
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2020 року справа № 580/3671/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області, в якій просить визнати протиправною відмову, викладену в листі №96824/05-02 від 12.11.2019 та зобов`язати відповідача звернутись з поданням, передбаченим пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до Державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013, до Управління державної казначейської служби України в м. Черкаси Черкаської області про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, помилково сплаченого у сумі 6457 грн. 30 коп. при укладенні договору купівлі-продажу від 23.10.2019, оскільки придбав житло вперше і в розумінні пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" не є платником даного збору.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 23.10.2019 уклав договір купівлі-продажу квартири, при цьому сплатив 6457 грн. 30 коп. збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% вартості об`єкта купівлі-продажу. Оскільки придбав житло вперше, 05.11.2019 звернувся до відповідача з листом про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 6457 грн. 30 коп. Проте відповідач листом №96824/05-02 від 12.11.2019 відмовив позивачу в поверненні вказаних коштів. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.
Відповідач проти позову заперечив. 11.12.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відсутній механізм перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість та не існує єдиної бази, за допомогою якої можна визначити первинне придбання особою нерухомого майна, а також органу, компетентного видати довідку на підтвердження цих обставин. Державний реєстр речових прав заповнюється за заявницьким принципом та містить відомості лише про зареєстровані з 01.01.2013 права суб`єктів на об`єкти нерухомого майна. Таким чином, відповідач не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, тому не має підстав для вчинення будь-яких дій щодо повернення сплаченого збору. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
13.12.2019 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області надала пояснення щодо позову, в яких зазначила, що для повернення надмірно (помилково) сплачених коштів в якості збору на обов`язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла вперше, відповідно до Порядку №787, потрібно позивачу надати подання відповідача разом із заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа, який підтверджує сплату коштів до бюджету. Також зазначило, що від позивача на рахунок Державного бюджету №UA798999980000031119156023002, ККБД 24140500 «Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна» надійшли кошти у сумі 6457 грн. 25 коп., а не 6457 грн. 30 коп., як зазначає позивач.
Ухвалою суду від 27.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження. Розпочато розгляд справи по суті з 26.12.2019 без виклику учасників справи.
Розглянувши доводи сторін, викладених у заявах по суті, дослідивши наявні у суду матеріали, суд встановив наступне.
Згідно копії паспорта серії НОМЕР_1 позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 .
З копії технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок від 18.02.2017 вбачається, що власником житлового будинку АДРЕСА_1 є батько позивача ОСОБА_2 .
За вказаною позивачем у позовній заяві адресою АДРЕСА_2 знаходиться кімната у гуртожитку , яка є не приватизованою. Наймачем кімнати є сестра дружини позивача ОСОБА_3 , з дозволу якої позивач тимчасово проживає у вказаній кімнаті. Вказані обставини підтверджуються письмовими поясненнями позивача та копією паспорта ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , виданого Соснівським РВ УМВС України в Черкаській області.
23.10.2019 між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю «Київська компанія з управління активами» був укладений договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_3 , який посвідчено приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Алєксєєвою І.Ю. та зареєстровано в реєстрі за №3087.
Право власності позивача на квартиру за адресою АДРЕСА_3 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1942903071101) зареєстроване 23.10.2019 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі договору купівлі-продажу від 23.10.2019, зареєстрованого за №3087, що підтверджується копією інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності з індексним номером 187565063, сформованої 05.11.2019.
Відповідно до пункту 5 договору купівлі-продажу від 23.10.2019 позивач придбав вказану квартиру за 645 725 грн.
Згідно копії меморіального ордера №4298266 від 23.10.2019 позивачем під час укладання договору сплачено 6457 грн. 25 коп. збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, що становить 1% вартості квартири. (645 725 грн. х 1% = 6457 грн. 25 коп.). Вказана сума була зарахована на рахунок Державного бюджету №UA798999980000031119156023002, ККБД 24140500 «Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна».
05.11.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення йому сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 6457 грн. 30 коп.
Відповідач листом №96824/05-02 від 12.11.2019 відмовив позивачу в поверненні сплаченого ним збору на обов`язкове державне пенсійне страхування. В обгрунтування відмови зазначив, що Державний реєстр речових прав не нерухоме майно заповнюється за заявочним принципом та містить відомості лише про зареєстровані з 01.01.2013 права суб`єктів та об`єкти нерухомого майна. Враховуючи факт неповноти відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, позитивно вирішити питання щодо повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування як особі, яка придбаває нерухоме майно вперше, немає можливості.
Не погоджуючись із відмовою у поверненні сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Порядок справляння та використання збору на обов?язкове державне пенсійне страхування визначений Законом України «Про збір на обов?язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР.
Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов?язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР платниками збору на обов?язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об?єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов?язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов?язкове державне пенсійне страхування» врегульовані у Порядку сплати збору на обов?язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 15-1 Порядку збір на обов?язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов?язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пунктом 15-3 Порядку визначено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов?язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Таким чином, відповідно до вказаних приписів, громадяни, які перебувають у черзі на одержання житла або придбавають нерухоме майно вперше не є платниками збору на обов?язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1% від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
Згідно пункту 5 договору від 23.10.2019 вартість квартири складає 645 725 грн., тому при купівлі нерухомого майна підлягав сплаті збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 6457 грн. 25 коп. (1% вартості квартири).
Судом встановлено, що на рахунок Державного бюджету №UA798999980000031119156023002, ККБД 24140500 «Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна» зараховано сплачений позивачем збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 6457 грн. 25 коп., що підтверджується копією меморіального ордера №4298266 від 23.10.2019.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №187565063, сформованої 05.11.2019, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є лише відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_3 , придбаної на підставі договору купівлі-продажу від 23.10.2019.
Судом встановлено, що позивач не є власником нерухомого майна, розташованого за адресами АДРЕСА_2 .
Враховуючи наведене, суд зазначає, що будь-якого нерухомого майна за позивачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності не зареєстровано, крім права власності на нерухоме майно, при придбанні якого сплачено збір на обов?язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу квартири.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбавання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач дійсно вперше придбав житло та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатив збір на обов?язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.
Згідно з частиною 2 статті 45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
Суд відхиляє доводи позивача, що поверненню підлягають грошові кошти у сумі 6457 грн. 30 коп., оскільки судом встановлено, що до Державного бюджету зараховані сплачені позивачем грошові кошти сумі 6457 грн. 25 коп. При цьому, надана позивачем копія квитанції №235810076 від 23.10.2019 є доказом внесення позивачем коштів у сумі 6457 грн. 30 коп. до каси банку та не є доказом зарахування такої суми до Державного бюджету.
Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що збір на обов?язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна позивачем сплачено помилково, за відсутності обов?язку здійснювати такий платіж, у зв?язку з чим кошти в сумі 6457 грн. 25 коп., сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню.
Закріплений у частині 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на викладене суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до вимог частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивач просить повернути 6457 грн. 30 коп. коштів, сплачених в якості збору на обов`язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла вперше, а задоволенню підлягають позовні вимоги на суму 6457 грн. 25 коп.
Таким чином, поверненню позивачу підлягає 768 грн. 39 коп. судового збору. Розрахунок: (6457 грн. 25 коп. / 6457 грн. 30 коп.) х 768 грн. 40 коп.
Керуючись статями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) у поверненні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) коштів у сумі 6457 (шість тисяч чотириста п`ятдесят сім) гривень 25 копійок, сплачених в якості збору на обов`язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла вперше.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) вчинити дії щодо повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) коштів у сумі 6457 (шість тисяч чотириста п`ятдесят сім) гривень 25 копійок, сплачених в якості збору на обов`язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла вперше, шляхом внесення управлінню Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області подання про повернення надміру (помилково) сплачених коштів.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 39 копійок судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий суддя А.В. Руденко