
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 лютого 2020 р. № 520/166/20
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року протиправною та зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року, яка визначається відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати”, “Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України .
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, що підтверджується копією посвідчення пенсіонера органів МВС.
Верховний суд у зразковій справі № 820/6514/17 за позовом 15.02.2018 року ухвалив зразкове рішення з підстав, визначених Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ.
Відповідно до п. 5 Постанови КМУ від 13 лютого 2008 року N 45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Як свідчить текст рішення Верховного суду від 15.02.2018 року у справі № 820/6514/17, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Харківській області довідку від 19.06.2017 року № 100/34759-2003016137 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
ГУ ПФУ в Харківській області перерахунок пенсії з 01.01.2016 року позивачу не зроблено.
05.03.2018 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у Харківській області з заявою про надання Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у якій просив: повідомити, чи містилось його прізвище у наданих Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області до ГУ ПФУ в Харківській області списках осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зокрема, у довідці від 19.06.2017 року № 100/34759- 2003016137, або аналогічній іншій довідці; надати Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (Додаток 2), форма якої затверджена Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року.
Листом ГУНП в Харківській області від 15.03.2018 року за № Г-264/1119-29-2/01- 2018 повідомило, що довідку № 100/21176 Ліквідаційної комісії ГУМВСУ в Харківській області, необхідну для здійснення перерахунку пенсії, було надано до ГУПФУ в Харківській області.
Крім того, 05.03.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії працівника органу внутрішніх справ, у якій просив: здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року як пенсіонера органів внутрішніх справ та особи, яка має право на пенсійне забезпечення та одержує пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Листом ГУПФУ в Харківській області від 26.03.2018 року за № 2114/114 було повідомлено про те, що виплата пенсій з період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року буде здійснена відповідно до Постанови № 103.
Не погодившись з вказаним, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки № 100/21176 Ліквідаційної комісії ГУМВСУ в Харківській області, про яку йдеться у відповіді ГУНП в Харківській області від 15.03.2018 року за № Г-264/1119- 29-2/01-2018 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: май. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки № 100/21176 Ліквідаційної комісії ГУМВСУ в Харківській області, про яку йдеться у відповіді ГУНП в Харківській області від 15.03.2018 року за № Г-264/1119-29-2/01-2018, для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 року у справі № 820/3518/18 позовні вимоги були задоволені у повному обсязі. Вказане рішення набрало законної сили та було звернуто до примусового виконання.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 року у справі № 820/3518/18 не було виконано у строк, встановлений законом.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою щодо виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 року у справі № 820/3518/18.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 30.11.2019 року за № 6301/г-14 у виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 року у справі № 820/3518/18 було відмовлено.
Суд вказує, що відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Зазначена норма виключає дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду України у вирішенні зазначених питань, оскільки зазначеною нормою встановлюється обов`язок відповідного органу Пенсійного фонду України у разі виплати сум пенсій за минулий час нараховувати компенсацію втрати частини доходів, відтак нарахування зазначеної компенсації здійснюється саме на недоотриману з вини Органу Пенсійного фонду України суму пенсії.
Вину органу Пенсійного фонду України встановлено судовим рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 року у справі № 820/3518/18, яке набрало законної сили, та в якому зокрема визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у неперерахунку та невиплаті пенсії позивачу з 01.01.2016 року незаконним.
Відповідно до ч. 4 ст. 77 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином зазначений факт встановленню та доказуванню не підлягає.
Відповідно до положень Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року № 2050- III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Відповідно до ст.ст. 3-4 зазначеного закону сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відповідно до положень ст. 6 зазначеного закону компенсацію виплачують за рахунок: власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об`єднання громадян; коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету; коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
Статтею 7 зазначеного закону встановлено, що відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку. Відповідальність власника або уповноваженого ним органу (особи) за несвоєчасну виплату доходів визначається відповідно до законодавства.
Недоотримана сума пенсії - це сума систематичних виплат, які мали систематично нараховуватися та виплачуватися органом Пенсійного фонду позивачу, проте внаслідок бездіяльності відповідного органу не нараховувались та не сплачувались вчасно, та в результаті чого повинні були бути сплачені, у випадку позивача - на підставі рішення суду, одноразово.
Крім того, сама правова суть компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати зводиться до того, що така компенсація у випадку позивача відповідно до ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» нараховується саме на недоотриману суму пенсії, яка сплачується особі внаслідок порушення органом Пенсійного фонду України своєчасності та систематичності нарахування та сплати такої пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог адміністративного позову.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року протиправною.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року, яка визначається відповідно до Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати”, “Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.