на митні формальності, пов`язані зі здійсненням митного контролю та митного оформлення окремого КО та його складових частин, що переміщуються через митний кордон України за одним зовнішньоекономічним договором (контрактом).

З метою одержання Рішення підрозділу митного органу (далі - ПМО), який здійснюватиме митні формальності, пов`язані зі здійсненням митного контролю та митного оформлення окремого КО, подаються заповнена в установленому порядку заява та завірені декларантом або уповноваженою особою на декларування копії документів, необхідних для прийняття Рішення, зокрема:

зовнішньоекономічного договору (контракту);

технічного опису КО, що дає змогу установити призначення й функції як КО в цілому, так і його складових;

складального креслення КО із зазначенням у ньому порядкового номера кожної складової КО;

КС із зазначенням у ньому відомостей про всі складові КО за формою, визначеною в додатку до цього Порядку, та його електронної копії. Якщо до переліку складових КО входить кілька однакових складових, відомості про такі складові зазначаються в окремих позиціях КС.

Розгляд питань щодо віднесення КО до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД, та прийняття Рішення здійснюється у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дати реєстрації заяви, відділом митних платежів митниці (далі - ВМП), якщо КО ввозиться на митну територію України, або ПМО, якщо КО вивозиться з митної території України.

При цьому, згідно з додатковою приміткою 3 до Розділу ХVI Пояснень УКТ ЗЕД затверджених наказом ДФС від 09.06.2015 №401, для того, щоб бути у змозі декларувати різні складові частини машини за однією товарною під категорією як зібрану машину, імпортер повинен звернутися з письмовим запитом до митниці перед поставкою першої партії і додати до запиту: схему або, якщо необхідно. декілька схем машини, які показують серійні номери найважливіших складових частин; загальну відомість, яка містить дані про характеристики та приблизну масу різних частин і серійні номери основних частин, зазначених вище.

При декларуванні складових комплексного об`єкту у графі 31 МД вчиняється запис "Складова комплектного об`єкта", зазначаються найменування складової комплектного об`єкта, що дає змогу ідентифікувати її з відомостями контрольного списку.

У відповідності до наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №651"Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684, у графі 34 "код країни походження" митних декларацій, що перевіряються визначено країну походження BG (Вulgaria).

З урахуванням вказаних вимог, для підтвердження походження складових комплектного об`єкта використовується оригінал єдиного підтвердження походження комплектного об`єкта (сертифікат з перевезення товару або декларація походження), який подається митниці ДФС при оформленні першої складової комплектного об`єкта.

Товар "Силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги" ввезено на митну територію України із застосуванням преференційного режиму оподаткування (преференція "410" - товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС), як "Складова комплектного об`єкта".

Вказаний товар відноситься до товарної позиції 8504.

Переміщення через митний кордон України вказаного товару здійснено у розібраному вигляді частинами та оформлено наступними митними декларація:

- ІМ40 ДЕ від 28.01.2019 №UA500090/2019/001107 /том 1 а.с. 188-189, 229-231/;

- ІМ40 ДЕ від 28.01.2019 №UA500090/2019/001111 /том 1 а.с. 183-184, 222-226/;

- ІМ40 ДЕ від 28.01.2019 №UA500090/2019/001112 /том 1 а.с. 179/;

- ІМ40 АА від 30.01.2019 №UA500090/2019/001060 /том 1 а.с. 172, 210-211/.

Згідно графи 31 митної декларації від 28.01.2019 18:37 № UA500090/2019/001107 ІМ 40 ДЕ ввезено 9 найменувань складових комплектного об`єкту із зазначенням порядкового номеру складової КО відповідно до відомості про оформлення складових КО, а саме:

- силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги Radiators (радіатори) - 3 шт; № по КО 3; вартість - 6000 євро, вага брутто - 2829 кг;

- силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги Radiators (радіатори) - 3 шт; № по КО 4; вартість - 6000 євро, вага брутто - 1600 кг;

- силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги Radiators (радіатори) - 3 шт; № по КО 5; вартість - 6000 євро, вага брутто - 16009 кг;

- силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги HV turret (купола ВН) - 4 шт; № по КО 8; вартість - 3000 євро, вага брутто - 320 кг;

- силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги МV turret (купола СрН) - 4 шт; № по КО 9; вартість - 3000 євро, вага брутто - 2100 кг;

- силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги Carriages (каретки) - 2 шт; № по КО 14; вартість - 6000 євро, вага брутто - 970 кг;

- силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги Carriages (каретки) - 2 шт; № по КО 15; вартість - 6000 євро, вага брутто - 970 кг;

- силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги Fans (вентилятори) - 4 шт; № по КО 16; вартість - 5000 євро, вага брутто - 108 кг;

- силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги Fans (вентилятори) - 4 шт; № по КО 16; вартість - 5000 євро, вага брутто - 108 кг.

До митного оформлення МД від 28.01.2019 №UA500090/2019/001107 ІМ40 ДЕ надані наступні документи: сертифікат з перевезення товару форми EUR.1 №И 0000316958 від 24.01.2019 виданий на товар "Частини для силового трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 9 упаковок" вагою брутто 8715 кг, згідно загальному інвойсу експортера Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 №VB-007-1 /том 1 а.с. 190/, контракт від 30.05.2018 №3005/18, укладений Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria (резидент Болгарії, Продавець) з КДП "НМУ "ЕПМ" (покупець) /том 1 а.с. 165-167/, контрольний список складових комплексного об`єкта Силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506), код товару 8504230000, строк переміщення 25.01.2019-28.02.2019, відомість про оформлення складових КО в кількості 24 частин загальною вагою нетто 89642 кг, загальною фактурною вартістю 523168 EUR, за підписом Директора КДП "НМУ "ЕПМ", СМR від 27.01.2019 на товар "Частини для силового трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 9 упаковок" вагою брутто 8715 кг, транспортний засіб АІ6059ЕЕ/ НОМЕР_1 , інвойс №01 Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 на загальну суму комплектного об`єкта - 523168,00 Євро, інвойс №02 Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 на загальну суму 46000 Євро частини (аксесуари) для силового трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 9 упаковок, попереднє рішення про класифікацію та кодування товару згідно УКТ ЗЕДЗ №ПРК-КО-500-0001-19 від 25.01.2019, договір №2201/19-П на перевезення вантажів від 22.01.2019, транспортна заявка № 2 від 22.01.2019, довідка ТОВ "Сервіс-Чемпіон" №19 від 25.01.2019, рахунок на оплату по замовленню №442 від 25.01.2019.

Згідно графи 31 митної декларації від 28.01.2019 18:32 № UA500090/2019/001111 ІМ 40 ДЕ ввезено 10 найменувань складових комплектного об`єкту із зазначенням порядкового номеру складової КО відповідно до відомості про оформлення складових КО, а саме:

- MV and MV-N bushings (вводи СН та нейтраль СН) - 4 шт; № по КО 18; вартість - 7000 євро, вага брутто - 144 кг;

- Radiators (радіатори) - 3 шт; № по КО 6; вартість - 6000 євро, вага брутто - 2376 кг;

- Radiators (радіатори) - 2 шт; № по КО 7; вартість - 4000 євро, вага брутто - 1070 кг;

- Stands (стійка) - 1 шт; № по КО 13; вартість - 4000 євро, вага брутто - 270 кг;

- LV bushings (вводи НН) - 3 шт; № по КО 19; вартість - 3000 євро, вага брутто - 120 кг;

- НV-N bushings (вводи ВН-нейтраль) - 2 шт; № по КО 20; вартість - 4000 євро, вага брутто - 42 кг;

- НV bushings (вводи ВН) - 1 шт; № по КО 21; вартість - 3000 євро, вага брутто - 60 кг;

- НV bushings (вводи ВН) - 1 шт; № по КО 22; вартість - 3000 євро, вага брутто - 60 кг;

- НV bushings (вводи ВН) - 1 шт; № по КО 23; вартість - 3000 євро, вага брутто - 60 кг;

- Mounting gaskets (монтажні прокладки) - 1 шт; № по КО 24; вартість - 1500 євро, вага брутто - 40 кг.

До митного оформлення МД від 28.01.2019 №UA500090/2019/001111 ІМ40 ДЕ надані наступні документи: сертифікат з перевезення товару форми EUR.1 №И 0000316959 від 24.01.2019 виданий на товар "Частини для силового трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 10 упаковок" вагою брутто 4242 кг, згідно загальному інвойсу експортера Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 №VB-007-1 /том 1 а.с. 186/, контракт від 30.05.2018 №3005/18, укладений Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria (резидент Болгарії, Продавець) з КДП "НМУ "ЕПМ" (покупець), контрольний список складових комплексного об`єкта Силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506), код товару 8504230000, строк переміщення 25.01.2019-28.02.2019, відомість про оформлення складових КО в кількості 24 частин загальною вагою нетто 89642 кг, загальною фактурною вартістю 523168 EUR, за підписом Директора КДП "НМУ "ЕПМ", СМR від 27.01.2019 на товар "Частини для силового трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 10 упаковок" вагою брутто 4242 кг, транспортний засіб АІ6069ЕЕ/ НОМЕР_2 , інвойс №01 Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 на загальну суму - 523168,00 Євро, інвойс №03 Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 на загальну суму 38500 Євро частини (аксесуари) для силового трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 10 упаковок, попереднє рішення про класифікацію та кодування товару згідно УКТ ЗЕДЗ №ПРК-КО-500-0001-19 від 25.01.2019, договір №2201/19-П на перевезення вантажів від 22.01.2019, транспортна заявка № 1 від 22.01.2019.

Згідно графи 31 митної декларації від 28.01.2019 18:35 № UA500090/2019/001112 ІМ 40 ДЕ ввезено 4 найменування складових комплектного об`єкту із зазначенням порядкового номеру складової КО відповідно до відомості про оформлення складових КО, а саме:

- Oil conduits (мастилопроводи) - 1 компл; № по КО 11; вартість - 7000 євро, вага брутто - 1240 кг;

- Pipelines (трубопроводи) - 1 компл; № по КО 2; вартість - 5000 євро, вага брутто - 1400 кг;

- Protection and control devices (пристрій захисту та керування) - 1 компл; № по КО 10; вартість - 5000 євро, вага брутто - 100 кг;

- Platform (платформа) - 1 компл; № по КО 12; вартість - 4000 євро, вага брутто - 490 кг.

До митного оформлення МД від 28.01.2019 №UA500090/2019/001112 ІМ40 ДЕ надані наступні документи: сертифікат з перевезення товару форми EUR.1 №И 0000316960 від 24.01.2019 виданий на товар "Частини для силового трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 4 упаковки" вагою брутто 3230 кг, згідно загальному інвойсу експортера Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 №VB-007-1 /том 1 а.с. 180/, контракт від 30.05.2018 №3005/18, укладений Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria (резидент Болгарії, Продавець) з КДП "НМУ "ЕПМ" (покупець), контрольний список складових комплексного об`єкта Силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506), код товару 8504230000, строк переміщення 25.01.2019-28.02.2019, відомість про оформлення складових КО в кількості 24 частин загальною вагою нетто 89642 кг, загальною фактурною вартістю 523168 EUR, за підписом Директора КДП "НМУ "ЕПМ", СМR від 27.01.2019 на товар "Частини для силового трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 4 упаковки" вагою брутто 3230 кг, транспортний засіб АІ1018ЕЕ/ НОМЕР_3 , інвойс №01 Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 на загальну суму - 523168,00 Євро, інвойс №04 Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 на загальну суму 21000 Євро частини (аксесуари) для силового трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 4 упаковки, попереднє рішення про класифікацію та кодування товару згідно УКТ ЗЕДЗ №ПРК-КО-500-0001-19 від 25.01.2019, товарна заявка №3 від 22.01.2019, договір №2201/19-П на перевезення вантажів від 22.01.2019, довідка про транспорті витрати ТОВ "Сервіс-Чемпіон" №20 від 25.01.2019, рахунок на оплату по замовленню №443 від 25.01.2019.

Згідно графи 31 митної декларації від 30.01.2019 № UA500090/2019/001060 ІМ 40 АА ввезено 1 найменування складової комплектного об`єкта із зазначенням порядкового номеру складової КО відповідно до відомості про оформлення складових КО, а саме: Transformer body (трансформаторний корпус) - 1 шт; № по КО 1; вартість - 417668 євро, вага брутто - 76200 кг.

До митного оформлення МД від 30.01.2019 №UA500090/2019/0010602 ІМ 40 АА надані наступні документи: сертифікат з перевезення товару форми EUR.1 №И 0000316950 від 18.01.2019 виданий на товар "корпус трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 1 частину корпусу трансформатора" вагою брутто 76200 кг, згідно загальному інвойсу експортера Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 №VB-007-1 /том 1 а.с. 173/, контракт від 30.05.2018 №3005/18, укладений Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria (резидент Болгарії, Продавець) з КДП "НМУ "ЕПМ" (покупець), контрольний список складових комплексного об`єкта Силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506), код товару 8504230000, строк переміщення 25.01.2019-28.02.2019, відомість про оформлення складових КО в кількості 24 частин загальною вагою нетто 89642 кг, загальною фактурною вартістю 523168 EUR, за підписом Директора КДП "НМУ "ЕПМ" коносамент на товар "корпус трансформатора 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) 1 упаковка" вагою брутто 76200 кг, попереднє рішення про класифікацію та кодування товару згідно УКТ ЗЕД № ПРК-КО-500-0001-19 від 25.01.2019, інвойс №01 Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 на загальну суму - 523168,00 Євро, інвойс №01 Hyundai Heavy Industries Co.Bulgaria від 14.01.2019 на суму частини комплексного об`єкта Transformer body - 417668 Євро, транспортна заявка №1 від 16.01.2019, договір міжнародного перевезення вантажів №1/02.06.2017 від 02.06.2017.

Однак, для підтвердження походження складових комплектного об`єкта "Силовий трансформатор 63 MVA,158/38,5/11kV,ONAF/ONAN (серійний № 113506) з рідким діелектриком, потужністю 63000 кВА призначений для перетворення за допомогою індукції змінного струму з одним класом напруги в змінний струм з іншими параметрами напруги", який ввезено на територію України частинами, не подано митному органу країни імпорту єдиного підтвердження походження комплектного об`єкта (сертифікат з перевезення товару або декларація походження) при оформленні першої складової комплектного об`єкта.

Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми, якими урегульовано спірні відносини, суд погоджується з висновками перевірки про неправомірне застосування КДП "НМУ "ЕПМ" тарифної преференції за кодом "410" (товари, які ввозяться в Україну та походять із країн ЄС) при митному оформленні вищезазначених митних деклараціях - на підставі сертифікатів з перевезення товару форми EUR.1, виданих на кожну окрему складову комплектного об`єкту, без надання єдиного підтвердження походження товару, що призвело до порушення вимог пункту 1 статті 281, пункту 2 статті 292 Митного кодексу України, вимог міжнародних договорів у зв`язку з якими його надано, а саме - статті 25 Доповнення І до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження та відповідно, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України у частині визначення бази оподаткування податком на додану вартість для товарів, які ввозяться на митну територію України (20%).

Суд зазначає, що статтею 1 Розділу І Доповнення І до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження передбачено, що “партія товару” означає товари, що, або одночасно посилаються від одного експортера одному одержувачу, або зазначені в одному транспортному документі, що регламентує їх відправку від експортера одержувачу, або. за відсутності такого документу, в єдиному інвойсі.

Статтею 7 Розділу І Доповнення І до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження визначено, що класифікаційною одиницею для застосування положень цієї Конвенції має бути окремий товар, який розглядається як базова одиниця при визначенні класифікації з використанням номенклатури Гармонізованої системи.

З вищезазначеного випливає, що:

(a) якщо товар, що складається з групи або комплекту виробів, згідно з Гармонізованою системою класифікується в одній товарній позиції, він цілком становить єдину класифікаційну одиницю;

(b) якщо партія товару складається з декількох ідентичних товарів, класифікованих за

Гармонізованою системою в одній товарній позиції, під час застосування положень цієї Конвенції кожен із товарів має бути розглянутий окремо.

Таким чином, оскільки позивач імпортував частинами один товар, який становить єдину класифікаційну одиницю, а не різні партії товарів, суд відхиляє доводи позивача про те, що у даному випадку допускається супроводження кожної складової товару окремим сертифікатом походження.

Відповідно до Додатку до Закону України "Про Митний тариф України" від 19 вересня 2013 року № 584-VII за кодом 8504 23 00 00 "Трансформатори електричнi, статичнi перетворювачi електричнi (наприклад, випрямлячi), котушки індуктивності та дроселi: трансформатори з рiдким дiелектриком: потужнiстю понад 10 000 кВ·А" пільгова та повна ставка мита становить 10%.

Згідно зі статтею 289 Митного кодексу України обов`язок із сплати митних платежів виникає, зокрема, після завершення митного оформлення товарів та їх випуску, якщо внаслідок перевірки митної декларації чи за результатами документальної перевірки орган доходів і зборів самостійно визначає платнику податків додаткові податкові зобов`язання; в інших випадках, встановлених Податковим кодексом України.

Об`єктом оподаткування, згідно із підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення (пункт 187.8 статті 187 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 336 Митного кодексу України митний контроль здійснюється посадовими особами органів доходів і зборів шляхом проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.

Згідно з частиною 1 статті 345 Митного кодексу України документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких органи доходів і зборів переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.

Частиною 3 статті 345 Митного кодексу України визначено, що органи доходів і зборів мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо: 1) правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів; 2) обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування; 3) правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення; 4) відповідності фактичного використання переміщених через митний кордон України товарів заявленій меті такого переміщення та/або відповідності фінансових і бухгалтерських документів, звітів, договорів (контрактів), калькуляцій, інших документів підприємства, що перевіряється, інформації, зазначеній у митній декларації, декларації митної вартості, за якими проведено митне оформлення товарів у відповідному митному режимі; 5) законності переміщення товарів через митний кордон України, у тому числі ввезення товарів на територію вільної митної зони або їх вивезення з цієї території.

За змістом частини 1, 2 статті 351 Митного кодексу України предметом документальних невиїзних перевірок є дані про своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати митних платежів при переміщенні товарів через митний кордон України підприємствами, а також при переміщенні товарів через митний кордон України громадянами з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств.

Документальна невиїзна перевірка проводиться у разі:

1) виявлення ознак, що свідчать про можливе порушення законодавства України з питань державної митної справи, за результатами аналізу електронних копій митних декларацій, інформації, що стосується товарів, митне оформлення яких завершено, отриманої від суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та виробників таких товарів, з висновків акредитованих відповідно до законодавства експертів;

2) надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтвердженої інформації про непідтвердження автентичності поданих органу доходів і зборів документів щодо товарів, митне оформлення яких завершено, недостовірність відомостей, що в них містяться, а також запитів стосовно надання інформації про зовнішньоекономічні операції, які здійснювалися за участю суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності - резидентів України.

Аналіз наведених норм свідчить про можливість митного контролю після завершення митного оформлення за умови обґрунтованої підозри, що під час пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України було допущено порушення законодавства України.

Таке правозастосування відповідає висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 20 березня 2018 року у справі №820/2466/13-а (касаційне провадження №К/9901/616/18).

Відповідач мав обґрунтовану підозру, що під час пропуску товарів через митний кордон України було допущено порушення законодавства України, що підтверджується листом Одеської митниці ДФС від 18.03.2019 №340/12/15-70-19-04-09 /том 1 а.с. 135/.

Наказ Головного управління ДФС у Полтавській області №1176 від 22.04.2019 позивачем не оскаржувався та є чинним.

Відповідно до частин 3, 4 статті 351 Митного кодексу України документальна невиїзна перевірка проводиться на підставі наказу органу доходів і зборів.

Документальна невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу доходів і зборів в приміщенні цього органу за умови направлення керівнику відповідного підприємства або відповідному громадянину рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особистого вручення зазначеним особам чи уповноваженим ними представникам під розписку письмового повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки. Присутність уповноважених посадових осіб підприємства або громадянина, що перевіряється, під час проведення невиїзної документальної перевірки не обов`язкова.

З викладеного, суд приходить висновку про те, що статтею 351 Митного кодексу України не передбачено обов`язку податкового органу надіслання на адресу суб`єкта господарювання, щодо якого призначено перевірку, або вручення йому під розписку копії наказу про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки. Вказаною нормою передбачено лише надіслання або вручення підприємству повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки.

Як встановлено судом, контролюючим органом видано наказ про проведення перевірки позивача на підставі статті 346 та 351 Митного кодексу України, про проведення якої позивачу надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення повідомлення від 22 квітня 2019 року №395 із зазначенням предмета та підстави перевірки та копію наказу Головного управління ДФС у Полтавській області №1176 від 22.04.2019.

Поштовий конверт, яким 22 квітня 2019 року контролюючим органом направлено позивачу повідомлення про проведення перевірки від 22 квітня 2019 року №395 із зазначенням предмета та підстави перевірки та копію наказу Головного управління ДФС у Полтавській області №1176 від 22.04.2019 "Про проведення документальної невиїзної перевірки Київського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж" (п.н. 25656015)", повернутий до ГУ ДФС у Полтавській області поштовою організацією з відміткою "за закінченням терміну зберігання" 24.05.2019 /том 1 а.с. 136, зворот а.с. 136, а.с. 137, зворот а.с. 137, а.с. 207, зворот а.с. 207/.

Відтак, контролюючим органом виконано вимоги статті 351 Митного кодексу України щодо направлення позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення письмового повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки Київського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж".

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах призначена документальна невиїзна перевірка Київського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж" дотримання законодавства України з питань державної митної справи, порядок та підстави проведення вказаної перевірки регламентовані положеннями Митного Кодексу України.

Відтак, у спірних правовідносинах не підлягають застосуванню приписи пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України, які визначають особливості проведення документальної невиїзної перевірки, оскільки ці норми регламентують порядок проведення перевірок з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків та зборів; разом з тим, у спірних правовідносинах предметом перевірки є дотримання позивачем вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, така перевірка є однією з форм митного контролю, тому порядок проведення такої перевірки визначається нормами Митним кодексом України.

Аналогічний правовий висновок сформовано Верховним Судом у постанові від 19 червня 2018 року у справі №813/3149/17 (адміністративне провадження №К/9901/37191/18).

Відповідно до п.п. 54.3.2 п. 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 14.06.2019 №000017408 та від 14.06.2019 №0000181408 прийняті ГУ ДФС у Полтавській області на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, та обґрунтовано.

Таким чином, позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Київського дочірнього підприємства "НМУ "Електропівденмонтаж" (ідентифікаційний код 25656015, провулок Спортивний, 4В, м. Полтава, 36014) до Головного управління ДПС у Полтавській області (ідентифікаційний код 43142831, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014) про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII

Повне рішення складено 14 лютого 2020 року.

Суддя С.С. Сич