
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" лютого 2020 р. справа № 300/2411/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) про визнання дій щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 - неправомірними та зобов`язання зарахувати до стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників періоди роботи: з 20.02.1991 по 30.11.1994 в Івано-Франківському УБР, з 01.12.1994 по 31.08.1997 в Івано-Франківському УБР - філіал АОЗТ "Укрсибнафтогазхолдинг", 01.09.1997 по 15.01.1998 в АОЗТ "Укрсибнафтогазхолдинг", з 06.10.1999 по 31.12.2000 в Ноябрьському нафтогазорозвідувальному підприємстві ВАТ "Сибірська нафтова компанія", з 03.01.2001 по 03.05.2001 в Ноябрьському нафтогазорозвідувальному підприємстві ВАТ "Сибнафта Ноябрьськнафтогаз", з 04.05.2001 по 01.08.2002 в ТЗОВ "Сибнафта-Буріння", з 13.12.2002 по 03.06.2009 в ТзОВ "Сибнафта-Буріння", з 05.06.2009 по 31.10.2009 у ТзОВ "Сервісна бурова компанія", з 01.11.2009 по 14.05.2010 ТзОВ "Сервісна бурова компанія", з 25.05.2011 по 20.08.2014 в ТзОВ "Сервісна бурова компанія" (за виключенням відпустки без збереження з/плати з 01.06.2014 по 12.06.2014) електромонтером по обслуговуванню бурових установок та призначити пенсію мені за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 22 листопада 2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в порушення норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про пенсійне забезпечення" протиправно відмовлено у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, у зв`язку з відсутністю достатнього стажу роботи за списком №2, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки його загальний страховий стаж роботи складає 34 роки 2 місяці 6 днів, що підтверджується випискою з пенсійної справи № 148150 - при необхідному 27 років 6 місяців та стаж роботи на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно складає більше 12 років 6 місяців. Враховуючи наведене, просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.12.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, в якій містяться відомості про порядок і строк подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 27.12.2019. Щодо заявлених позовних вимог заперечив, зокрема зазначив, що підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, є наявність професії (посади) та виробництва у відповідному Списку, а також підтвердження шкідливих умов праці особи після 21 серпня 1992 року за результатами атестації робочих місць за умови праці впродовж повного робочого дня (не менше ніж 80%) від 01.09.1992 №41. В матеріалах пенсійної справи позивача міститься пільгова довідка від 07.05.2018 № 18/1/1/1/352 за період з 06.10.1999 по 03.05.2001 року, однак немає результатів атестації робочих місць. Оскільки ОСОБА_1 не надано уточнюючих довідок та відсутні документи щодо результатів атестації робочих місць, право на пенсію по Списку № 2 у позивача відсутнє. В зв`язку із наведеним просить суд в задоволенні позову відмовити (а.с.72-77).
Відповідачем вищенаведений відзив на позовну заяву був надісланий позивачу 03.12.2019, що підтверджується квитанцією про відправлення (а.с.78). Однак, відповіді на відзив у строк, встановлений судом та інших заяв позивач не подав, поважних причин ненадання відповіді на відзив у встановлений судом строк не повідомив.
11.02.2020 представником відповідача на адресу суду 27.12.2019 направлено доповнення до відзиву згідно яких зазначено, що заява ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 2 з 22.11.2017 року до Головного управління була подана з недотриманням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, а також повноти надання всіх підтверджуючих документів, а тому була розглянута Головним управлінням у відповідності до положень Закону України "Про звернення громадян". В зв`язку із наведеним позивачу надіслано відповідь від 23.10.2019 №1276/В-15, в якій зазначено, що в матеріалах пенсійної справи позивача міститься пільгова довідка від 07.05.2018 № 18/1/1/352 за період з 06.10.1999 по 03.05.2001 року, однак немає результатів атестації робочих місць, а отже, не має можливості зарахувати спірні періоди до пільгового стажу.
Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечують проти позову, встановив наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 22.11.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Тимчасової Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до них, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.14).
У жовтні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію на пільгових умовах за Списком № 2. Однак, відповідач листом від 23.10.2019 № 1276/В-15 відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 у зв`язку з ненаданням уточнюючих довідок та відсутністю документів щодо результатів атестації робочих місць (а.с.15-17).
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1058).
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок.
Наведені положення статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" кореспондують приписам статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-XII.
Відповідно до копії рішення 23.10.2019 № 1276/В-15, яким відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, підставою відмови у призначенні пільгової пенсії є ненадання уточнюючих довідок та відсутність документів щодо результатів атестації робочих місць, однак, жодного обґрунтування, з посиланням на відповідні норми законодавства таке рішення не містить, як і пропозиції ОСОБА_1 надати необхідні документи (а.с.15-16).
Досліджуючи висновки відповідача, які стали причиною відмови позивачу у зарахуванні спірного стажу до пільгового, суд зазначає наступне.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками №1 та №2 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (надалі Порядок № 383).
Відповідно до пунктів 3, 4 підпунктів 4.1, 4.3, 4.4 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Стосовно віднесення посади позивача до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, суд зазначає таке.
Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, у відповідності до постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 р. № 162 та постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 передбачено професія електромонтера по обслуговуванню бурових установок.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Відтак, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку №383 також передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.
Згідно з пунктами 1, 2, 4, 9, 10 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. № 442, атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені п. 4 Порядку № 442 строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку № 442 строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Отже, необхідними умовами для виникнення права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
При цьому, стаж пільгової роботи підтверджується результатами атестації робочих місць за умовами праці після 22.08.1992.
Питання пенсійного забезпечення регулюються двосторонніми угодами в цій галузі, а також Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода), згідно із статтею 1 якої, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством країни, на території якого вони проживають.
Ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлено чи буде встановлено законодавством держав-учасниць Угоди (стаття 5 Угоди).
Статтею 6 Угоди встановлено, що призначення пенсій громадянам держав-учасників Угоди проводиться за місцем проживання.
Для визначення права на пенсію громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої із цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до введення в дію цієї Угоди.
Обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
За змістом цих норм стаж, набутий на території однієї із зазначених в Угоді держав, зараховується до пільгового у разі, якщо такий стаж взаємно визначений Сторонами.
Згідно зі статтею 11 Угоди необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.
Отже, із змісту наведених норм можна дійти висновку, що пенсія призначається за нормами законодавства країни, де проживає особа, а стаж, набутий на території однієї із зазначених в Угоді держав, зараховується до пільгового у разі, якщо такий стаж взаємно визначений Сторонами.
Це означає, що у випадку виникнення спору у таких питаннях, суду має перевірити умови, за яких такий стаж підлягає зарахуванню до пільгового відповідно до законодавства країни, де особа його набула.
Трудовим кодексом Російської Федерації та Федеральним законом "Про основи охорони праці Російської Федерації" на роботодавців покладено обов`язок періодично проводити атестацію робочих місць в умовах праці. Відповідно, всі підприємства, заклади і організації повинні планувати заходи щодо атестації робочих місць.
Також, суд зазначає, що на території Російської Федерації обов`язкове здійснення атестації робочих місць регулюється Положенням про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Мінпраці Росії від 14.03.1997 №12, Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими наказами Міністерства охорони здоров`я Російської Федерації від 31.08.2007 №569 та від 26.04.2011 №342. Саме, надання висновку відповідного органу Державної експертизи умов праці Російської Федерації або органів, що призначають пенсію, російським законодавством не передбачено.
З наявної у матеріалах справи копії трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 судом встановлено, що позивач:
- з 20.02.1991 по 01.12.1994 працював в Івано-Франківському УБР на посаді електромонтера по обслуговуванню бурових установок (запис №7-8) та з 01.12.1994 по 31.08.1997 в Івано-Франківському УБР - філіал АОЗТ "Укрсибнафтогазхолдинг" на посаді електромонтера по обслуговуванню бурових установок (запис №9-10), наказом Івано-Франківського УБР від 19.07.1997 р. № 155 "Про атестацію робочих місць за умовами праці" згідно якого робоче місця електромонтера по обслуговуванню бурових визнано шкідливими і тяжкими умовами праці, що відповідає показникам Списку № 2 і надає працівникам зайнятим на цих роботах право на пільгове пенсійне забезпечення;
- з 01.09.1997 р. по 15.01.1998 працював у АОЗТ "Укрсибнафтогазхолдинг" на посаді електромонтера по обслуговуванню бурових установок (запис №11-12);
- з 06.10.1999 по 03.05.2001 працював в Ноябрьському нафтогазорозвідувальному підприємстві ВАТ "Сибнафта Ноябрьськнафтогаз" посаді електромонтера по обслуговуванню бурових установок (запис №13-15), довідкою від 24.05.2004 п № 05-07/1105, довідкою від 29.08.2014 № 18/1/1/1/18049 та довідкою від 21.05.2004 про заробітну плату підтверджують що даний період роботи позивача дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2;
- з 04.05.2001 по 03.06.2009 працював в ТзОВ "Сибнафта-Буріння" на посаді електромонтера по обслуговуванню бурових установок (запис №16-21), копією наказу від 21.07.2001 № 253 "Про атестацію робочих місць" підтверджено право позивача на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2 за даний період.
- з 06.06.2009 по 31.10.2009, з 01.11.2009 по 14.05.2010, 25.05.2011 по 20.08.2014 працював у ТзОВ "Сервісна бурова компанія" на посаді електромонтер по обслуговуванню бурових установок запис (запис №22-29), копіями наказів про атестацію робочих місць, висновків №75 від 30.08.2005 та №15 від 13.04.2010, архівними виписами № В-259 від 13.10.2017, № В-257 від 13.10.2017, № В-253 від 13.10.2017, підтверджено право позивача на призначення пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10, Список №2.
