
Справа №127/3797/20
Провадження № 2-а/127/93/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.02.2020 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі: головуючого - судді Жмудя О.О., при секретарі Волховій М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області до громадянина Республіки Казахстана ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою забезпечення видворення за межі території України, -
В С Т А Н О В И В:
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшла позовна заява Державної міграційної служби України у Вінницькій області до громадянина Республіки Казахстана ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою забезпечення видворення за межі території України.
Позов мотивований тим, що перевіркою правомірності перебування на території України громадянина Республіки Казахстана ОСОБА_1 було встановлено, що відповідач останній раз прибув до України 21.09.2015 року по паспорту громадянина Казахстана № 09543717 до свого батька за адресою: АДРЕСА_1 , де й залишився проживати та з того часу територію України не покидав.
Громадянин Республіки Казахстан ОСОБА_3 проживає на території України без паспорта громадянина Казахстан та без будь-яких інших документів, які б давали законне перебування на території України іноземцю.
Паспорт громадянина Казахстану, по якому відповідач прибув на територію України № 09543717 та який виданий з терміном дії до 14.09.2024 року, він втратив.
З моменту винесення рішення про примусове повернення від 02.11.2019 року та до моменту звернення до суду громадянин Республіки Казахстан ОСОБА_3 не перетинав кордон України у напрямку «Виїзд».
З відповідним рішенням громадянин Республіки Казахстан ОСОБА_3 ознайомлений 02.11.2019 року.
Вказаним рішенням відповідача було зобов`язано покинути територію України у термін до 02.12.2019 року, однак останній у визначений термін добровільно не виїхав за межі території України, саме рішення про примусове повернення з України у суді не оскаржив.
За порушення встановлених правил перебування на території України, громадянин Республіки Казахстан ОСОБА_3 був притягнутий до адміністративної відповідальності, а саме 02.11.2019 року на громадянина Республіки Казахстан ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення відповідно до ч. 1 ст. 203 КУпАП та винесена постанова про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2 040,00 гривень. Відповідач штраф у розмірі 2 040, 00 гривень не сплатив добровільно, у зв`язку із чим постанова про накладення штрафу була направлена до відділу ДВС.
Громадянин Республіки Казахстан Хоміцький ОСОБА_4 грубо ігнорує виконання рішення від 02.11.2019 року про примусове повернення його до країни походження, та всіляко ухиляється для виїзду з України.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 14.02.2020 року позовна заява прийнята до розгляду та судове засідання призначене на 14.02.2020 року відповідно до положень ст.289 КАС України.
Представник позивача Скляр О.В. у судовому засіданні позов підтримав із зазначених у позові підстав та просив його задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову не заперечував.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом установлено, що під час перебування в Україні громадянин Республіки Казахстан ОСОБА_3 вчинив адміністративне правопорушення, у зв`язку з чим 02.11.2019 року щодо нього було складений протокол про адміністративне правопорушення серії за ч. 1 ст. 203 КУпАП.
02.11.2019 року головним спеціалістом Піщанського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області Сокирбою О.В. прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення на громадянина Республіки Казахстана ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), за порушення правил перебування в Україні та притягнуто останнього до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 2 040, 00 гривень.
Відповідач штраф у розмірі 2 040, 00 гривень не сплатив добровільно, у зв`язку із чим постанова про накладення штрафу була направлена до відділу ДВС.
02.11.2019 року головним спеціалістом Піщанського РС Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області Зарембою С.М. прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Республіки Казахстана ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), та зобов`язано його покинути територію України у термін до 02.12.2019 року. Вказане рішення відповідачем виконано не було.
Як слідує з Інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи «Аркан» відповідач не перетинав кордон у напрямку виїзд з 02.11.2019 року по 03.01.2020 року.
Судом встановлено, що у відповідача відсутній документ, що дає право на виїзд з території України, який би дозволив його ідентифікувати та вжити заходів щодо видворення.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.
Відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Казахстан про безвізові поїздки громадян від 26.02.2002 року, громадянам держав встановлено безвізовий порядок в`їзду на територію країн з дотриманням правил перебування та реєстрації, що діють в цій державі.
Відповідно до Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 15.02.2012 року №150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україні, можуть тимчасово перебувати на території України не більше 90 днів протягом 180 днів з дати першого в`їзду з держав з безвізовим порядком в`їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.
Відповідно до п.6 цього Порядку продовження строку перебування іноземців та осіб без громадянства на території України продовжується в разі, якщо вони прибули з держав з безвізовим порядком в`їзду за наявності обґрунтованих підстав (лікування, вагітність чи пологи, догляд за хворим членом родини, оформлення спадщини, подання заяви про отримання дозволу на імміграцію чи набуття громадянства України тощо) та за умови подання підтверджуючих документів - на період існування таких підстав, але не більше як 180 днів з дати останнього в`їзду в Україну. Такі заяви подаються іноземцями та особами без громадянства і приймаються стороною не раніше, ніж за десять та не пізніше, ніж за три робочих дні до закінчення такого строку до територіальних органів чи підрозділів ДМС за місцем проживання.
Відповідач з такими заявами не звертався, законних джерел доходу на території України не має, власного житла не має.
Згідно із ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ч. 1 ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
У суду відсутні підстави стверджувати, що відповідач підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», відповідач не звертався до органів ДМС України із заявою про надання йому статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.
Отже, відповідач по справі громадянин Республіки Казахстана ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, не виконав в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, у нього відсутні документи на право перебування на території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України, у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Нормою ч. 11 ст. 289 КАС України визначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
У зв`язку з тим, що у відповідача відсутні документи, що дають право на виїзд з України, особа тривалий час ухиляється від виконання рішення про примусове повернення, в суду наявні підстави вважати, що існує ризик його невиконання, тому позовні вимоги про затримання відповідача з метою його ідентифікації та забезпечення видворення за межі України строком на шість місяців підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України, суд вважає за можливе звернути рішення до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Порядком продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 року № 150, ст. 2, 5, 6, 72-77, 90, 194, 211, 217, 271, 288, 289, 371 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Затримати громадянина Республіки Казахстана ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) з поміщенням в пункт тимчасового перебування іноземців, з метою забезпечення видворення за межі території України, на шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі його оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Згідно вимог ст. 246 ч. 5 п. 4 КАС України:
Позивач Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, 21000, м. Вінниця, вул. Театральна, 10, код ЄДРПОУ 37836770,
Відповідач ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), громадянин Республіки Казахстана, адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя О ОСОБА_5 ОСОБА_6