
Справа № 686/4059/20
Провадження № 2-о/686/144/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2020 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді – Козак О.В.,
при секретарі – Слободянюк А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) про встановлення факту смерті,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , в обґрунтування якої вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Внаслідок смерті чоловіка ОСОБА_2 Макіївським міським відділом реєстрації актів цивільного стану Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки 24 серпня 2016 року видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , яке відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-УІІ (із змінами) є недійсним і не створює правових підстав.
Пунктами 1, 2, 3 статті 9 вказаного Закону передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до Закону України від 15.04.2014 р. № 1207-УІІ “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, Постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 р. № 254-УІІІ “Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями”, переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, м.Макіївка Донецької області є тимчасово окупованою територією.
В січні 2020 року, вона звернулася до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області для проведення реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_2 . Проте, їй було відмовлено у зв`язку з тим, що для реєстрації смерті надано свідоцтво про смерть та довідку про смерть, виданих на окупованій території, що відсутні підстави для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть українського зразку відповідно до законодавства України. Додатково надано роз`яснено стосовно належного документу для проведення акту реєстрації, а саме для проведення вищезазначених дій треба надати лікарське свідоцтво про смерть (ф. №106/о) або фельдшерську довідку про смерть (ф. №106-1/о), форми яких затверджені наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року № 545. Також їй було роз`яснено, що рішення суду про встановлення факту смерті особи є єдиною підставою для державної реєстрації смерті особи на підставі медичних документів, оформлених медичними закладами на території непідконтрольній українській владі.
Вона не має можливості скористатися своїм конституційним правом зареєструвати та отримати свідоцтво про смерть свого чоловіка ОСОБА_2 , тому просить заяву задоволити та встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м.Макіївка, Донецької області, який на час смерті проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 63 років на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, а саме у м.Макіївка, Донецької області.
В судове засідання заявник не з`явилась, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, заяву про встановлення факту підтримала, просила задоволити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явилась, про час та місце слухання справи повідомлялась у встановленому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.293 ч.1 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ст.293 ч.2 п.5 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення.
З правових позицій Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вбачається, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Статтею ст.317 ч.1 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Постановою Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" від 17 березня 2015 року №254-VIII визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» зі змінами, затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Зокрема, додатком 1 до вищезазначеного розпорядження таким населеним пунктом визначено м. Макіївка.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
В судовому засіданні судом встановлено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується: лікарським свідоцтвом про смерть №1408 від 02.08.2016 року, виданим Республіканським бюро судово-медичної експертизи ДНР; довідкою про причини смерті від 02.08.2016 року; свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 ; посвідченням №3471 про захоронення від 02.08.2016 року.
Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану відмовою №145/22.18.4-36 від 24.01.2020 року відмовив заявнику у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки нею для підтвердження факту смерті пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Місцем смерті ОСОБА_2 є м.Макіївка, Донецької області, яке знаходиться на тимчасово окупованій території, межі якої визначені Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 №254-УІІІ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», оскільки знаходиться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена Постановою ВР України №252-УІІІ від 17.03.2015 року.
Враховуючи вищевикладене, ту обставину, що для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 є об`єктивні перешкоди і заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про його смерть, слід встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Макіївка, Донецької області, який помер в м.Макіївка, Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до вимог ч.4 ст. 317 ЦПК України Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню..
Керуючись ст.ст.247,293, 317 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Макіївка, Донецької області, який помер в м.Макіївка, Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН: НОМЕР_2 , жителька: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа : Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) (код ЄДРПОУ: 33282487, пошт.індекс: 29013, м.Хмельницький, вул.Гагаріна, 4).
Суддя: