
У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
м. Вінниця
13 лютого 2020 р. Справа № 120/571/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у порядку письмового позовного провадження заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Лабораторія технічного контролю "Мір" про забезпечення адміністративного позову за участю товариства з обмеженою відповідальністю "Лабораторія технічного контролю "Мір" до Національне агенство з акредитації України,
в с т а н о в и в :
12.02.2020 до Вінницького окружного адміністративного суду надійшла заява товариства з обмеженою відповідальністю "Лабораторія технічного контролю "Мір" про вжиття заходів забезпечення позову шляхом:
- зупинення дії рішення № б/н від 05.02.2020 Національного агентства і акредитації України про тимчасове зупинення з 07.02.2020 дію атестата про акредитацію ООВ № 201101 дійсного з 25.06.2019 до 22.02.2022 до набрання законної сили рішенням суду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лабораторія технічного контролю «МІР» про скасування вказаного рішення.
Обґрунтовуючи наявність підстав для вжиття заходів забезпечення даного адміністративного позову представник позивача зазначив, вказав на ряд допущених відповідачем процедурних порушень під час прийняття рішення № б/н від 05.02.2020, а також наголосив, що його реалізація призведе до фактичного зупинення роботи підприємства, звільнення значної частини працівників та порушення інтересів осіб з якими у підприємства виникли зобов`язання по проведенню обов`язкового технічного огляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Так, розглянувши подане клопотання про забезпечення позову, суд приходить до висновку, про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Положеннями ч. 1 ст. 150 КАС України визначено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття адміністративним судом, в провадженні якого знаходиться справа, або до якого буде подано адміністративний позов, певних процесуально-правових заходів щодо охорони прав, свобод та інтересів позивача, які б гарантували виконання рішення суду, у разі задоволення позову. Для задоволення судом поданого позивачем клопотання про забезпечення адміністративного позову останній має обґрунтувати необхідність задоволення такого клопотання та довести, що незадоволення клопотання призведе хоча б до одного із наслідків, передбачених ч. 2 ст. 150 КАС України.
За приписами п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" № 2 від 06.03.2008 року, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування обставин, які б свідчили про наявність зазначених вище підстав для забезпечення позову.
Так, положення ст. 150 КАС України передбачають, що передумовою вжиття заходів для забезпечення позову, є клопотання сторони, в тому рахунку, із зазначенням очевидних ознак можливості заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача. Тобто, у випадку звернення позивача з клопотанням про забезпечення позову він повинен обґрунтувати причини звернення з таким клопотанням. З цією метою обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу забезпечення позову.
Тобто, інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів позивача в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
В даному ж випадку, обґрунтовуючи необхідність забезпечення адміністративного позову, позивач зазначає, що має намір оскаржити рішення № б/н від 05.02.2020 Національного агентства і акредитації України про тимчасове зупинення дії атестата про акредитацію в судовому порядку. При цьому вказує, що прийняття відповідачем рішення, яким зупинено дію атестата про акредитацію з 07.02.2020, станом на час подання даної заяви про забезпечення позову, вже призвело до того, що від партнерів ТОВ "Лабораторія технічного контролю "Мір", з якими в позивача укладені договори про надання послуг, надійшло ряд вимог про повернення раніше оплачених коштів. Також представник товариства вказує, що по ряду замовників суми коштів вже довелось повернути. На підтвердження вказаних обставин, позивач до матеріалів заяви додав копії платіжних доручень №33, №231, №732, №733 від 10.02.2020, №735 від 12.02.2020. Також позивач наголосив, що є переможцем ряду тендерів, за якими укладено договори про надання послуг, однак у разі тимчасового зупинення дії атестата, дані договори будуть розірвані, а їх відновлення неможливим без повторного проведення тендеру. Відповідні наслідки прийнятого відповідачем рішення в найкоротші строки призведуть до створення ситуації за якої товариство буде не в змозі виплачувати заробітну плату своїм працівникам та сплачувати за них податки, що, в свою чергу, матиме наслідком їх звільнення.
Тобто у разі фактичної реалізації прийнятого Національним агентством і акредитації України рішення № б/н від 05.02.2020, відновлення порушених прав позивача у випадку виконання рішення суду у цьому спорі за позовною заявою, з якою товариство має намір звернутись до суду, у разі задоволення позовних вимог, буде неможливим.
Таким чином, з аналізу вищевикладеного, суд приходить до висновків, що заявником належним чином обґрунтовано необхідності застосування заходів забезпечення заявленого адміністративного позову, а також щодо того, що невжиття судом заходів забезпечення позову, у спосіб визначений у заяві, в подальшому може істотно ускладнити чи навіть унеможливити відновлення порушених прав, за захистом яких вона звернулась до суду.
Крім того, вжиття заходів забезпечення позову у запропонований позивачем спосіб, на думку суду, не суперечить меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Таким чином, здійснивши оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову, з урахуванням співмірності таких заходів заявленим позовним вимогам, суд приходить до висновку, що заявлене позивачем клопотання про забезпечення позову підлягає задоволенню.
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 9, 150, 151, 154, 243, 248, 256 КАС України, суд
у х в а л и в :
Клопотання представника позивача задовольнити.
Зупинити дію рішення № б/н від 05.02.2020 Національного агентства і акредитації України про тимчасове зупинення з 07.02.2020 дію атестата про акредитацію ООВ № 201101 дійсного з 25.06.2019 до 22.02.2022 до набрання законної сили рішенням суду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лабораторія технічного контролю «МІР» про скасування вказаного рішення.
Примірник ухвали про забезпечення позову негайно надіслати заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна