
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2020 р. Справа № 480/5596/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми), Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій протиправними, скасування постанови та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області щодо закінчення виконавчого провадження;
- скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження, та відновити провадження по виконавчому листу № 818/1378/18 від 02 травня 2018 року Сумського окружного адміністративного суду рішення іменем України, яке вступило в законну силу 13.07.2018;
- визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправними, щодо невиплати заборгованості по пенсії всупереч рішенню суду, та зобов`язати сплатити в місячний термін заборгованість в сумі 61272,67 грн. ОСОБА_1 за рішенням Сумського окружного адміністративного суду іменем України від 02 травня 2018 року, яке набрало законної сили 13.07.2018;
- надати звіт відповідачів про виконання рішення іменем України Сумського окружного адміністративного суду № 818/1378/18 в повному обсязі в місячний строк.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 28.12.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху у зв`язку із пропуском строку звернення до суду та відсутністю заяви про поновлення такого строку.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 позивачу продовжено строк для усунення недоліків.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 відкрито провадження у справі, замінено відповідача Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області його правонаступником Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми), залучено Північно-східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (м. Суми) до участі у справі у якості співвідповідача, призначено справу до розгляду у судовому засіданні з урахуванням особливостей розгляду даної категорії справ, передбачених ст. 287 КАС України.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми), Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Північно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми) про визнання дій протиправними, скасування постанови та зобов`язання вчинити дії роз`єднано та виділено у самостійне провадження позовні вимоги до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо визнання дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправними щодо невиплати заборгованості по пенсії всупереч рішенню суду, та зобов`язання сплатити в місячний термін заборгованість в сумі 61272,67 грн. ОСОБА_1 за рішенням Сумського окружного адміністративного суду іменем України від 02 травня 2018 року, яке набрало законної сили 13.07.2018.
У межах даної справи судом розглядаються позовні вимоги про визнання протиправними дій Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області щодо закінчення виконавчого провадження, скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, та зобов`язання відновити провадження по виконавчому листу № 818/1378/18 від 02 травня 2018 року Сумського окружного адміністративного суду рішення іменем України, яке вступило в законну силу 13.07.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що підставою для закінчення виконавчого провадження стало повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про те, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії по інвалідності, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з 1 жовтня 2017 року, а суму боргу 61272,67 грн. за період з 01.10.2017 по 18.07.2018 ОСОБА_1 отримає відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду". Позивач не погоджується з оскаржуваною постановою державного виконавця та вважає її такою, що порушує його законні права, свободи та інтереси, оскільки боржником не було виконане рішення суду, на підставі якого відкрито виконавче провадження, а тому відповідачем безпідставно винесено оскаржувану постанову.
Представник Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому він проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зазначає, що згідно листа Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 25.09.2018 № 1355/07.1-11 про виконання рішення суду останнім добровільно виконано рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 у справі № 818/1378/18 та здійснено перерахунок пенсії по інвалідності, відповідне до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої Законом України на 1 січня відповідного року з 1 жовтня 2017 року, з урахуванням проведених виплат, що підтверджується рішенням № 959200133239. Після перерахунку розмір пенсійної виплати становить 11760,20 грн., в т.ч.: 10749,80 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку; 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС; 580,80 грн. - цільова допомога інваліду війни 2 групи. Сума заборгованості за період з 19.07.2018 по 31.08.2018 в розмірі 9530,85 грн. була виплачена ОСОБА_1 в вересні 2018 року разом з основною виплатою. Суму боргу 61272,67 грн. за період з 01.10.2017 по 18.07.2018 ОСОБА_1 отримає відповідно до постанови КМУ № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», що визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету. А отже, на думку представника відповідача, рішення суду боржником виконано в повному обсязі, тому підстави для скасування постанови про закінчення виконавчого провадження відсутні.
У судове засідання позивач та представники відповідачів не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, подали до суду заяви про розгляд справи без їх участі.
Згідно із ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 у справі № 818/1378/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задоволено. Визнано протиправними дії Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, який став особою з інвалідністю. Зобов`язано Охтирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію по інвалідності, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої Законом України на 1 січня відповідного року, з 1 жовтня 2017 року, з урахуванням проведених виплат (а.с. 7-9).
17.08.2018 Сумським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист у справі № 818/1378/18 (а.с. 10).
13.09.2018 державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Сумській області було відкрито виконавче провадження ВП № 57206653 за примусовим виконанням виконавчого листа № 818/1378/18, виданого 17.08.2018 (зворотній бік а.с. 12).
07.10.2019 постановою головного державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Сумській області закінчено виконавче провадження № 57206653 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) (зворотній бік а.с. 16 - а.с. 17).
У постанові зазначено, що згідно відповіді Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 25.09.2018 № 1355/07.1-11 про виконання рішення суду останнім добровільно виконано рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 у справі № 818/1378/18 та здійснено перерахунок пенсії по інвалідності, відповідне до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої Законом України на 1 січня відповідного року з 1 жовтня 2017 року, з урахуванням проведених виплат, що підтверджується рішенням № 959200133239. Після перерахунку розмір пенсійної виплати становить 11760,20 грн., в т.ч.: 10749,80 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку; 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС; 580,80 грн. - цільова допомога інваліду війни 2 групи. Сума заборгованості за період з 19.07.2018 по 31.08.2018 в розмірі 9530,85 грн. була виплачена ОСОБА_1 в вересні 2018 року разом з основною виплатою. Суму боргу 61272,67 грн. за період з 01.10.2017 по 18.07.2018 ОСОБА_1 отримає відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду». Вказана постанова Кабінету Міністрів України є обов`язковою до виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, оскільки вона не скасована в судовому порядку і є чинною. З огляду на вищевикладене вбачається, що рішення суду виконано в повному обсязі.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" передбачено, що примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
Згідно із ст. 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VIII, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Частиною 1 ст. 18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
За правилами п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону №1404-VIII, виконавче провадження підлягає закінченню у разі: фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Як вказано вище, у виконавчому листі було зобов`язано боржника до вчинення дій, пов`язаних з проведенням перерахунку пенсії та виплатою ОСОБА_1 утвореної заборгованості.
З матеріалів справи судом встановлено, що підставою для винесення оскаржуваної постанови державного виконавця від 07.10.2019 слугувала інформація, що надійшла до виконавчого органу від боржника Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області у листі від 25.09.2018 № 1355/07.1-11, в якому зазначено, що останнім добровільно виконано рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 у справі № 818/1378/18 та здійснено перерахунок пенсії по інвалідності, відповідне до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої Законом України на 1 січня відповідного року з 1 жовтня 2017 року, з урахуванням проведених виплат, що підтверджується рішенням № 959200133239. Після перерахунку розмір пенсійної виплати становить 11760,20 грн., в т.ч.: 10749,80 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку; 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС; 580,80 грн. - цільова допомога інваліду війни 2 групи. Сума заборгованості за період з 19.07.2018 по 31.08.2018 в розмірі 9530,85 грн. була виплачена ОСОБА_1 в вересні 2018 року разом з основною виплатою. Суму боргу 61272,67 грн. за період з 01.10.2017 по 18.07.2018 ОСОБА_1 отримає відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» (а.с. 69-70).
Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, було затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Відповідно до п. 1 Порядку № 649 він визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
В силу положень п. 3, 4, 5, 6 Порядку № 649 погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України:
- документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника;
- копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа;
- розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Згідно з п.8 Порядку №649 Комісія приймає одне з таких рішень:
- про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку;
- про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п`ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.
Відповідно до п. 9 Порядку № 649 рішення оформляються протоколом, у якому за наявності підстав зазначаються пропозиції щодо перерахунку коштів на рахунок боржника. Протокол підписується всіма членами комісії і подається Голові правління Пенсійного фонду України, який не пізніше трьох робочих днів приймає рішення про виділення коштів.
Відповідно до п. 10, 11 Порядку № 649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов`язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону.
Таким чином, рішення суду про виплату заборгованості внаслідок перерахунку пенсії вважається виконаним у повному обсязі лише після надіслання боржником повідомлення стягувачу про виділення коштів та здійснення виплати відповідної суми стягувачу.
Однак, матеріали справи не містять відомостей про виплату позивачу сум заборгованості, яка утворилася.
Отже, на час винесення державним виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження від 07.10.2019 судове рішення не було повністю виконане, а тому у державного виконавця були відсутні правові підстави для закінчення виконавчого провадження згідно з п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону №1404-VIII.
Частиною 1 ст. 63 Закону № 1404-VIII встановлено, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Як роз`яснено в п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 21.05.2012 за № 5 "Про внесення змін до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 року № 3 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби", державний виконавець зобов`язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
У даному випадку державним виконавцем не було проведено перевірки виконання судового рішення, не було вжито всіх можливих заходів для повного виконання рішення згідно з приписами ст. 63 Закону № 1404-VIII та незаконно винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, що призвело до порушення прав та інтересів позивача.
Відповідно до положень статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод виконання судових рішень розглядається як стадія судового провадження, право доступу до суду, що гарантується цією статтею, передбачає не лише право звернутись до суду за захистом своїх прав, а й право захистити своє право, в першу чергу, виконанням рішення, яке ухвалено на користь особи.
Отже, закінчення державним виконавцем виконавчого провадження в той час, коли судове рішення, ухвалене на користь позивача, не було виконане в повному обсязі, є порушенням прав позивача, які підлягають захисту відповідно до наведених вище правових норм.
Доводи про те, що рішення суду виконано, а нараховані кошти виплачуються органами Пенсійного фонду України після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету в порядку, визначеному Порядком № 649, суд вважає безпідставними, враховуючи наступне.
Відповідно до правової позиції Європейського суду, в тому числі по справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005, п.23), якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Крім того, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 порядок виплати заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень пенсійних виплат, не свідчить про фактичне виконання в повному обсязі згаданого рішення суду та не може бути підставою для закінчення виконавчого провадження ВП № 57206653.
Згідно ч. 1, 2 ст. 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення. Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Тобто спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні, а не постановою Кабінету Міністрів України, а вирішення питання щодо відстрочки або розстрочки виконання рішення суду можливе лише в судовому порядку, у відповідності до Кодексу адміністративного судочинства України, норми якого є пріоритетними над нормами постанов Кабінету Міністрів України.
При цьому, жодних судових рішень з приводу розстрочки або відстрочки виконання рішення суду, яким зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії, судом не приймалось.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що постанова про закінчення виконавчого провадження прийнята державним виконавцем передчасно.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За приписами ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте, в порушення зазначеної норми Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не було доведено правомірність прийняття оскаржуваної постанови.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що постанова про закінчення виконавчого провадження ВП № 57206653 від 07.10.2019 прийнята всупереч встановленому законом порядку, а відтак позовні вимоги в частині визнання протиправною та скасування цієї постанови є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Водночас, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій щодо закінчення виконавчого провадження, оскільки вказані дії були оформлені рішенням суб`єкта владних повноважень - постановою про закінчення виконавчого провадження ВП № 57206653 від 07.10.2019, та самі по собі не створюють жодних правових наслідків для позивача і не порушують його прав.
Також, суд вважає передчасними та такими, що не підлягають задоволенню, позовні вимоги про зобов`язання відновити виконавче провадження, оскільки згідно з ч. 1 ст. 41 Закону №1404-VIII у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку, виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення.
У разі відновлення виконавчого провадження стягувач, суд або орган (посадова особа), яким повернуто виконавчий документ, зобов`язані у місячний строк з дня надходження постанови про відновлення виконавчого провадження пред`явити його до виконання (ч.2 цієї ж статті).
Відтак, поновлення виконавчого провадження у випадку визнання судом незаконною постанови про закінчення виконавчого провадження відбувається в силу наведених вище норм закону.
Отже, судовий захист прав та інтересів позивача як сторони виконавчого провадження повністю охоплюється задоволенням вимог про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, оскільки внаслідок скасування оскаржуваної постанови постанова про відкриття виконавчого провадження продовжує свою дію.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми) (40003, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 28), Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (40003, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 28, ідентифікаційний код 43316700) про визнання дій протиправними, скасування постанови та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 07.10.2019 про закінчення виконавчого провадження № 57206653.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко