
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2020 р. Справа № 480/4191/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Мороко С.О.,
представника відповідача - Іваницької А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4191/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні щомісячної додаткової пенсії позивачу за шкоду, заподіяну здоров`ю;
- зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до вимог ст.50 Закону України "Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ з часу набрання законної сили рішенням Конституційного Суду №6-р/2018 від 17.07.2018.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 09.07.2019 позивач, як особа з 2 групою інвалідності, особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія І) звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, згідно статті 50 Закону України "Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ. Проте, Листом №1172/В-11 від 07.08.2019 відповідач відмовив ОСОБА_2 у задоволенні його заяви та зазначив, що питання пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульовано Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210 (далі - Порядок №1210) . Згідно приписів ст.1 вказаного Порядку визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 та 59 Закону України "Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії з а б а ж а н н я м можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Крім цього, відповідач у листі №1172/В-11 від 07.08.2019 зазначає, що пунктом 13 Порядку №1210 передбачено розміри щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При цьому, відповідач у відповіді посилається те те, що згідно п. 15-1 Порядку №1210 особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни. гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" і "Про соціальний захист дітей війни", таке підвищення провадиться за ї х в и б о р о м за однією з підстав.
На переконання позивача, така позиція відповідача суперечить рішенню Конституційного Суду № б-р/2918 від 17.07.20181, яким ст. 60 ЗУ № 796-XIІ визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), якою було встановлено норму, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України. Таким чином відповідач необґрунтовано відмовив ОСОБА_1 в призначенні щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, згідно приписів ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ.
Ухвалою суду від 29.10.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
18.11.2019 відповідачем до суду було подано відзив на позов (а.с.24), у якому відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії з 06.02.2014 відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон). Рішенням Конституційного суду України визнана такою, що не відповідає Конституції України і втратила чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення, зокрема стаття 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796 у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.14.2014 №76. Згідно з установленим Конституційним Судом України порядком виконання цього рішення стаття 60 Закону №796 підлягає застосуванню у редакції, до внесення змін. А саме "Особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть надаватися й інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України". Пільги та компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастррофи, зазначені у статтях 20-24, 30, 35-36,48, 52, 57, 61 Закону №796. Відповідно до статті 49 Закону №796 пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюється у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Відповідно до статті 50 Закону №796 пенсії особам, віднесеним до категорії 1 призначаються щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах встановлених КМУ. Таким є порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМУ "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210. Так згідно з пунктом 13 Порядку №1210 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до Закону №796 виплачується, зокрема, особам з інвалідністю III групи, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. При цьому, відповідач наголошує, що пунктом 15-1 Порядку 1210 визначено, що особам, які одночасно мають право на отримання надбавок, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальною захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" і "Про соціальний захист дітей війни", так підвищення провадиться з а їх в и б о р о м за однією з підстав.
Так, позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону №796, належить до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії, 06.02.2014 визнані особою з інвалідністю 2 групи спричиненою захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби, має статус особи з інвалідністю внаслідок війни 3 групи. До основного розміру пенсії позивача, на виконання пункту 15-1 Постанови №1210, встановлено підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 40% прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність 625,60 грн. (1564,00x40%) що є більшим за розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю. Таким чином управління вважає позовні вимоги позивача безпідставними та такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства.
22.11.2019 позивачем було подано до суду відповідь на відзив (а.с.28), у яких наводить пояснення на спростування обргунтувань, викладених відповідачем у письмовому відзиві.
Ухвалою суду від 05.12.2019 справу №480/4191/19 призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 09.01.2020.
02.01.2020 від позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції у Шосткинському міськрайонному суді Сумської області, оскільки позивач не має можливості прибути у судове засідання через хворобу, а представник позивача перебуває на значній відстані від суду.
09.01.2020 було відкладено розгляд справи на 29.01.2020 та задоволено клопотання позивача про призначення судового засідання в режимі відеоконференції.
29.01.2020 у судовому засіданні суд ухвалив відкласти розгляд справи на 06.02.2020 за клопотання представника позивача для особистої участі позивач у судовому засіданні.
06.02.2020 у судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, вважає за можливе позов задовольнити, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що 09.07.2019 позивач, як особа з 2 групою інвалідності, особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія І) звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, згідно статті 50 Закону України "Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ (а.с.9).
Листом №1172/В-11 від 07.08.2019 відповідач відмовив ОСОБА_2 у задоволенні його заяви та зазначив, що згідно з електронною базою даних отримувачів пенсій ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену з 06.02.2014 відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ, належить до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. 06.02.2014 позивач визнаний особою з інвалідністю 2 групи, спричиненою захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби, має статус особи з інвалідністю внаслідок війни 3 групи. До цього отримував пенсію за віком.
До основного розміру пенсії позивача на виконання пункту 15-1 Постанови №1210 встановлено підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 40% прожиткового мінімум) осіб, які втратили працездатність, 625,60 грн. (1564,00 грн. х 40%), що є більшим за розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю. У разі встановлення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, за підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи розмір пенсійної виплати зменшиться.
Таким чином, відповідач дійшов висновку, що призначати до пенсії позивача щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю недоцільно. (а.с.10).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11. 2011 року №1210, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року №112 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення".
Згідно ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ) пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року №79-VIII, п. 63 якого, зокрема розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено п. 26, яким установлено, що норми і положення, зокрема, ст. 50, 54 Закону №796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно ст.13 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов`язується відшкодувати її за:
1) пошкодження здоров`я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
2) втрату годувальника, якщо його смерть пов`язана з Чорнобильською катастрофою;
3) матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім`ї у зв`язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
На державу покладаються також зобов`язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р/2018 було визнано неконституційними та такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення статтю 53 (крім її назви), статтю 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII та установлено, що застосуванню підлягає стаття 53 та стаття 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII, а саме: "Стаття 53. Виплата додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячна компенсація сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу"; "Стаття 60. Інші пільги та компенсації особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть надаватись й інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України".
Отже, відповідно до ст.50 Закону №796-XII особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.60 Закону №796-XII особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.
Пунктом 15-1 Порядку 1210 визначено, що особам, які одночасно мають право на отримання надбавок, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальною захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" і "Про соціальний захист дітей війни", так підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав.
Як встановлено судом, листом ГУПФУ в Сумській області №1172/В-11 від 07.08.2019 позивачу повідомлено, що згідно з електронною базою даних отримувачів пенсій ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену з 06.02.2014 відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ, належить до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. 06.02.2014 позивач визнаний особою з інвалідністю 2 групи, спричиненою захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби, має статус особи з інвалідністю внаслідок війни 3 групи. До цього отримував пенсію за віком. До основного розміру пенсії позивача на виконання пункту 15-1 Постанови №1210 встановлено підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 40% прожиткового мінімум) осіб, які втратили працездатність, 625,60 грн. (1564,00 грн. х 40%), що є більшим за розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю. У разі встановлення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, за підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи розмір пенсійної виплати зменшиться.
Таким чином, відповідач не вбачав за можливе призначати до пенсії позивача щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю.
Проте, така відмова є протиправною з огляду на рішення Конституційного Суду України №6-р/2018 від 17.07.2018 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними): п.п.2, абз.1-2 п.п.3, п.4, абз.1-2, п.п.5, абз.1-4 п.п.6, п.п.7 п.4 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 року; ч.3 ст.22, ч.2 ст.24, ч.7 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 року; ст.53 (крім її назви), ст.60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 року у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 року.
Тобто, Конституційний суд України своїм Рішенням №6-р/2018 від 17.07.2018 відновив вказані пільги та компенсації, визнавши неконституційними окремі положення Закону №769. Зокрема, відновлено дію статті 53 зазначеного Закону, якою передбачено, що "Виплата додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника". Так, з урахуванням рішення Конституційного Суду України , додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, та щомісячна компенсація сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються повністю н е з а л е ж н о від заробітку, пенсії чи іншого доходу".
У вказаному рішенні КСУ виходячи зі змісту статті 16 Конституції вказує, що обов`язок держави з подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду українського народу обумовлює надання особливого статусу громадянам, постраждалим унаслідок аварії на ЧАЕС. Пільги, компенсації та гарантії, установлені в Законі №796, - особлива форма відшкодування завданої шкоди таким людям за втрачене здоров`я, моральні та фізичні страждання.
Також, КСУ вважає, що передбачені оспорюваними положеннями зміни до Закону №796, які стосуються обмеження або скасування пільг, компенсацій і гарантій, призвели до звуження прав осіб, які постраждали унаслідок Чорнобильської катастрофи, зниження рівня їх соціального забезпечення і фактично є відмовою держави від її зобов`язань, передбачених статтею 16 Конституції України.
Слід зазначити, що відповідач не заперечує проти того, що позивач відноситься до категорії осіб які можуть претендувати на отримання додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в призначенні щомісячної додаткової пенсії ОСОБА_1 за шкоду, заподіяну здоров`ю.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до вимог ст.50 Закону України "Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ з часу набрання законної сили рішенням Конституційного Суду №6-р/2018 від 17.07.2018.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 12.02.2020 року.
Суддя О.М. Кунець