
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2020 року Справа № 160/12077/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Турової О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення і стягнення одноразової грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
02.12.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Міністерства оборони України (далі - Міноборони України, відповідач-1), Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Дніпропетровський ОТЦК та СП, відповідач-2), в якій позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає в не поданні у п`ятнадцятиденний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-ХІІ;
- визнати протиправною відмову Міністерства оборони України у призначенні одноразової грошової допомоги за заявою ОСОБА_1 від 15.08.2019р.;
- скасувати рішення Міністерства оборони України щодо відмови у призначені одноразової грошової допомоги за заявою ОСОБА_1 від 15.08.2019р., прийняте на підставі протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 27.09.2019р. №124;
- стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті у розмірі 506750,00грн.
В обґрунтування позовної заяви, з урахуванням уточненої позовної заяви, зазначається, що позивач має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому висновками МСЕК (довідка МСЕК серії АВ №0249142 від 09.04.2014р.) з 25.03.2014р. інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі - Порядок №975). У зв`язку із цим 15.08.2019р. позивач звернувся до відповідача-2 з відповідною заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги, до якої надав відповідні документи. При цьому Дніпропетровський ОТЦК та СП порушив встановлений Порядком №975 п`ятнадцятиденний строк розгляду вказаної заяви позивача та подав його документи до розпорядника бюджетних коштів з порушенням цього терміну, чим припустився протиправної бездіяльності. В подальшому комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум 27.09.2019р. протиправно прийняла протокольно оформлене рішення №124 щодо відмови позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги та не взяла до уваги всі подані ОСОБА_1 документи, які підтверджували наявність у позивача права на призначення такої допомоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року позовна заява ОСОБА_1 залишена без руху та позивачеві надано строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду уточненого позову, в якому слідує чітко визначитися з відповідачем, до якого пред`являються позовні вимоги про оскарження рішення Міністерства оборони України від 15.08.2019р. №124, а також копій цього уточненого позову відповідно до кількості осіб, що беруть участь у справі.
На виконання вимог вказаної ухвали суду позивачем 23.12.2019р. усунуті означені недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 січня 2020 року позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення і стягнення одноразової грошової допомоги прийнята до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/12077/19 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами з 29.01.2020р. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду, а також встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Крім того, вищевказаною ухвалою суду витребувано у Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки завірені належним чином копії заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги від 15.08.2019р. та всіх доданих до неї документів та висновку Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, прийнятого за цією заявою та направленого до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
10 лютого 2020 року до канцелярії Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому відповідач-2 пред`явлений позов не визнав та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивачем відповідно до вимог чинного законодавства заява про призначення та виплату одноразової грошової допомоги була подана до Департаменту фінансів Міноборони України через районний військовий комісаріат, а саме: через Саксаганський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який в подальшому після перевірки зазначених документів передав їх до обласного військового комісаріату, а саме: до Дніпропетровського ОТЦК та СП, який, в свою чергу, з дотриманням встановленого Порядком №975 строку перевірив подані позивачем документи та спрямував їх разом з висновком до розпорядника бюджетних коштів - Департаменту фінансів Міноборони України. Таким чином, доводи позивача про допущення відповідачем-2 протиправної бездіяльності, яка полягає в не поданні у п`ятнадцятиденний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, є безпідставними та позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають. Крім того, відповідач-2 зазначав, що позивач не має права на одержання одноразової грошової допомоги, оскільки ним пропущено встановлений ч.8 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-ХІІ трирічний строк для реалізації права на отримання цієї допомоги з дня виникнення у позивача такого права, а саме: з дня встановлення ОСОБА_1 інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті, яка встановлена позивачеві з 25.03.2014р. відповідно до довідки МСЕК серії АВ №0249142 від 09.04.2014р., в той час, як з заявою про отримання одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 звернувся лише 15.08.2019р. Отже, відповідач-2 вважає, що підстави для задоволення позовної заяви відсутні.
Крім того, 10 лютого 2020 року на електронну пошту Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив Міністерства оборони України на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач-1 заперечував проти задоволення позовних вимог, які заявлені до нього, посилаючись на те, що оскільки первинно позивачеві ІІІ група інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті, встановлена під час огляду МСЕК з 25.03.2014р. відповідно до довідки МСЕК серії АВ №0249142 від 09.04.2014р. та в подальшому не змінювалась, а з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням такої інвалідності ОСОБА_1 звернувся лише 15.08.2019р., з урахуванням приписів ч.8 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-ХІІ, відповідач-1 дійшов обґрунтованого висновку про відсутність у позивача права на одержання такої допомоги через пропуск останнім встановленого наведеною нормою закону трирічного строку для звернення із заявою про її отримання.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 243, 250, 257, 263 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , 1954р.н., проходив військову службу у Збройних Силах СРСР з 31.07.1971 року по 21.06.1989 року і приймав безпосередню участь у ліквідації наслідків ядерних аварій на усіх об`єктах ТОФ з 23.10.1985р. по 28.12.1985р.; з 29.04.1986р. по 02.07.1986р.; з 25.05.1987р. по 02.08.1987р., що підтверджується довідкою Саксаганського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.08.2019р. №ВО/36, виданою на підставі особової справи №А-5856, архівної довідки МОРФ ТУ ВМФ в/ч72190 від 27.11.2014р. №704/511пр-337.
26 лютого 1990 року ОСОБА_1 звільнено з військової служби.
Згідно з витягом з протоколу №843 від 09.04.2013 року засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця захворювання капітан-лейтенанта у відставці ОСОБА_1 , 1954р.н., так, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті.
Відповідно до виписки з акта огляду МСЕК серії AВ №0249142 від 09.04.2014 року ОСОБА_1 з 25.03.2014 року вперше встановлена третя група інвалідності безстроково у зв`язку із захворюванням, пов`язаним із виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті (підстава акт огляду МСЕК №405 від 09.04.2014р.)
14 квітня 2014 року позивачеві видано посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_1 інваліда 3 групи, який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
16 квітня 2014 року позивачеві видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_2 від 16.04.2014р., відповідно до якого позивач має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12 ААА №051570, виданої обласною МСЕК №4 11.03.2019р., під час повторного огляду ОСОБА_1 підтверджено встановлення позивачеві 3 групи інвалідності безстроково на підставі акта огляду МСЕК №402 від 11.03.2019р.
15 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського ОТЦК та СП через Саксаганський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, пов`язаним із виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті, надавши до неї, зокрема, копії послужного списку, посвідчень ветерана війни - інваліда війни та особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, висновку Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, довідки МСЕК, довідки ТУ ВМФ тощо.
15 серпня 2019 року Саксаганський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки супровідним листом №К/3535 від 15.08.2019р. направив вищевказану заяву ОСОБА_1 з доданими до неї документами на адресу Дніпропетровського ОТЦК та СП, які останній отримав 23.08.2019р., що підтверджується штампом реєстрації вхідної кореспонденції відповідача-2 (вх.№233 від 23.08.2019р.)
09 вересня 2019 року Дніпропетровським ОТЦК та СП направлено до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок №7/12792/7 від 09.09.2019р. відносно заяви ОСОБА_1 та цю заяву із доданими до неї документами.
Відповідно до висновку Дніпропетровського ОТЦК та СП №7/12792/7 від 09.09.2019р. ОСОБА_1 не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки заявник не реалізував своє право на її отримання протягом трьох років з дня виникнення такого права.
27 вересня 2019 року комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняла протокольно оформлене рішення №124, яким відмовила ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки заявник не реалізував своє право на її отримання протягом трьох років з дня виникнення такого права відповідно до приписів ч.8 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-ХІІ, так як первинно звернувся із заявою для призначення одноразової грошової допомоги 15.08.2019р., а інвалідність йому встановлено з 25.03.2014р.
Вважаючи протиправною бездіяльність Дніпропетровського ОТЦК та СП, яка полягає в не наданні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, а також вважаючи протиправним рішення комісії Міноборони України від 27.09.2019р. №124 про відмову у призначенні та виплати йому одноразової грошової допомоги, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку із виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Разом з цим, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), у ст.1 якого, зокрема, встановлено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.41 Закону № 2232-ХІІ виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-ХІІ.
Згідно з п.2 ч.1 ст.3 Закону №2011-XII дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Частиною першою статті 16 Закону №2011-XII встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі по тексту - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону №2011-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги) встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно з п. «б» ч.1 ст.16-2 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).
Частиною 6 статті 16-3 Закону №2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві -резервістами.
Відповідно до ч.9 ст.16-3 Закону №2011-ХІІ порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї статті Закону №2011-ХІІ, Кабінет Міністрів України постановою від 25 грудня 2013 року №975 затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975), яким визначено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Пунктом 2 Порядку №975 передбачено, що допомога, що не призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Пунктом 11 Порядку №975 визначено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
При цьому абз.1 пунктом 13 Порядку №975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства, видано Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, який затверджений наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014р. №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014р. за № 1294/26071 (далі - Положення №530)
Слід зазначити, що вказане Положення №530 пройшло державну реєстрацію, як нормативно-правовий акт міністерства, відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року №493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» та Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року №731, та відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року №34/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 квітня 2005 року за №381/10661.
Тобто Положення №530 наразі є чинним документом та не визнано таким, що суперечить нормативно-правовим актам, або не відповідає вимогам чинного законодавства, в тому числі Порядку №975.
Відповідним розділом вказаного Положення №530 в Міністерстві оборони України визначено порядок з оформлення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, на виконання вимог ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.
Пунктом 4.7 Розділу IV Положення №530 визначено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Пунктом 4.7 Розділу IV Положення №530 продубльовано вимоги та перелік необхідних документів, що в свою чергу визначені загальними правилами, а саме: Порядком №975, та які повинні подаватись і направлятись до розпорядника бюджетних коштів.
Документи на одержання одноразової грошової допомоги у разі призначення інвалідності оформлюються та подаються до Департаменту фінансів Міністерства оборони України обласними військовими комісаріатами.
Відповідно до пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937 (далі - Інструкція №937) на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладено обов`язки щодо перевірки документів, які надійшли з районного військового комісаріату (ТЦКСП) для призначення та виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали особами з інвалідністю, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов`язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, або одноразової грошової допомоги особам, зазначеним у статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та підготовки й подання висновку для призначення одноразової грошової допомоги особам, зазначеним у статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно з п.2.2 Інструкції №937 на районні військові комісаріати (ТЦКСП) покладено обов`язок сприяти особам, звільненим з військової служби у Збройних Силах України, Міністерстві оборони колишнього Союзу РСР, та членам їх сімей в оформленні документів, необхідних для призначення в належних випадках одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності (часткової втрати працездатності), та визначення осіб, які мають право на призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України (особи, звільненої з військової служби, яка померла протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби), та прийняття від них документів, необхідних для призначення одноразової грошової допомоги відповідно до чинного законодавства.
З наведеного слідує, що особи звільнені з військової служби, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, звертаються з заявою та документами, які подаються до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, до районних військових комісаріатів (РТЦКСП), які в подальшому після перевірки зазначених документів на відповідність передають їх до обласного військового комісаріату (ТЦКТАСП). Після чого обласний військовий комісаріат (ТЦКТАСП) також перевіряє документи на відповідність вимогам чинного законодавства та в 15-денний строк складає висновок і направляє його разом із наданими громадянином документами до розпорядника коштів.
Як видно з документів, що надавалися позивачем для призначення одноразової грошової допомоги, ці документи первинно були подані та підписані ОСОБА_1 15.08.2019р. саме в Саксаганському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (далі - Саксаганський РТЦК та СП), так як всі додатки завірені підписом саме військового комісара Саксаганського РТЦК та СП.
Також суд зауважує, що на заяві позивача про призначення та виплату одноразової грошової допомоги від 15.08.2019р. наявний штамп реєстрації вхідної кореспонденції про отримання цієї заяви 15.08.2019р. саме Саксаганського РТЦК та СП (вх.№477), в той час, як Дніпропетровським ОТЦК та СП зазначений пакет документів отримано лише 23.08.2019 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції відповідача-2 на супровідному листі Саксаганського РТЦК та СП від 15.08.2019р. №К/3535, яким було передано пакет документів, наданих позивачем, до Дніпропетровського ОТЦК та СП, та на якому міститься штам реєстрації вхідної кореспонденції Дніпропетровського ОТЦК та СП №233 від 23.08.2019 року.
Таким чином, до Дніпропетровського ОТЦК та СП документи ОСОБА_1 надійшли саме 23.08.2019р., а отже п`ятнадцятиденний термін складення та направлення відповідачем-2 висновку для призначення одноразової грошової допомоги позивачеві слід відраховувати саме з цієї дати, з огляду на що останнім днем для направлення такого висновку є 07.09.2019 року, а так як 07.09.2019 року припадає на вихідний день, останнім днем строку для направлення висновку є перший після нього робочий день, тобто першим робочим днем після 07.09.2019 року є 09.09.2019р. і саме в цей день Дніпропетровським ОТЦК та СП було направлено висновок та документи позивача до розпорядника коштів - Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Вищевстановлені обставини спростовують доводи ОСОБА_1 щодо допущення Дніпропетровським ОТЦК та СП протиправної бездіяльності у вигляді недотримання встановленого п.13 Порядку №975 строку направлення висновку про призначення та виплату позивачеві одноразової грошової допомоги до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
За наведених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає в не поданні у п`ятнадцятиденний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-ХІІ, задоволенню не підлягають.
Щодо іншої частини позовних вимог відносно оскарження позивачем рішення відповідача-1 про відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, суд зазначає наступне.
Як зазначалося вище, відповідно до п.13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 року №564, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2016 року за №1497/29627, «Про затвердження Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум» визначено, що лише Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум уповноважена приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України та приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів.
Як свідчить зміст приписів п.11 Порядку №975, питання призначення одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, носить заявницький характер, тобто розглядається виключно за ініціативою заявника.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що за зверненням особи за призначенням одноразової грошової допомоги, уповноважений орган (обласний військовий комісар за місцем проживання цієї особи) оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України затверджений п.11 Порядку №975 перелік документів для призначення такої допомоги. Своєю чергою, розпорядник бюджетних коштів в особі Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, на підставі зазначених документів приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
З огляду на заявницький характер відносин між особою, яка звертається за призначенням одноразової грошової допомоги, та Міністерством оборони України, відповідальним за повноту, достовірність та своєчасність подачі документів, визначених у п.11 Порядку №975, є заявник.
Як встановлено судом та визнається сторонами, первинно ОСОБА_1 встановлено інвалідність, пов`язану з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті, з 25.03.2014 року відповідно до виписки з акта огляду МСЕК серії AВ №0249142 від 09.04.2014 року на підставі акта огляду МСЕК №405 від 09.04.2014р.
Відповідно до п.3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.
З огляду на приписи п.3 Порядку №975 днем виникнення у ОСОБА_3 права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті, є 25.03.2014р.
При цьому суд зауважує, що при повторному огляді ОСОБА_1 11.03.2019р. обласною МСЕК №4 встановлена група інвалідності не змінювалась, що підтверджується довідкою серії 12 ААА №051570 від 11.03.2019р., виданою на підставі акта огляду МСЕК №402 від 11.03.2019р., яким підтверджено встановлену позивачеві групу інвалідності без її зміни.
Відповідно до ч.8 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Тому суттєве значення має дата первинного встановлення інвалідності або встановлення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності.
Оскільки згідно з довідкою МСЕК серії АВ №0249142 від 09.04.2014 року ОСОБА_1 III група інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним із виконанням обов`язків військової служби з ліквідації аварії на ядерному об`єкті, під час первинного огляду встановлена з 25.03.2014 року та в подальшому не змінювалась, а з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги позивач звернувся лише 15.08.2019 року, суд доходить висновку, що ОСОБА_1 у даному випадку пропущено встановлений ч.8 ст.16-3 Закону №2011-ХІІ строк для реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом.
При цьому чинним законодавством не передбачено можливості поновлення такого строку, натомість, зважаючи на заявницький характер відносин між особою, яка звертається за призначенням одноразової грошової допомоги, та Міністерством оборони України, відповідальність за повноту, достовірність та своєчасність подання документів для отримання одноразової грошової допомоги покладається на заявника.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 пропущено встановлений ч.8 ст.16-3 Закону №2011-ХІІ строк для реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, відповідач-1 дійшов вірного висновку про відмову у призначенні та виплаті позивачеві одноразової грошової допомоги, а, отже, рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом засідання комісії від 27.09.2019 року №124, прийнято в порядку, у спосіб та в межах наданих законом повноважень, тому, підстави для скасування цього рішення відсутні.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви у повному обсязі.
Зважаючи на те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, а позивач у справі звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», докази понесення відповідачем судових витрат відсутні, судові витрати відповідно до вимог статті 139 КАС України не розподіляються.
Керуючись ст. ст. 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, місцезнаходження: Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168), Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525, місцезнаходження: вул. Шмідта, 16, м. Дніпро, 49006) про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення і стягнення одноразової грошової допомоги - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 12.02.2020 року.
Суддя О.М. Турова