
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2020 р. № 520/11355/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом громадянки СР В`єтнам ОСОБА_1 Оань ( АДРЕСА_1 ) до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м.Києві та Київській області (02152, м.Київ, вул. Березняківська, 4-А, код ЄДРПОУ 42552598) про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, громадянка СР В`єтнам ОСОБА_1 Оань, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м.Києві та Київській області, в якому просить суд скасувати Рішення Управління ДМС України в Київській області, правонаступником якого є Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області, №112 від 17.07.2018 р. про скасування дозволу на імміграцію в Україну, виданий на ім`я громадянки СР В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у місті Києві та Київській області № 112 від 17.07.2018 року скасовано дозвіл на імміграцію в Україну громадянці Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач вважає, що дане рішення є протиправним, незаконним та таким, що порушує його права, а отже просить його скасувати.
Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує, зазначено, що у зв`язку з надходженням запиту ЦМУ ДМС в м.Києві та Київській області здійснено перевірку матеріалів справи щодо надання дозволу на імміграцію та документування посвідкою на постійне проживання позивача. В ході перевірки встановлено, що дозвіл на імміграцію як дружині іммігранта підлягає скасуванню, оскільки його надано на підставі документів, які втратили чинність.
Позивач та її представник до суду не з`явились, представник надав через канцелярію суду заяву, у якій просив здійснити розгляд справи у письмовому провадженні та наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Беручи до уваги, вищезазначені норми, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами у порядку письмового провадження.
Враховуючи пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28.03.2005 року звернулася до Броварського РВ ГУ МВС України в Київській області з клопотанням про отримання дозволу на імміграцію в Україну на підставі п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону, як особа, яка є дружиною іммігранта та надала документи, які засвідчують родинні стосунки.
24.06.2003 року чоловік позивача, гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 був документований посвідкою на постійне проживання КИ № НОМЕР_1 .
27.05.2005 року на підставі наданих документів керівництвом ВГІРФО ГУ МВС України в Київській області було прийнято рішення про надання позивачці дозволу на імміграцію відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону та документовано посвідкою на постійне проживання КВ № 9770/52522.
13.04.2018 року надійшов запит Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві № 8001.21.2/2326-18 до Управління державної міграційної служби України в Київській області щодо перевірки законності надання дозволу на імміграцію позивачу, яка звернулась із заявою про обмін посвідки на постійне проживання.
Перевіркою законності оформлення посвідки на постійне проживання чоловіку позивача встановлено, що наказом Голови ДМС України № 222 від 31.08.2016 року скасовано рішення ГУ ДМС України в м. Києві від 26.03.2003 року про документування посвідкою на постійне проживання гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідачем прийнято Рішення № 112 від 17.07.2018 р. про скасування дозволу на імміграцію в Україну, виданого на ім`я громадянки СР В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказані обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Вирішуючи питання обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначаються Законом України "Про імміграцію"; процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну (далі - іммігранти), поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (далі - провадження у справах з питань імміграції), а також компетенцію центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію визначено Порядком провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженим постановою КМУ від 26.12.2002 р. № 1983 (далі за текстом - Порядок №1983).
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про імміграцію", дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: 1) з`ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України.
Відповідно до п.п. 21-24 Порядку №1983, дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу. Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію. Для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України “Про імміграцію”, що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу. У разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України “Про імміграцію”, що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу. ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення. Про прийняте рішення письмово повідомляються протягом тижня ініціатори процедури скасування дозволу на імміграцію та іммігранти. Рішення про скасування дозволу на імміграцію надсилається протягом тижня органом, що його прийняв, до територіального підрозділу за місцем проживання для вилучення посвідки на постійне проживання в іммігранта та вжиття заходів відповідно до статті 13 Закону України "Про імміграцію". Копія рішення надсилається Держприкордонслужбі.
Частиною першою статті 13 Закону України "Про імміграцію" передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції, не пізніш як у тижневий строк надсилає копію рішення про скасування дозволу на імміграцію особі, стосовно якої прийнято таке рішення, та вилучає у неї посвідку на постійне проживання.
Суд зазначає, що Законом України "Про імміграцію" встановлений вичерпний перелік підстав для скасування дозволу на імміграцію в Україну, зі змісту якого вбачається, що підставами для скасування дозволу на імміграцію можуть бути лише винні дії іммігранта.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване рішення вмотивовано п.1 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про імміграцію", за яким, дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: з`ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність та інших випадках.
При розгляді справи встановлено, що на час прийняття рішення про надання позивачці дозволу на імміграцію та документування її посвідкою на постійне проживання 27.05.2005 року посвідка її чоловіка на постійне проживання була чинна та рішення про документування його посвідкою на постійне проживання скасоване лише 31.08.2016р.
Крім того, суд звертає увагу, що станом на момент прийняття рішення про надання дозволу на імміграцію, уповноважений державний орган, перевіряв надані позивачем документи та будь-яких порушень законодавства не встановив, у зв`язку із чим позивачку було документовано посвідкою на постійне проживання.
Відповідно до ч.1, п.6 ч.2 ст.4 Закону України "Про імміграцію", дозвіл на імміграцію надається в межах квоти імміграції. Квота імміграції встановлюється Кабінетом Міністрів України у визначеному ним порядку по категоріях іммігрантів: батьки, чоловік (дружина) іммігранта та його неповнолітні діти.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідачем не доведено належними та допустимими доказами наявність передбачених законодавством підстав для скасування наданого позивачці дозволу на імміграцію.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов громадянки СР В`єтнам ОСОБА_1 Оань ( АДРЕСА_1 ) до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м.Києві та Київській області (02152, м.Київ, вул. Березняківська, 4-А, код ЄДРПОУ 42552598) про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати Рішення Управління ДМС України в Київській області №112 від 17.07.2018 р. про скасування дозволу на імміграцію в Україну, виданий на ім`я громадянки СР В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м.Києві та Київській області (02152, м.Київ, вул. Березняківська, 4-А, код ЄДРПОУ 42552598) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь громадянки СР В`єтнам ОСОБА_1 Оань ( АДРЕСА_1 ) у розмірі 768, 40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 13.02.2020 року.
Суддя Рубан В.В.