ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.007070
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Маріам агро» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов’язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство «Маріам агро» (далі – ПП «Маріам агро», позивач) звернулося 27.12.2019 до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - ГУ ДПС у Львівській області, відповідач -1), Державної податкової служби України (далі – ДПС України, відповідач – 2) з такими вимогами: - визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрація №1289867/40907579 від 25.09.2019; - зобов’язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №27 від 20.08.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її надходження; - визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрація №1297159/40907579 від 02.10.2019; - зобов’язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №36 від 07.09.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її надходження.
Позовні вимоги обґрунтовано такими обставинами (а.с. 5-14):
ПП «Маріам агро» подало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні №27 від 20.10.2018 та №36 від 07.09.2019. Реєстрацію цих податкових накладних контролюючий орган зупинив, запропонував платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Повідомленнями №27 від 19.09.2019 та №36 від 01.10.2019 позивач надав пояснення разом з документами в підтвердження реальності здійснення операцій по цих податкових накладних. Відповідач подані документи не взяв до уваги та прийняв рішення №1289867/40907579 від 25.09.2019, №1297159/40907579 від 02.10.2019 про відмову у реєстрації податкових накладних №27 від 20.10.2018 та №36 від 07.09.2019 відповідно з підстав ненадання платником податку копій документів. Позивач вказує, що контролюючий орган безпідставно проігнорував надані платником податків пояснення та первинні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких надалі було відмовлено. Вважає прийняті рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області про відмову в реєстрації податкових накладних необґрунтованими та протиправними. За наведених обставин позивач вважає, що права платника податку повинні бути відновлені шляхом зобов’язання ДФС України зареєструвати податкові накладні днем їх подання на реєстрацію.
Відповідачі позов не визнають. Представник відповідачів подав відзив на позовну заяву (а.с. 66-68), просить суд відмовити в задоволенні позову ПП «Маріам агро» в повному обсязі. Вказує, що причиною для відмови в реєстрації податкових накладних було надання платником податків документів, недостатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, тому в ГУ ДФС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Представник відповідачів на вимогу ухвали суду про витребування доказів суду долучив докази отримання контролюючим органом пояснень та первинних документів, надісланих платником податків після отримання повідомлення про зупинення реєстрації податкових накладних.
Представники сторін в судовому засіданні 04.02.2020 виступили з промовами та підтримали кожен свою позицію по суті спору. Представник відповідача також просив оголосити перерву для надання доказів на виконання вимог ухвали суду від 29.12.2019; сторони просили завершити розгляд справи після отримання таких доказів. Суд ухвалив, що після отримання витребуваних доказів постановить рішення суду 12.02.2020 в порядку письмового провадження.
Суд заслухав виступи учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:
приватне підприємство «Маріам агро» зареєстроване як юридична особа 21.10.2016 з присвоєнням ідентифікаційного коду 40907579. Основним видом діяльності є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (код КВЕД 46.21), неспеціалізована оптова торгівля (а.с. 57-59).
В рамках основного виду господарської діяльності та відповідно до укладеного договору поставки №08/2019 від 20.08.2019 ПП «Маріам агро» (Покупець) придбало в товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-трейд-груп» (Постачальник) продукцію: пшенична висівка (а.с. 38-39). На виконання цього договору, Постачальник поставив Покупцю товар (пшеничні висівки) згідно видаткових накладних: №9 від 20.08.2019 на суму 89072,09 грн., в тому числі ПДВ 14845,35 грн.; №16 від 06.09.2019 на суму 74480,08 грн. в т.ч. ПДВ 12413,35 грн. (а.с. 40-41). ПП «Маріам агро» провело часткову оплату за товар шляхом перерахування коштів ТОВ «Агро-трейд-груп», що підтверджується платіжними дорученнями №876 від 06.09.2019 на суму 50000 грн., №895 від 23.09.2019 на суму 20000 грн. (а.с. 42-43). Транспортування товару здійснювалось відповідно до товарно-транспортних накладних №19/08/19 від 19.08.2019 та №07/09/19 від 07.09.2019.
Отриманий від «Агро-трейд-груп» товар ПП «Маріам агро» поставило ТОВ «Завод Київкомбікорм» на підставі товарно-транспортних накладних №348309 від 19.08.2019, №399939 від 07.09.2019 (а.с. 46-47,50-51) та відповідно до укладеного між сторонами договору поставки висівок пшеничних №232/ЗКК від 20.08.2019, виписаних ПП «Маріам агро» видаткових накладних: №27 від 20.08.2019 на суму 92541,12 грн., в тому числі ПДВ 15423,52 грн.; №35 від 07.09.2019 на суму 77380,80 грн. в т.ч. ПДВ 12896,80 грн. (а.с. 52, 53-54). Позивач вказує, що ТОВ «Завод Київкомбікорм» не провело оплату за поставлений товар, оскільки договір між сторонами передбачає відстрочення платежу до реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
На суму поставленого товару ПП «Маріам агро» склало податкові накладну №27 від 20.08.2019 та №36 від 07.09.2019 та подало такі на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с. 16,28).
Документообіг між платником податків та контролюючим органом щодо реєстрації податкових накладних відбувається в електронному вигляді, як це передбачено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних.
Платник податку отримав квитанції, відповідно до яких документ прийнято, однак реєстрацію податкових накладних №27 від 20.08.2019 та №36 від 07.09.2019 зупинено. В квитанціях зазначено, що накладні відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», платнику податків запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН (а.с. 18, 30).
Повідомленням №27 від 19.09.2019 ПП «Маріам агро» надало пояснення разом з підтверджуючими документами щодо правомірності складення податкової накладної №27 від 20.08.2019 (а.с. 20-21, 74-82). Повідомленням №36 від 01.10.2019 надало пояснення разом з підтверджуючими документами щодо правомірності складення податкової накладної №36 від 07.09.2019 (а.с. 32-33, 140-148).
Комісія ГУ ДПС у Львівській області прийняла рішення: - №1289867/40907579 від 25.09.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 20.08.2019 (а.с. 22-23); - №1297159/40907579 від 02.10.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №36 від 07.09.2019 (а.с. 34-35). Рішення мотивовані тим, що платник податків не надав копії документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг; зберігіння і транспортування; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції.
Не погодившись з цими рішеннями позивач подав до комісії ДПС України скарги на рішення комісії територіального органу ДПС (а.с. 24,36, 84-92, 150-158), до яких долучив пакет документів для підтвердження правомірності складання податкових накладних, реєстрація яких зупинена контролюючим органом.
Рішенням комісії ДПС України з питань розгляду скарг скаргу ПП «Маріам агро» щодо реєстрації податкової накладної №36 від 07.09.2019 залишено без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін (а.с. 27).
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України).
Відповідно до пп. «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови КМ України від 26.04.2017 № 341, далі – Порядок №1246).
Згідно із пунктом 2 цього Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
- факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
- відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку № 1246).
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).
Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Цією постановою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 117, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).
За визначенням термінів, наведеному в пункті 1 Порядок № 117:
- моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об’єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства;
- критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 117 податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D>0,03, Р<Рм×~1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
Податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5 Порядку № 117).
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 6 Порядку № 117).
Порядку № 117, зокрема, містить такі норми:
12. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
13. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
14. Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
15. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
16. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
20. Зазначені комісії приймають рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
22. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
23. Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:
- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;
- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Пунктом 10 Порядку № 117 визначено, що критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Державна фіскальна служба України листом від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 визначила критерії ризиковості платника податку. Згідно з підпунктом 1.6 пункту 1 комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);
- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;
- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.
Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постановах від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, від 04.12.2018 у справі №821/1173/17 висловив таку правову позицію: «… можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності».
Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених письмових доказів суд, з метою вирішення цього спору, керується такими міркуваннями:
ПП «Маріам агро» зареєстроване як юридична особа в 2016, має основним вид діяльності за КВЕД 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, серед інших видів діяльності неспеціалізована оптова торгівля. В межах зазначених видів діяльності позивач здійснює торгівлю зерном (як посередник). Відповідно до укладеного з ТОВ «Завод Київкомбікорм» договору поставки №232/ЗКК від 20.08.2019 ПП «Маріам агро» поставило пшеничні висівки на суми 92541,12 грн. та 77380,80 грн., що підтверджується видатковими накладними, товарно-транспортними накладними. На вартість поставленого товару ПП «Маріам агро» склало податкові накладні №27 від 20.08.2019, №36 від 07.09.2019 та подало такі на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Реєстрація податкових накладних зупинена контролюючим органом з мотивів її відповідності пп. 1.6 пункту 1 Критеріїв ризикованості платника податку. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями. З цього приводу суд констатує:
- в квитанціях не вказано, в чому саме полягає відповідність податкових накладних Критеріям ризиковості;
- в квитанціях не вказано навіть примірного переліку документів, які слід подати для реєстрації таких накладних;
- в квитанціях не міститься посилання на відповідне рішення, відповідно до якого позивача віднесено до ризикових платників податків.
Суд звертає увагу на те, що підпункт 1.6. пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку не визначає самостійні критерії ризиковості платника податків, а лише дає підстави комісіям головних управлінь ДФС обласного рівня винести відповідного платника податків на розгляд Комісії, і лише за результатами проведення засідання Комісії - прийняти рішення про віднесення його до переліку ризикових суб'єктів господарювання. Відповідач не представив суду докази того, що контролюючий орган приймав рішення про віднесення ПП «Маріам агро» до переліку ризикових платників податку.
Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, передбачений пунктом 14 Порядку № 117. Суд зазначає, що чіткого переліку документів, які платник податку може подати до контролюючого органу немає. Такий перелік визначається платником податку на власний розсуд у кожному конкретному випадку, в залежності від підстав зупинення реєстрації податкової накладеної (висновку податкового органу про відповідність платника податку певним критеріям ризикованості платника податку).
ПП «Маріам агро» скерувало контролюючому органу повідомлення №27 від 19.09.2019, №36 від 01.10.2019, в яких надало пояснення щодо характеру своєї господарської діяльності та підстав складання згаданих податкових накладних.
При цьому до цих повідомлень платник податку надав окремі пояснення та копії первинних документів на підтвердження реальності здійснення операцій щодо цих податкових накладних (договір, накладні, товарно-транспортні накладні тощо), а також первинні документи щодо походження цього товару (договір з постачальником ТОВ «Агро-трейд-груп», видаткові накладні, платіжні доручення, товарно-транспортні накладні тощо)
Відповідно до пункту 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Контролюючий орган отримав від платника податку перелічені вище документи (відповідач представив витяг з бази даних контролюючого органу про отримані пояснення та первинні документи, надіслані ПП «Маріам агро» для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а.с. 160) та прийняв рішення №1289867/40907579 від 25.09.2019, №1297159/40907579 від 02.10.2019 про відмову в реєсрації податкових накладних з тих підстав, що платник податків не надав копії документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг; зберігання і транспортування; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції.
Суд проаналізував надані позивачем письмові докази та дійшов висновку, що платник податків при подані контролюючому органу пояснень разом із повідомленнями надав первинні документи, що були цілком достатніми для підтвердження реальності його господарських операцій з постачання ТОВ «Завод Київкомбікорм» пшеничних висівок, а також повний пакет первинних документів, що підтверджують походження цього товару (придбання в ТОВ «Агро-трейд-груп»). Суд дійшов висновку, що надані позивачем документи в повній мірі підтверджують вид та обсяг господарських операцій, зазначених у податкових накладних. Тому суд не бере до уваги таку підставу для прийняття оскаржених рішень як ненадання позивачем первинних документів щодо постачання/придбання товару та документів щодо транспортування товару.
Суд також враховує, що комісія ГУ ДПС у Львівській області не вказала, якому саме критерію ризикованості платника податку відповідав платник податків, а також не зазначила документів, яких платник податків не подав контролюючому органу на підтвердження реальності господарських операцій, то за таких обставин рішення про відмову у реєстрації податкових накладних не ґрунтується на законі та є свавільним.
Щодо посилання в рішенні про неподання розрахункових документів, суд взяв до уваги пояснення позивача про те, що такі контролюючому органу не скеровувались, оскільки ТОВ «Завод Київкомбікорм» на момент подачі пояснень ще не здійснив оплату за поставлений товар, з огляду на умови пункту 2.7 Договору (відстрочка платежу в разі зупинення реєстрації податкових накладних). Щодо зазначення в рішеннях про неподання платником податків документів щодо відповідності продукції, то суд встановив, що контролюючий орган не вимагав надання таких документів у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних. Разом з тим платник в поясненні зазначив про відсутність у нього таких документів, оскільки сертифікати якості зерна від постачальника до кінцевого покупця передаються разом із товаром. Суд вважає, що контролюючий орган отримав з цього приводу цілком зрозумілі пояснення платника податків, а також підтверджуючі первинні документи, проте безпідставно не взяв їх до уваги.
З огляду на все викладене суд вважає, що рішення №1289867/40907579 від 25.09.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 20.08.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних та рішення №1297159/40907579 від 02.10.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №36 від 07.09.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних є такими, що не відповідають встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а тому підлягають скасуванню як протиправні.
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до приписів пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: - прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; - набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); - неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Аналіз цих положень дозволяє зробити висновок, що ДПС України реєструє податкову накладну в тому числі на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.
З огляду на фактичні обставини справи суд вважає, що належним та ефективним способом порушених прав позивача буде зобов'язати ДПС України зареєструвати податкові накладні №27 від 20.10.2018 та №36 від 07.09.2019 у Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи обґрунтованість позовних вимог ПП «Маріам агро», суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, котрий прийняв протиправні рішення.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації: - №1289867/40907579 від 25.09.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 20.08.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних; - №1297159/40907579 від 02.10.2019 про відмову у реєстрації податкової накладної №36 від 07.09.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов’язати Державної податкової служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, буд. 8; ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати виписані приватним підприємством «Маріам агро» (82434, Львівська область, Стрийський район, село Дуліби, вул. Шевченка, буд. 133; ідентифікаційний код 40907579) податкові накладні №27 від 20.08.2019, №36 від 07.09.2019 датою їх подання до Єдиного реєстру податкових накладних.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79003, Львівська область, місто Львів, вул. Стрийська, буд. 35; ідентифікаційний код 43143039) на користь приватного підприємства «Маріам агро» (82434, Львівська область, Стрийський район, село Дуліби, вул. Шевченка, буд.133; ідентифікаційний код 40907579) судові витрати у вигляді судового збору по 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) гривні.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Москаль Р.М.