
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 лютого 2020 р. № 520/9982/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Мінаєвої К.В.,
за участю секретаря судового засідання - Остропільця Є.Є.,
розглянувши без участі сторін у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДОРСЕРВІС" (вул. Костомарівська, буд. 3А,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 39266759)
до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 39599198)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДОРСЕРВІС", з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та повністю скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.05.2019 р. №0067765705;
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами камеральної перевірки встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, та прийнято податкове повідомлення-рішення №0064465705 від 14.05.2019 р. Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням, вважає, що воно не ґрунтується на нормах чинного податкового законодавства України, тому підлягає скасуванню. Зазначає, що податкова накладна від 18.12.2018 р. №5 направлена на реєстрацію 15.01.2019 р., однак квитанції були сформовані системою та надіслані товариству 21.01.2019 р.
Відповідач у своєму відзиві на позов зазначив, що за результатами камеральної перевірки встановлено, що позивачем здійснено реєстрацію податкових накладних з порушенням законодавчо встановленого терміну. Вважає, що скріншот з Електронного кабінету не є допустимим доказом, оскільки єдиним доказом реєстрації є квитанція. Зазначає, що порушення платником терміну реєстрації податкових накладних, встановленого в абз.11 п.201.10 ст.201 ПК України, є підставою для притягнення його до відповідальності, передбаченої п.120-1 ст.120 ПК України. З урахуванням викладеного, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.09.2019 року відкрито спрощене провадження у справі. Ухвалою від 29.11.2019 р. справу призначено до розгляду в загальне провадження. Ухвалою суду від 23.12.2019 р. закрито підготовче провадження у справі, справа призначена до розгляду по суті.
Судом встановлені наступні обставини справи.
За результатами камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДОРСЕРВІС" з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2018 р., складено акт від 23.04.2019 р. №1443/20-40-57-05-18/39266759. (а.с.12-14)
Відповідно висновків акту перевірки, дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2018 р., чим порушено п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України.
За результатом висновків перевірки, контролюючим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0067765705 від 14.05.2019 р. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 169500 грн., застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 16950,00 грн. (а.с.15)
Відповідно розрахунку штрафної санкції:
- за податковою накладною №6 від 20.12.2018 р. на суму 32833,33 грн. нараховано суму штрафу 10% за порушення термінів реєстрації на 6 днів, сума штрафних санкцій складає 3283,33 грн.;
- за податковою накладною №5 від 18.12.2018 р. на суму 136666,67 грн. нараховано суму штрафу 10% за порушення термінів реєстрації на 6 днів, сума штрафних санкцій складає 13666,67 грн. (а.с.16)
Позивач, вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся зі скаргою до ДФС України 10.07.2019 р., в якій просив скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 14.05.2019 р. №0067765705. (а.с.30-36)
06.09.2019 р. ДФС України прийнято рішення №841/6/99-00-08-05-05 про результати розгляду скарги, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 14.05.2019 р. №0067765705, а скаргу - без задоволення. (а.с.37-39)
Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову та відзиву, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
Як передбачено п.13-15 Порядку №1246: за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття».
Відповідно абз.13 п.201.10 ст.201 ПК України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. (абз.14 п.201.10 ст.201 ПК України)
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
З матеріалів справи слідує, що позивачем як постачальником (продавцем) було виписано податкові накладні №5 від 18.12.2018 на загальну суму ПДВ 820000,00 грн. та №6 від 20.12.2018 р. на загальну суму ПДВ 197000,00 грн. (а.с.17, 23)
Позивач 15.01.2019 р. о 14:58:06 год. направив до ДФС для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №5 від 18.12.2018 р., про що свідчить протокол руху документа/звіта та пов`язаних з ним повідомлень/квитанцій, а також скріншотом з програми "М.Е.Doc". (а.с.21, 22)
15.01.2019 р. о 11:49:15 год. позивач направив до ДФС для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №6 від 20.12.2018 р., про що свідчить протокол руху документа/звіта та пов`язаних з ним повідомлень/квитанцій, а також скріншотом з програми "М.Е.Doc". (а.с.27, 28)
Граничний термін реєстрації вищезазначених податкових накладних, з урахуванням приписів абз.14 п.201.10 ст.201 ПК України, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. Тобто, до 15 січня 2019 року.
Відповідно до п.2 Порядку №1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Згідно з п.3 Порядку №1246, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Суд зазначає, що у 2019 році 15 січня (вівторок) був робочим днем.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем відправлені для реєстрації податкові накладні №5 від 18.12.2018 р. та №6 від 20.12.2018 р. в межах операційного дня 15.01.2019 р., який завершується о 20.00 год.
Водночас, сторонами до матеріалів було долучені копії квитанцій про реєстрацію:
- податкової накладної №5 від 18.12.2018 р., яка сформована 15.01.2019 р. о 14:58:22 год. З квитанції вбачається, що за результатами обробки документ не прийнято, виявлені помилки: подання декількох документів з однаковим іменем файлу "20310039266759 J1201010100000000211220182031 .XML" не допускається - документ з іменем файлу присутній в архіві електронних документів з реєстраційним номером "9288978024" дата подання 26.12.2018 р. Запропоновано при необхідності змінити номер документа в імені файлу і повторно надіслати документ; (а.с.18, 60)
- податкової накладної №6 від 20.12.2018 р., яка сформована 15.01.2019 р. о 11:51:26 год. З квитанції вбачається, що за результатами обробки документ не прийнято, виявлені помилки: подання декількох документів з однаковим іменем файлу "20310039266759 J1201010100000000111220182031 .XML" не допускається - документ з іменем файлу присутній в архіві електронних документів з реєстраційним номером "9287528985" дата подання 22.12.2018 р. Запропоновано при необхідності змінити номер документа в імені файлу і повторно надіслати документ. (а.с.24, 57)
Відповідно до Наказу №557 від 06.06.2017 року "Про затвердження Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", автор електронного документу зобов`язаний надсилати контролюючому органу електронні документи у форматі (стандарті), затвердженому у встановленому порядку, з дотриманням вимог щодо реєстрації ЕЦП, а контролюючий орган зобов`язаний забезпечувати приймання електронних документів автора у строки, визначені законодавством, та їх обробку та забезпечувати відправлення квитанцій на електронну адресу автора.
На підтвердження реєстрації документів з аналогічним іменем відповідачем долучено до матеріалів справи квитанції про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, які сформовані 23.12.2018 р. та 26.12.2018 р., про прийняття податкових накладних від 13.12.2018 р. №3 та від 11.12.2018 р. №1 з іменем файлу "20310039266759J1201010100000000111220182031.XML" та "20310039266759J1201010100000000211220182031.XML", відповідно. (а.с.58, 61)
Отже, отримавши квитанції 15.01.2019 р. про не прийняття документів, у позивача був час до кінця операційного дня 15.01.2019 р. до 20:00 год. для повторного направлення податкових накладних №5 від 18.12.2018 р. та №6 від 20.12.2018 р. для реєстрації.
Посилання позивача на те, що квитанції про не прийняття документів він отримав 21.01.19 р. не відповідає дійсності, оскільки 15.01.2019 р. було сформовано та направлено підприємству квитанції про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, в яких зазначено про не прийняття документів, а саме: податкових накладних від 18.12.2018 р. №5 та 20.12.2018 р. №6. Водночас, позивачем не надано до суду доказів, які б підтверджували повторне звернення позивача в межах операційного дня 15.01.2019 р.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
У ході розгляду справи суд надав оцінку усім обставинам справи, які мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та аргументам сторін, які впливають на результат вирішення спору.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог, оскільки відповідачем в даній справі доведено правомірність своїх дій щодо прийняття оскаржуваного рішення у зв`язку з порушенням позивачем терміну реєстрації податкових накладних, встановленого в абз.11 п.201.10 ст.201 ПК України.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно статті 139 КАС України.
Керуючись ст. 139, 250, 255, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОДОРСЕРВІС" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 13 лютого 2020 року.
Суддя Мінаєва К.В.