Рішення № 87553319, 04.02.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2020
Номер справи
1.380.2019.003365
Номер документу
87553319
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.003365

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Костецький Н.В.,

секретар судового засідання Терлецький О.О.,

за участю:

представник позивача Гелемей Ю.М.,

представник відповідача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до управління Укртрансбезпеки у Львівській області про визнання незаконною і скасування постанови, -

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління Укртрансбезпеки у Львівській області, у якій просить суд визнати незаконною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Львівській області від 04.06.2019 № 117516 про застосування адміністративно-господарського штрафу.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постанова управління Укртрансбезпеки у Львівській області від 04.06.2019 № 117516 про застосування адміністративно-господарського штрафу винесена за порушення позивачем абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Звертає увагу, про безпідставність зупинки транспортного засобу, відсутність направлення на перевірку. Зазначає також про, що результати контролю суттєво відрізняються, що ставить під сумнів справність обладнання, яке використовувалося для зважування автомобіля.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву від 05.08.2019 (вх. № 27851), в якому зазначає, що відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2018 № 1567 Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Оскільки за наслідками проведеної перевірки автомобіля позивача встановлено перевищення осьового навантаження наодиничну вісь 17,1 тонн замість допустимих 11 тонн, на позивача накладено штраф відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

17.10.2019 на адресу суду надійшла відповідь на відзив (вх. № 37684).

У судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

У судовому засіданні 18.12.2019 представник відповідача просила в задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

У судове засідання 21.01.2020 представник відповідача не надала суду документів на підтвердження своїх повноважень, у зв`язку з чим засідання відкладено до 04.02.2020. Проте, в судове засідання 04.02.2020 представник відповідача не прибула, про причини неприбуття суд не повідомила, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується розписокою.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

19.04.2019 посадовими особами управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області на ділянці автотраси Київ - Чоп 434 км проведено габаритно - ваговий контроль вантажного автомобіля RENAULT PREMІUM 450 р.н. НОМЕР_3 із причепом SCHMITZ CARGO BULL р.н. НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_1 .

Згідно довідки від 19.04.2019 № 0014450 про результати здійнення габаритно-вагового контролю повна маса транспортного засобу становить 40,27 тонн, навантаження на осі: 1) 8,05 тонн; 2) 17,10 тонн; 3) 15, 12 тонн.

Відповідно до акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом управління Укртрансбезпеки у Рівненській області від 19.04.2019 № 143987 під час перевірки виявлено перевищення осьового навантаження на одиничну вісь 17,1 тонн при допустмимих 11,0 тонн, відтак встановлено порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки відсутній дозвіл на рух з перевищенням вагових або габаритних параметрів.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області винесено постанову від 04.06.2019 № 117516 про застосування адміністративно - господарського штрафу. Відповідно до вказаної постанови оскільки ФОП ОСОБА_1 допущено надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», на позивача накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн згідно абз. 3 ч. 1 ст. 60 України «Про автомобільний транспорт».

Не погоджуючись із винесеною постановою позивач звернувся із даним позовом до суду.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III, що регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до чстатті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

За приписами статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (пункт 8 Положення №103).

Згідно Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Суд звертає увагу, що представником відповідача не подано до суду направлення на перевірку на підтвердження законності здійснення посадовими особами органу державного контролю рейдової перевірки.

Щодо встановлених порушень суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 15 Порядку здійснення контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Згідно ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлена відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Так, судом встановлено, що відповідно до довідки від 19.04.2019 від 19.04.2019 № 0014450 про результати здійнення габаритно-вагового контролю повна маса транспортного засобу 40,27 тонн, навантаження на осі: 1) 8,05 тонн; 2) 17,10 тонн; 3) 15, 12 тонн.

Відповідно до акту від 19.04.2019 № 143987 під час перевірки виявлено перевищення осьового навантаження на одиничну вісь 17,1 тонн при допустмимих 11,0 тонн, відтак встановлено порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки відсутній дозвіл на рух з перевищенням вагових або габаритних параметрів.

Відповідно до постанови управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області від 04.06.2019 № 117516 ФОП ОСОБА_1 допущено надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», на позивача накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн згідно абз. 3 ч. 1 ст. 60 України «Про автомобільний транспорт».