Враховуючи вищенаведене, виходячи з встановлених у справі фактичних обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для зарахування до стажу роботи що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників періоди роботи ОСОБА_1 : з 20.02.1991 по 30.11.1994 в Івано-Франківському УБР, з 01.12.1994 по 31.08.1997 в Івано-Франківському УБР - філіал АОЗТ "Укрсибнафтогазхолдинг", 01.09.1997 по 15.01.1998 в АОЗТ "Укрсибнафтогазхолдинг", з 06.10.1999 по 31.12.2000 в Ноябрьському нафтогазорозвідувальному підприємстві ВАТ "Сибірська нафтова компанія", з 03.01.2001 по 03.05.2001 в Ноябрьському нафтогазорозвідувальному підприємстві ВАТ "Сибнафта Ноябрьськнафтогаз", з 04.05.2001 по 01.08.2002 в ТЗОВ "Сибнафта-Буріння", з 13.12.2002 по 03.06.2009 в ТзОВ "Сибнафта-Буріння", з 05.06.2009 по 31.10.2009 у ТзОВ "Сервісна бурова компанія", з 01.11.2009 по 14.05.2010 ТзОВ "Сервісна бурова компанія", з 25.05.2011 по 20.08.2014 в ТзОВ "Сервісна бурова компанія" (за виключенням відпустки без збереження з/плати з 01.06.2014 по 12.06.2014).
Щодо твердження відповідача, про те що управлінням на звернення ОСОБА_1 від 23.10.2019 №1276/В-15 надано відповідь, а не прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу, суд зазначає наступне.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 2.8 Порядку № 22-1, поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. При поновленні виплати пенсії та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати:
1) документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, відділ персоніфікованого обліку подає довідку із бази даних реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до Положення;
2) довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1 цього розділу;
3) документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім`ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім`ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_1 звернувся із заявою від 17.09.2019 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
При цьому, відповідач розглядаючи вказану заяву позивача не вказав на її недоліки чи недотримання форми заяви, та не запропонував ОСОБА_1 надати необхідні уточнюючі довідки та документи щодо результатів атестації робочих місць з метою перевірки обґрунтованості вказаної заяви, а, натомість, листом від 23.10.2019 № 1276/В-15 фактично відмовив позивачу у переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 (а.с.15-17).
Щодо вимоги позивача про зобов`язання призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, суд зазначає наступне.
Верховний Суд України у рішенні від 24.11.2015 року у справі № 816/1229/14 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку не виконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Закон, який передбачає дискреційні повноваження, сам по собі не є несумісним з вимогами передбачуваності за умови, що дискреційні повноваження та спосіб їх здійснення вказані з достатньою ясністю для того, щоб з урахуванням правомірності мети зазначених заходів забезпечити індивіду належний захист від свавільного втручання держави.
Крім того, згідно до п. 65 вказаного рішення Суду втручання повинно бути зумовлено досягненням правомірної цілі.
Також Європейський суд з прав людини вказує, що у відповідності зі сформованою практикою Суду, під поняттям необхідності мається на увазі, що втручання відповідає якій-небудь нагальній суспільній потребі і що воно пропорційно законній меті.
Відтак, суд вважає, що застосування дискреційних повноважень суб`єкта владних повноважень повинно мати чіткі межі застосування. І за наявності правової можливості відповідного органу прийняти одного з двох рішень суд зобов`язаний відновити порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова є неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Суд при перевірці правомірності прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, згідно приписів статті 245 КАС України, не перебираючи на себе повноважень відповідного органу, вправі покласти на суб`єкта владних повноважень зобов`язання вчинити певні дії з метою захисту порушених прав та інтересів позивача.
Виходячи із сукупності досліджених доказів, суд дійшов висновку, що позивач належним чином підтвердив наявність пільгового стажу, який становить більше 12 років 6 місяців, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, та відсутності інших підстав для відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відтак, суд вважає, що з метою повного захисту прав позивача, відповідача слід зобов`язати призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з огляду на наявність всіх необхідних визначених законом умов, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 22.11.2017.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд також враховує частину 2 статті 2 КАС України, відповідно до приписів якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір в розмірі 768,40 грн згідно квитанцій №05102-09-008 від 09.12.2019 (а.с.3).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників періоди роботи: з 20.02.1991 по 30.11.1994 в Івано-Франківському УБР, з 01.12.1994 по 31.08.1997 в Івано-Франківському УБР - філіал АОЗТ "Укрсибнафтогазхолдинг", 01.09.1997 по 15.01.1998 в АОЗТ "Укрсибнафтогазхолдинг", з 06.10.1999 по 31.12.2000 в Ноябрьському нафтогазорозвідувальному підприємстві ВАТ "Сибірська нафтова компанія", з 03.01.2001 по 03.05.2001 в Ноябрьському нафтогазорозвідувальному підприємстві ВАТ "Сибнафта Ноябрьськнафтогаз", з 04.05.2001 по 01.08.2002 в ТЗОВ "Сибнафта-Буріння", з 13.12.2002 по 03.06.2009 в ТзОВ "Сибнафта-Буріння", з 05.06.2009 по 31.10.2009 у ТзОВ "Сервісна бурова компанія", з 01.11.2009 по 14.05.2010 ТзОВ "Сервісна бурова компанія", з 25.05.2011 по 20.08.2014 в ТзОВ "Сервісна бурова компанія" (за виключенням відпустки без збереження з/плати з 01.06.2014 по 12.06.2014) електромонтером по обслуговуванню бурових установок та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 22 листопада 2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя Микитин Н.М.