Ухвала суду № 87549611, 12.02.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2020
Номер справи
120/192/20-а
Номер документу
87549611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

12 лютого 2020 р. Справа № 120/192/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в м. Вінниці у письмовому провадженні заяву представника відповідача про розгляд за правилами загального позовного провадження адміністративної справи за позовом громадянина Сполучених Штатів Америки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20.01.2019 поштою до суду надійшла позовна заява за підписом адвоката Григораш К.М., подана як представником від імені та в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач), про визнання протиправним та скасувати наказу Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області (далі - Управління, відповідач) № 1 від 02.01.2020 про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання позивача біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та зобов`язання відповідача прийняти рішення про оформлення документів для вирішення питання про визнання позивача біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Ухвалою суду від 27.01.2020 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

07.02.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

Крім того, до відзиву додано заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, яку від імені Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області підписано представником Порхун Л.М.

Водночас на підтвердження повноважень вказаної особи як представника відповідача суду надано довіреність № 1/1 від 02.01.2020, видану начальником Управління Наливайком Б.О. Згідно з довіреністю завідувача сектору юрдичного забезпечення Управління Порхун Л.М. уповноважено представляти інтереси Управління в усіх судах з усіма правами, наданими законом позивачу, відповідачу, третій особі (без виключень) заявнику, скаржнику, у тому числі оскарження судових рішень та вчинення будь-яких інших дій, передбачених чинним законодавством України для виконання цієї довіреності та надано право від імені Управління підписувати, подавати та отримувати всі необхідні документи.

Отже, заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження подано представником Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області Порхун Л.М., на підтвердження повноважень якої суду надано вищезазначену довіреність.

Частиною третьою статті 43 КАС України передбачено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Відповідно до ч. 1 ст. 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Згідно з ч. 3 ст. 55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.

Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділуVII "Перехідні положення" КАС України, у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.

30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" від 02 червня 2016 року № 1401-VIII.

Відтак підпунктом 11 пункту 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.

Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.

Отже, законодавець розмежував поняття "самопредставництво" та "представницво інтересів", які, відповідно, передбачають участь, зокрема, органу державної влади у судовій справі через свого керівника, іншу уповноважену особу відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту), тобто в порядку самопредставництва, або ж через представника.

Таким чином, самопредставництво органу державної влади в адміністративній справі може здійснюватись лише особами, коло яких визначено у ч. 3 ст. 55 КАС України.

Водночас в силу положень ст.ст. 131-1, 131-2, абзацу 2 підпункту 11 пункту 16-1 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах з 01.01.2020 здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що, у разі здійснення самопредставництва, повноваження особи, яка від імені органу державної влади подає (підписує) заяву, клопотання, скаргу, мають бути підтверджені належними документами, наприклад статутом, положенням, трудовим договором (контрактом) або відомостями про займану посаду.

Аналогічна правова позиція наведена, зокрема, в ухвалі Верховного Суду від 20.01.2020 у справі № 480/1886/19.

Разом з тим, на підтвердження повноважень Порхун Л.М., як особи, яка може діяти від імені Управління в порядку самопредставництва, суду не надано належних документів. Натомість довіреність за № 1/1 від 02.01.2020 таким документом не вважається.

Крім того, як видно з матеріалів справи, Порхун Л.М. не є керівником відповідного державного органу, а також адвокатом, який може представляти інтереси Управління як його представник.

Враховуючи наведене суд доходить висновку, що заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження подано (підписано) особою, права якої на вчинення відповідних дій не підтверджені у встановленому законом порядку.

Додатково суд зважає на те, що додана до заяви копія довіреності в жодний спосіб не завірена, що само собою свідчить про неналежність вказаного документа при вирішенні питання про підтвердження повноважень представника юридичної особи (серед іншого, див. постанову Верховного Суду від 05.02.2020 у справі № 500/1212/19).

За змістом положень ч. 3 ст. 44 КАС України право подавати заяви та клопотання належить учасникам справи, тобто сторонам, третім особам та їх представникам.

Частиною третьою статті 166 КАС України визначено, що заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

Отже, враховуючи наведені вище мотиви, суд приходить до переконання про відсутність правових підстав для вирішення по суті заяви представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Відтак подану заяву належить повернути заявнику без розгляду.

Керуючись ст.ст. 55, 166, 167, 195, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Повернути без розгляду заяву представника відповідача Порхун Людмили Миколаївни про розгляд адміністративної справи № 120/192/20-а за правилами загального позовного провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, можть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала складена та підписана суддею 12.02.2020.

Суддя Сало Павло Ігорович