Таким, чином на позивача накладено адміністративно-господарський штраф за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення дозвілу на рух з перевищенням вагових параметрів.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).

Пунктом 3 Порядку № 879 встановлено, що дія Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, поширюється на вітчизняних та іноземних перевізників, що здійснюють перевезення вантажів на території України.

Згідно п.п.12-13 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

З метою встановлення утримання у робочому стані, проведення перевірки (метроогічної атестації) обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю, на якому здійснювалось зважування автомобіля RENAULT PREMІUM 450 р.н. НОМЕР_3 із причепом SCHMITZ CARGO р.н. НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_1 , судом витребувано у ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»:

-інформацію та документи щодо вимірювального (зважувального) обладнення, яким 19.04.2019 року здійснювався ваговий контроль посадовими та/або службовими особами філії «ДУБЕНСЬКА ДЕД» ДП «РІВНЕНСЬКИЙ ОБЛАВТОДОР» ВАТ «ДЕРЖАВНА АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ «АВТОМОБІЛЬНІ ДОРОГИ УКРАЇНИ», код ЄДРПО №26206957, сертифікати чи інші документи, що надають можливість здійснювати ваговий контроль в стаціонарному пункті габаритно-вагового контролю а/д Київ-Чоп,434км.;

-інформацію та документи про останню перевірку, обслуговування та ремонт засобу вимірювальної техніки, за допомогою якої на стаціонарному пункті габаритно-вагового контролю філії «ДУБЕНСЬКА ДЕД» ДП «РІВНЕНСЬКИЙ ОБЛАВТОДОР» ВАТ «ДЕРЖАВНА АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ «АВТОМОБІЛЬНІ ДОРОГИ УКРАЇНИ`а/д Київ-Чоп 434 км. 19.04.2019 здійснювався ваговий контроль автомобіля RENAULT PREMIUM 450/18Т, р. н. НОМЕР_3 з причепом SCHMITZ CAR60BULL, р. н. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_4 .

ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» надоло до суду свідоцтво Львівського науково-виробничого центру стандартизації, метрології та сертифікації про державну метрологічну атестацію від 13.10.2009 № 187 ваги автомобільної для зважування в русі ВА-20 К-023 № 013, відповідно до якого вага автомобільна для зважування в русі ВА-20 К-023 № 013 визнана такою, що відповідає середньому класу точності згідно ГОСТ 29329-92.

Також ДП «Рівненський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» надано до суду додаток Д, на підтвердження перевірки зважувальних ваг. Однак, зважувальні ваги які перевірялись вказані ВА-20Е-023.

Оскільки до суду надано свідоцтво про про державну метрологічну атестацію від 13.10.2009 № 187 ваги автомобільної для зважування в русі ВА-20 К-023 № 013, додаток Д про перевірку зважувальних ваг ВА-20Е-023 не може бути належним доказом перевірки зважувальних ваг на яких здійснювалась зважування автомобіля RENAULT PREMІUM 450 р.н. ВС 0988НІ із причепом SCHMITZ CARGO р.н. НОМЕР_2 , оскільки номери ваг не співпадають.

Суд звертає увагу, що під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази, що зважування автомобіля автомобіля RENAULT PREMІUM 450 р.н. НОМЕР_3 із причепом SCHMITZ CARGO р.н. НОМЕР_2 , що належить ФОП ОСОБА_1 на момент зважування були у робочому стані та проходили періодичну перевірку (метрологічну атестацію).

Оскільки зважування відбулось на вагах щодо яких не надано доказів щодо робочого стану та щодо проведення періодичної перевірки (метрологічної атестації) ваг, висновки викладені в акті від 19.04.2019 № 143987 про те, що під час перевірки виявлено перевищення осьового навантаження на одиничну вісь 17,1 тонн при допустмимих 11,0 тонн не можуть вважатись такими, що відповідають дійсним обставинам справи.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафу, за порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відтак, постанова управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області від 04.06.2019 № 117516 про застосування адміністративно-господарського штрафу є протиправною та підлягає скасуванню.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансбезпеки у Львівській області від 04.06.2019 № 117516 про застосування адміністративно-господарського штрафу.

3. Судовий збір в розмірі 768,40 грн стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань управління Укртрансбезпеки у Львівській області (просп. Чорновола, 57, м. Львів, 79020).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення виготовлено 13.02.2020.

Суддя Костецький Н.В.