
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2020 р. № 400/1712/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030 , Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
06.06.2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату (далі - відповідач1), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач 2) з вимогами:
- визнати бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату яка полягає у не включенні в довідку від 17.03.2018 р. № ЮН49595 відомостей про додаткові види грошового забезпечення та не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, протиправною;
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області яка полягає у не здійсненні перевірки правильності складення довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 17.03.2018 р. № ЮН49595 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету міністрів України з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, протиправною;
- зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повного інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10% від посадового окладу), премії (у розмірі 450% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704),
подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання рішення суду законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАСУ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області після отримання від Миколаївського обласного військового комісаріату нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10% від посадового окладу), премії (у розмірі 450% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року однією сумою з нарахуванням і виплатою компенсації втрати частини доходу з 01.01.2018 року розрахував її розмір за методикою відповідно ст. 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати», подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання рішення суду законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАСУ.
Ухвалою суду від 10.06.2019 року позовну заяву та додані до неї матеріали повернуто позивачу на підставі п.6 ч.4 ст.169 КАС України.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2019 року ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року скасовано, а справу повернуто до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.11.2019 року провадження у справі № 400/1712/19 відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання, яке призначалось судом на 12.12.2019 року.
Представники сторін у судове засідання 12.12.2019 року не з`явились, про розгляд справи повідомлені належним чином.
Позивач в обґрунтування позовних вимог вказав у позові, що відповідач 1 протиправно не включив до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії складові грошового забезпечення - премію в розмірі 450% посадового окладу, надбавку за особливості проходження служби (50% посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% посадового окладу, а відповідач 2 в свою чергу протиправно не здійснив перевірку правильності складеної довідки МОВК від 17.03.2018р. за № ЮН49595 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, в порядку передбаченого рішенням КМУ.
Миколаївський обласний військовий комісаріат заперечував проти позову з підстав викладених відзиві на позовну заяву. Відповідач 1 вказав, що відповідно до додатку 2 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року враховуються до грошового забезпечення : розмір посадового окладу, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням. Постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704) встановлено нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. З урахуванням постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р., Постанови № 704, Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року, якою затверджено Порядок № 45 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Порядок № 45), вбачається , що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.03.2018 року з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавкою за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідним військовим званням або відповідною посадовою. Таким чином, відповідач 1 не мав підстав для врахування під час обчислення грошового забезпечення позивачу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області також заперечував проти позову та вказав у відзиві на позов, що підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленою форми, видана уповноваженим органом. Перерахунок пенсії позивача здійснено пенсійним фондом на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17.03.2018р. № ЮН49595 виданої Миколаївським обласним військовим комісаріатом на підставі постанови КМУ від 21.02.2018р. № 103, від 30.08.2017 року № 704 та порядку № 45. Підстав для включення до грошового забезпечення позивача інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не існує.
Позивач не погоджуючись з доводами відповідачів викладених у відзивах, надав відповідь на відзив та зазначив, що Постанова КМУ № 103 в даних спірних правовідносинах не підлягає застосуванню. Перерахунок пенсії обчислюється із вирахуванням як посадових окладів, так і додаткових видів грошового забезпечення. Позивач вважає, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей в їх правах а свободах. Позивач підтримав позовні вимоги повністю.
Сторони надали до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд виходить з наступного.
Позивач проходив військову службу в Збройних Силах України та був з 24.02.2016 звільнений у запас. Позивачу з 25.02.2016 року призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою закріплено збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб (набула чинності 01.03.2018).
Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, є підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям, у зв`язку з чим у позивача виникло право на перерахунок його пенсії.
24.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 20.02.2018, відповідно до якої необхідно перерахувати пенсії військовослужбовців з 01.01.2018 відповідно до розмірів грошового забезпечення визначених Постановою №704.
На підставі вищевикладених постанов Кабінету Міністрів України, Миколаївський обласний військовий комісаріат 17.03.2018 видав довідку про обчислення грошового забезпечення ОСОБА_1 , виключив додаткові види грошового забезпечення: щомісячні надбавки та щомісячні премії, які були обчислені при призначенні пенсії за вислугу років.
Відповідно до ст.ст.13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії військовослужбовцям за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.51 Закону, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Законом гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у разі з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, але не визначено розмір, в якому таке підвищення повинно бути здійснено.
Більш того, ч.4 ст.63 Закону уповноважує визначати розмір такого підвищення Кабінет Міністрів України.
Так, постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 було встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Відповідно до п. 10 постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.
Разом з тим, постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції на момент перерахунку пенсії позивача), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також, п. 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року.
З наведених вище норм вбачається наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, у відповідача не було підстав для врахування під час обчислення грошового забезпечення позивача надбавки за особливості проходження військової служби та премії.
Також, суд вважає за необхідним наголосити, що попередньою редакцією ч.3 (з 29.12.2015 ч.4) ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дійсно питання перерахунку пенсії військовослужбовця було прямо пов`язане з підвищенням розміру грошового утримання відповідної категорії діючих військовослужбовців. Так, попередньою редакцією передбачено, що перерахунок пенсій здійснюються лише в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Повноважень Кабінету Міністрів України на визначення розміру перерахунку пенсій, колишня ч.3 ст.63 Закону не передбачала.
Саме з цього приводу, 13.05.2015 Конституційним Судом України було ухвалене Рішення № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015, відповідно до якого надано офіційне тлумачення ст.63 Закону, «законодавцем застосовується єдиний підхід до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63). Виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України. Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення. З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним».
Натомість, 06.12.2016 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII, відповідно до якого ч.4 (колишня ч.3 до 29.12.2015) ст.63 Закону викладено у новій редакції.
Діюча в теперішній час редакція ч.4 ст.63 Закону, прямо уповноважує Кабінет Міністрів України визначати розмір перерахунку пенсій військовослужбовців.
Таким чином, Законом № 1774-VIII від 06.12.2016 законодавець розірвав пряму пов`язаність розміру пенсії призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розміром грошового утримання відповідної категорії діючих військовослужбовців.
За таких обставин, Рішення КСУ від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 втратило актуальність та не може бути застосовано до діючої редакції ст.63 Закону.
Щодо посилання позивача на рішення окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Рішення від 12.12.18 по справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.19. Як зазначалось вище, підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року.
В цій частині позовних вимог суд відмовляє.
Щодо вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області яка полягає у не здійсненні перевірки правильності складення довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 17.03.2018 р. № ЮН49595 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету міністрів України з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та зобов`язання відповідача 2 після отримання від Миколаївського обласного військового комісаріату нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, суд зазначає, що такі вимоги задоволенню не підлягають, оскільки рішення судом не може бути ухвалене на майбутнє, адже відсутні підстави вважати, що відповідачем будуть порушені права позивача в майбутньому. Такі вимоги позивача є передчасними.
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову в задоволені позову повністю.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 08299180) , Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов