Рішення № 87552766, 11.02.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2020
Номер справи
200/14568/19-а
Номер документу
87552766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2020 р. Справа№200/14568/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у Донецькій області (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 1441,44 грн., а саме: єдиний податок з фізичних осіб (код бюджетної класифікації 18050400) на р/р UA358999980000031410699005059, отримувач: Краматорське УК/м. Краматорськ/18050400, код отримувача: 37944338, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.

Позовні вимоги мотивовано тим, що за відповідачем обліковується податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 1441,44 грн., а саме:

178,08 грн. – борг виник 20.11.2018 року – нараховано платником самостійно, згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (вх. № 12433/10 від 27.09.2017 року);

595,68 грн. – борг виник 20.12.2018 року – нараховано платником самостійно, згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (вх. № 12433/10 від 27.19.2017 року);

667,68 грн. – борг виник 20.01.2019 року – нараховано платником самостійно, згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (вх. № 12433/10 від 27.09.2017 року).

У зв`язку з несплатою податкового боргу відповідачем у добровільному порядку позивач звернувся до суду про стягнення заборгованості.

Ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі від 11 січня 2020 року була направлена на адресу відповідача: АДРЕСА_1 - АДРЕСА_2 , проте, її повернено на адресу суду поштовим відділенням зв`язку з відмітками: “за закінченням терміну зберігання”.

Відповідно до ч. 3 ст. 171 КАС України, якщо відповідачем у позовній заяві, щодо якої відсутні підстави для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження у справі, вказана фізична особа, яка не є підприємцем, суддя не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

На виконання вимог вказаної норми 20 грудня 2019 року Донецький окружний адміністративний суду звернувся до Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Виконавчого комітету Краматорської міської ради із запитом щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 .

Листом Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради від 28 грудня 2019 року № 01.1-25/4527 було повідомлено суд, що гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 з 23.03.2006 року по теперішній час.

Таким чином, судом вжито належних заходів щодо повідомлення відповідача про відкриття провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач відзив на позов не надав.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі № 200/13844/19-а за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 з 21.09.2017 року була зареєстрована в якості юридичної особи – підприємця за № 2 270 0000000 020330, включена до ЄДРПОУ за номером 3022003869, перебувала на обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Краматорське управління, Краматорська ДПІ (м. Краматорськ).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичної особи – підприємців та громадських формувань 22.01.2019 року припинено підприємницьку діяльність фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 .

27.09.2017 року ОСОБА_2 звернулась до податкового органу із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування, обрана ставка єдиного податку при переході на спрощену систему оподаткування в розмірі 16 відсотків до розміру мінімальної заробітної плати по 2 групі.

Відповідно до витягу з реєстру платників єдиного податку № 1705153401635 ОСОБА_2 обрала 2 групу зі ставкою єдиного податку 16 відсотків до розміру мінімальної заробітної плати, дата обрання або переходу на спрощену систему оподаткування з 01.10.2017 року.

22.01.2019 року, на підставі абзацу другого п. 299.10 ст. 299 Податкового Кодексу України, податковим органом прийнято рішення щодо відповідача про анулювання реєстрації єдиного платника податку, припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, відповідно до поданої заяви або отриманого повідомлення від державного реєстратора про проведення державної реєстрації про припинення.

На час звернення до суду з даним позовом враховуючи часткову оплату, за ОСОБА_3 обліковується податковий борг на загальну суму 1441,44 грн., що виник у зв`язку з несплатою узгоджених грошових зобов`язань з єдиного податку з фізичних осіб на підставі заяви про застосування спрощеної системи оподаткування за № 12433/10 від 27.09.2017 року.

Частиною першою статті 67 Конституції України закріплено обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 20.1.19 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, встановленим цим Кодексом та законами з питань митної справи, що повністю узгоджується з приписами ст. 19 Конституції України щодо обов`язку кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

За приписами пп. 19-1.1.22, пп. 19-1.34 п. 19-1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3цього Кодексу, зокрема здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов`язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п. 292.1, 292.2 ст. 292 Податкового кодексу України ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Судом встановлено, що рішенням Краматорської міської ради від 06.03.2017 року № 19/VII-77 «Про встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб – підприємців на території міста Краматорська» встановлені фіксовані ставки єдиного податку з розрахунку на календарний місяць для фізичних осіб – підприємців на території міста Краматорська, зокрема, другої групи платників єдиного податку (додаток 2) (пункт 2 Рішення від 06.03.2017 року № 19/VII-77).

Відповідно до додатку 2 рішення міської ради від 06.03.2017 року № 19/VII-77 встановлено ставку єдиного податку для фізичних осіб – підприємців другої групи платників єдиного податку для всіх видів діяльності, крім тих, здійснення яких заборонено спрощеною системою: фіксована ставка єдиного податку за календарних місяць до розміру мінімальної заробітної плати – 16%.

Рішенням Краматорської міської ради від 29.03.2017 року № 20/VII-109 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.03.2017 року № 19/VII-77» внесено зміни до пункту 2 рішення міської ради «Про встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб – підприємців на території міста Краматорська» від 06.03.2017 року № 19/VII-77, виклавши його в новій редакції: «2) другої групи платників єдиного податку (додаток 2)».

Відповідно до додатку 2 рішення міської ради від 29.03.2017 року № 20/VII-109 встановлено ставку єдиного податку для фізичних осіб – підприємців другої групи платників єдиного податку для оптової торгівлі: оптова торгівля (крім продажу підакцизних товарів та предметів мистецтва та антикваріату); інші види оптової торгівлі, роздрібної торгівлі: роздрібна торгівля продовольчими та непродовольчими товарами (крім продажу підакцизних товарів та предметів мистецтва та антикваріату): фіксована ставка єдиного податку за календарних місяць до розміру мінімальної заробітної плати – 16%.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік», мінімальна заробітна плата у 2018 році складала - 3723,00 грн.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет на 2019 рік» мінімальна заробітна плата складала у 2019 році складала – 4173,00 грн.

У 2018 році щомісячна сума єдиного податку складала 595,68 грн. (16% від мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 року): 3723,0х16%=595,68 грн.

У 2019 році щомісячна сума єдиного податку складала 667,68 грн. (16% від мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019 року) 4173,0х16%=667,68 грн.

Пунктом 295.1 ст. 295 Податкового кодексу України передбачено, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Згідно п. 295.2 ст. 295 Податкового кодексу України нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У зв`язку з наявною заборгованістю та на підставі картки особового рахунку платника податків, 29.01.2019 року контролюючим органом сформовано податкову вимогу № 1345-44 про стягнення суми податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов`язаннями в розмірі 1441,44 грн.

Зазначена вимога направлена на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням, однак поштове відправлення 02.04.2019 року повернуто на адресу відповідача з відміткою «за зазначеною адресою відсутній».

Сума заборгованості фізичної особи ОСОБА_1 з єдиного податку з фізичних осіб сплати сум податкового зобов`язання складає 1441,44 грн.

Станом яка на момент розгляду справи вказана заборгованість відповідачем не погашена.

Таким чином, у результаті несплати суми заборгованості відповідач не виконує свої зобов`язання перед бюджетом, порушує терміни сплати обов`язкових платежів, у наслідок чого з`явилася заборгованість перед бюджетом, що заподіює шкоду інтересам держави.

Згідно п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Приписами пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України передбачено, що Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись Податком кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позов Головного управління ДПС у Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу – задовольнити.

Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 податкового боргу в розмірі 1441,44 грн., а саме: єдиний податок з фізичних осіб (код бюджетної класифікації 18050400) на р/р UA358999980000031410699005059, отримувач: Краматорське УК/м. Краматорськ/18050400, код отримувача: 37944338, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.

Рішення складене в повному обсязі 10 лютого 2020 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч