Рішення № 87549923, 16.01.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2020
Номер справи
460/3829/19
Номер документу
87549923
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

16 січня 2020 року м. Рівне №460/3829/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Друзенко Н.В., за участю секретаря судового засідання Романчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник Шевчук В.С., відповідача: представник Довгалюк І.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), рішення, -

В С Т А Н О В И В:

04.12.2019 Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області та з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просив визнати протиправними та скасувати прийняті ГУ ДПС у Рівненській області: вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-343934-50 від 19.11.2019 на суму 41997,22 грн. та №Ф-343934-50 від 17.12.2019 на суму 41997,22 грн. та рішення №0259695005 від 07.10.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме штрафу у розмірі 9942,03 грн. та пені в розмірі 9739,27 грн.

Ухвалою суду від 09.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено розгляд справи по суті на 02.01.2020.

02.01.2020 розгляд справи відкладено на 16.01.2020.

Відповідно до статей 243 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16.01.2020 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Згідно з позовною заявою та поясненнями представника в судовому засіданні, позовні вимоги ґрунтуються на тому, що 11.10.2019 на адресу позивача надійшли рішення ГУ ДПС у Рівненській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату несвоєчасне перерахування) єдиного внеску: №0259645005 від 07.10.2019 на підставі якого застосовано штраф у розмірі 5235,81 грн. та нараховано пеню в сумі 12396,43 грн.; №0259695005 від 07.10.2019 на підставі якого застосовано штраф у розмірі 9942,03 грн. та нараховано пеню в сумі 9739,27 грн.; №0259615005 від 07.10.2019 на підставі якого застосовано штраф у розмірі 598,10 грн. та нараховано пеню в сумі 4993,85 грн. Сторона позивача зазначає, що рішення №0259695005 від 07.10.2019 було прийнято з порушенням підпункту 2 пункту 2 розділу VII порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, який передбачений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №499, зареєстрованої в Мінюсті України 07.05.2015 №508/26953. Відповідно до рішення ДПС України №10447/6/99-00-08-06-01 від 22.11.2019 прийнятого за результатами розгляду скарги позивача, вказаний контролюючий орган вказав, що під час прийняття вище перелічених рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені Головним управлінням ДПС у Рівненський області було порушено вимоги підпункту 2 пункту 2 розділу VII Інструкції, у зв`язку із тим, що відповідачем було прийнято 3 окремі рішення, хоча правильним є прийняття одного єдиного. Як наслідок, ДПС України було вибірково скасовано, ті рішення, які містили в собі найменші суми боргу. На переконання сторони позивача, якщо керуватися положеннями підпункту 2 пункту 2 розділу VII Інструкції та логічними висновками ДПС України, що рішення №0259695005 від 07.10.2019 також підлягає скасуванню, адже воно не охоплює усі періоди прострочки сплати сум ЄСВ, які перелічені у вищезгаданих трьох рішеннях, оскільки правильним в такому разі має бути рішення, яке містить в собі розрахунок штрафних санкцій за весь період, тобто з 23.07.2013 до 22.12.2018. За таких обставин, сторона позивача констатує, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0259695005 від 07.10.2019, на підставі якого застосовано штраф у розмірі 9942,03 грн. та нараховано пеню в сумі 9739,27 грн. за період з 22.06.2016 по 12.12.2018, складене з порушенням вимог законодавства, а відтак підлягає скасуванню. Крім того, сторона позивача вказує, що Головне управління ДПС у Рівненській області, не дочекавшись результатів розгляду скарги позивача поданої до ДПС України, 19.11.2019 виставило вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-343934-50, в якій містилося вимога про необхідність сплати позивачем усієї суми штрафних санкцій та пені, які нараховані згідно з вищевказаними рішеннями. Однак, рішення від 07.10.2019 №0259645005 та №0259615005 скасовані рішенням ДПС України №10447/6/99-00-08-06-01 від 22.11.2019, а тому включення сум заборгованості до вимоги №Ф-343934-50 від 19.11.2019 за такими рішеннями є неправомірним. Також позивач вказує, що вимога №Ф-343934-50 від 17.12.2019 є повністю ідентичною в своїй сумі вимозі про сплату боргу (недоїмки) №Ф-343934-50 від 19.11.2019 та включає в себе штрафні санкції та пеню, які були визначені позивачеві на підставі рішень від 07.10.2019 №0259645005 та №0259615005, які скасовані. За наведеного, сторона позивача зазначає, що повторне включення сум заборгованості до вимоги №Ф-343934-50 від 17.12.2019 є неправомірним. За наведеного просила позов задовольнити повністю.

Згідно з відзивом на позовну заяву та поясненнями представника в судовому засіданні, сторна відповідача позовні вимоги не визнає. В обґрунтування заперечень зазначає, що в результаті проведеного аналізу даних інтегрованої картки ФОП ОСОБА_1 контролюючим органом нараховано грошові зобов`язання з єдиного внеску та винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасні сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.10.2019 №0259695005, №0259615005, №0259645005. За результатами розгляду скарги позивача рішенням Державної податкової служби України від 22.11.2019 №10447/6/99-00-08-06-01 рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасні перерахування) єдиного внеску від 07.10.2019 №0259615005, №0259645005 - скасовано та зобов`язано Головне управління ДПС у Рівненській області винести та направити нове рішення. Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплаті (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.10.2019 №0259695005 - залишено без змін. Таким чином, рішенням Державної податкової служби України від 22.11.2019 №10447/6/99-00-08-06-01 не змінено (не зменшено) суму недоїмки, а лише зауважено про необхідність відображення донарахувань згідно з рішеннями від 07.10.2019 №0259615005 №0259645005 в одному єдиному рішенні. При цьому, позивач в позовній заяві не обґрунтовує жодними фактами та нормам чинного законодавства позовну вимогу про протиправність та скасування рішення від 07.10.2019№0259695005. Також сторона відповідача доводила, що спірні вимоги прийняті у відповідності до чинного законодавства. За наведеного просила в позові відмовити.

Заслухавши представників сторін, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.

Відповідно до даних інтегрованої картки єдиний податок Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 сплачувався з порушенням встановлених строків, зокрема:

1) по коду класифікації доходів бюджету 71040000 «для фізичних осіб, у тому числі, які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність» за ІІ-ІV квартали 2013 року, 2014-2017 роки, І-ІІІ квартали 2018 року (а.с.46-47);

2)по коду класифікації доходів бюджету 71010000 «єдиний внесок нарахований роботодавцем на суми: заробітної плати, винагороди по договорах ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності» за травень-грудень 2016 року, 2017 рік, січень-листопад 2018 року (а.с.43-45).

Факт несвоєчасності сплати єдиного внеску за вказані періоди позивачем не заперечується.

У зв`язку з виявленням вищевказаних порушень, 07.10.2019 Головним управлінням ДПС у Рівненській області винесено:

- рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0259695005, яким до позивача застосовано штраф за період з 22.06.2016 по 22.12.2018 в розмірі 9942,03грн. та нараховано пеню в розмірі 9739,27грн. (а.с.12-14);

- рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0259615005, яким до позивача застосовано штраф за період з 23.07.2013 по 20.04.2017 в розмірі 598,10грн. та нараховано пеню в розмірі 4395,75грн. (а.с.15);

- рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0259645005, яким до позивача застосовано штраф за період з 21.01.2015 по 22.12.2018 в розмірі 5235,81грн. та нараховано пеню в розмірі 12396,43грн. (а.с.16-17).

Позивачем 21.10.2019 подано скаргу на вказані рішення в адміністративному порядку (а.с.26).

19.11.2019 Головним управлінням ДПС у Рівненській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-343934-50, відповідно до якої заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені станом на 31.10.2019 становить 41997,22 грн. (а.с.20).

Рішенням Державної податкової служби України від 22.11.2019 №10477/6/99-00-08-06-01 про результати розгляду скарги рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахувань) єдиного внеску від 07.10.2019 №0259695005 ГУ ДПС у Рівненській області (по коду класифікації 71010000) - залишено без змін, рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.10.2019 № 0259615005 та № 0259645005 ГУ ДПС у Рівненській області (по коду класифікації 71040000) скасовано, а скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 21.10.2019 № б/н - задоволено частково, зобов`язано ГУ ДПС Рівненській області винести та направити нове рішення (а.с.22-23). Відповідно, скасовані рішення вважаються відкликаними з дня прийняття даного рішення

17.12.2019 Головним управлінням ДПС у Рівненській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-343934-50, відповідно до якої заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені станом на 30.11.2019 становить 41997,22 грн. (а.с.38).

Вважаючи протиправними рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.10.2019 №0259695005 та вимоги від 19.11.2019 №Ф-343934-50 та від 17.12.2019 №Ф-343934-50 позивач звернувся до суду з позовом про їх скасування.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон №2464-VI).

Відповідно до абзацу третього пункту 1 та пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Відповідно пункту 1 частини другої статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстрована Міністерством юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (далі - Інструкція №449).

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Інструкції №449 платниками єдиного внеску є роботодавці фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань).

Згідно з підпунктом 3 пункту 1 Інструкції №449 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Пунктами 2 та 3 Інструкції №449 визначено, що платники єдиного внеску, зазначені в підпунктах 3-6 пункту 1 цього розділу, є для себе одночасно страхувальниками і застрахованими особами. Платники єдиного внеску, зазначені в підпунктах 1, 2 пункту 1 цього розділу, є страхувальниками для застрахованих осіб.

Таким чином, позивач як фізична особа-підприємець є для себе одночасно страхувальником і застрахованою особою, а тому є платником єдиного внеску за себе.

Окрім того, позивач як роботодавець є страхувальником для застрахованих осіб (працівників), а тому позивач є платником єдиного внеску за своїх працівників.

Сплата єдиного внеску роботодавця як платника єдиного внеску та фізичної особи-підприємця як платника єдиного внеску за себе здійснюється на різні рахунки та за різними кодами бюджетної класифікації.

Відповідно до частини десятої статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону №2464-VI орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Як вже зазначалося судом, позивачем не заперечується факт несвоєчасності сплати єдиного податку у періоди за які нараховано штрафні санкції та пеня.

Також суд зазначає, що відкликання контролюючим органом рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.10.2019 №0259615005 та №0259645005, якими застосовано штрафи та нараховано пеню за несвоєчасну сплату позивачем єдиного внеску по коду класифікації 71040000 «для фізичних осіб, у тому числі, які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність», не свідчить про протиправність рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахувань) єдиного внеску від 07.10.2019 №0259695005, яким до позивача застосовано штраф та нараховано пеню за несвоєчасну сплату ним єдиного внеску як роботодавця по коду класифікації доходів бюджету 71010000 «єдиний внесок нарахований роботодавцем на суми: заробітної плати, винагороди по договорах ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності».

Жодних інших доводів на обґрунтування протиправності рішення від 07.10.2019 №0259695005 позивачем не наведено та доказів протиправності вказаного рішення суду не надано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога в частині визнання протиправним та скасування рішення від 07.10.2019 №0259695005 до задоволення не підлягає.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) №Ф-343934-50 від 19.11.2019 та №Ф-343934-50 від 17.12.2019, суд зазначає наступне.

Частиною чотирнадцятою Закону №2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.

Оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом доходів і зборів вищого рівня та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов`язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.

Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.

Судом встановлено, що рішення Головного управління ДПС у Рівненській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.10.2019 №0259695005, №0259615005 та №0259645005 надіслані позивачу 10.10.2019, а отримані ним 11.10.2019 (а.с.19).

21.10.2019 позивач подав до Державної податкової служби України скаргу на вищевказані рішення.

Про оскарження рішень від 07.10.2019 №0259695005, №0259615005 та №0259645005 позивач повідомив Головне управління ДПС у Рівненській області. Повідомлення від 21.10.2019 отримане відповідачем 22.10.2019 (а.с.27).

Таким чином, сплата сум зазначених у вказаних рішеннях зупинена до розгляду скарги позивача.

Отже вимога Головного управління ДПС у Рівненській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-343934-50 від 19.11.2019 прийнята передчасно, а тому підлягає скасуванню.

Крім того, підлягає скасуванню і вимога Головного управління ДПС у Рівненській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-343934-50 від 17.12.2019, яка теж є передчасною, оскільки вона прийнята вже після відкриття провадження у даній справі та до винесення рішення у справі.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи вищевикладене, позовна заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 384,20грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області ( код ЄДРПОУ 43142449, вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,33023 ) задовольнии частково.

Визнати протиправними та скасувати вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-343934-50 від 19.11.2019 та вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-343934-50 від 17.12.2019.

В частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення №0259695005 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.10.2019, - відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань до Головного управління ДПС у Рівненській області пропорційну частину судового збору, а саме 384,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 23 січня 2020 року.

Суддя Друзенко Н.В.