Рішення № 87553175, 06.02.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2020
Номер справи
300/2646/19
Номер документу
87553175
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" лютого 2020 р. справа № 300/2646/19

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) звернувся в суд з позовною заявою до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області (надалі, також - позивач) про визнання бездіяльності щодо недотримання встановленого законом строку надання інформації на запит та щодо ненадання публічної інформації протиправною, зобов`язання надати таку інформацію.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 18.11.2019 він звернувся до розпорядника інформації Оболонської сільської ради, у встановленому законом порядку, відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації`з інформаційним запитом про отримання публічної інформації, який зареєстровано в Оболонській сільській раді 18.11.2019 за вх. №32. У зазначеному інформаційному запиті позивач просив розпорядника інформації надати йому завірену належним чином копії актів знищення документації Оболонської сільської ради, в яких закінчився термін зберігання за 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік.

На даний запит позивачем отримано відповідь голови Оболонської сільської ради Куленича А.В. від 10.12.2019, яким повідомлено про відсутність в Оболонській сільській раді запитуваної інформації.

Позивач вважає, що бездіяльність відповідача полягає в недотриманні п`ятиденного строку надання інформації. Окрім того, згідно з принципом законності Оболонська сільська рада повинна усунути порушення закону та вжити заходів щодо надання публічної інформації.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.01.2020, відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку, визначеному статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України для окремих категорій справ незначної складності.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому зазначив, що 18.11.2019 позивачем до Оболонської сільської ради подано 35 запитів про надання публічної інформації. Листом від 22.11.2019 №347 Оболонською сільською радою позивача повідомлено, що дані запити потребують додаткового опрацювання, відповідь на них буде надана протягом 15 днів. Оскільки відповідач не володіє запитуваною інформацією, з врахуванням пункту 1 частини 1 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» 10.12.2019 Оболонською сільською радою позивачу направлено відповідь про відсутність у сільській раді актів знищення документації Оболонської сільської ради, в яких закінчився термін зберігання за 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік. Також, вказав на те, що запитувана інформація позивача не відноситься до публічною, а є службовою. Просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Судом встановлено, що 18.11.2019 позивач звернувся з інформаційним запитом до Оболонської сільської ради про надання належно завірені копії актів знищення документації Оболонської сільської ради, в яких закінчився термін зберігання за 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік.

Загалом, 18.11.2019 позивачем до Оболонської сільської ради подано 35 запитів про надання публічної інформації.

Листом від 22.11.2019 №347 Оболонською сільською радою позивача повідомлено, що дані запити потребують додаткового опрацювання, відповідь на них буде надана протягом 15 днів. Вказане підтверджується інформацією із Журналу реєстрації вихідної документації (справа 02-12).

На запит про надання актів прийому передачі документів, печаток та матеріальних цінностей, Оболонська сільська рада надала позивачу відповідь за №388 від 10.12.2019 за підписом сільського голови Куленича А.В., про відсутність у відповідача запитуваної інформації (а.с.19).

Вважаючи дії розпорядника інформації Оболонської сільської ради щодо недотримання встановленого п`ятиденного строку надання інформації на запит та щодо ненадання публічної інформації, позивач звернувся до суду з позовом, в якому вказує також на обов`язок розпорядника інформації усунути порушення закону та вжити заходів щодо набуття (створення) запитуваної інформації.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Закон України «Про доступ до публічної інформації».

За змістом ст. 1 вказаного Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом; публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 5 цього ж Закону доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно з ч.1, ч.2 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні; запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (ч.1 ст. 20 зазначеного Закону).

Відповідно частини 4 статті 20 Закону, у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Як уже зазначалося, 18.11.2019 отримавши 35 запитів на публічну інформацію, відповідач, з дотриманням п`ятиденного терміну, листом від 22.11.2019 за №347 повідомив позивача, що дані запити потребують додаткового опрацювання, відповідь на них буде надана протягом 15-ти днів (а.с.27).

В подальшому, 10.12.2019 відповідачем, в межах зазначеного 15-ти денного строку позивачу надано відповідь про відсутність в Оболонській сільській раді запитуваної інформації актів знищення документації Оболонської сільської ради, в яких закінчився термін зберігання за 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік.

Таким чином, у відповідності до статті 20 Закону відповідь на запит від 18.11.2019, з врахуванням рішення про продовження такого терміну, позивачу надана з дотриманням строків визначених законодавством.

З урахуванням того, що відповідачем з дотриманням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» надано проміжну відповідь на запит, порушення права позивача на доступ до публічної інформації не встановлено, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність щодо недотримання строку надання інформації на запит задоволенні не підлягають.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача надати публічну інформацію - актів знищення документації Оболонської сільської ради, в яких закінчився термін зберігання за 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, суд зазначає таке.

До повноважень виконавчих органів сільських рад, згідно ч.1 ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» віднесено, в тому числі, забезпечення вимог законодавства щодо розгляду звернень громадян.

Статтею 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено право розпорядника інформації відмовити у задоволенні запиту з підстав, передбачених у ч. 1 наведеної норми, зокрема якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

В даному випадку, питання, що відображене у запиті на отримання публічної інформації, стосується отримання актів знищення документації Оболонської сільської ради, в яких закінчився термін зберігання за 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік.

Наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 №1000/5 затверджено Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях.

Зокрема, розділ V визначає Порядок складання актів про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, та знищення документів.

На підставі поданих структурними підрозділами актів про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, що підлягають знищенню у зв`язку із закінченням строків їх зберігання, та проведеної експертизи цінності документів в архіві установи складається акт про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, за формою, наведеною в додатку 15 до цих Правил.

Акт структурного підрозділу оформлюється у вигляді таблиці, що містить графи, передбачені зведеним актом про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ. Акт підписує керівник структурного підрозділу.

Акт про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, складається у двох примірниках, як правило, на справи всієї установи. Якщо в акті зазначено справи кількох структурних підрозділів, їх найменування зазначаються перед групою заголовків справ цього підрозділу. Назви однорідних справ, відібраних до знищення, вносяться в акт під загальним заголовком із зазначенням кількості справ, уключених до кожної групи. Акти про вилучення документів для знищення мають валову нумерацію, починаючи з № 1.

Справи включаються в акт про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, якщо передбачений для них строк зберігання закінчився до 01 січня року, в якому складено акт. Наприклад, справи з трирічним строком зберігання, закінчені у 2014 році, можуть включатися в акт, що буде складений не раніше 01 січня 2018 року, з п`ятирічним строком зберігання - не раніше 01 січня 2020 року, з урахуванням приміток, зазначених у відповідних переліках документів зі строками зберігання.

Установи, у діяльності яких утворюються документи НАФ, подають схвалені ЕК установи акти про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, разом з описами справ постійного зберігання та з кадрових питань (особового складу) на розгляд ЕПК (ЕК) державної архівної установи, ЕК архівного відділу міської ради, у зоні комплектування якої перебуває установа.

Установи, у діяльності яких не утворюються документи НАФ, подають схвалені ЕК установи акти про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, разом з описами справ з кадрових питань (особового складу) на розгляд ЕПК (ЕК) державної архівної установи, ЕК архівного відділу міської ради, у зоні комплектування якої перебуває установа.

У разі внесення до акта про вилучення для знищення документів, не внесених до НАФ, первинної фінансової та бухгалтерської документації установа додає до нього довідку про проведення перевірки органами доходів і зборів або ревізії чи державного фінансового аудиту з питань дотримання податкового, митного та іншого законодавства (крім державного фінансового аудиту окремих господарських операцій) органами державного фінансового контролю.

Таким чином, можна дійти висновку, що при необхідності знищити документи, не внесених до НАФ, складається Акт про вилучення для знищення документів. При цьому акт складається у двох примірниках.

В той же час, підставою відмови у наданні інформації на запит стало те, що запитувана позивачем інформація відсутня, тобто не відображена та не задокументована на будь-яких носіях та не утворена в процесі виконання Оболонською сільською радою своїх повноважень.

Таким чином, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків та не бути знищеною після закінчення строків зберігання. Стосовно не суб`єктів владних повноважень, то вони можуть бути тільки розпорядниками такої інформації.

За таких обставин суд вважає, що на запит позивача за №25 від 18.11.2019 відповідач надав відповідь, виходячи з наявної у нього інформації.

Розпорядник повинен забезпечити особі, яка звертається із запитом на інформацію, доступ саме до тієї інформації чи документів, які він просить надати, а у випадку, якщо він не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, - відмовити у її наданні, не виходячи за межі чітко поставленого питання, щодо якого зроблено запит.

Розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов`язком) надати тільки ту публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, створив та яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він володіє. Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям "відображеності та задокументованості" і є публічною.

Водночас, у постанові Великої Палати Верховного Суду 25 червня 2019 року по справі №9901/925/18 викладено правову позицію, згідно якої розпорядник може надати ту інформацію, яка вже існує і заздалегідь зафіксована на будь-яких носіях. Вжиття заходів для того, щоб створити інформацію, якої у володінні розпорядника немає, але щодо якої подано інформаційний запит, не охоплюється поняттям доступу до публічної інформації, а тому не покладає на розпорядника (додаткових) зобов`язань та/або відповідальності за надання/ненадання запитувачу такої інформації.

Попри наявний обов`язок у відповідача щодо документування прийому передачі матеріальних цінностей, документів тощо, очевидним є те, що вжиття заходів, щодо створення такої інформації, не являється можливим.

До того ж слід зазначити, що розпоряднику інформації слід детально аналізувати зміст поставлених питань у запиті, надавши запитувачу відповідь на питання чи володіє він запитуваною інформацією, чи вона певним чином задокументована/відображена, та чи потребує надання відповіді на запит створення нової інформації, адже, як зазначалося вище, публічна інформація це готова та доступна інформація. Надання інформації не повинно накладати на державні органи надмірного тягаря зі збирання та обробки даних.

Щодо посилання відповідача, що запитувана інформація є службовою, суд зазначає, що обмеженню в доступі підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Статтею 6 Закону №2939-VI, визначено, що до інформації з обмеженим доступом відноситься конфіденційна інформація, таємна інформація, службова інформація. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

У статті 9 Закону №2939-VI зазначено, що відповідно до вимог частини другої статті 6цього Закону до службової може належати така інформація: що міститься в документах суб`єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов`язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.

Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6цього Закону. Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб`єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.

З огляду на вищезазначене, суд не погоджується з твердженнями відповідача викладеними у відзиві щодо віднесення запитуваної інформації до службової, оскільки суду не надано жодного доказу щодо присвоєнню запитуваній позивачем інформації гриф «Для службового користування», зокрема затверджений перелік відомостей, що становлять службову інформацію та не вказує в чому конкретно полягає шкода інтересів, у зв`язку з її розголошенням.

Суд приходить до висновку щодо відсутності підстав вважати, що запитувана інформація відноситься до категорії інформації з обмеженим доступом.

З огляду на викладене, суд зазначає, що відповідачем надано відповідь на запит позивача, виходячи із наявної у нього інформації, та не допущено порушень законодавства, які б призвели до обмеження права позивача на інформацію, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

З урахування відмови в задоволенні позову витрати на професійну правничу (правову) допомогу стягненню не підлягають.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04356030, вул. Шевченка, 64, с. Оболоня, Долинський район, Івано-Франківська область) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Шумей М.В.