ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа №2а-8478/09/6/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Лєбєдєвій О. М.,
за участю представника позивача Куртаметової Е. Ю.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим
до Військового комісаріату АР Крим
про стягнення переплати пенсії у сумі 878,56 грн.
Суть спору:
Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання неправомірними дій Військового комісаріату АР Крим щодо видачі довідки від 25.02.2008 року та стягнення с останнього 878,56 грн. переплаченої пенсії.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.07.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.11.2009 року залишено без розгляду позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим у частині визнання неправомірними дій Військового комісаріату АР Крим щодо видачі довідки від 25.02.2008 року.
У судовому засіданні 02 листопада 2009 року представник позивача на позовних вимогах про стягнення с відповідача 878,56 грн. переплаченої пенсії наполягав, посилаючись на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанову Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та на те, що на підставі довідки відповідача від 25.02.2008 р. ГУ ПФУ в АР Крим виплачувало пенсію ОСОБА_1 у період з січня 2008 року по квітень 2009 року у розмірі більшому, чим встановлено законодавством, у звязку з чим, позивачу завдано збитки у розмірі 878,56 грн.
Представник відповідача у судове засідання 02 листопада 2009 року не зявився, скерував на адресу суду заперечення на позовну заяву, у яких позов не визнав, з підстав, викладених у запереченнях, та просив розглянути справу у відсутність представника Військового комісаріату.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача, відповідно до заявленого ним клопотання, на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані позивачем, відповідачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ст. 3 Закону визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону від 04.04.2006 року N 3591-ІУ, який набрав чинності з 01.01.2007 року) пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу третього пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 N393 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 N151) при обчисленні пенсій військовослужбовцям береться середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премій за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , зареєстрованою у Мін'юсті України 15.02.2007 за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 №707, що зареєстрований у Мін'юсті України 11.01.2008 за N9/14700, з 1 січня 2008 року змінені посадові оклади особам офіцерського складу Збройних Сил України.
На виконання вказаного, відповідачем були надані довідки про визначення розміру грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року для перерахунку пенсії з встановленням надбавки за особливі умови служби.
Згідно наданих до матеріалів справи встановлено, що подібна довідка була видана 25.02.2008 за № 102260 ОСОБА_1 з надбавкою за особливі умови служби у розмірі 35% в сумі 266,00 грн. (а.с.7). На підставі вказаної довідки позивачем був проведений перерахунок, та з 01.01.2008 вказана особа отримала пенсію у підвищеному розмірі з урахуванням вказаної надбавки.
30.04.2009 відповідач знову подав до позивача довідку по ОСОБА_1, щодо зміни розміру грошового забезпечення з 1 січня 2008 року, але з вказівкою на розмір надбавки за особливі умови служби у розмірі 25% та у сумі 190,00 грн. (а.с.8).
В результаті перерахунку різниця між сплаченою пенсією, та пенсією, що підлягала до сплати, встановила з січня 2008 рок по травень 2009 року встановила 878,56 грн.
Як вказує відповідач, підставою для такої розбіжності сталося те, що у списках, що були отримані від ГУ ПФУ в АР Крим було відсутнє посилання за що саме виплачується надбавка за особливі умови служби, як то за роботу з іонізуючими речовинами, льотно-випробувальний склад, тощо.
Дійсно, до матеріалів справи долучений список осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2008 за вислугу років - Міністерство оборони України, де за номером 495 наявний ОСОБА_1, в розмірі грошового забезпечення якого передбачена надбавка за льотний склад при виконанні польотів -35%.
Первинні документи, за якими були нараховані вказані надбавки знаходяться в пенсійних справах, що зберігаються у Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим. Тому відповідач був лишений можливості встановити які конкретно надбавки за особливі умови служби отримували військовослужбовці.
Відповідач не заперечує того факту, що ним були надані до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки з завищеною сумою грошового забезпечення військовослужбовців пенсіонерів для проведення перерахунку, але пояснює це не правильним застосуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
Відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає та вирішує справи на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Як вказує відповідач, в подальшому він самостійно виявив пенсіонерів, що не повинні отримувати надбавку та протягом місячного терміну повертав до Головного управління пенсійного фонду України відповідні довідки.
Але у випадку з довідкою щодо грошового забезпечення ОСОБА_1, довідка зі зміненим розміром грошового забезпечення, у якому була зніжена на 10% надбавка за особливі умови служби, була подана до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим лише 30.04.2009. Таким чином встановлення дійсного розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 зайняло у відповідача 1 рік та 2 місяця.
Суд вважає, що посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, як на підставу своїх заперечень є необґрунтованим, оскільки така перевірка є правом, а не обов'язком позивача.
Відповідно до ст.2 п.З КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Цей критерій відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами.
своєчасно, тобто протягом розумного строку. Цей критерій-принцип означає не лише необхідність дотримання часових рамок, що визначені у нормативно-правових актах, а й ухвалення рішення або вчинення дії протягом розумного строку, без невиправданого для конкретної ситуації зволікання.
Застосовуючи вказані принципи суд дійшов до висновку, що необґрунтованими та несвоєчасними діями Військового комісаріату, щодо не вирішення питання про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, була заподіяна шкода майновим інтересам Держави в особі Пенсійного фонду України.
Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відповідно до ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних, документів, і відшкодовують її. Відповідно до ст.65 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Таким чином обов'язок відшкодування шкоди в даному випадку законом покладається на відповідача.
За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 02.11.09 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 06.11.2009 року.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Військового комісаріату АР Крим (95493, м.Сімферополь, вул. Київська, 152, ЗКПО 07785820) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (95000, М.Сімферополь, вул. К.Лібкнехта, 3, ЗКПО 19003828) суму заподіяної шкоди у розмірі 878,56 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Латинін Ю.А.