
Справа № 420/7898/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до керівника суб`єкта владних повноважень - Голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до керівника суб`єкта владних повноважень - Голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 про визнання протиправними дій відповідача в частині продовження строку на підготовку відповіді на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради» до двадцяти робочих днів; визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині не надіслання відповіді на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради» на електрону пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1, запитувача інформації позивача; зобов`язання відповідача надати позивачу відповідь на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради» під особистий підпис; зобов`язання відповідача надіслати відповідь на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради», в електронному вигляді на електрону пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 запитувача інформації позивача.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзив.
Позивач в судове засідання з`явився, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов та пояснення позивача обґрунтовані тим, що 09.12.2019 року він звернувся до Голови Олександрійської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 з інформаційним запитом на отримання публічної інформації, на який йому надано лист за вих. №ср-02/17/882, яким повідомлено, що до Олександрійської сільської ради надійшла велика кількість надісланих позивачем інформаційних запитів одночасно, які потребують час для пошуку інформації серед значної кількості даних, тому розгляд запитів продовжено до двадцяти робочих днів. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та ненадання інформації на запит позивача є протиправною бездіяльністю відповідача.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Відповідач надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, який суд не враховує з підстав його неналежного оформлення, тобто, відсутності доказів надіслання відзиву та додатків до нього позивачу.
Відповідно до ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України якщо клопотання про розгляд справи за відсутності сторони заявили всі учасники справи, або якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19, 34, 40 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до положень ст. 1, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про інформацію» інформація це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Суб`єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, інший суб`єкт, що здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Згідно з положеннями ст. 1, 12, 13, 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації, зокрема, фізичні особи; розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
Розпорядники інформації зобов`язані, зокрема, надавати достовірну, точну та повну інформацію.
Відповідно до положень ст. 19, 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію має містити: ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію.
Таким чином, позивач має право на звернення до відповідача з запитом на отримання публічної інформації, а відповідач, в свою чергу, зобов`язаний, в разі дотримання вимог до запиту та відсутності підстав для відмови у задоволенні запиту, надати позивачу інформацію, про яку він просить.
При цьому, відповідно до ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 09 грудня 2019 року звернувся з інформаційним запитом про отримання публічної інформації до сільського голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4, в якому просив надати завірену належним чином копію рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради» (аркуш справи 12). В зазначеному запиті позивач просив виготовити та надати йому відповідь у письмовому вигляді на паперовому носії інформації, під особистий підпис, а також продублювати на його електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1.
За результатами розгляду запиту, позивач 13.12.2019 року отримав лист Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області за вих. № ср-02-17/882 від 13.12.2019 року в якому йому повідомлено, що у зв`язку із тим, що до Олександрійської сільської ради надійшла велика кількість надісланих позивачем інформаційних запитів одночасно, які потребують час для пошуку інформації серед значної кількості даних, розгляд запитів продовжено до 20 робочих днів (аркуш справи 13).
Суд звертає увагу, що підставою для продовження строку надання відповіді на запит на інформацію до 20 робочих днів, у відповідності до ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» є необхідність надання великого обсягу інформації або потреба у пошуку інформації серед значної кількості даних, однак ця норма не передбачає продовження строку з підстав отримання розпорядником інформації інших запитів, на які також потрібно надавати інформацію.
При цьому, відповідачем не надано до суду будь-яких доказів, які б свідчили про великий обсяг інформації, яку запитує позивача або потребу пошуку її серед значної кількості даних.
Також, суд звертає увагу, що відповідно до п. 1 ч. 7 Розділу ІІІ «Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 року № 1000/5, вихідні документи надсилаються адресатам з використанням засобів поштового зв`язку, електрозв`язку, а також доставляються кур`єрською, фельд`єгерською службами.
Позивачем в інформаційному запиті зазначена електронна адреса, на яку від просив продублювати відповідь, однак такі дії відповідачем не вчинені.
Враховуючи вищевикладені обставини, дії відповідача в частині продовження строку на підготовку відповіді на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ср 02-16-122-09.12.19) до двадцяти робочих днів та бездіяльність в частині не надіслання відповіді на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ср 02-16-122-09.12.19) на електрону пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1, запитувача інформації ОСОБА_1 є протиправними, а тому у суду є всі підстави для зобов`язання відповідача вчинити дії, про які просить ОСОБА_1 .
Що стосується вимоги позивача про зобов`язання Керівника суб`єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 у 30 денний строк з моменту набрання рішення законної сили подати звіт про виконання рішення суду, слід зазначити, що згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є засобом судового контролю за виконанням судового рішення, який застосовується судом за власною ініціативою та розсудом і не може бути предметом позовних вимог, проте в даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 139, 243-246, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Керівника суб`єкта владних повноважень голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 (67513, Одеська область, Лиманський район, с. Олександрівка, Площа Центральна, буд. 3; код ЄДРПОУ 05583236) про визнання протиправними дій керівника суб`єкта владних повноважень - голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 в частині продовження строку на підготовку відповіді на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради» до двадцяти робочих днів; визнання протиправною бездіяльності керівника суб`єкта владних повноважень - голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 в частині не надіслання відповіді на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради» на електрону пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1, запитувача інформації ОСОБА_1 ; зобов`язання керівника суб`єкта владних повноважень - голову Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 надати ОСОБА_1 відповідь на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради» під особистий підпис; зобов`язання керівника суб`єкта владних повноважень - голову Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 надіслати відповідь на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради», в електронному вигляді на електрону пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 запитувача інформації ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії керівника суб`єкта владних повноважень - голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 в частині продовження строку на підготовку відповіді на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради» до двадцяти робочих днів.
Визнати протиправною бездіяльність керівника суб`єкта владних повноважень - голови Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 в частині не надіслання відповіді на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради» на електрону пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1, запитувача інформації ОСОБА_1 .
Зобов`язати керівника суб`єкта владних повноважень - голову Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 надати ОСОБА_1 відповідь на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради» під особистий підпис.
Зобов`язати керівника суб`єкта владних повноважень - голову Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_4 надіслати відповідь на інформаційний запит від 09.12.2019 року (вх.№ ср 02-16-122-09.12.19) про надання у письмовому вигляді на паперовому носії інформації завіреної належним чином копії рішення сесії Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області про внесення змін до рішення Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області №692/VII від 22.12.2018 року «Про упорядкування умов оплати праці заступника сільського голови з фінансово економічних питань - головного бухгалтера Олександрівської сільської ради», в електронному вигляді на електрону пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 запитувача інформації ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л. І. Свида
.