
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2020 р. Справа № 480/4375/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання - Високос Я.С.
позивача ОСОБА_1 , представника позивача Дяченко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, (далі - відповідач), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (- далі - ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 09.07.2019 № 8; зобов`язати Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву від 24.05.2019 та зарахувати до пільгового стажу за списком № 2 період роботи на посаді тракториста колгоспу "Ленінський шлях" Сумського району Сумської області з січня 1982 по квітень 1982.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до головного управління із заявою про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Спірним рішенням позивачу було відмовлено у підтвердженні стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію, з січня 1982 р. по квітень 1982 р., оскільки як зазначає позивач відповідачем помилково було визначено його посаду як учень тракториста.
Відповідач проти позову заперечує, зазначає, що позивачу було відмовлено в зарахуванні періоду роботи на посаді тракториста колгоспу "Ленінський шлях" Сумського району Сумської області з січня 1982 по квітень 1982, враховуючи те, що позивач працював на посаді учня тракториста, що не надає право на зарахування такого періоду до пільгового стажу.
Представник другого відповідача - ГУ ПФУ в Сумській області проти позову також заперечує, зазначає, що наданими позивачем документами не підтверджується факт наявності пільгового стажу, а тому рішенням від 23.07.2019 №826 позивачу відмовлено у призначенні пільгової пенсії.
Ухвалою суду від 01.11.2019 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб. Ухвалою від 07.11.2019 відмовлено в розгляді справи за правилами загального позовного провадження. Ухвалою суду від 02.12.2019 відмовлено в клопотанні позивача про виклик свідків. Ухвалою суду від 02.12.2019 залучено до участі у справі другим відповідачем ГУ ПФУ в Сумській області, призначено судове засідання із викликом сторін. Протокольною ухвалою суду від 12.12.2019 витребувано докази у першого відповідача. Ухвалою суду від 15.01.2020 витребувано документи у другого відповідача.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач для призначення пенсії на пільгових умовах 22.05.2019 звернувся до відповідача - ГУ ПФУ в Сумській області, але рішенням від 23.07.2019 №826 йому було відмолено з тих підстав, що він не має достатнього пільгового стажу. ГУ ПФУ в сумській області 23.07.2019 було прийнято два рішення за один номером, в яких висновок був відмовити у призначенні пільгової пенсії, але вони містять різні розрахунки пільгового стажу позивача.
Також 24.05.2019 позивач через Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області надав заяву про підтвердження стажу роботи (а.с.57). Згідно наданої заяви від 24.05.2019 про підтвердження стажу роботи, позивачем були надані наступні документи - довідка з Єдиного державного реєстру про ліквідацію підприємства, установи, організації без визначення правонаступника, трудова книжка, документ, виданий архівною установою - довідка про заробітну плату.
Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області листом від 24.05.2019 №11281/03-18 надало до ГУ ПФУ в Сумській області документи позивача для розгляду на Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Так, було направлено зазначену заяву з додатками позивача, архівні довідки про зберігання документів, історична довідка про реорганізацію підприємства, копія паспорту та довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру.
Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 09.07.2019 №8 про результати розгляду заяви позивача було відмовлено у підтверджені стажу за період роботи з січня 1982 р. по квітень 1982 на посаді учня тракториста.
Також на підставі висновків рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, як зазначено вище, ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах, про що було прийнято рішення №826 від 23.07.2019, та в подальшому прийнято рішення за аналогічним номером №826 від 23.07.2019 «Вазамін рішення». Зазначені рішення ГУ ПФУ в Сумській області прийняті 23.07.2019 є аналогічними, але містять різницю у загальній кількості пільгового стажу позивача (місяці та дні).
Суд не погоджується із таким рішеннями Комісії та ГУ ПФУ в Сумській області, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Згідно зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі по тексту - Порядок № 637) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника (п.18 Порядку № 637).
Отже, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії слугувала відсутність необхідного пільгового стажу на посаді тракториста з січня 1982 року по квітень 1982 року, про що зазначено в рішенні від 09.07.2019
Як підтверджується матеріалами справи, у трудовій книжці позивача, копію якого надано як позивачем, так і відповідачем, є запис за номером 1 відомості про роботу позивача в колгоспі «Ленинский путь Сумского района». Слід зазначити, що в графі 1 містяться виправлення в графі 3 «відомості про прийняття на роботу» - в зазначення посади позивача. Згідно трудової книжки жодні відомості про виправлення в №1 запису трудової книжки відсутні. В наявності є лише незміна дата запису №1 - 03.01.1982, підстава для запису « Реш. прав.пр 1 от 9.01.82г.»
Згідно архівної довідки №519 від 03.05.2019 в документах архівного фонду колгоспу «Ленінський шлях» в розрахункових відомостях по заробітній платі за 01.01.1982-31.12.2003 виявлено такі дані про роботу позивача за посадою, зокрема за спірний період, з січня 1982 по квітень 1982 посада «учащ.». Таким чином даною архівною довідкою не підтверджується посада позивача «учень тракториста», така інформація в даній архівній довідці відсутня.
Слід зазначити, що як вбачається із спірного рішення, відповідачем період з січня 1982 р. по квітень 1982 р. було визначено як посаду «учень тракториста», при цьому відсутні жодні документи, які б підтверджували такий висновок саме за такою посадою.
Разом і тим, згідно супровідного листа до заяви від 24.05.2019, підписаного заступником начальника управління - начальником відділу з призначення пенсії Л.І. Гонтаренко зазначено, що позивач з 03.01.1982 по 10.05.1982 працював на посаді тракториста у колгоспі «Ленінський шлях» (а.с.66), а також зазначено, що згідно записів у трудовій книжці колгоспника від 11.07.1984 р. позивач з 03.01.1982 по 10.05.1982 працював на посаді тракториста у колгоспі «Ленінський шлях» (а.с.67).
В подальшому жодного зауваження до трудової книжки, в тому числі і щодо внесення виправлень щодо роботи та посади позивача в період з 03.01.1982 супровідний лист не містить. Слід зазначити, що жодного зауваження щодо відсутності належним чином звіреного запису, що виправленому вірити із підписом уповноваженої особи, скріпленої печаткою підприємства така трудова книжка не містять, в спірному рішенні не зазначено. Разом із тим, відповідачі посилаються на наявність у позивача назви посади в період роботи з 03.01.1982 згідно трудової книжки ( а.с.50) - учень тракториста. Слід зазначити, що матеріалами справи не підтверджується наявність запису щодо такої посади, оскільки містяться виправлення, які не містять такої посади. Як зазначено вище, посада учень тракториста не міститься і в архівній довідці (а.с. 25), оскільки в ній зазначено інша посада «учащ.»
Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За її відсутності або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними документами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється спеціально створеною Пенсійним фондом України комісією на підставі показань свідків, уточнюючих довідок підприємств або організацій.
Матеріалами справи не підтверджується, що позивач взагалі перебував на посаді учень тракториста, про що зазначено в спірному рішенні, висновки відповідачів щодо такої посади не підтверджуються матеріалами справи.
Слід зазначити, що позивачем до матеріалів справи долучено копію витягу із трудової книжки колгоспника (а.с.82), оригінал якої оглянуто в судовому засіданні, згідно якої у витягу зазначено, що з 03.01.1982 позивач працював на посаді тракториста.
В судовому засіданні позивач зазначив, що він не мав можливості скористатися правом взяття участі у засіданні комісії, надати додаткові документи чи надати усні пояснення щодо обставин, оскільки його було повідомлено про засідання комісії вже після проведення такого засідання. Відповідач надав докази направлення 02.07.2019 поштовим зв`язком листа від 02.07.2019 про проведення засідання 09.07.2019 (а.с.90-91), але докази отримання до 09.07.2019 такого листа матеріали справи не містять, докази інформування до 09.07.2019 позивача про таке засідання відсутні.
Враховуючи те, що висновки відповідача про факт перебування позивача на посаді «учень тракториста» матеріалами справи не підтверджуються, відповідачем не доведено, що трудова книжка містить таку посаду, враховуючи наявні взагалі виправлення в ній, архівні довідки також містять іншу інформацію щодо посади «учащ.», відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення № 8 від 09.07.2019.
Правовою основою діяльності Комісії при ГУПФУ в Сумській області є положення Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1 (далі по тексту - Порядок № 18-1).
Відповідно до п.п.3, 4, 5 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.
Комісії діють у відповідності до цього Порядку. Склад Комісій затверджується начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Головою Комісії є начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до п.1 Порядку №18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
У відповідності до пп.пп.1, 2 п.11 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи, зокрема, як: заяву про підтвердження стажу роботи, а також документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр).
За приписами п.12 Порядку № 18-1 управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднані управління та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.
Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднані управління приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (п.13 Порядку № 18-1).
У свою чергу, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії (п.14 Порядку № 18-1).
Відповідно до п.15 Порядку № 18-1 комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.
Матеріалами справи підтверджено, що приймаючи спірне рішення 09.07.2019 №8 Комісія не досліджувала в повному обсязі всі документи, що є в наявності у позивача, в т.ч. і виписку із трудової книжки за спірний період, а у зв`язку із неповідомленням позивача про час та місце засідання комісії не надала можливості скористатися правом позивачу подати клопотання про виклик та заслуховування свідків, не враховувала на не дослідила наявні розбіжності між документами щодо посади позивача, трудова книжка, яку досліджували відповідачі, містить незрозумілі виправлення щодо посади позивача, відсутні підписи та печатки особи, що здійснила такі виправлення, відповідачем не обґрунтовано розбіжності між досліджуваними документами.
Частиною 1 статті 44 та частиною 5 статті 45 Закону №1058-ІV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Перелік документів, необхідний для призначення пенсії за віком, передбачено пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі по тексту - Порядок №22-1), за змістом якого до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу); 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення); 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі (п.4.2 Порядку № 22-1).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п.4.3 Порядку № 22-1).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п.4.7 Порядку № 22-1).
Таким чином Комісією не доведено правомірність прийнятого рішення, яке прийнято передчасно, без врахування всіх обставин.
Таким чином враховуючи вищевикладене, в судовому порядку підлягає скасуванню рішення Комісії від 09.07.2019 №8, а також зобов`язати Комісію повторно розглянути заяву позивача від 24.05.2019 про підтвердження стажу роботи.
Стосовно посилання позивача на те, що комісією не було заслухано свідків, а також не враховано додаткові документи, суд зазначає, що відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердж. Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637, передбачено, що у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. (Пункт 2 «Загальні положення» зазначеного Порядку). Позивач не позбавлений такого права подати до відповідачів відповідне клопотання про виклик свідків, а також надати всі документи, що стосуються питання обрахування пільгового стажу, оскільки така інформація не була покладена в основу оспорюваного рішення, комісіє не досліджувалася, свідки не заслуховувалися. Крім того, посилання представника позивача на те, що виправлення до трудової книжки були здійснені після отримання пенсійним органом документів, матеріалами справи не підтверджуються, є припущеннями позивача.
Також суд вважає за необхідне для захисту права позивача на призначення пільгової пенсії скасувати рішення ГУ ПФУ в Сумській області, яким рішенням від 23.07.2019 №826 було відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку із прийнятим рішенням Комісії № 8 від 09.07.2019, таке рішення ґрунтується на висновках Комісії при ГУПФУ в Сумській області, яке також не надає оцінки всім фактичним обставинами спірних відносин. Крім того, ГУ ПФУ в Сумській області було прийнято два аналогічні рішення за одним номером та датою. При цьому повивання на те, що одне із рішень є скасованим чи до нього внесено зміни, такі рішення не містять, відсутнє посилання яке саме рішення є остаточним. Визначення розрахунку пільгового стажу позивача такі рішення не містять.
У розумінні Закону № 1058, Порядку № 22-1 пенсія призначається за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів, у разі дотримання особою всіх умов призначення пенсії, зокрема, щодо стажу та пенсійного віку тощо.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.
Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, беручи до уваги, що відповідачами не було надано оцінки всім документам, що стосуються права позивача на призначення пенсії, позивач був позбавлений права участі у засіданні Комісії, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, та скасувати рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 23.07.2019 №826, а також рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 23.07.2019 №826 «Взамін рішення» (а.с.146-147) та зобов`язати повторно розглянути заяву позивача від 22.05.2019 про призначення пенсії на пільгових умовах (а.с.108).
Враховуючи задоволення позовних вимог, позивачу за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області підлягає відшкодуванню сума судового збору в розмірі 768,40 грн. сплачена при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 09.07.2019 № 8.
Зобов`язати Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.05.2019 про підтвердження стажу роботи.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.07.2019 № 826 та від 23.07.2019 №826 "Взамін рішення" про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов`язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.05.2019 про призначення пенсії на пільгових умовах.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ,і.к. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) суму судового збору в розмірі 768,40 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до ч. ч. 1,6 ст. 120 КАС України повний текст рішення складено та підписано 12.02.2020.
Суддя С.М. Гелета