Рішення № 87553931, 13.02.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2020
Номер справи
520/467/20
Номер документу
87553931
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2020 р. № 520/467/20

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо зменшення надбавки, передбаченої постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців...» з 100% до 70%, що привело до зменшення розміру грошового забезпечення та пенсії при її нарахуванні з 01.07.2012 по 15.12.2015; зобов`язати Харківській обласний військовий комісаріат провести перерахунок грошового забезпечення при його нарахуванні з врахуванням 100% надбавки, передбаченої постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців...» з 01.07.2012 по 15.12.2015; зобов`язати Харківській обласний військовий комісаріат усі отримані довідки про перерахунок розмірів грошового забезпечення направити третій особі - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області, для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії та виплати позивачу виниклої заборгованості однією сумою з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є протиправним та таким, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду від 15.01.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, а якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, його дії є правомірними та відповідають вимогам чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

Судом із матеріалів справи встановлено, що позивач після звільнення зі Збройних Сил України з 1 вересня 2000 року довічно отримує пенсію від Міністерства оборони України за вислугу років, яка складає 31 рік.

Відповідно до норм Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу нарахована пенсія у розмірі 83% грошового забезпечення.

Позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні ПФУ в Харківській області та отримую пенсію згідно зазначеного Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

3гідно довідки про грошове забезпечення від 15.02.2008 позивача, яка була надана Харківськім обласним військовим комісаріатом, він отримував надбавку за «особливо важливе завдання» у розмірі 100% до грошового забезпечення.

З 1 липня 2012 року відповідачем було зменшено позивачу надбавку «за виконання особливо важливих завдань», яка передбачена постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців» з 100% до 70%, що привело до зменшення розміру пенсії позивача.

Суд зазначає, що питання, щодо порядку перерахунку пенсії звільненим з військової служби особам, порядок дій посадових осіб регламентовано наступними нормативно-правовими актами: постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпе чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; Наказом МО України від 14.08.2014 №530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпе чення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей»; Наказом МО України від 31.12.2014 №937 «Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України»; Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війсь кової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393».

Так, відповідач у відповіді від 13.02.2019 на заяву позивача, щодо заниження надбавки до 70% пояснів, що "Відповідно до пункту 24 додатку до листа Департаменту фінансів МО України від 28.09.2012 №248/3/6/1865 посадовий оклад..., надбавка за виконання особливо важливих завдань встановлюється у розмірі 70%...".

Суд зазначає, що Департамент фінансів МО України не має повноважень щодо зменшення розміру надбавок, встановлених Кабінетом Міністрів України, тому дії відповідача щодо зменшення надбавки з 100% до 70% є протиправні.

З матеріалів справи встановлено, що згідно довідки від ГУ ПФУ в Харківської області без дати та номеру, позивач отримував до 1 липня 2012 року надбавку «за особливо важливі завдання» у розмірі 100%, але з 01.07. 2012 цю надбавку відповідач зменшив до 70%, крім того, копія довідки від 09.10.2012 містить дані про нарахування відповідачем 70% надбавки «за виконання особливо важливих завдань» і в подальшому.

Цю надбавку відповідачем було зменшено в подальшому при перерахунках грошового забезпечення позивача до 15 грудня 2015 року.

Згідно зі ст. 22 Конституції України, звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, у тому числі і постанов Кабінету Міністрів, не допускається.

Також, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони. Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Також, за п.п. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485, головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно ч. 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини суб`єкта владних повноважень, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, відповідач не мав права на зменшення надбавки з 100% до 70% з 01.07.2012.

Частиною третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Так, відповідно до п. 4.8 - 4.9 наказу Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 «Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», Харківський обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільне них з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 3.1 наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім війсь ковослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пен сійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Як зазначалось раніше, позивача було звільнено 31.08.2000 з посади старшого помічника військового прокурора Харківського гарнізону.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції 2012 року): Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку (45-2008-п), встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

31.05.2012 було прийнято Постанову Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», відповідно до якої було затверджено посадові оклади посадовим особам органів прокуратури, та надано право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати: працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів; надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи: працівникам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки (винагороди) за вислугу ро ків; прокурорам та слідчим органів прокуратури, а також іншим працівникам прокуратури, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про підрозділи передбачено виконання такої роботи) - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з ураху ванням надбавки за класний чин та вислугу років.

Щодо вимоги позивача про зобов`язння Харківського обласного військового комісаріату усі отримані довідки про перерахунок розмірів грошового забезпечення направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області, для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії та виплати ОСОБА_1 виниклої заборгованості однією сумою з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, суд зазначає наступне.

У суду немає підстав вважати що після проведення перерахунку грошововго забезпечення позивача відповідачем не буде направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про перерахунок розмірів грошового забезпечення.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства або певних обставин вплинуть на його правове становище в майбутньому.

З таких підстав, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.

З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявлена позивачем вимога є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, ЄДРПОУ 08166355), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату щодо зменшення надбавки, передбаченої постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців» з 100% до 70%, що привело до зменшення розміру грошового забезпечення та пенсії при її нарахуванні з 01.07.2012 по 15.12.2015.

Зобов`язати Харківській обласний військовий комісаріат провести перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) при його нарахуванні з врахуванням 100% надбавки, передбаченої постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців» з 01.07.2012 по 15.12.2015.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов