
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
10 лютого 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2846/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Кармазиної Т.М.,
за участю секретаря - Коробченка Є.К.,
за участю представників:
позивача - Марченка Ю.А.,
відповідача - Бондара О.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до
Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 20, ЄДРПОУ: 39394463)
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 08.05.2018 року форми "Ф" № 48669-5302-0909;
- скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 26.04.2019 року форми "Ф" № 3227805-5313-0909;
- скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 14.08.2019 року форми "Ш" № 0090775313.
07.02.2020 до суду надійшло клопотання представника ГУ ДПС в Івано-Франківській області про заміну відповідача на правонаступника: Головне управління ДФС в Івано-Франківській області на Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (т.1 а.с.141-142). В обґрунтування заявленого клопотання зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», реорганізовано шляхом приєднання Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Головного управління ДПС у в Івано-Франківській області.
У судовому засіданні представник ГУ ДПС в Івано-Франківській області підтримав вказане клопотання та вказав, що функції з реалізації державної податкової політики передані від ГУ ДФС в Івано-Франківській області до ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував щодо допуску представника відповідача до участі при розгляді справи, оскільки на його думку не має повноважень представляти державний орган, так як не є адвокатом. Також, посилаючись на те, що ГУ ДФС в Івано-Франківській області ще не виключено з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, заперечував щодо заміни первісного відповідача на його правонаступника.
Вирішуючи клопотання про процесуальне правонаступництво, суд керується статтею 52 КАС України, якою встановлено процесуальне правонаступництво та передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 року "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" (далі за текстом - Постанова №537) постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, зокрема Головне управління ДПС в Івано-Франківській області.
Пунктом 2 Постанови №537 постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2, зокрема Головне управління ДФС в Івано-Франківській області реорганізується шляхом приєднання до новоутвореного Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.
Відповідно до пунктів 3, 4 Постанови №537 установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Визначено територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559) зареєстровано як юридичну особу 31.07.2019 (т.1 а.с.168-169). Головне управління ДФС в Івано-Франківській області з 05.08.2019 року перебуває у стані припинення (т.1 а.с.166-167).
Розпорядженням Кабінету Міністрів від 21.08.2019 №682-р погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
У зв`язку з цим розпорядженням, головою ДПС України видано наказ №36 від 28.08.2019 року "Про початок діяльності Державної податкової служби України", а в.о. начальника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області видано наказ №7 від 29.08.2019 року "Про початок діяльності Головного управління ДПС в Івано-Франківській області ".
Отже з 29.08.2019 року діяльність та адміністративна компетенція Головного управління ДФС в Івано-Франківській області як суб`єкта владних повноважень припинилася, а його функції і зобов`язання у публічно-правових відносинах перейшли до іншого органу державної влади - Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.
У пункті 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" наголошено, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Подібна правова позиція щодо публічного правонаступництва органів державної влади викладена у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 11.10.2019 року у справі №812/1408/16.
Отже суд вважає, що процесуальним правонаступником відповідача у публічно-правовому спорі, що вирішується судом у цій справі, є Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, яке з 29.08.2019 року виконує функціональні повноваження Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, та саме до його повноважень належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача у спірних правовідносинах.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне допустити заміну відповідача - Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на правонаступника - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області.
Щодо допуску до участі у справі представника ГУ ДПС в Івано-Франківській області та посилання представника позивача на практику Верховного Суду від 24.01.2020 по справі №П/811/68/17, суд зазначає.
У вищевказаній справі, суддя Верховного Суду вказав, що касаційна скарга підписана представником ДФС України, яка діє на підставі довіреності, та враховуючи, що документів, які свідчать про те, що представник ДФС України є особою, яка відповідно до статуту, положення чи іншого акта, на підставі якого вона здійснює представництво юридичної особи у порядку її самепредставництва не надано, тому касаційна скарга не прийнята до розгляду та повернута заявнику.
При розгляді даної справи у судовому засіданні, судом встановлені інші обставини та відповідачем надано докази на підтвердження своїх повноважень щодо участі у справі.
Відповідно до частин 3, 4 статті 55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
З аналізу вказаних норм вбачається, що допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статтею 44 КАС України процесуальних прав можливий за умови сукупної наявності умов, а саме для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження. У разі здійснення самопредставництва, повноваження особи, мають бути підтверджені, зокрема: статутом, положенням, трудовим договором (контрактом), відомостями про займану посаду.
Наказом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №113 від 21.01.2020 затверджено Положення про управління правового забезпечення, пп.2.1.2 якого передбачено, що основним із завдань Управління є представництво інтересів у судах (т.1 а.с.237-249). Згідно пп.2.2.2.2, 2.2.2.11 Управління виконує функції та процедури щодо представництва інтересів в судах: самопредставництво інтересів ДПС, ГУ ДПС, їх посадових осіб у судах та інших органах під час розгляду спорів, відповідно до закону/положення/посадової інструкції/трудового договору, на підставі довіреності; участь, у разі необхідності, у межах компетенції у супроводженні судових справ та у судових засіданнях, підготовка необхідних документів; приймати участь у судових засіданнях по судовим справам, де стороною виступає Головне управління ДПС в Івано-Франківській області у судах всіх юрисдикцій та інстанцій з дотриманням вимог КАС України, ЦПК України, ГПК України, ПК України, з усіма правами та обов`язками, та засвідчення копій усіх необхідних процесуальних документів наданих процесуальним законодавством та не обмежуючи правами підписання.
Відповідно до посадової інструкції представника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, затвердженої 24.01.2020, метою посади є представництво в установленому законодавством порядку інтересів ДПС, ГУ шляхом організації та безпосереднього супроводження справ у судах, підготовка процесуальних документів, організація і забезпечення взаємодії із структурними підрозділами, судовими органами та органами виконавчої влади з метою формування єдиної позиції з податкових спорів. До основних посадових обов`язків відноситься: самопредставництво інтересів ДПС України, ГУ ДПС, їх посадових осіб у судах та інших органах під час розгляду спорів, відповідно до закону/положення/посадової інструкції/трудового договору (контракту), на підставі довіреності.
До того ж, згідно з практикою Великої Палати Верховного Суду від 21 січня 2020, яка допустила Вищу раду правосуддя до розгляду справ за її участю на підставі наданих представником ВРП копій положень про Секретаріат ВРП та відповідний відділ, а також на підставі наданої представником ВРП посадової інструкції, яка містить відповідний обсяг його повноважень. Тобто мова йде про можливість самопредставництва суб`єкта владних повноважень в суді, без участі адвокатів, що зазначено у відповідних документах ВРП.
Отже, враховуючи, що представником ГУ ДПС надано положення, посадова інструкція, які містять відповідний обсяг його повноважень, суд вважає, що ОСОБА_2 можливо допустити до участі у справі в якості представника відповідача.
Керуючись ст.ст.4, 43, 46, 52, 55, 243, 248, 256, 293-297 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень, допустити заміну відповідача - Головне управління ДФС в Івано-Франківській області на його правонаступника - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області.
Допустити до участі у справі ОСОБА_2 - представника відповідача Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та в частині процесуального правонаступництва може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Повний текст ухвали складено 13.02.2020.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина