
Справа № 420/939/20
УХВАЛА
12 лютого 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та нечинним рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та нечинним рішення Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області від 31.01.2020 № 462 «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальний громад».
Вивчивши матеріали адміністративного позову, суд дійшов висновку про те, що пред`явлена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених ст. 160 КАС України.
Згідно з п .1 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
В обґрунтування позову зазначено, що оспорюване рішення за своїм змістом є нормативно-правовим актом згідно з п. 18 ч. 1 ст. 5 КАС України, а тому справа підлягає вирішенню за правилами та з урахуванням особливостей щодо розгляду адміністративних справ щодо оскарження нормативно-правових актів (ст. 264 КАС України).
В той же час, згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 КАС України нормативно-правовий акт - це акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - це акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
При цьому особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб`єктів владних повноважень встановлено ст. 264 КАС України.
В даному випадку органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, можуть приймати нормативні та ненормативні акти (рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009).
При цьому співвідношення між нормативними актами та ненормативними визначається, зважаючи на мету їхнього видання. Так, ненормативний акт є актом реалізації норм права, який видається тільки задля розв`язання певної ситуації за індивідуально-визначених обставин та умов, тоді як нормативні акти містять приписи права, що стосуються прав та інтересів невизначеного кола суб`єктів, і яке реалізуються без темпоральних обмежень.
В свою чергу, враховуючи викладене, суд вважає, що за своєю правовою природою спірне рішення не має ознак нормативно-правового акта, так як воно видано тільки задля розв`язання певної ситуації стосовно конкретного об`єкта (надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад села Великий Дальник, селища Великий розселенець Викодальницької сільської ради Біляївського району, Села Петродолинське Петродолинської сільської ради Овідіопольського району в Великодальницьку територіальну громаду з центром у селі Великий Дальник) та вичерпає свою дію таким об`єднанням чи не об`єднанням, а тому воно є ненормативним актом.
При цьому в залежності від виду оскаржуваного рішення, спосіб захисту порушеного права відрізнятиметься: нормативно-правові акти судами можуть визнаватися протиправними та нечинними, що має наслідком втрату ними чинності з моменту набрання законної сили судовим рішення, тоді як індивідуальні акти можуть визнаватися протиправними та скасовуватися з моменту їх прийняття.
Згідно з ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зазначені недоліки необхідно усунути шляхом приведення адміністративного позову у відповідність до вимог КАС України, врахувавши викладені вище висновки суду, та подати до суду уточнений адміністративний позов та його копію для відповідача.
На підставі викладеного, враховуючи, що виявлені недоліки перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі, керуючись ст. 169 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та нечинним рішення - залишити без руху, надавши п`ятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення зазначених вище недоліків.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву повернути позивачеві зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Завальнюк