
233 № 233/8366/19
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2020 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого - судді Наумик О. О., за участі секретаря судового засідання Вареніченко В. А., розглянувши у спрощеному провадженні цивільну справу №233/8366/19 за позовом Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_1 «про повернення сплачених коштів внаслідок отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам»,
В С Т А Н О В И В:
УСЗН Лиманської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача 5301,15 грн надміру сплачених коштів внаслідок отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за період з 04.11.2015 по 03.05.2016, пославшись на таке:
ОСОБА_1 перебувала на обліку в УСЗН Лиманської міської ради Донецької області в сегменті «Облік ВПО» за фактичною адресою проживання: АДРЕСА_1 до 2017 року.
04.11.2015 ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , фактично мешкала: АДРЕСА_1 , звернулася до УСЗН із заявою та необхідними документами за призначенням щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, при цьому проінформувала Управління, що ні у неї, ні у будь-кого з членів її сім`ї не має у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, та надала згоду на обробку, використання, зберігання її персональних даних.
На підставі зазначеної заяви ОСОБА_1 рішенням УСЗН Лиманської міської ради від 02.01.2016 була призначена допомога внутрішньо переміщеним особам на проживання з 04.11.2015 по 03.05.2016 у розмірах, передбачених законодавчими актами.
05.05.2016 ОСОБА_1 звернулася до Управління із заявою про подовження виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вказавши у заяві, що змін які впливають на призначення грошової допомоги не відбулося, та надала згоду на обробку персональних даних. Разом із заявою ОСОБА_1 надала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи в якій було зазначено адресу реєстрації: АДРЕСА_3 .
Розпорядженням управління соціального захисту населення Лиманської міської ради від 09.08.2016 у призначені допомоги ОСОБА_1 відмовлено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2016 № 167 та постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365.
Проведеною Управлінням у відповідності до п.10 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 № 505, перевіркою даних, наданих заявником, встановлено, що ОСОБА_1 має квартиру за адресою: АДРЕСА_4 , на підставі свідоцтва про право на спадщину № ВРМ/003586 від 26.07.2011, виданого Костянтинівською ДНК № 1249.
Згідно з абз.1 п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 № 505, грошова допомога переміщеним особам не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
На підставі інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав та нерухомого майна та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 14.10.2016 Управлінням соціального захисту населення Лиманської міської ради було винесено рішення від 25.04.2017, яким ОСОБА_1 припинена виплата грошової допомоги переміщеним особам на проживання з тих підстав, сім`я володіє житловим приміщення не на окупованій території.
04.05.2017 та 30.03.2018 ОСОБА_1 були надіслані листи-повідомлення рекомендованим відправленням про необхідність повернення неправомірно отриманих коштів за період з 04.11.2015 по 02.05.2016 в розмірі 5301,15 грн, які були повернуті до Управління без вручення. Після цього ОСОБА_1 у телефонній розмові було повідомлено про переплату коштів у зв`язку з наданням недостовірної інформації, яка привела до переплати та запропоновано повернути зайво перераховані кошти, але по теперішній час ніяких заходів щодо повернення коштів ОСОБА_1 не вжила.
Ухвалою суду від 10.12.2019 відкрито спрощене провадження у справі за дійсним позовом з повідомленням сторін (а.с.35).
Позивач - Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради явку представника у судове засідання не забезпечив, надавши суду заяву з посиланням на підтримання позову та відсутність заперечень проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка, повідомлена про дату, час і місце проведення судового засідання для розгляду справи по суті у спрощеному провадженні в порядку ст.128 ЦПК України належним чином, у судове засідання не з`явилася, відзив на позовну заяву суду не подала.
З`ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд дістає такого висновку:
У відповідності до ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) - громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території (ч.1). Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (ч.2). Витрати на заходи, передбачені цим Законом, здійснюються з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч.3).
За пунктом 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (далі – Порядок) (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), - грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців;
з абзацом 1 пункту 6 Порядку (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) - грошова допомога не призначається у разі, коли, зокрема будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;
з пунктом 11 Порядку (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) - уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку;
з пунктом 12 Порядку (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) - виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі, зокрема виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Судом установлено, що 04.11.2015 до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги як особі, що переміщується з тимчасово окупованої території або районів проведення антитерористичної операції, звернулася ОСОБА_1 (а.с.7), зокрема зазначивши про відсутність у будь-кого з членів її сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Статус особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, ОСОБА_1 підтвердила довідкою від 17.12.2014 №144201168 (а.с.10).
Рішенням УСЗН Лиманської міської ради від 02.01.2016 ОСОБА_1 була призначена допомога переміщеним особам на проживання в розмірі 884,00 грн. (а.с.11).
05.05.2016 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради із заявою про подовження виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до постанови КМ України від 01 жовтня 2014 року №505, зазначивши у заяві, що змін, що впливають на призначення грошової допомоги, не відбулося (а.с.12).
Розпорядженням Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради від 09.08.2016 року в призначені допомоги ОСОБА_1 відмовлено за таких підстав: «Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2016 № 167 та постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 пункт 3 доповнено новим абзацом 18 «як фактичне місце проживання /перебування не можуть зазначатися адреса (місцезнаходження) органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, їх підрозділів, будь-яких інших приміщень, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають» (а.с.13).
Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_4 , право власності на яку зареєстроване за відповідачем 08.08.2011 (а.с.14), про що Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради був складений відповідний акт перевірки (а.с.15).
25.04.2017 комісією по призначенню допомоги УСЗН Лиманської міської ради прийнято рішення, що переплата допомоги ОСОБА_1 складає 5301,15 грн з 04.11.2015 по 03.05.2016, яка підлягає поверненню в обсязі 100% (копія протоколу №5076 – на а.с.18).
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Отже, одержані відповідачем внаслідок встановленої недобросовісності кошти мають бути повернуті, як такі, що одержані без належної правової підстави.
Тож суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
У зв`язку із задоволенням позову суд присуджує позивачеві з відповідача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, що дорівнює 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 259,263-265,281-282 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради (84401, Донецька обл., м. Лиман, вул. Лесі Українки, 20-А, ЄДРПОУ 25953557) до ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; адреса реєстрації місця проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 ) «про повернення сплачених коштів внаслідок отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам» - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради суму надміру сплачених коштів внаслідок отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за період з 04.11.2015 по 03.05.2016 в розмірі 5301 (п`ять тисяч триста одна) гривня 15 копійок, а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
Заочне рішення суду може бути переглянуто Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яка може бути ним подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: