
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2020 р. Справа №480/5612/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить визнати бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною та зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення та по 3% за кожен рік після 20 років вислуги у розмірі 27%, а всього у розмірі 82% від грошового забезпечення на момент звільнення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером Державного департаменту з питань виконання покарань, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач зазначає, що після ознайомлення зі своєю пенсійною справою отримала копію наказу про своє звільнення та протокол УПФУ щодо підстав для нарахування відповідного розміру її пенсії. Ознайомившись з вищезазначеним протоколом позивач дійшла висновку, що в графі: «Дата і причина звільнення» зазначений: п. 7 ст. 77 «за власним бажанням», хоча в наказі про звільнення зі служби зазначено ст. 77 п. 1 пп. 2 (через хворобу). Вважаючи, що протокол про призначення пенсії не відповідає наказу і цим грубо порушені права позивачки, остання звернулась 21.11.2019 до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв`язку із звільненням зі служби через хворобу. На вказане звернення ОСОБА_1 отримала відповідь, у якій зазначено, що пенсія позивачу призначена відповідно до п. "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням страхового стажу, підстави для перерахунку пенсії відсутні. Крім того, позивач вважає протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області, що полягає у неправомірному призначенні пенсії у зв`язку із звільненням у запас, оскільки позивач звільнений зі служби через хворобу, через що пенсія йому повинна бути призначена у розмірі 82 % відповідного грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 09.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
31.01.2020 до суду надійшов відзив, у якому відповідач проти позовних заперечував та зазначив, що розрахунок розміру пенсії позивача здійснений правильно, відповідно до п. "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи із 54 % від суми грошового забезпечення, враховуючи 29 років страхового стажу (50%+4%). Крім того, відповідач зазначив, що у протоколі про призначення пенсії ОСОБА_1 головним управлінням була допущена помилка, оскільки в поданні про призначення пенсії від 15.09.2019 № 323/62, наданим Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Мністерства юстиції, також, допущена помилка, а саме, зазначено, що ОСОБА_1 звільнено в запас на підставі п. 7 ч. 2 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію". Враховуючи зазначене, протокол про призначення пенсії приведено у відповідність з витягом з наказу про звільнення від 25 липня 2019 року № 133/ОС-19 та розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 15.09.2019. Проте, на розмір пенсії це не впливає, адже призначити пенсію ОСОБА_1 на підставі пункту "а" ст. 13 Закону № 2262 - неможливо у зв`язку з відсутністю необхідної кількості календарних років вислуги. Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позову.
06.02.2020 представник позивача подав до суду клопотання, в якому просив розглянути справу у судовому засіданні за участю сторін, проте, суд відмовляє у задоволенні вказаного клопотання, оскільки вважає, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення її обставин.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що з 09.02.2005 ОСОБА_1 проходила службу в Державній установі "Сумська виправна колонія №116" Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України.
Наказом Державної установи «Сумська виправна колонія № 116» Північно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 25.07.2019 № 133/ОС-19 у відповідності із Законом України «Про державну кримінально-виконавчу службу України», Законом України «Про національну поліцію» ОСОБА_1 була звільнена зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України за пп. 2 п. 1 ст. 77 (через хворобу) (а.с. 4).
Із протоколу пенсійної справи позивача вбачається, що пенсія ОСОБА_1 призначена у зв`язку із звільненням в запас (а.с. 29).
21.11.2019 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, у якій зазначила, що протокол про призначення їй пенсії не відповідає наказу про звільнення в частині підстав звільнення, що призвело до неправильного нарахування розміру пенсії, який має обраховуватись у розмірі 82% грошового забезпечення, як це передбачено п. "а"ст. 13 Закону № 2262. Позивач просила перевірити матеріали її пенсійної справи та здійснити перерахунок призначеної раніше пенсії у відповідності до закону з дня призначення пенсії (а.с. 6).
Листом від 18.12.2019 № 2321/Р-11, ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що пенсія призначена згідно з пунктом "б" ст. 13 Закону №2262-ХІІ, на підставі документів, наданих Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України. Розрахунок пенсії здійснений виходячи із 54 % суми грошового забезпечення та враховуючи 29 років страхового стажу (а.с. 7).
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільнені зі служби за станом здоров`я пенсія призначається виходячи із 55 процентів сум грошового забезпечення, а за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Як вбачається із подання про призначення пенсії ОСОБА_1 від 15.09.2019 № 323/62, документи, які засвідчують факт звільнення позивача зі служби за станом здоров`я були надані до ГУ ПФУ в Сумській області, у тому числі витяг з наказу про звільнення та свідоцтво про хворобу (а.с. 23-24).
При цьому, пенсія позивачу була призначена виходячи із страхового стажу, вислуги років, але без урахування звільнення за станом здоров`я. Так, розрахунок пенсії ОСОБА_1 проведено виходячи із 54 % грошового забезпечення, що підтверджується рішенням, оформленим протоколом за пенсійною справою - 1806009847 (а.с. 29).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання бездіяльності Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною та зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог про визнання бездіяльності Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними та зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії позивача в розмірі 82 % від грошового забезпечення, суд зазначає, що вони є передчасними, оскільки положення п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" мають бути враховані відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії з дати її призначення в розмірі 55 % від грошового забезпечення. Крім того, в матеріалах справи відсутні дані щодо наявності у позивача 29 років вислуги, як зазначено у позовній заяві, а також відмова відповідача у перерахунку пенсії за наявності вказаної вислуги років з урахуванням положень п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області суму сплаченого судового збору в розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в розмірі 55 % грошового забезпечення.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко