Рішення № 87585872, 13.02.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2020
Номер справи
340/3260/19
Номер документу
87585872
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/3260/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради, вул. Шатила,12, м. Кропивницький,25030

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

1)визнати поважними причини та поновити пропущений строк на оскарження рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради №140 від 25.05.2019 року;

2)визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради №140 від 25.05.2019 року, яким їй відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

3)зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради взяти її на облік, як внутрішньо переміщену особу;

4) зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради видати їй довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на неправомірну, на її думку, поведінку відповідача, яка призвела до відмови у видачі довідки як внутрішньо переміщеної особи.

Ухвалою від 13.01.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У строк встановлений судом відповідач надав на адресу суду відзив, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог, вважаючи позов таким, що не підлягає задоволенню.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та, згідно ст.ст.257,263 КАС України, розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.10.1999 року проживала і була зареєстровано в м.Харцизьку разом з родиною – ОСОБА_2 (чоловік) та ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (синами) (а.с.13-15).

З матеріалів справи вбачається, що 24.05.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради із заявою про взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів, встановлено, що заявниця 03.10.2013 року перемістилася до м. Кіровограда, в зв`язку з переведенням до Кропивницького апеляційного суду (а.с.18).

Рішенням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради №140 від 25.05.2019 року позивачу відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у зв`язку з відсутністю обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, зазначених у ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (а.с.17).

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014р. №1706-VII (далі Закон №1706), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи, в розумінні цього Закону, визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

За приписами частин 1,2 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.4 Закону №1706).

Відповідно до п.2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 (далі Порядок №509), для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

У день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу. У випадках, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, уповноважений орган зобов`язаний розглянути заяву протягом 15 робочих днів та прийняти рішення про видачу довідки або відмову в її видачі (п.6 Порядку №509).

Відповідно до п.8 Порядку №509 заявнику може бути відмовлено у видачі довідки у разі, коли: 1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, зазначені у статті 1 Закону; 2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки; 3) заявник втратив документи, що посвідчують особу (до їх відновлення); 4) у документі заявника, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені абзацом другим пункту 4 цього Порядку; 5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, не підтверджують такого факту. Рішення про відмову у видачі довідки з обов`язковим зазначенням підстав для відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви про взяття на облік, а у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 4 цього Порядку, - не пізніше ніж через 15 робочих днів після її подання.

У доповідях Управління Верховного комісара ООН з прав людини (розміщених на офіційному веб-сайті ООН) та підготованих Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ), яка була направлена в Україну Офісом Верховного комісара ООН з прав людини в березні 2014 року на запрошення Уряду України зазначається, що цивільне населення, яке проживає поряд із лінією зіткнення та в районах, контрольованих озброєними групами, є особливо вразливим до порушень прав людини та інших зловживань. Багато з них наражаються на небезпеку, яку створюють вибухонебезпечні залишки війни та міни.

Відповідно до відмітки в паспорті позивач зареєстрована за адресою – АДРЕСА_2 (а.с.15).

Судом встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року №1275-р до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, включено м. Харцизьк Донецької області.

Відповідно до Додатку №2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткненням", м. Харцизьк Донецької області віднесене до населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Суд бере до уваги той факт, що на момент переведення позивача з м. Харцизьк до м. Кіровограда (Кропивницького) – 2013 рік на території Донецької області не велись бойові дії.

Однак, в 2014 році ситуація змінилась, тому на момент подання заяви, позивач, реалізувала своє право на працю, гарантоване їй Конституцією України та здійснюючи це з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства та порушень прав людини.

Суд зазначає, що м. Харцизьк Донецької області знаходиться в безпосередній близькості від лінії зіткнення, це є загальновідомою обставиною і не потребує доказування, як і той факт, що на території Донецької області з 2014 року до теперішнього часу проводиться операція об`єднаних сил.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач підпадає під визначення внутрішньо переміщеної особи, наведене в ст.1 Закону №1706-VII, і визначені пунктом 8 Порядку №509, підстави для відмови позивачу у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи були відсутні.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання відповідача видати ОСОБА_1 , на підставі поданих нею заяви та документів, довідку за формою, згідно з додатком, затвердженим Постановою КМ України від 01.10.2014 року №509, про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності та необхідність належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за можливе визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради від 25.05.2019 року №140 про відмову ОСОБА_1 у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради №140 від 25.05.2019 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради взяти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ін. код -2240704906) на облік, як внутрішньо переміщену особу.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ін. код -2240704906) довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу.

Стягнути на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ін. код -2240704906) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2305,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради (код ЄДРПОУ – 03197635).

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Повний текст рішення складено та підписано 13.02.2020 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко