
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5178/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
27 грудня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, в якій просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України Полтавській області щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01 січня 2016 року за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесених змін до постанови Кабінету Міністрів У країни від 17 липня 1992 року № 393 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, та ненаправлення її до Головного Управління Пенсійного Фонду в Полтавській області;
зобов`язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області виготовити та направити до Головного Управління Пенсійного Фонду в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією за формою, визначеною Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесених змін до постанови Кабінету Міністрів У країни від 17 липня 1992 року № 393, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 3400,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2240,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4702,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (46%) - 1564,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн., премія (87,9%) - 12847,50 грн., на утримання членів сім`ї 1500,00 грн., всього - 28963,50 грн. з дати виникнення права на перерахунок.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Ліквідаційною комісією протиправно не включено до поданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби, а також зазначено складові грошового забезпечення та премію у меншому розмірі, ніж те передбачено чинним законодавством. На переконання позивача, Ліквідаційна комісія створила передумови для неврахування надбавок та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 січня 2020 року позовну заяву залишено без руху через невідповідність останньої вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
24 січня 2020 року судом отримано письмові пояснення третьої особи, в яких Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, посилаючись на висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 12 березня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а, вказує на безпідставність позовних вимог.
У відзиві на позов Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області посилається на відсутність правових підстав для включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії окремих видів грошового забезпечення та зазначення складових грошового забезпечення в тих розмірах, на яких наполягає позивач /а.с 76-79/.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 1998 року та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, отримуючи пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" /а.с. 46/.
Відповідачем підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2016 року № 4/9286 від 22 березня 2018 року /а.с. 47/.
У вищевказаній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою, прирівняною до посади поліцейського становить: посадовий оклад 2500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (50 %) 2250,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 250,00 грн., премія (205 %) 143,50 грн.
При цьому до довідки № 4/9286 від 22 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2016 року не включено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавку за виконання особливо важливих завдань (50 %), надбавку за оперативно-розшукову діяльність (46 %), надбавку на утримання членів сім`ї 1500,00 грн., а також відображено зменшені розміри премії з 205 % до 2,05 % та надбавки за службу в умовах режимних обмежень з 15% до 10%.
Не погодившись із зазначеними в довідці складовими грошового забезпечення та їх розміром, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України у Полтавській області з вимогою виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням усіх складових грошового забезпечення позивача, які він отримував під час проходження служби, а також з відображенням розміру премії, який враховувався під час призначення пенсії.
Листом Ліквідаційної комісії УМВС України у Полтавській області позивачу відмовлено у виготовленні нової довідки та зазначено, що виготовлена та надана Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області довідка № 4/9286 від 22 березня 2018 року містить актуальні показники для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року та відповідає діючим нормативно-правовим актам. Крім того, позивачу роз`яснено, що з 01 квітня 2019 року повноваження щодо виготовлення довідок для перерахунку пенсії від Ліквідаційної комісії УМВС України у Полтавській області передано Державній установі "Територіальне медичне об`єднання МВС по Полтавській області".
Не погоджуючись з бездіяльністю Ліквідаційної комісії УМВС України у Полтавській області, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно вимог частин третьої та четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Судом встановлено, що розміри складових грошового забезпечення, зазначені в довідці № 4/9286 від 22 березня 2018 року відповідають розмірам посадових окладів поліцейських за прирівняною посадою (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988). Крім того, що станом на грудень 2015 року виплата поліцейським таких додаткових видів грошового забезпечення як надбавка за оперативно-розшукову діяльність, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка на утримання членів сім`ї не передбачена, а тому, ці надбавки правомірно не включені відповідачем до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Так само, суд також не погоджується з доводами позивача про неправомірність зазначення відповідачем у спірній довідці премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 2,05% замість 205%, оскільки довідка містить середній розмір премії, що фактично виплачена за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Матеріалами справи підтверджено, що середній розмір фактично виплаченої премії за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за посадою поліцейського, прирівняною до посади позивача на день його звільнення зі служби складав 2,05%.
Отже, вказаний відповідачем у спірній довідці розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв`язку з чим немає підстав для врахування премії в іншому розмірі.
За викладених обставин підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Зазначений висновок суду узгоджується з викладеною в залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року рішенні від 12 березня 2018 року правовою позицією Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17.
Згідно положень частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд відхиляє посилання позивача на втрату чинності Постановою № 103, зазначаючи про таке.
Дійсно, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 пункти 1 та 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 визнано протиправними та нечинними; зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/3858/18 від 05 березня 2019 року рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 залишено без змін.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки підстави, передбачені Законом № 2262-ХІІ та Порядком № 45 з 05 березня 2019 року не виникали (підвищення грошового забезпечення Урядом не запроваджувалось), то підстави ініціювати процедуру, врегульовану Порядком № 45, та видавати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідача були відсутні.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 08592276), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова