
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2020 року м. Київ № 320/6820/19
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 процентної надбавки за вислугу років у розмірі 59% та премії в розмірі 100%, які він отримував до перерахунку пенсії, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , включаючи процентні надбавки за вислугу років у розмірі 59% та премії в розмірі 100%, починаючи з 01.01.2018, з врахуванням проведених раніше виплат; визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо виплати ОСОБА_1 50% суми підвищення пенсії та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області виплачувати 100% суми підвищеної пенсії ОСОБА_1 згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2018.
Позов мотивовано безпідставністю перерахунку відповідачем пенсії позивачу, як пенсіонеру за вислугою років в органах МВС, з 01.01.2018 у розмірі 50% від суми підвищення пенсії замість 100% суми підвищення пенсії, та без урахування усіх складових грошового забезпечення, а саме: процентної надбавки за вислугу років у розмірі 59% та премії у розмірі 100%.
Ухвалою суду від 13.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що позивачу правомірно здійснено перерахунок пенсії у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 30.08.2018 №704.
Позивачем подано відповідь на відзив у якій зазначено, що право позивача на отримання перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 має визначатись Законом №2262, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності». Окрім того, відповідні суми доплат до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати «майном» у значенні цього положення, оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняття постанови КМУ №103 від 21.02.2018 передбачено Законом №2262, а отже, невиплата вказаних сум є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є пенсіонером, якому призначено пенсію за вислугу років МВС України, про що видано пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 від 01.08.2011.
Відповідно до протоколів про призначення пенсії за пенсійною справою К-3497 (МВС) ОСОБА_1 , позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 64% грошового забезпечення, виходячи із наступних складових грошового забезпечення для обчислення пенсії: - посадового окладу; - підвищення посадового окладу (особливі умови служби); - окладу за військове звання; - процентної надбавки за вислугу років 30%; - надбавки за особливо важливі завдання 42%; - премії 14%.
Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції видано довідку від 20.07.2018 №3.3-5522 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача становить: - посадовий оклад - 4510,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) майор внутрішньої служби - 1340,00 грн.; - надбавка за вислугу років 40% - 2340,00 грн., всього - 8190,00 грн.
Згідно протоколу про перерахунок пенсії від 09.08.2018, позивачу перераховано з 09.08.2018 пенсію у розмірі 64% грошового забезпечення, виходячи із наступних складових грошового забезпечення для обчислення пенсії: - посадовий оклад - 4510,00 грн.; оклад за військове звання - 1340,00 грн.; - надбавка за вислугу років 40% - 2340,00 грн.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою від 26.09.2019 про перерахунок пенсії заявника з врахуванням надбавки за вислугу років на рівні 59% та премії на рівні 100%.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 28.10.2019 №1399/П-01 позивачу повідомлено про перерахунок та виплату йому пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, від 30.08.2018 №704 та з урахуванням довідки Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі по тексту - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 45 (у редакції, яка діяла з 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно абзацу першого пункту 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, підставою для перерахунку пенсії є відповідна довідка, на підставі якої здійснюється такий перерахунок.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 20.07.2018 №3.3-5522 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій.
За висновком суду, відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі зазначеної довідки, з урахуванням складових, зазначених у цій довідці.
Верховний Суд, зокрема, у постанові від 13.03.2019 у справі №240/6263/18 висловив правову позицію, за якою в територіальних органів Пенсійного фонду України відсутні повноваження самостійно визначати розміри грошового забезпечення військовослужбовцям під час здійснення їм перерахунку пенсії на підставі отриманих довідок про грошове забезпечення, до яких не увійшли додаткові види грошового забезпечення.
Відтак, враховуючи наведені обставини, не підлягають задоволенню вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 процентної надбавки за вислугу років у розмірі 59% та премії в розмірі 100%, які він отримував до перерахунку пенсії, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , включаючи процентні надбавки за вислугу років у розмірі 59% та премії в розмірі 100%, починаючи з 01.01.2018, з врахуванням проведених раніше виплат.
Крім того, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо виплати ОСОБА_1 50% суми підвищення пенсії та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області виплачувати 100% суми підвищеної пенсії ОСОБА_1 згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2018, оскільки, як убачається з пенсійної справи ОСОБА_1 , позивачу призначено та виплачується підвищення до пенсії як потерпілому від наслідків ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи. Будь-яких зменшень зазначеного підвищення до пенсії відповідачем не здійснювалось. Інших підвищень до пенсії ОСОБА_1 не встановлено та не виплачувалось.
Враховуючи, що відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до вимог пенсійного законодавства, суд не вбачає в діях Пенсійного фонду будь-якого протиправного втручання у право позивача на мирне володіння майном.
Отже, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, відповідно у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідачем не надано доказів понесення ним судових витрат, тому судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 12 лютого 2020 року.