
Справа № 947/2574/20
Провадження № 1-кс/947/1249/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.02.2020 року
Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси Чаплицький В.В., при секретарі Кондрашевої К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі клопотання процесуального керівника у кримінальному провадженні в.о. прокурора відділу прокуратури Одеської області Вербицького Д.А. про дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42019160000000808 від 25.12.2019 року за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання процесуального керівника у кримінальному провадженні в.о. прокурора відділу прокуратури Одеської області про тимчасовий доступ до речей та документів.
Як вбачається з клопотання, у провадженні СУ ГУНП в Одеській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019160000000808 від 25.12.2019 року за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
Із матеріалів досудового розслідування вбачається, що рішенням Одеської міської ради від 17.12.2003 № 2038-IV прийнято рішення «Про затвердження проекту договору оренди цілісного майнового комплексу КП «Одесводоканал» та 17.12.2003 між Одеською міською радою та ТОВ «Інфокс» (код ЄРДПОУ: 14289688), (філія Інфоксводоканал код ЄРДПОУ: 26472133) укладено договір про оренду цілісного майнового комплексу КП «Одесводоканал» на суму 8 566 986 грн на рік (далі Договір).
Орендна плата за Договором визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання орендної плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою КМУ від 04.10.1995 № 786 і становить 3 % від залишкової вартості основних засобів цілісного майнового комплексу КП «Одесводоканал» (п.3.1 договору).
Згідно ч. 2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (в редакції від 07.02.2002) методика розрахунку та порядок використання орендної плати визначаються органами місцевого самоврядування - для об`єктів, що перебувають у комунальній власності.
Частина друга статті 19 в редакції Закону від 21.04.2011 № 3269-VI передбачає, що Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами місцевого самоврядування (для об`єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об`єктів, що перебувають у державній власності.
Відповідно до ч. 5 Постанови КМУ від 4 жовтня 1995 року № 786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу» розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств визначається за формулою, в якій вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об`єкта оренди, впливає на орендну плату.
Розмір орендної плати переглядається на вимогу однією зі сторін у разі зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках передбачених законодавством (п.3.5 договору).
Пункт 1.7 вказаного договору передбачає, що прийом водопровідних та каналізаційних мереж здійснюється за окремими договорами у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Разом з тим, 05.04.2007 рішенням Одеської міської ради затверджено зміни до договору який доповнено п. 3.9, згідно якого орендна плата за об`єкти додатково прийняті Орендарем незалежно від їх вартості, встановлюється в розмірі 1 гривня (підписав Одеській міській голова ОСОБА_1 та Директор ТОВ «Інфокс» Леонов О.В.).
На виконання пункту 1.7 Договору Одеською міською радою були прийнятті рішення від 24.12.2014 № 6021-VI, від 08.02.2017 № 1623-VII, від 21.03.2018 № 3060-VII, від 31.10.2018 № 3832-VII, від 20.03.2019 № 4370-VII про додаткову передачу в оренду ТОВ «Інфокс» об`єктів водопровідно-каналізаційного господарства комунальної власності територіальної громади м. Одеси згідно з додатковими угодами.
Протягом 2014-2019 років шляхом укладання додаткових угод в оренду ТОВ «Інфокс» передано тисячі об`єктів водопровідно-каналізаційного господарства комунальної власності територіальної громади м. Одеси, які включені до складу орендованого майна цілісного майнового комплексу КП «Одесаводоканал» (інженерні мережи водопостачання, водовідведення, водопровідна насосна станція та інші об`єкти).
Разом з тим, 05.04.2007 рішенням Одеської міської ради затверджено зміни до договору який доповнено п. 3.9, згідно якого орендна плата за об`єкти додатково прийняті Орендарем незалежно від їх вартості, встановлюється в розмірі 1 гривня (підписав Одеській міській голова ОСОБА_1 та Директор ТОВ «Інфокс» Леонов О.В.).
Таким чином, вартість основних засобів цілісного майнового комплексу КП «Одесаводоканал» збільшилась, а орендна плата нараховувалась лише у сумі 1 гривні за додаткові об`єкти державної власності, тобто Одеська міська рада недоотримує прибуток від здачі цілісного майнового комплексу в оренду.
При укладенні додаткових угод до Договору зазначається, що орендна плата за додатково прийняті інженерні мережі водопостачання, водовідведення та інші об`єкти становить 1 гривню, згідно з п. 4.2 договору оренди цілісного майнового комплексу КП «Одесводоканал» від 17.12.2003 (пункт 4.2 у договорі не існує).
Таким чином, у діях посадових осіб Одеської міської ради вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
В ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні Головного управління ДПС в Одеській області ДПС України: а саме: матеріалів планової виїзної перевірки філії «Інфоксводоканал» (код ЄРДПОУ: 26472133) за період з 01.07.2013 по 30.06.2016 та акту від 19.12.2016 № 6390/15-53-13-01; матеріалів планової виїзної перевірки філії «Інфоксводоканал» (код ЄРДПОУ: 26472133) за період з 01.07.2016 по 31.12.2018 та акту від 17.04.2019 № 696/15-32-14-01/26472133;
Встановити та довести винуватість посадових осіб Одеською міською радою та можливий зговір між філією «Інфоксводоканал» іншими способами, окрім як за допомогою цих речей і документів, неможливо оскільки вищевказані документи у сукупності містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а саме: відомості, що підтверджують порушення вимог законодавства щодо недоотримання прибутку Одеською міською радою за оренду цілісного майнового комплексу КП «Одесводоканал», порушення щодо прийняття на баланс об`єктів майнового комплексу та проведення ремонту за рахунок Одеської міської ради.
Прокурор звертається з клопотанням, з метою встановлення відповідальних осіб які уклали ряд незаконних додаткових угод до договору оренди цілісного майнового комплексу КП «Одесводоканал», та внаслідок такої службової недбалості місцевим бюджетом недоотримано кошти чим завдано збитки, а також для подальшого експертного дослідження необхідно провести виїмку та огляд зазначеної документації.
Крім того, прокурор зазначає, що довести обставини, щодо заподіяння збитків бюджету та встановлення відповідальних осіб без вищевказаних документів в інший спосіб неможливо, оскільки Головне управління ДПС в Одеській області ДПС України є контролюючим органом, який згідно Податкового кодексу України має право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки та фактично провів дві перевірки діяльності філії «Інфоксводоканал» з 2013 року по 2018 рік.
В судове засідання прокурор не з`явився надавши до суду заяву про розгляд клопотання в його відсутність.
Вивчивши клопотання та матеріали, якими обґрунтовуються доводи клопотання слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до вимог статті 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
У клопотанні зазначаються:
1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання;
2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;
4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;
6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;
7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Відповідно до приписів ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Як вбачається з клопотання прокурора, останній при зверненні до слідчого судді, обмежився загальними посиланнями на норми КПК України, що регулюють питання тимчасового доступу до речей і документів.
Однак, в клопотанні, крім загальних фраз, не зазначено, яке саме мають значення документи для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Матеріалами, наданими з клопотанням, прокурором не доведено достатніх підстав вважати, що зазначені в клопотанні документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Також, прокурором не доведено того, що зазначені в клопотанні речі і документи не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Крім того, посилання прокурора про необхідність використання зазначених в клопотанні документів, та відомостей, які вони містять, для проведення експертних досліджень, слідчий суддя вважає безпідставними, так як матеріалами клопотання не доведено, що в рамках кримінального провадження призначено проведення будь-якої експертизи.
Таким чином, враховуючи, що прокурором в своєму клопотанні не було обґрунтовано необхідність в застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до речей та документів, слідчий суддя приходить до переконання, що подане клопотання задоволенню не підлягає.
Вказане клопотання можливо розглянути без виклику осіб, у володінні яких знаходяться зазначені у клопотанні слідчого документи.
Керуючись ст.ст. 160, 309 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні клопотання слідчого процесуального керівника у кримінальному провадженні в.о. прокурора відділу прокуратури Одеської області Вербицького Д.А. про дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42019160000000808 від 25.12.2019 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України – відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Чаплицький В. В.